Hammock / Hamoci

• 87 replies
  • 9720 views
*

Offline Benger

• 365
  • 4
  • Spol: Muški
  • Družina od vješala
Odg: Hammock / Hamoci
« Odgovori #60 u: 29 Travanj , 2017, 11:40 »
Ovo sam svojevremeno mislio dati sašiti, ali sam odustao jer je nepotrebno.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Gorštak

• 3358
  • 10
« Odgovori #61 u: 01 Svibanj , 2017, 13:30 »
Jucer se malo izlezavao u viksi nakon posla :)

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Benger

• 365
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #62 u: 05 Svibanj , 2017, 09:48 »
Možda sam se krivo izrazio, meni je nepotrebno jer ne idem u neke ekstreme da moram bit zakukuljen i mislim da to vrijedi za 90% ekipe. Da ne bi bilo zabune, stvar je odlična jer zamjenjuje vreću za spavanje, ali onda opet treba ljetni i zimski, a kukuljice cijene kao da ih rade od ibisova paperja.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

rodney

« Odgovori #63 u: 01 Rujan , 2017, 18:34 »
 :sline:

*

Offline Preppy

• *
  • 4179
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #64 u: 17 Kolovoz , 2018, 19:53 »
U Decathlonu ima sad hamoka za dvoje. Koštaju 200 i još nekaj sitnog. Uz hamok dolaze treehuggeri i karabineri. Baš je dobar!

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline GoranM

• **
  • 56
  • 0
« Odgovori #65 u: 05 Travanj , 2019, 19:08 »
Narucen i placen, aj da vidim ima li to potencijala pa da se skuplja i sa ostatak sustava (underquilt, tarp..)  :thumbs:

Tko ce sad docekat dva mjeseca da izrade  :sline:

*

Offline GoranM

• **
  • 56
  • 0
« Odgovori #66 u: 07 Travanj , 2019, 02:08 »
Ali moram zakukat na cijenu tog "sporta".

Jos je ok samo sa hamokom za lijeto i preko dana, ali ako mi se svidi pa trebaju kiltovi, tarpovi...

+ sto je to pretežno američka prica pa se cijena na kraju udvostruči kada se zbroje postatina i PDV/carina.

Ali van SAD nemres dobit sto trazis. Dole sve moze na mjeru. Duzinu, sirinu,materijale, dodatke...
Gledao sam malo DD, nije ni blizu onome sto mogu sklepat kod Trumpa.
« Zadnja izmjena: 07 Travanj , 2019, 02:11 od GoranM »

*

Offline Preppy

• *
  • 4179
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #67 u: 07 Travanj , 2019, 09:05 »
Kaj si naručil hammock s servo i ugrađenim tvom?

Via Tapatalk

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Bushcraft Wolf

• 961
  • 10
« Odgovori #68 u: 07 Travanj , 2019, 09:27 »
Dobar je dio i marketinski trik da ti uvale svasta... Pola toga sto se nudi je nepotrebno ili ne radi ono sto bi trebalo... Ja picim samo hammock i tarp,roknem karimat u njega i vreću i gotovo...a kad je baš hladno,uzmem si ko čovjek šatori i spavam gospodski.

Da se vodim za američkim forma,imao bih 180kg,mislio da trebamo napasti pola svijeta i ne bih znao osnove zemljopisa,tako da bih napravio invaziju na Australiju umjesto Irana.

The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Nik

• **
  • 40
  • 0
« Odgovori #69 u: 07 Travanj , 2019, 10:47 »
Tako sam i ja nekako razmisljao, pod uvjetom da mi bude odgovaralo spavanje u hammocku (nisam jos probao, ali blizi se i taj dan  :D), corka u hammocku samo kad je vani ugodno i kad je mogucnost kise minimalna. Ako vec moram teglit gomilu opreme, onda cu tegliti sator.

U to ime sam nedavno nabavio zadnji dio opreme, koja mi treba i za sator i za hammock - a to je jastuk (Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi), koji je konstruiran tako da odgovara onima koji spavaju na boku i onima koji spavaju na ledjima.
Nemas ga kaj vidjeti kad je spakiran, 70g, napuhne se u dva izdisaja i stane taman u onu kapu od vrece, ugodan na licu, donja
strana ne sklize po karimatu - na prvu, dojam je odlican. Iznenadio sam se kak su ti jastuci skupi.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

« Zadnja izmjena: 07 Travanj , 2019, 10:51 od Nik »

*

Offline GoranM

• **
  • 56
  • 0
« Odgovori #70 u: 07 Travanj , 2019, 12:35 »
Uopće nisam nista egzoticno uzima.

Iako su sada modularni sistemi u modi, na papiru nemaju logike.
Naime ako zelim zastitu od komaraca treba imati dvostruko dno, pa kad se to zbroji dodje tezinom isto kao jednostavan jednislojni hamok sa odvojenom mrežom (koja pokriva i ispod). No kada ne treba mreža obican je bitno laksi od modularnih sa potpuno odvojivom mrežom jer nema dvostruko dno niti patentne zatvarače.

Razlika je medjutim u velicini i materijalima. Vecina hengera se slaze da je duzina ključna stavka za udobnu dijagonalu i da ne treba ici ispod 11' (barem kod moje visine), dok je recimo najduži DD-ov 10', a ima ih i ispod 9'.

Zatim mi mogu sirinu napraviti tocno po zelji.

O odabiru materijala da ne govorim, moj jednoslojni ima vecu nosivost od DD dvoslojnih (150 kg vs 125), a tezina mu slicna ultralaganom (tj bila bi da su iste veličine).
Od ovog: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

(Nije nuzno prednost, nije dobro niti da je pretvrdo, ali imaju izbor hrpe materijala s obzirom na visinu i težinu pa je lako naci odgovarajuće prema vlastitim gabaritima, a time manji ljudi mogu proci sa laksim hamokom, netko dosta ispod 100 kg moze dobiti zanemarive tezine).

Znate ikoga u Europi koji bi mogao takve stvari slagati? Mislim da nema niti proizvidjaca nit trzista :/

Uzeo doduse i neke gadjete za odlaganje (organizer za ridgeline, mesh "policu" na zaglavlju, visecu torbicu, konopce za vješanje torbi iznutra na oba kraja sa rukohvatom na zaglavnom, a cekam da mi odgovore mogu li ugraditi knotty mode za zatezanje bocnih rubova i stvaranje footboxa svoje vrste), no to je zato sto imaju pa nema razloga ne iskoristiti, nije po sebi razlog da se ide preko bare.

To je sve naravno tek za ljetno lezuckanje. Na kampiranje bez underquilta nema smisla, posebno sa jednislojnim gdje se teze pomoc podlogom.
Mogu se pak postojecim tarpovima pomoc, ali je duplo teze od namjenskog pa bi vremenom i to trebalo kupit.

Sve u svemu izuzetno skupo ako se zeli imati prednost komfora koji potencijalno nudi, a ne biti tezi od laganog satora.

Najgora stavka je naravno underquilt i o njemu cu razmišljati tek na jesen/zimu ako mi u medjuvremenu stvar legne. Posebno ako se misli nositi na planinarenje i tezina je bitna, a zeli se punu pokrivenost (znaci duzina cca230, sirina max, mislim da sam najsire nasao 1.5m), drzati ga ispod kile je skupo i sa sintetikom (climashield, primaloft), kamoli perjem.

« Zadnja izmjena: 07 Travanj , 2019, 12:53 od GoranM »

*

Offline Bushcraft Wolf

• 961
  • 10
« Odgovori #71 u: 07 Travanj , 2019, 13:01 »
Zasto nema smisla na kampiranje bez underquilta???? Osobno ga nemam niti ga planiram uzimati... Imam dosad 50-ak noćenje u hammocku,sto kod kuće u dvorištu,što u šumi...većinu bez karimata,karimat ubacujem samo u ovaj dvoslojni sto imam,u jednoslojni ne.

Kćer mi ima 8g sad,kampira u hammocku od svoje pete,takoder bez underquilta.

Od mojih poznanika ga nitko ne koristi,a pogledaj i malo po youtubeu, koliko poznatijih bushcraftera spava u hammocku bez njega...

Nekome je hladno bez njega,tj puše mu po leđima,ok,ali to je subjektivno...nismo svi isti...meni jos nikad nije to smetalo,niti sam se smrznuo u hammocku.

Reci da na kampiranje bez njega nema smisla je isto kao da ja izjavim da ici na kampiranje bez GB sjekire nema smisla...

Nekad ko klinac sam spavao u šumi na lišću pokriven "konjskom" dekom u sklepanom skloništu od najlona...i gle čuda živ sam jos...očito se može i bez skupih stvari uživati i kampirati.

*

Offline GoranM

• **
  • 56
  • 0
« Odgovori #72 u: 07 Travanj , 2019, 13:07 »
A dobro, vidjet ćemo kada pocnem koristiti. Neko opce prosječno misljenje je da je bez UQ problem vec u nocima ispod 20ak stupnjeva pa se vodim za time.

Opcenito koliko volim prirodu toliko ne volim spavati vani i uredno svako jutro imam "I'm too old for this shit" sindrom, pa sam stalno u potrazi za nečim  :D
« Zadnja izmjena: 07 Travanj , 2019, 13:11 od GoranM »

*

Offline Bushcraft Wolf

• 961
  • 10
« Odgovori #73 u: 07 Travanj , 2019, 13:11 »
Najbolje ti je probati...jer kažem nismo svi isti... Nekom je vise hladno,nekome manje... Imam radnog kolegu koji u pol zime radi u majici i prsluku,a ja se smrzavam u zimskoj jakni sa flis uloškom unutra...

Probaj pa ces vidjeti...

Ja većinom jednu stranu tarpa spustam do zemlje,pa možda i to utječe da manje puše po guzi...hehehe

*

Offline GoranM

• **
  • 56
  • 0
« Odgovori #74 u: 07 Travanj , 2019, 13:12 »
Istina, vidjet ćemo tek, badava nagadjanja.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 961
  • 10
« Odgovori #75 u: 07 Travanj , 2019, 13:25 »

Opcenito koliko volim prirodu toliko ne volim spavati vani i uredno svako jutro imam "I'm too old for this shit" sindrom, pa sam stalno u potrazi za nečim  :D

Tkz. Murtaugh sindrom...mislim da to i mene pomalo hvata u nekim stvarima.

*

Offline GoranM

• **
  • 56
  • 0
« Odgovori #76 u: 07 Travanj , 2019, 13:36 »

:D

Ako se sjecas - onda jesi :D

*

Offline Antun

• 600
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #77 u: 07 Travanj , 2019, 14:15 »
nije mi jasano to s tim hamockom. Znači neko je izmislio toplu vodu s visečim ležajem za odmor. Što god upotrebio ležiš u nečemu obješen ko šunka u obliku banane. Ne možeš se ispružiti ko čovijek, jer si povijen. Vjerojatno ti je ugodno ako spavaš na leđima, no međutim ako spavaš kao ja na boku onda si u totalno neprirodnom položaju i u tom slučaju strada kićma...Hammock je možda dobra opcija za odmoriti se na plaži poslije kupanja u moru, al spavati nekoliko noći povijen ko banana...ne vjerujem...
« Zadnja izmjena: 07 Travanj , 2019, 14:21 od Antun »
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline GoranM

• **
  • 56
  • 0
« Odgovori #78 u: 07 Travanj , 2019, 14:31 »
nije mi jasano to s tim hamockom. Znači neko je izmislio toplu vodu s visečim ležajem za odmor. Što god upotrebio ležiš u nečemu obješen ko šunka u obliku banane. Ne možeš se ispružiti ko čovijek, jer si povijen. Vjerojatno ti je ugodno ako spavaš na leđima, no međutim ako spavaš kao ja na boku onda si u totalno neprirodnom položaju i u tom slučaju strada kićma...Hammock je možda dobra opcija za odmoriti se na plaži poslije kupanja u moru, al spavati nekoliko noći povijen ko banana...ne vjerujem...

Tri su najcesca sustava kojima se rjesava navedeni problem

Najjednostavniji i najcesci, primjenjiv na klasicnim "gathered end" hamocima je dijagonalno lezanje.

Za njega je potreban hamok odgovarajuce duzine, zbog cega nisam zelio ici ispod 11' , dok sirina dosta varira prema preferencama i nacinu lezanja.

Od svih nacina postizanja zadovoljavajuce ravnosti ima najmanju tezinu, cijenu  i tehnicku zahtjevnost.

Drugi nacin je tzv "bridge hammock" koji koristi sipke i bocna ojacanja da bi postigao ravnomjerno ulegnuce kroz cijelu povrsinu, naravno taj dodatni materijal dodaje i na tezini.

Na kraju postoje sustavi koji hamok vjesaju bocno umjesto uzduzno. Osim cijene i tezine mana ovog sustava jest sto ne funkcionira bez podloge (kakva se koristi u satorima) i kompliciraniji je za ulazak. Idealan je za one koji zele lezanje identicno onome u satoru, ali bez dodoira sa tlom, dok nije za one kojima je hamock sam po sebi udobniji od klasicne podloge, a sto je cesto glavni razlog prelaska na njih.

Bez relativno ravne povrsine ne moze se ni na ledjima dobro spavati, obicno se jave bolovi u koljenima zbog kuta u kojem su noge savijene prema gore.

Nijedan hamok koji te drzi u polozaju banane nije ni u kom slucaju pogodan za spavanje/kampiranje.
« Zadnja izmjena: 07 Travanj , 2019, 15:08 od GoranM »

*

Offline Preppy

• *
  • 4179
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #79 u: 07 Travanj , 2019, 18:09 »
Mene nikad nis nije bolelo, a prenoćio sam dosta puta u hamoku vani. Nije niko izmislil toplu vodu, u hamocima su već spavali Maya narod i dosta civilizacija. Tak da prirodno ti je ono na kaj se naučiš.

Via Tapatalk