Održavanje obuće

• 38 replies
  • 8616 views
*

Offline Gorštak

• 3464
  • 12
  • Spol: Muški
Odg: Održavanje obuće
« Odgovori #20 u: 30 Rujna , 2016, 15:06 »
Normalno da te spotam nisi ih namazal od kad si kupil ... ima da se glancaju

Btw kakva je to divlja koza???

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 4826
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #21 u: 30 Rujna , 2016, 16:26 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Normalno da te spotam nisi ih namazal od kad si kupil ... ima da se glancaju

Btw kakva je to divlja koza???

Ovakva, totalno je luda

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Kak ih nisam glancao, impregniral sam ih redovito.
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Bushcraft Wolf

• *
  • 1105
  • 11
« Odgovori #22 u: 30 Rujna , 2016, 21:21 »
 :LOL: :LOL: :LOL:
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline plastikman

• **
  • 14
  • 0
  • wooosahhhhhhhhhhhh
« Odgovori #23 u: 30 Rujna , 2016, 21:36 »
Zna li neko gdje se kod nas može nabaviti tuljanove masti

Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 4826
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #24 u: 30 Rujna , 2016, 22:19 »
Zna Gorštak

Via TapaTalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Benger

• 376
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #25 u: 30 Rujna , 2016, 23:45 »
Ako ne zna sigurno mu frend ima susjedu koja može nabaviti, a usto je i zgodna.
...omnia mea mecum porto...
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Bushcraft Wolf

• *
  • 1105
  • 11
« Odgovori #26 u: 01 Listopada , 2016, 13:06 »
Ja se držim pčelinjeg voska...obozavsm onaj miris poslije...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Gorštak

• 3464
  • 12
« Odgovori #27 u: 01 Listopada , 2016, 13:39 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Zna li neko gdje se kod nas može nabaviti tuljanove masti

Evoo ti masti

*

Offline plastikman

• **
  • 14
  • 0
  • wooosahhhhhhhhhhhh
« Odgovori #28 u: 02 Listopada , 2016, 07:52 »
Svaka čast

*

Offline Stranputica

• *
  • 40
  • 0
Odg: Odr%u017Eavanje obu%u0107e
« Odgovori #29 u: 03 Listopada , 2020, 20:01 »
Evo da ozivim malo temu dok mi se gojze osu%u0161e.

Zna%u010Di La sportiva gtx trekerice ko%u017Ene stare 15tak god promo%u010Dile od mokre trave po Velebitu, pogotovo desna. U ovo vrimena koliko ih nosim nikad ih nisam s ni%u010Dim tretira, eventualno sa bru%u0161kinom o%u010Detka pod tu%u0161em samo da se zemlja i trava ne trusti po ku%u0107i. 1/3 gume koja je navu%u010Dena po ko%u017Ei s prednje strane se odlijepila pa se tu vjerojatno skupljala voda s trave, a u tom prostoru ima ostataka trave i zemlje sa Biokova, Mosora, Li%u010Dkih brda i Velebita. %u010Cak mi je bilo %u017Eao sve to baciti u sme%u0107e dok sam ih %u010Distio. Iznutra su isto pune travki koje su se pozabijale pa mo%u017Eda i probile goretex membranu.
Plan je sljede%u0107i, tu gumu zalipiti stru%u010Dno i profesionalno kod lokalnog postolara i onda poku%u0161ati nemogu%u0107e. Svu ko%u017Eu i tekstilni dio gojza dobro is%u010Detkati sa vrlo blagom sapunicom (baby %u0161ampon) od destilirane vode ( ona je nezasi%u0107ena pa je vjerojatnije da %u0107e bolje povu%u0107i ne%u010Disto%u0107u iz povrsine ko%u017Ee).

Poslano sa mog Mi 9T Pro koriste%u0107i Tapatalk

« Zadnja izmjena: 03 Listopada , 2020, 21:26 od Stranputica »

*

Offline Stranputica

• *
  • 40
  • 0
Odg: Odr%u017Eavanje obu%u0107e
« Odgovori #30 u: 03 Listopada , 2020, 20:19 »
Iz nekog razloga mi na tapatalku nestane tekst kad natipkam malo vi%u0161e teksta, valjda se pretipka a kad krenem brisati sve se pojavi ponovo, pa zato novi post.

Daklem, kad se dobro gojze po%u010Diste idu na tretiranje voskovima, mastima impregnacijama,  sprejevima.
Kao %u0107e do tog stadija pro%u0107i neko vrijeme do tada %u0107u malo istra%u017Eivati %u0161to i kako. Treba vidjeti %u0161to ka%u017Eu proizvo%u0111a%u010Di a i va%u0161e iskustvo %u0107e tu imati velikog zna%u010Daja. Pretpostavljam da %u0107e prvo i%u0107i ne%u0161to kremozno i masno da se upije u ko%u017Eu da ju "nahrani" i o%u017Eivi a za tekstilni dio %u0107e valjda i%u0107i impregnacija i sprejevi.
Eto dajte neke svoje savjete, iskustva, preporuke proizvoda. Mada mi se tuljanova mast svi%u0111a ali ne znam kako reagira s drugim pripravcima sprejevima i inim %u010Dudima za odr%u017Eavanje gojzerica.
Ovo mi se sada ve%u0107 %u010Dini kao mali projekt

Poslano sa mog Mi 9T Pro koriste%u0107i Tapatalk

« Zadnja izmjena: 03 Listopada , 2020, 21:28 od Stranputica »

*

Offline Stranputica

• *
  • 40
  • 0
« Odgovori #31 u: 04 Listopada , 2020, 13:11 »
Evo i koja slikica GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Na prvu opće stanje je ok ali kad se bolje pogleda vidi se trag zuba vremena. Odljepljena guma a tome je vrlo vjerojatno uzrok neodržavanja istih tj. kože. Potplata ili ti ga po dalmatinski šjolet je vidno potrošen.

Poslano sa mog Mi 9T Pro koristeći Tapatalk

« Zadnja izmjena: 04 Listopada , 2020, 13:19 od Stranputica »

*

Offline FrankyRC

• 243
  • 3
« Odgovori #32 u: 04 Listopada , 2020, 15:23 »
Odlijepljenu i puknutu gumu može svaki postolar lako riješit, il u diy varijanti sa kvalitetnim elastičnim ljepilom i nekom vrstom stege il prese.

*

Offline Stranputica

• *
  • 40
  • 0
« Odgovori #33 u: 04 Listopada , 2020, 17:30 »
Nekako baš nemam volje sada ići u potragu za adekvatnim ljepilima pa da sam to lijepim.
Nekako mi se čini da će to postolar bolje obaviti od mene. Ima tu posla kao npr. kožu dobro isčetkati i gumu dobro pobrusiti i onda dobrim ljepilom to zalipiti i dobrim alatom sve to stisnuti.

*

Offline FrankyRC

• 243
  • 3
« Odgovori #34 u: 04 Listopada , 2020, 22:17 »
Za takve popravke obuče nemam baš najbolja iskustva sa postolarima. Naime oni većinom koriste ljepila tipa neostik koja nisu dovoljno elastična za popravak tog gumenog omotača (koji je non stop pod udarom, pogotovo na kamenjaru), pa spoj nakon određenog vremena opet popusti. Sve ovisi na kakvog postolara naletiš, i koliko se voljan zabavljati oko toga.
A možda su ti gojzerice jednostavno odslužile svoje i bilo kakvo daljnje krpanje nije preporučljivo.
Kako sam nezadovoljan trajnosti popravaka sličan problem riješio u diy varijanti. Naravno bilo je tu pokušaja i pogreški. Najbolje mi se pokazalo silikonsko brzo sušeće radioničko ljepilo (tipa sika, forch, wurth, i sl.). U mom slučaju je olakotna okolnost bila što na poslu imam izbor raznih vrsta ljepila i stega. Pa se nakon ušemivanja rješavalo efikasnije i dugotrajnije od i jednog postolara.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2334
  • 23
« Odgovori #35 u: 07 Listopada , 2020, 01:12 »
Jučer sam bacio vreću obuće u reciklažnom dvorištu. Vojničkih čizama još iz rata, gojzerica, cipela.

Osim onih spomenutih čizama koje su se raspadale od starosti i korištene za rad u polju, ovo sve ostalo je bila obuća s goretex membranom. I sva ta obuća je imala isti problem: PU izolacijski sloj.

PU, ili poliuretan je materijal od kojeg se izrađuje jedan od slojeva potplata i smatraju ga pored EVA-e (akronim o Etil Vinil-Acetat) najvažniji moderni matrerijal u proizvodnji obuće, osobito sportske.

Prokletstvo PU za korisnike se nalazi u tome što su, očito, pronašli način kako ga programirati: raspada se nako nekih 5 godina. Jednostavno se počinje mrviti i drobiti, tako da nikakvo ljepilo to ne može vezati. I tako je ta vreća moje obuće završila na smetlištu, a ako izuzmemo taj PU sloj, sve se to još moglo godinam koristiti, kad se pogleda gornjište i potplat.

Tako, bojim se, nema više pomoći kod postolara za ovu novu obuću, nego - troši dok je novo i ne čuvaj jer ih nećeš sačuvati.

*

Offline Stranputica

• *
  • 40
  • 0
« Odgovori #36 u: 09 Listopada , 2020, 22:01 »
Potvrditi ću Frenkiyevu izjavu da nema povjerenja u postolara. Naime kad sam preuzeo gojze izgledalo je tip-top i poslje ih stavio na balkon na sunce da se malo ugriju da se impregnacijski vosak bolje upije, kad ono sve se razljepilo .Veli mi žena da ih vratim nazad postolaru...ali nema volje ni želje.
Izgledno je da ću ih poslati u Sloveniju na popravak tj. da stave novi đon i nove zaštitne gumene kapice, riječ je o ovlaštenom La Sportiva resoleru, tako da radi sa originalnim vibram potplatima. Podplati su 65€ gumene kapice 15€ i šiping tamo-vamo 20€ odnosno 100 evrića, a nove takve gojze me izađu cca 200€

*

Offline Nik

• *
  • 308
  • 4
« Odgovori #37 u: 09 Listopada , 2020, 23:08 »
Kod nas to nijedan majstor ne zna popraviti niti ima originalne gume za dzonove (Vibram, Five ten oliti 5.10) za penjacice, gojze ili biciklisticke flat tenisice.

Kad sam se bavio penjanjem svi smo iz alpinistickog odsjeka nosili penjacice u Stivale u Ljubljani da nam nalijepi nove origigi gume na potrosene dzonove, tako isto i gojze, tko ide prvi nosi po 10-20 pari, tko ide slijedeci u Ljubljanu bere paket za nazad.

Slijedeci je Taca (kod njega pak vecina biciklista popravlja svoje flat tene), koji od doslovce totalno razvaljenih tenisica ili gojzi napravi cudo i pokrpa ih tako da to nije za povjerovati (skicnite na njegov FB Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi )
Posto i jedan i drugi koriste origigi Vibram i Five ten gume - popravak ne moze biti jeftin.

Recimo ja uvijek ugrabim obucu debelo ispod cijene (pa i sve ostalo), i meni se jednostavno ne isplati platiti kvalitetan popravak, radije uzmem novo.

Kad si vec naveo cijene, mogao si napisati i majstora kojem saljes obucu  :fucka:
« Zadnja izmjena: 09 Listopada , 2020, 23:11 od Nik »

*

Offline Stranputica

• *
  • 40
  • 0
« Odgovori #38 u: 10 Listopada , 2020, 06:40 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi , na webu ima obrazac za naručiti popravak, i poslje GLS dostava dolazi po tvoju obuću i otprema ih za Slo.