U misiji za fatwoodom

• 47 replies
  • 4891 views
*

Offline SaS

• **
  • 71
  • 0
  • Spol: Muški
  • Scout and Search
Odg: U misiji za fatwoodom
« Odgovori #40 u: 03 Veljača , 2019, 22:55 »
ovo bi bila slika biljke

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline kresgor

• **
  • 16
  • 3
« Odgovori #41 u: 03 Veljača , 2019, 23:01 »
Točno tako kolega. Hvala na nadopuni :)

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #42 u: 05 Veljača , 2019, 19:40 »
Postoji hrpa biljkica koje fantastično love iskru. Pavitina (Clematis vitalba) je jedna od njih. Često je nalazimo uz puteve kako se penje po grmovima i stablima. Skup sjemenki koje podsječaju na malu hobotnicu dlakavih krakova, vrlo lako hvataju iskru.
Tu su još Osjak, Lopuh...
« Zadnja izmjena: 05 Veljača , 2019, 19:52 od Antun »

*

Offline kresgor

• **
  • 16
  • 3
« Odgovori #43 u: 06 Veljača , 2019, 00:39 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Postoji hrpa biljkica koje fantastično love iskru. Pavitina (Clematis vitalba) je jedna od njih. Često je nalazimo uz puteve kako se penje po grmovima i stablima. Skup sjemenki koje podsječaju na malu hobotnicu dlakavih krakova, vrlo lako hvataju iskru.
Tu su još Osjak, Lopuh...
Slažem se da postoji poveći broj biljaka koje love odlično iskru, ali fali prezentacije. Pavitinu sam već ranije u postu naveo i osobno prezentirao paljenjem firesteelom negdje 2009/2010 na forumu Survivala i nesretnom forumu Team Bushcraft prije nego sam baniran :) Bilo bi lijepo od tebe da prezentiraš paljenje ovih dviju posljednje navedenih, ako si u mogućnosti, da ne ostanu samo u domeni teorije :)

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #44 u: 06 Veljača , 2019, 06:21 »
Ostat će u teoriji dok ne na basam na njih.
Hahaha ti baniran...ja otišao....zato su i propali....hahahaha
« Zadnja izmjena: 06 Veljača , 2019, 06:23 od Antun »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #45 u: 08 Veljača , 2019, 10:24 »
Nisam se nešto bavio ovom problematikom, ali kad sam to pokušavao koristio sam oštrilo za olovke. Naime, oštrilom dobijete jako tanke strugotine, baš zgodne za pripalu, samo oštrilo, još ako je plastično, nema veliku težinu ni volumen, a i ima oštrila koji mogu oštriti neke debele olovke, znači koristiti i širi promjer grana.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Zapravo, koristio sam strugotine napravljene oštrilom s narezanim valjkom, koji stvara doslovno vunicu od strugotina, ali to oštrilo je veće i bilo bi nezgrapno za vući ga po nedođijama, iako nije ni to nešto veliko. Usput, to oštrilo jako dobro naoštri olovku koja nikad ne pukne. Nakon nekoliko bacanja iskre te strugotine od olovke su se zapalile. Nije baš materijal za fatwood, ali je zato jednostavna tehnika dobivaja dobrog materijala za prihvat iskre.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Preppy

• *
  • 4127
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #46 u: 08 Veljača , 2019, 10:28 »
Ja sam pokušavao oštrila. Imao sam plastično, kada sam stavio grančicu unutra onda mi se oštrilo strgalo čim sam na malu kvržicu naletio. E sad, nisam probao to sa fatwoodom, i ako se pokušam sjetiti, masni komadići nit nemaju kvržica  :zbunjen:

Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #47 u: 08 Veljača , 2019, 10:38 »
pa imam nož...kaj će mi šiljilo. E sad bu rekao netko...joj pa malo je ne zauzima prostor...