"EDC"

• 39 replies
  • 5490 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2280
  • 22
Odg: "EDC"
« Odgovori #20 u: 28 Prosinca , 2019, 20:26 »
Vau!

Puno novaca za tako malu bateriju... :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 2280
  • 22
« Odgovori #21 u: 25 Veljače , 2020, 22:50 »
U EDC će, izgleda, trebati dodati i kiruršku masku...  :fucka:

*

Offline GoranM

• 115
  • 2
  • Spol: Muški
« Odgovori #22 u: 18 Lipnja , 2020, 13:15 »
Na kraju sve te EDC forice mi ispadnu nekakav fetis koji pocnem ostavljati doma cim se faktor novine izgubi, samo se tegli suvise stvari. Vrlo rijetko mi treba baterijska lampa izvan onoga sto nudi mobitel. Imam po jednu kvalitetnu doma, u ruksaku i u automobilu, ali ne na sebi.

Cak i novcanik vise ne nosim vec kartice rasute u djepu.

Nekada zavidim zenama na torbicama, sa ovim muskim varijantama se nisam nikada previse snasao, samo dodatna stvar za moguce sijanje uokolo, osim sto je fizicka smetnja.

*

Offline Frosty

• 141
  • 4
« Odgovori #23 u: 18 Lipnja , 2020, 13:37 »
Man purse  :D

*

Offline GoranM

• 115
  • 2
« Odgovori #24 u: 18 Lipnja , 2020, 13:45 »
Ali nije li to fascinantno da je kulturoloski doslo do toga da je zenama nosenje torbe standard, cak i temeljni modni detalj, a mi nikako na zelenu granu.

Kad razmislim nije mi bas jasno kako im se da to vuc sa sobom :D

*

Offline FrankyRC

• 225
  • 3
« Odgovori #25 u: 21 Lipnja , 2020, 02:26 »
Pa veliki  broj muškaraca nosi isto tako razne torbice. Od raznih vrsta naramnih, aktovki, oko pojasnih, pouchova,....Sam sam jedno vrijeme koristio oko pojasnu (pederušu), i neku malu za oko ramena. Jednostavno mi nisu praktične pa osim mobitela, ključeva i novčanika rijetko  nosim još šta sa sobom. Ono i novčanik mi je postao pre velik pa gledam kako i njega svesti na minimum. Količinu ključeva od čitavog snopa sam sveo na jedan do dva.
Kad imam potrebu za nekim vidom spremišta (najčešće u šetnjama sa psom il vožnji biciklom) koristim mali biciklistički ruksak od 2l kojega i ne osjetim, a sve minimalne potrepštine stanu u nj.

*

Offline GoranM

• 115
  • 2
« Odgovori #26 u: 21 Lipnja , 2020, 14:16 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Pa veliki  broj muškaraca nosi isto tako razne torbice. Od raznih vrsta naramnih, aktovki, oko pojasnih, pouchova,....Sam sam jedno vrijeme koristio oko pojasnu (pederušu), i neku malu za oko ramena. Jednostavno mi nisu praktične pa osim mobitela, ključeva i novčanika rijetko  nosim još šta sa sobom. Ono i novčanik mi je postao pre velik pa gledam kako i njega svesti na minimum. Količinu ključeva od čitavog snopa sam sveo na jedan do dva.
Kad imam potrebu za nekim vidom spremišta (najčešće u šetnjama sa psom il vožnji biciklom) koristim mali biciklistički ruksak od 2l kojega i ne osjetim, a sve minimalne potrepštine stanu u nj.
Da, ista stvar.
Odustao od novcanika i samo ubacim kartice i vozacku u neki djep sa patentom - zimi jakna, ljeti nogavica.
Mobitel je najveca gnjavaza, ali danas neophodan, kljucevi. Kljuceva je na zalost vise nego sto bih zelio, ne mogu izbjec, ali sam vecino prebacio u one lagane aluminijske. Koji isto nisu neka sreca jer mi se znaju slomit.

U jednodnevnim sumskim hajkovima takodjer minimalni ruksak, ali u njemu ipak ima jos stvari - baterijska lampa, ona folija za pokrivanje, filter vode, noz, prva pomoc.
Znalo se desit i u dnevnim hajkovima da zajebem sa procjenom, izgubim se, povrijedim i slicno pa da treba provest neplaniranu noc vani, tako da se vise ne ide bez nekog minimuma za takvu situaciju.

Ali to ionako vise nije EDC sfera.
« Zadnja izmjena: 21 Lipnja , 2020, 14:18 od GoranM »

*

Offline FrankyRC

• 225
  • 3
« Odgovori #27 u: 21 Lipnja , 2020, 22:01 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Da, ista stvar.
Odustao od novcanika i samo ubacim kartice i vozacku u neki djep sa patentom - zimi jakna, ljeti nogavica.
Mobitel je najveca gnjavaza, ali danas neophodan, kljucevi. Kljuceva je na zalost vise nego sto bih zelio, ne mogu izbjec, ali sam vecino prebacio u one lagane aluminijske. Koji isto nisu neka sreca jer mi se znaju slomit.

U jednodnevnim sumskim hajkovima takodjer minimalni ruksak, ali u njemu ipak ima jos stvari - baterijska lampa, ona folija za pokrivanje, filter vode, noz, prva pomoc.
Znalo se desit i u dnevnim hajkovima da zajebem sa procjenom, izgubim se, povrijedim i slicno pa da treba provest neplaniranu noc vani, tako da se vise ne ide bez nekog minimuma za takvu situaciju.

Ali to ionako vise nije EDC sfera.

Problem ključeva planiram riješiti RFID bravama, pa čak i u autu. Na žalost u Hr kartično poslovanje još nije zaživjelo u punom obimu pa se još ne možemo riješit novčanika u potpunosti. Veličina mobitela je ta koja me najviše sputava. Nekad su se proizvođači takmičili tko će proizvest manji, dok je danas obrnuto. A osjetljivost i vrijednosti ovih današnjih da i ne spominjem. Trenutno sam u potrazi za nekom adekvatnom futrolom il torbicom za mobitel, jer jednostavno svaki pokret koči.
Idealna bi bila futrola sa spremnikom za kartice. Tako da bi sa lijepljenjem RFID čipa imao sve u jednome mobitel, novac, dokumente, ključeve. :-)

*

Offline GoranM

• 115
  • 2
« Odgovori #28 u: 21 Lipnja , 2020, 23:03 »
Zajebao sam se sto kod zadnjeg, relativno jos novog mobitela, nisam uzeo sa NFC-om. To bi prilicno smanjilo potrebu za karticama, mozda jednu za beckup.
Gotovinu rijetko nosim, samo ako idem negdje gdje znam da ne primaju kartice, na put ili slicno.

Pametne brave nisu losa ideja. Iako mislim da se vecina moze otvarati mobitelom (NFC, aplikacije) pa ne treba ljepiti cip, ali zbog mogucnosti praznjenja baterija moras i dalje nositi kljuc, samo je manje gnjavaze sa otkljucavanjem.

*

Offline FrankyRC

• 225
  • 3
« Odgovori #29 u: 22 Lipnja , 2020, 08:05 »
Na NFC sam skroz zaboravio. Moram malo se uvjerit kako funkcjonira u praksi. AKo je ok, voila! Riješeni svi problemi :-)
Ključeve u tom slučaju i ne moraš nositi jer kao rezervnu opciju uvijek možeš sakriti ključ u blizini brave.
Pitanje baterije me i ne brine baš kako sam zadnjih 10 godina možda jednom il dva put ostao bez baterije u urbanom području. Ito isključivo zbog kvara punjača il ne manja odgovarajučeg punjača (novi mobitel, drugačiji priključak). Na terenu mi nije bitno jel ionako nemam gdje plačati nit otključavati :prsti:
Inače kako mi je struka elektronika i računala, tako sam i iskoristio maksimalno mogučnosti automatizacije. Pa gdje je god moguče koristim razne senzorske i automatske sustave, bežična i udaljena upravljanja,.....
Na tom polju tehnologija pokaziva svoju iskonsku i pravu smisao postojanja, a to je služenje i olakšanje čovjeku. Isto tako i velika prednost je racionalizacija i manje trošenje resursa. U startu malo skuplje opcije, al u konačnici isplative svakako. Jedina mana je više komponenti u sustavu, a samim tim i veča mogučnost kvara.

*

Offline worbrc

• *
  • 153
  • 4
« Odgovori #30 u: 22 Lipnja , 2020, 09:51 »
Sve ovisi o tome kakav stav ima covjek u zivotu. NE ZELIM imati vrata koja se otvaraju na senzor. NE ZELIM beskontakno placanje.

Placam gotovinom. Nosim kljuceve. Imam novcanik. Do prije 10 godina ducani su bili prepuni razno raznih torbica, svih velicina i oblika. Danas vise nisu. Tako da stvarno ljeti, kad ne nosim jaknu,  imam problem gdje i kako sve posloziti.

Cak i kad dodjes negdje da ti sasiju nesto po mjeri kazu da im se to ne isplati. Na moje pitanje kako im se ne isplati ako im ja platim koliko traze nema odgovora.

Za potresa u Zagrebu nestalo je struje na 45 minuta. Ako se desi malo veca katastrofa netko sa senzorima i karticama je u problemina a sa kljucevima i gotovinom kralj
« Zadnja izmjena: 22 Lipnja , 2020, 13:37 od worbrc »
R0, S17, S20, S22, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline worbrc

• *
  • 153
  • 4
« Odgovori #31 u: 22 Lipnja , 2020, 11:27 »
Evo pa si mislite

JN75XT

*

Offline worbrc

• *
  • 153
  • 4
« Odgovori #32 u: 22 Lipnja , 2020, 13:36 »
Ali da se vratimo na temu. EDC ili, ako zelite zbuniti sveukupno pucanstvo :) NSD (nosim svaki dan) je nesto sto imas uz ono sto trazi svakodnevni zivot. Danas je zivot takav da svi imamo mobitel, kljuceve i novcanik.

Ja uz sve to na prstenu od kljuceva imam i viktorinox nozic. Dvije ostrice, otvarac za konzerve, flase, vadicep i pinceta. Nemam nikakvu zgodnu torbicu za remen inace bi vukao i vokac sa rezervnom baterijom. Tako da ga nosim kad imam ruksak sa sobom. I u ruksaku su stalno komplet zlica, vilica, noz iz hv. Nikad neznas kad i sto ce se nesto fino pojaviti za pojest :). I power bank je u ruksaku. Ono sto je zgodno za imat sa sobom ali dosad nisam nasao da mi se svidlo je svjetiljka.
JN75XT

*

Offline GoranM

• 115
  • 2
« Odgovori #33 u: 22 Lipnja , 2020, 16:23 »
Na NFC sam skroz zaboravio. Moram malo se uvjerit kako funkcjonira u praksi. AKo je ok, voila! Riješeni svi problemi :-)
Ključeve u tom slučaju i ne moraš nositi jer kao rezervnu opciju uvijek možeš sakriti ključ u blizini brave.
Pitanje baterije me i ne brine baš kako sam zadnjih 10 godina možda jednom il dva put ostao bez baterije u urbanom području. Ito isključivo zbog kvara punjača il ne manja odgovarajučeg punjača (novi mobitel, drugačiji priključak). Na terenu mi nije bitno jel ionako nemam gdje plačati nit otključavati :prsti:
Inače kako mi je struka elektronika i računala, tako sam i iskoristio maksimalno mogučnosti automatizacije. Pa gdje je god moguče koristim razne senzorske i automatske sustave, bežična i udaljena upravljanja,.....
Na tom polju tehnologija pokaziva svoju iskonsku i pravu smisao postojanja, a to je služenje i olakšanje čovjeku. Isto tako i velika prednost je racionalizacija i manje trošenje resursa. U startu malo skuplje opcije, al u konačnici isplative svakako. Jedina mana je više komponenti u sustavu, a samim tim i veča mogučnost kvara.
NIsam mislio na bateriju u mobitelu nego bravi. Uh, ne znam bas bih li rezervni kljuc drzao kraj vrata, prva stvar koju svaki lopov pretrazi.

*

Offline GoranM

• 115
  • 2
« Odgovori #34 u: 22 Lipnja , 2020, 16:28 »
Sve ovisi o tome kakav stav ima covjek u zivotu. NE ZELIM imati vrata koja se otvaraju na senzor. NE ZELIM beskontakno placanje.

Placam gotovinom. Nosim kljuceve. Imam novcanik. Do prije 10 godina ducani su bili prepuni razno raznih torbica, svih velicina i oblika. Danas vise nisu. Tako da stvarno ljeti, kad ne nosim jaknu,  imam problem gdje i kako sve posloziti.

Cak i kad dodjes negdje da ti sasiju nesto po mjeri kazu da im se to ne isplati. Na moje pitanje kako im se ne isplati ako im ja platim koliko traze nema odgovora.

Za potresa u Zagrebu nestalo je struje na 45 minuta. Ako se desi malo veca katastrofa netko sa senzorima i karticama je u problemina a sa kljucevima i gotovinom kralj
Pa nitko ti nece zabraniti imati rezervu gotovine, a svaka elektronska brava se i dalje moze otvoriti klasicnim kljucem. Ne znam jedino kako elektronske brave stoje sa mogucnoscu elektronskog obijanja, placanje pak GooglePayom se za sada pokazalo prilicno sigurnim, kao i beskontaktnim karticama. Postoje one price o kradji kartica citacem rfd-a sa pojacanim signalom, ali cini se da se radi o urbanim mitovima i propagandi proizvodjaca novcanika sa nepotrebnom zastitom. Ne samo da je upitna tehnosloska mogucnost iscitavanja na iole korisnoj udaljenosti, vec to sto se iscita ne moze posluziti za vrsenje transakcija.

Takodjer, vecina banaka pokriva troskove ucinjene ukradenim karticama.

Jedina briga je ako je nekome bitna anonimnost, stoga kad postanem bjegunac od zakona vjerojatno necu koristit nista od toga :D

*

Offline GoranM

• 115
  • 2
« Odgovori #35 u: 22 Lipnja , 2020, 16:35 »
Ono sto je zgodno za imat sa sobom ali dosad nisam nasao da mi se svidlo je svjetiljka.
To je u ruksaku obavezno. Nista gore nego kad te uhvati mrak u sumi, a nema dovoljno mjesecine. Posebno ako mobitel nije pun pa moras kalkulirat izmedju trosenja na svjetlo i cuvanja za pozive u slucaju nuzde. Jedna od par stvari koje su apsolutno obavezne u ruksaku i na kratkim dnevnim hajkovima gdje ne postoji plan nocenja, samo moguca greska. A ako postoji plan onda barem dvije lampe i rezervne baterije.

Ne znam kako mos bez toga :/

Trenutno sam na ThruNite kolekciji:

Ali opet to nije EDC vec oprema za planinarenje, nista sto ide u ruksak ne bih pod to racunao.

Za EDC je vise nego dovoljno svjetlo na mobitelu.
« Zadnja izmjena: 22 Lipnja , 2020, 16:37 od GoranM »

*

Offline worbrc

• *
  • 153
  • 4
« Odgovori #36 u: 22 Lipnja , 2020, 17:28 »
Da, slazem se. Kad ides nekud van, obavezno svjetiljka. Ali, mislio sam na nesto sto nosim stalno uz sebe. Svjetlo na mobitelu mi nije uvijek zgodno. Mobitel je nezgrapan
JN75XT

*

Offline FrankyRC

• 225
  • 3
« Odgovori #37 u: 22 Lipnja , 2020, 23:04 »
Svaki elektronički automatizacijski sustav ima i svoju klasičnu varijantu za zlu ne trebalo. Svaka elektronska brava se može otključati i klasičnim putem, svako svjetlo sa sustavom automatskog paljenja se može na klasičan način upaliti il ugasiti prekidačem. Samim time kako se brava otvara i na klasični način ključem, problem prazne baterije je zaobiđen. Mada se tu može kupiti gotov proizvod il izraditi u samo gradnji sklop koji puni baterije, i samim time posjeduje indikaciju stanja baterije.
Za ključ nisam mislio baš ispod otirača i sl. nego negdje u blizini il u autu npr., ionako može biti skriven na takvom nedostupnom i skrovitom mjesto kako mu je namjena za "zlu ne trebalo".
Sigurnost plaćanja je neupitna, jer je signal kodiran. Naravno svaki kod se može probiti, samo je upitna isplativost onome koji bi to radio sa obzirom na specifičnu i vrlo skupu opremu za takve stvari i veliki vremenski period upitnog rezultata u konačnici.
Klasične kartice su bile sigurne od otuđenja il kopiranja dok se koristio pin (kako su iste bez pina neupotrebljive, a saznavanja pina od strane treće osobe gotovo nemoguče). Kad se pojavila mogućnost bez kontaktnog i bez pinskog plaćanja to više nije tako. Istina može se samo iznos od 250kn koristi, al za sat vremena se to jako dobro može iskoristit i potrošiti (otuđiti) ogroman iznos, a za 24h da i ne pričam.
Sve ovisi o osobnim stavovima i pretenzijama.
I meni je prije bilo bez kontaktnom plaćanje odbojno dok se nisam uvjerio koliko mi olakšava život. Kad je već tehnologija i mogućnost tu, zašto je i ne iskoristiti.
Meni svakodnevne potrebe sasvim zadovoljava svjetiljka na mobitelu. Inače mi je uvijek čeona lampa u autu i ruksaku, gdje god išao i planirao. Ako uvidim da će mi bit potrebna uvijek je ponesem sa sobom, a i uz nju sigurno ne idem praznih ruku.

*

Offline worbrc

• *
  • 153
  • 4
« Odgovori #38 u: 24 Lipnja , 2020, 18:54 »
Suvremeni zivot uz mobitel, kljuceve i novcanik, obavezno i maska :)
JN75XT

*

Offline poljičanin

• *
  • 2280
  • 22
« Odgovori #39 u: 28 Lipnja , 2020, 22:57 »
Suvremeni zivot uz mobitel, kljuceve i novcanik, obavezno i maska :)

... i jednokratne rukavice, a vucaram i neko malo pakiranje sredstva za dezinfekciju...