Hammock / Hamoci

• 90 replies
  • 11497 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4594
  • 24
  • Spol: Muški
Odg: Hammock / Hamoci
« Odgovori #80 u: 07 Travanj , 2019, 18:14 »
Citat: GoranM

Nijedan hamok koji te drzi u polozaju banane nije ni u kom slucaju pogodan za spavanje/kampiranje.

Kolko puta si prenoćio u hamoku da možeš to izjavit? Koja je smisao hamoka u kojem ležiš dijagonalno da si ravan, pa onda legni pa pod. Mislim, ljudi samo zmišljavaju neke teorije i računice i prodaju marketing. Ridgeline mora bit ovolko, formula xyz korjen na desetu, dužina ova, širina ova, henger takav il onakav ak uzmeš korjen od kvadrata ovog. A ti ljudi nikad još spavali noć u hamoku nek ga vjese po parku na 2 vure.

Ja imam DD superlight, stane u džep u hlačama sa vezicama i svime. Imam Frontline sa mrežom protiv komaraca, super je hamok. Nemogu se složit s izjavama da DD nije nit pola dobar kao ovo, kao ono, a jel si isprobao? Sve je reko kazo iskustva.

Via Tapatalk
Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Offline GoranM

• **
  • 89
  • 2
« Odgovori #81 u: 07 Travanj , 2019, 20:10 »
Nisam iz iskustva, a buduci ne namjeravam postati hamokofil sa dve sobe u kuci zrezervirane samo za opremu vjerojatno necu nikada niti imati dovoljno iskustva za usporedbu.

Stoga je najbolja stvar koju mogu napraviti ta da potrazim misljenje onih koji imaju dve sobe pune hamoka i godine ili desetljeca iskustva.

A ovo je sukus onoga sto tvrdi njih debelo preko 90%, pa mi je u tom smislu vise nego dovoljno relevantno.

Postoje neke stvari oko kojih se dosta spore i koje dosta otpadaju na individualne preference - recimo sirina hamoka. Stoga su to elementi koje mi je bilo najteze i odabrati kod narucivanja.

Ali ovo je jedna od onih gdje je misljenje velike vecine prilicno jasno definirano i uskladjeno.

S druge strane sumnjam da je i najiskusniji hamokas u RH, ako ne i EU, imao iskustva kolko najprosjecniji amerski fan tog hobija, stoga je malo podcjenjivacki sve njih tako olako otpisati kao glupe amere ufurane u propagandu. Amerski forumi i FB grupe su pune ekipe koja je kupovala i samostalno izradjivala tone hamoka u rasponima duzina od 2.5 do 5 metara i razlicitih oblika,  pa imaju bez sumnje puno vise iskustva od bilo koga od nas ovdje.

Takodjer nije nebitna niti visina, ako si recimo do/oko 180 onda je vjerojatno 10' dovoljno, ako je blize 190 ne bi bas trebalo biti, opet prema nekom najcescem opcem misljenju.

To i dalje ne znaci da nema 1 na 10 ili jednog na 100 koji nece preferirati nesto drugo, ali rekao bih da je iskustvo debele vecine ipak bitnije za bilo kakve generalizirajuce tvrdnje kao i za pocetnicki odabir prije sticanja vlastitih iskustava.

Individualno iskustvo ne podcjenjujem, ali ga niti ne precjenjujem. Najkorisnije su egzaktne informacije kojih na zalost u ovom slucaju nema previse (to bi npr kod biranja automobila bili testovi, kolicina kvarova registriranih u servisima na n broj vozila isl). Ovdje eventualno konkretne brojke u nekoj mjeri mogu utjecati tek na izbor materijala i odabir odvojenog pred integriranim sustavom.

Iza toga je nekakvo prosjecno iskustvo sto veceg broja sto iskusnijih pojedinaca.

Iza toga je pak vlastito iskustvo.

Ne znam sto pak da radim sa tudjim individualnim iskusvom koje poprilicno iskace iz opceg konsenzusa po tolikim parametrima, svakako ga ne mogu bez nbekog jako dobrog razloga tretirati kao obrazac iz kojeg se nesto moze poopciti.
« Zadnja izmjena: 07 Travanj , 2019, 21:09 od GoranM »

*

Offline Preppy

• *
  • 4594
  • 24
« Odgovori #82 u: 07 Travanj , 2019, 22:41 »
Citat:
S druge strane sumnjam da je i najiskusniji hamokas u RH, ako ne i EU, imao iskustva kolko najprosjecniji amerski fan tog hobija, stoga je malo podcjenjivacki sve njih tako olako otpisati kao glupe amere ufurane u propagandu. Amerski forumi i FB grupe su pune ekipe koja je kupovala i samostalno izradjivala tone hamoka u rasponima duzina od 2.5 do 5 metara i razlicitih oblika,  pa imaju bez sumnje puno vise iskustva od bilo koga od nas ovdje.

Kužim ke hočeš povedati. Kad počneš sa nećim tražiš neku informaciju kao ulaz u temu. Tak ti je i meni bilo kaj sam čital američke forume koji je najbolji nož za bushcraft i kupio Esee 3. Nakon 2 godine sam ga prodao jer je totalno smeće od noža i ne valja pišljiva boba. Ali nahvalili ga ameri po američkim bushcraft forumima i Youtube i ja pao na foru. Na kraju obična mora za 120 kuna bolje obavi šumske poslove nego bilo koji drugi nož. E to je iskustvo i pamet koja dojde nakon par godina. Tak ti je i sa hamokima. Tak ti je u biti sa svim.
A ta izjava da prosjećan Amer ima više iskustva nego najbolji "hamokaš" u EU? Ono neznam kaj bi ti na to povedal.
Mislim da bi ta izjava trebala više zvučati kao:
Ameri imaju više iskustva u toj temi jer ja neznam Njemački, nit Francuski, nit Talijanski, nit Španjolski pa nemogu čitat druge forume nego Američke i zato zaključujem da samo oni znaju hamokirat a ostali svijet je glup.
Jednostavno su mi se Ameri zamerili, jer kod njih je jedina furka - biti cool i tactical furka. A većina opreme koju oni koriste je obično smeće, proudly made in USA. DD hammocks imaju pun kufer iskustva i proizvodi su im prva liga. Funkcionalni. Ali valjda nisu tako u modi i trendi jer nemaju takav cool marketing kao Ameri. A da si odma ideš hamok po mjeri delat mislim da je greška ako nemaš ikakvog iskustva s hamokima. Ja bi ti predložil da si zemeš hamok za 80kn u Decathlonu i isprobaš pa dobiš dojam kaj ti treba a kaj ne. Ja imam 2 DD hammocka, njihov tarp, imam 2 decathlon hammocka. Svi su dobri i nemam zamjerke.

*

Offline GoranM

• **
  • 89
  • 2
« Odgovori #83 u: 07 Travanj , 2019, 23:06 »
MIslim da i trziste nesto govori - ako je gro obiljnih proizvodjaca u SAD-u znaci da je tamo i najjace trziste, sto znaci da ima najvise korisnika, sto znaci i najvise nakupljenog iskustva.

Opet mi to od 80 kn ne bi puno koristilo. Trebao bih kupiti njih 10 od 80 kn u razlicitim oblicima, a toga medju ovima od 80kn nema.

Najvise bi koristilo otici negdje gdje se moze isprobati razliocte stvari poput specializiranih ducana ili okupljanja hamongasa - opet nesto cega ima u SAD-u, ali bas ne i kod nas.

Druga opcija koju cesto preporucuju novajlijama sa nekim sposobostima sivanja jest kupnja materijala i izrada max velicine pa onda skracivanje i suzavanje istog da se jednom kupnjom isproba vise toga kod kuce.

No sve to sad nije bitno buduci je sve vec naruceno i placeno.

Kakav marketing, kod amera je osim mozda Dutchware-a i Hennesy-a vecina toga na razini malih obiteljskih manufaktura, mnogi nastali od uradi-sam entuziasta koji su prvo sebi i frednovima hobisticki sivali, a ne korporacija sa svemirskim budjetima i marketinskim odjelima. Zato oni i mogu raditi po mjeri i prilagodjavati sto god trazis (npr cak su mi na zahtjev ugradili knotty mod koji nemaju u izborniku na stranici), ali zato se s druge strane i ceka mjesec-dva nakon uplate.

Da li si koristio te amerske hammoke sa boljom reputacijom medju hengerima (Dutchware, Dream Hammocks, Warbonnet...) za usporedbu pa da mozes DD staviti u neku perspektivu na osnovu iskustva, ako se vec na njega pozivas?

Takodjer - koliko si visok i tezak? Neki standardi minimuma velicine za flat lay bi DD'ovih 10 stopa cinili dovoljnim do visine od nekih 180-185 cm, ali vise od toga je upitno.

Koliko sam primjetio DD se smatra relativno solidnim budget izborom, ali zna biti zalbi na izradu i kontrolu kvalitete, tj znaju sfusarit.

A kad smo kod marketinga i o DD bi se dalo.
Npr imam njihov quilt (uz tarp, neki hardver i jos neke sitnice) i to kako ga oni kategoriziraju je (vrlo) blago receno nategnuto. Zatim naravno da im UL nije "najlaksi na svijetu"( npr u pola te tezine je Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ).
« Zadnja izmjena: 07 Travanj , 2019, 23:38 od GoranM »

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1056
  • 11
« Odgovori #84 u: 07 Travanj , 2019, 23:52 »
Ne bih se bas složio da je DD budget izbor...ima dosta solidnih hammocka sa manjim cijenama...neke stvari kod DD imaju fine cijene,a ne bas budget.

Ja imam dva ebay jeftina hammocka i Tenth Wonder(mislim) dvoslojni... I zadovoljan sa,zasad su mi dobra sva tri,naspavam se u njima,a to mi je najbitnije.

Moze link odakle si naručio da vidim što se nudi??
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline GoranM

• **
  • 89
  • 2
« Odgovori #85 u: 08 Travanj , 2019, 00:02 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ovaj sam narucio:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

11 stopa duzina
66 inca sirina
materijal: 1.7 mtn xl (single layer)
fiksni ridgeline
chinch buckle i  strapsi
UQ hooks
Ridgeline Organizer

Od dodataka:
- Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

- Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 4594
  • 24
« Odgovori #86 u: 08 Travanj , 2019, 09:38 »
Uf. 175$ za najskuplji hamok  :jao: Kaj im ovaj cover predstavlja kaj se zapres do kraja s njim umjesto tarpa???

*

Offline GoranM

• **
  • 89
  • 2
« Odgovori #87 u: 08 Travanj , 2019, 16:01 »
Neki Amok bi duplo dosao :D

To je otprilike analogno funkciji vjetrovke. Moze pomoc po hladnoci i/ili vjetru,ali onda slicno satoru treba rješavati mogucu kondenzaciju.

Kao i sa mrežom moguce je odvojeni sustav koji onda pokriva i sa donje strane pa dize nesto i mogucnosti underquilta.
« Zadnja izmjena: 09 Travanj , 2019, 19:35 od GoranM »

*

Offline Preppy

• *
  • 4594
  • 24
« Odgovori #88 u: 07 Svibanj , 2019, 21:56 »
DD Tarp je najavil novi hamok:

Neznam kaj da mislim o tome. Ni vrit ni mimo, kaj im ta ceradica znači s kojom se zatvoriš? Za wildlife fotograte?  :rofl2: Nit nije dobro za kišu nit niš.

*

Offline GoranM

• **
  • 89
  • 2
« Odgovori #89 u: 07 Svibanj , 2019, 23:04 »
U zadnje vrijeme su postali jako popularni integrirani sustavi. Prije svega integrirani sa mrezom, a onda integrirani i sa ovakvim pokrivalima.

Jos je veci sada trend sa modularnim sustavima gdje se ti pokrovi mogu potpuno ukloniti i mijenjati.

Jasno mi je da trziste trazi nove trendove, ali to mi ima logike samo ako pojedinac ima puno hamoka za razlicite potrebe ili pak ima konstantne specializirane potrebe.

Generalno kada sam za sebe gledao na kraju najmodularniji sistem ispada onaj sa potpuno odvojenim komponentama.

Npr ako usporedimo hamok sa integriranom mrezom, odvojivom mrezom i potpuno odvojenom mrezom ovaj sa potpuno odvojenom nije nista tezi, a kada mreza nije potrebna sam hamok je daleko laksi.

Naime integrirani hamok ili mora vuci mrezu stalno sa sobom ako nije odvojiva ili je opterecen tezinom patentnih zatvaraca, a treba imati i dvostruko dno (osim ako uvijek imamo podlogu/quilt) da komarci ne probiju kroz materijal, tako da na kraju jos ispadne i teze od zasebne mreze koja potpuno obuhvaca hamock pa ne treba dovostruki, a sam hamock nema niti patetnte koji dodaju na tezini.

Ista stvar je sa ovim punim pokrovima. Uvijek se moze uzeti onaj koji potpuno obuhvaca hammock i imati prednost toga sto sprjecava vjetar i sa doljnje strane i time dodatno dize temperaturu, a ustedilo se na patentima i/ili visku tkanine kada nije potrebno imati sa sobom.
Npr: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Kao svrha im se obicno navodi dizaje temperature, prije svega smanjivanjem protoka zraka kojeg uvijek ima u hamoku cak i sa tarpom.
Medjutim time se gubi jedna od glavnih prednosti pred satorom - izbjegavanje kondenzacije.
« Zadnja izmjena: 07 Svibanj , 2019, 23:08 od GoranM »

*

Offline Preppy

• *
  • 4594
  • 24
« Odgovori #90 u: 08 Svibanj , 2019, 11:26 »
Sve to stima, ali ovaj hammock im bas nema nikakvog smisla osim da se zatvoris unutra. Mislim, onda bi radje uzel ovaj DD Jungle hammock, koji ima gore pokrov pravi kao šator te nemoraš nosit tarp. A unutra si također zaštićen, zato velim, ovaj novi mi je baš bezveze. Nema ama baš nikakve svrhe tak njihov pokrov.