Mora noževi

• 162 replies
  • 13298 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4471
  • 23
  • Spol: Muški
Odg: Mora noževi
« Odgovori #80 u: 22 Siječanj , 2018, 10:18 »
Nemoj tako. Mora Robust je zvijer, a kosta 130kn. Meni do sad najbolji scandi koji sam imao. I super radi, super lezi u ruci, ma sve prva liga. Neznam cemu sad Mora pocela se glupirat s tim glupostima.
Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi | Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1027
  • 11
« Odgovori #81 u: 22 Siječanj , 2018, 13:18 »
Ja obożavam More,ali gubi se... Njoj me privukao omjer cijene i kvalitete...a sad nabijaju cijene...

Nije bilo potrebe za fulltang morom,ali poveli su se za amerima...i nabili joj cijenu...
Ono,koji će mi vrag mora s crnim premazom...

Ali nije samo Mora takva... Samo nečemu dodaju bushcraft ili survival u naziv i odmah je 30-40%% skuplje...najmanje...

Poslano sa mog ZTE Blade L5 koristeći Tapatalk

The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Human

• **
  • 52
  • 0
« Odgovori #82 u: 22 Siječanj , 2018, 14:19 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ja obożavam More,ali gubi se... Njoj me privukao omjer cijene i kvalitete...a sad nabijaju cijene...

Nije bilo potrebe za fulltang morom,ali poveli su se za amerima...i nabili joj cijenu...
Ono,koji će mi vrag mora s crnim premazom...

Ali nije samo Mora takva... Samo nečemu dodaju bushcraft ili survival u naziv i odmah je 30-40%% skuplje...najmanje...

Poslano sa mog ZTE Blade L5 koristeći Tapatalk
Baš tako. Baltica kod Peveca - 50 kuna.
Ali ako ćeš je koristiti za outdoor, bushcraft, onda 300 kuna.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #83 u: 22 Siječanj , 2018, 14:36 »
ja sam imao tu sjekiru iz pevca dok ju nije tast dohvatio i cjepao drva po betonu...ljudi su čudni.
I mogu reći da je do tada odlićno obavljala svoje poslove. Ne mogu baš točno u brojkama reći i znam da bu to falilo numberfreakovima, al dobra je bila. :D
No ovdje se prića o Mora noževima, pa neću više.
Uglavnom zamrzim sve što preuveličavaju...takav sam...bili to noževi, sjekire, rajngle i tak...
« Zadnja izmjena: 22 Siječanj , 2018, 14:39 od šumarak »
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Frenky

• *
  • 3
  • 0
« Odgovori #84 u: 05 Veljača , 2018, 09:40 »
Jel netko možda zna di se u HR još može nabaviti Bahco 2444 mora clipeer i koja je cijena?

*

Offline zvonjola

• 649
  • 9
« Odgovori #85 u: 05 Veljača , 2018, 15:14 »
Kod mene na njuškalu! Ima svega navalite! :LOL:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Frenky

• *
  • 3
  • 0
« Odgovori #86 u: 05 Veljača , 2018, 19:28 »
Jel imas samo taj ili ih imas jos na prodaju,pitam jer mi se sviđa onaj sa naranđastom drškom

*

Offline SaS

• 174
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #87 u: 29 Siječanj , 2019, 17:45 »
Po meni Mora noževi imaju odličan omjer cijene i kvalitete. Smatram da je nož osnovni dio opreme koju svatko mora imati uz sebe kada je u prirodi i zato je bitno da nož bude kvalitetan i pouzdan a Mora to svakako je. Ja sam nedavno kupio Moru companion heavy duty stainless verzija i naravno jako sam zadovoljan. mislim da sam platio oko 160kn.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Uskoro ću kupit i Moru Kansbol i tiha patnja Mora Pathfinder
Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline Gorštak

• 3427
  • 10
« Odgovori #88 u: 29 Siječanj , 2019, 18:56 »
Imam ovu heavy duty al carbonca .. ja zadovoljan

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline SaS

• 174
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #89 u: 29 Siječanj , 2019, 21:38 »
Dobar je karbonac kolega ga je uzeo,ja sam se odlučio za stainless jer imam manje brige oko održavanja

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline FrankyRC

• **
  • 62
  • 1
« Odgovori #90 u: 30 Siječanj , 2019, 19:52 »
kako inače održavete karbonske More, imam jednu i svaho malo mi se ppjave tragovi hrđe, iako je redovno mažem uljem i spremam suhu i sl.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #91 u: 30 Siječanj , 2019, 19:59 »
Što znači redovno?
Nakon svake upotrebe...osobito ako si rezao živo drvo...moraš isti dan oprati i nauljiti. Neke supstance u kori i zelenjavi nagrizaju oštricu.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1027
  • 11
« Odgovori #92 u: 30 Siječanj , 2019, 20:06 »
Moje imaju patinu...poslije upotrebe ih operem,dobro osušim...ne uljim ih uopće...

Tu i tamo se pojavi površinska fleka hrđe koja nestane nakon pranja i brisanja...ništa strašno.

Poslano sa mog ZTE Blade A452 koristeći Tapatalk

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #93 u: 30 Siječanj , 2019, 20:20 »
Probaj nauljiti

*

Offline Drvo

• **
  • 21
  • 0
« Odgovori #94 u: 14 Ožujak , 2019, 10:04 »
Jučer kupio MORA ROBUST PRO i MORA ALLROUND PRO. Lijepo leže u ruci. Sviđa mi se i štitnik za prst, samo bih volio da je oštrica jedan centimetar duža na oba modela i na MORA ALLROUND PRO da je oštica deblja.
« Zadnja izmjena: 14 Ožujak , 2019, 18:33 od Drvo »

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #95 u: 17 Travanj , 2019, 08:21 »
Morakniv radi izuzetno kvalitetne noževe bez obzira koji je model u pitanju ili da li su karbonski ili stainless čelik. Izuzetno su izdržljivi noževi i cijenom više nego prihvatljivi.
Dakle za te novce teško da ćeš naći pristojan nož.

Iako su oštrice malo kraće prilikom upotrebe vidjet ćeš da su u stvari sasvim dovoljne.( to su skandinavski tradicionalni dizajni noževa)
Ima jedan model koj je malo skuplji uspoređujući s ostalim morakniv proizvodima i gotovo da je neuništiv.
Riječ je o morakniv gerberg full tang možu.

E sad malo su nezgodni za oštrenje jer kod morakniv noževa u principu kod svih skandinavskih noževa bevel završava na nuli. Dakle tavim nožema je bevel u stvari oštrica i kod oštrenja se oštri cijeli bevel sa  vodenim kamenom što finije granulacije, naravno ručno.
Ali neka te to ne brine jer se ne tupe baš tako lako.
Pozdrav.
« Zadnja izmjena: 26 Travanj , 2019, 14:40 od Wolfie »

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #96 u: 17 Travanj , 2019, 08:31 »
Probaj nauljiti

Riječ je o karboncu i uljiti se mora radi zaštite od korozije ali to ga neće spasiti od patine prilikom rezanja luka, krompira , limuna itd.
Tada nastaju fleke koje su u stvari jako ružne.
Naj bolje bi ga bilo brunirati dakle kemijskim putem nanjeti patinu radi zaštite od korozije . Ima više načina. feri kloridna kiselina, vrući alkoholni ocat itd.
Da ne objašnjavam sad te postupke, na you tube ima na tone toga.
Pozdrav.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1027
  • 11
« Odgovori #97 u: 17 Travanj , 2019, 21:38 »
Te fleke od limuna,luka,krumpira i slično ga upravo i štite.. to je isti vrag kao i patina sa octom..

Poslano sa mog MRD-LX1 koristeći Tapatalk

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #98 u: 19 Travanj , 2019, 18:30 »
Da,Istina te fleke od krompira ,luka, limuna itd. stvaraju patinu koja štiti nož od korozije ali isto tako čini nož ružnim i šarenim.
Vreli alkoholni ocat, feri kloridna kiselina,limunska kiselina itd. stvaraju patinu dok jače kiseline daju fini satenski izgled(feri klorid i neke druge kiseline)
Ne bih preporučio perma blue ili bilo koju tekućinu za brzo bruniranje koje su predviđene za popravke ili cjelokupno bruniranje oružja.
Karcinogeno je.
Da znam, sada ide ono pitanje a šta je sa kiselinama?   Nakon bruniranja(nazovimo to tako) s kiselinama proces se mora ugasiti, ima više načina, ja oosobno to radim sa sodom bikarbonom rastvorenom u vodi. Dakle Lužina poništava djelovanje kiseline.
Naj bolji primjer je žgaravica, kašikica sodabikarbone u vodi rezultira trenutnim olakšanjem u želucu.

Evo primjer tretiranih noževa u kiselini.

« Zadnja izmjena: 26 Travanj , 2019, 14:47 od Wolfie »

*

Offline MarkoG29

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #99 u: 27 Travanj , 2019, 20:27 »
Prije misec dana odlučio sam uzeti dva Morakniv noža i izbor je pao na Mora Bushcraft Black i Mora Robust...Bushcraft Black sam uzeo priko Replikart za nekih 300kn dok sam Robust uzeo u Bauhausa za nekih 120kn...

Gledajući razne filmiće priko youtube-a odlučio sam ih malo nadograditi!

Ovo je moja igra s Morakniv nozevima :D

Mora Bushcraft Black nisam puno dirao sto se tiče samog noža samo sam malo updata plastičnu koricu te na nju stavio firesteel i paracord...
Ovo je rezultat:

Na Morakniv Robust sam malo poravna "kičmu" noža te mu doda patinu pomoću jabučnog octa...korica je dobila isto firesteel i paracord te sam još nadodao udicu i malo ribolovnog najlona(pošto sam iz Dalmacije :D :fucka:)...

Ovo je rezultat moga pokusa :D:

Evo i malo slika oba noža zajedno:

Ovaj filmić mi je puno pomogao oko patine na Morakniv Robust...ako koga zanima vrlo je koristan!

« Zadnja izmjena: 27 Travanj , 2019, 20:29 od MarkoG29 »