Susret s divljim životinjama u divljini

• 101 replies
  • 8610 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
Odg: Susret s divljim životinjama u divljini
« Odgovori #80 u: 10 Listopad , 2019, 13:30 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Hm, da, bilo bi pametno neki suzavac imati uza sebe stalno, dok se baulja po šumama. Što najbolje uzeti?

Provrti temu od početka.

*

Offline houdini

• 153
  • 3
  • Spol: Muški
« Odgovori #81 u: 10 Listopad , 2019, 13:44 »
Da, baš sam pogledao sad malo u pauzi, mislim da ću uzeti za početak ovo što 9alpha ima.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #82 u: 10 Listopad , 2019, 14:35 »
Ako bacimo pogled na priču gospodina Bože Nekića o njegovom susretu s medvjedom i ponovno pogledamo ovaj film...

...nešto možemo zaključiti: u lošoj inačici susreta s medvjedom u šumi, zbog ograničene preglednosti, imamo jako malo vremena do tri sekunde.

To je beskrajno malo vremena za reakciju: od registriranja medvjeda, preko užasa u glavi dok trči prema tebi, a ti se tek moraš suočiti s blokadom jer to nije uobičajena situacija, moraš se uvjeriti da ne sanjaš - tu je izgubljena sekunda do dvije.

Znači, imaš sekundu za reakciju. Petarda - ne dolazi u obzir, presporo. Suzavac u spreju - samo ako je onaj za medvjede i u svakom trenutku ti je pri ruci.  Ako je vjetar s krive strane - eto ti još problema. Zanimljiva bi bila šok bomba: onesposobila bi privremeno i medvjeda i tebe, a kako ti znaš o čemu se radi, medvjed ne, za očekivati je da se on prvi povuče.

Nekako se nameće plinski pištolj sa CS-om kao najbolje rješenje - usmjerava CS na neka dva metra od tebe i daje ti vremena za novu reakciju dok medvjed ne dođe do tebe, manji je utjecaj vjetra, s 10-tak metaka u spremniku možeš stvoriti veći efekt i korigirati eventualni promašaj. Uz to detonacija je možda važniji učinak od samog CS-a.

Jaki laser s raspršivačem (kako bi se povećala vjerojatnost pogađanja medvjedove glave, jako malog cilja) i obasjavanje medvjedovih očiju - reagirao bi isto kao i vi, okrenuo glavu u cilju izbjegavanja signala koje mozak dobiva od očiju - one ne poznaju veći užas od tog bljeska, osobito zato što nije prirodan. Sad, bi li to bio dovoljan razlog za prekidanje napada, odnosno bi li to bilo dovoljno da se povuče - tko to može znati, divlja i nepredvidiva životinja je u pitanju.

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #83 u: 10 Listopad , 2019, 16:30 »
Nece ici obican pepperspray. Mora bas biti za medvjede, sad neznam jel radi konzistencije ili jacine. Mislim ak ces obican pepper spray uzet mozda ga budes samo jos raspizdil.
=350
Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Online 9alpha

• 231
  • 7
« Odgovori #84 u: 10 Listopad , 2019, 16:40 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Nece ici obican pepperspray. Mora bas biti za medvjede, sad neznam jel radi konzistencije ili jacine. Mislim ak ces obican pepper spray uzet mozda ga budes samo jos raspizdil.
=350
Meni na cucka radil, a i na ljude  :D sumnjam da nebu na medvjeda.

*

Online 9alpha

• 231
  • 7
« Odgovori #85 u: 10 Listopad , 2019, 16:43 »
Upravo sam našao podatak da su slični po sastavu ali bear spray sadržava manje oleoresin capsicuma dok pepper spray više. Znači pepper spray je jači.

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #86 u: 10 Listopad , 2019, 16:48 »
Upravo sam našao podatak da su slični po sastavu ali bear spray sadržava manje oleoresin capsicuma dok pepper spray više. Znači pepper spray je jači.

Fakat. Ali pepper spray ne napravi tak veliki oblak kak bear spray. Ja imam KO Spray, iz njega ide mlaz. S njim moras tocno facu pogodit. A i sumnjam da one male kartusice pepper spraya mogu takav oblak napravit kak ove kante u videu. Ja sam mislio da je bear spray jaci, eto opet nesto naucio  :D
Mada sam cesto po internetu videl da neki ljudi bas i ne reagiraju niti na pepper spray. Dakle, like je zboksao drugog iako ovaj u njega ispraznio sprej. A kaj bu tek medo

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1047
  • 11
« Odgovori #87 u: 10 Listopad , 2019, 17:17 »
Imas sprejeve koji ispucavaju mlaz i koji bacaju oblak...kod kuće imam jedan Waltherov od 0,5kg,izgleda kao mali vatrogasni aparat...on šprica "oblak"...dok u autu supruga ima neki mali,ja identičan imam za bushcraft i sprica u usmjerenom mlazu do 4m... Taj mali na pse djeluje instantno,na ljudima nisam probao.

Ima i jeftinih  koji ne rade kako treba  ili sa odgodenim djelovanjem.

Imam i plinski pištolj,te streljivo sa suzavcem i pepper sprejom...

Ali iskreno sumnjam kad bi medvjed jurišao na mene,u tih par sekundi da bi stigao izvući sprej i pošpricati ga...ili izvući pištolj,otkočiti naciljati i opaliti prema njemu... eventualno kad bi krenuo na mene sa nekih 30-40m pa da imam vremena. Nije samo pitanje brzina svega nedostatak vremena već i ljudski mozak,mentalna blokada dok se čovjek snađe...te upitna preciznost zbog straha.

Vidio sam kako se bik od 1000kg fula sa par metara... Nakon neuspješnog pucnja u glavu,bik se otkinuo i krenuo jurišati po dvorištu...sa par metra je ostatak okvira ispražnjen na bika u trku,niti jedan pogodak u glavu,čovjek je pucao svuda samo ne gdje treba od straha.
« Zadnja izmjena: 10 Listopad , 2019, 17:23 od Bushcraft Wolf »
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Frosty

• **
  • 97
  • 4
« Odgovori #88 u: 10 Listopad , 2019, 20:17 »

*

Offline Nik

• 157
  • 3
« Odgovori #89 u: 10 Listopad , 2019, 23:24 »
Ovdje je pol foruma opremljeno kao da u rat ide a ne u prirodu  :D
Ajde mi odgovorite koliko Vas je srelo medvjeda u prirodi, i ako je, koliko puta?

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #90 u: 10 Listopad , 2019, 23:26 »
Ja vidim stalno pijane medvjede po zagorskim šumama. Još malo i brinut ćeš se više jel ćeš grupu migranta srest ili medu s djecom. @lakeman je sreo medu

Via Tapatalk

*

Offline houdini

• 153
  • 3
« Odgovori #91 u: 11 Listopad , 2019, 10:19 »
Ajde mi odgovorite koliko Vas je srelo medvjeda u prirodi, i ako je, koliko puta?

Još nisam nabasao na medu, a nadam se i da ne budem, barem ne ovako "u 4 oka" kao na ovim filmićima. U biti me više fascinirao onaj kamerman koji je sve to snimio, ne samo ovaj deda :D

Ali evo, prošli vikend bili tu na Glavici iznad Podsuseda i naletili na ženku vepra sa 3 mladih. Na nekih 60ak m udaljenosti. Prvo su prešli mladi prek puta i onda je ona došla, stala je na sred puta jer nas je skužila naravno, i gledala je valjda u kojem smijeru se krećemo. Kad je procijenila da smo dovoljno daleko nastavila je za odojcima. Gromada od vepra. Mislim da se više bojim vepra nego medvjeda :D

Što se tiče opreme, moj moto je uvijek "bolje imat a da ti ne treba, nego nemat a da ti treba".

Ili kako bi rekao jedan moj stari trener: "bolje jebat, nego bit jeben." :D

*

Offline houdini

• 153
  • 3
« Odgovori #92 u: 11 Listopad , 2019, 10:21 »
Ja vidim stalno pijane medvjede po zagorskim šumama. Još malo i brinut ćeš se više jel ćeš grupu migranta srest ili medu s djecom. Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi je sreo medu

Via Tapatalk

Migranti. Ima ih sve više. Prošli vikend u Subotu kod kuma u Lici provalili u stambeni kontejner, da prenoće, da se zgriju.

U Nedjelju ujutro smo išli popravit štetu i podaskat prozore.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1047
  • 11
« Odgovori #93 u: 11 Listopad , 2019, 20:05 »

Još nisam nabasao na medu, a nadam se i da ne budem, barem ne ovako "u 4 oka" kao na ovim filmićima. U biti me više fascinirao onaj kamerman koji je sve to snimio, ne samo ovaj deda :D

Ali evo, prošli vikend bili tu na Glavici iznad Podsuseda i naletili na ženku vepra sa 3 mladih. Na nekih 60ak m udaljenosti. Prvo su prešli mladi prek puta i onda je ona došla, stala je na sred puta jer nas je skužila naravno, i gledala je valjda u kojem smijeru se krećemo. Kad je procijenila da smo dovoljno daleko nastavila je za odojcima. Gromada od vepra. Mislim da se više bojim vepra nego medvjeda :D

Što se tiče opreme, moj moto je uvijek "bolje imat a da ti ne treba, nego nemat a da ti treba".

Ili kako bi rekao jedan moj stari trener: "bolje jebat, nego bit jeben." :D
Da te ispravim...to je krmača...ženka divlje svinje...muška divlja svinja je vepar...mali su prasci,veći nazimad,pa muški  veprići i onda veprovi...ženke su prasice, nazimice pa krmače.

I iskreno  vise me strah vepra nego mede...
Medvjeda jos nisam sreo,divljih svinja dosta, krmače sa malima su opasne i stariji veprovi,pogotovo kad su u lovu ranjeni. Kad vidiš jednom kako vepar rastega lovačkog psa i juriša na lovce,ufffff...

Dosta lisica sam sreo i u zadnje vrijeme kod nas ima čagljeva.

Solidan broj srna te jelena,jeleni za vrijeme rike znaju biti agresivni.

Migrante nisam još  sreo u šumi ,osim ovih na poslu i po Stuttgart...ali  ako ih  budem sreo u šumi javim kako djeluje pepper sprej  i plašljivac na njih...ako ne budem probao sprej na ovima s posla.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline FrankyRC

• **
  • 86
  • 1
« Odgovori #94 u: 11 Listopad , 2019, 21:41 »
U Hrvatskoj realna opasno od životinja postoji samo od zmija. Kad pogledamo statistički zadnjih 50 god (od kad je amo reč "civilizirano") koliko je bilo napada na ljude? Uz dovoljno buke na vrijeme upozorimo životinje, te one odu za svojim putem. Jedina šansa od napada je da stanemo između ženke i mladih, al opet ona je opreznija pa se i prije udalji. Rjetki su susreti kao ovoga sa medom. Dosta puta sam susreo divlje svinje i il bi pričekao da odu dalje, il bi se oni udaljili. Mada se dosta tiho krečem nisam nikad imao "problem" sa susretom, a bilo ih je i na par metara i to svega od divljih svinja, lisica, divokoza, vukova, lisica,....
Sa medvjedom sam imao zamalo kontakt, naime naišao sam na friški trag kojega nije bilo tu par min prije (prvi dio ekipe prošao). Moram spomenuti polu divlje životinje, tipa konje, krave, magarce.... Njih su pune naše planine i od njima dosta često ne vodi nitko računa pa i tu ima svega. Znan za par loših iskustava sa bikovima i magarcima, a sa bikovima sam i ja jednom imao sraz (na sreču sam bio brži :-) ). Dakle  rizik od divljih životinja uz normalno ponašanje je sveden na minimum, tako da nema mjesta strahu.

*

Offline Nik

• 157
  • 3
« Odgovori #95 u: 11 Listopad , 2019, 22:54 »
Medvjeda sam sreo jedno 5-6 puta bas da ga vidim i da smo si blizu, jos toliko sigurno da ga ne vidim a da smo si jako blizu (ali ga cujem ili namirisem)  :D
Osobno ne nosim nista za zastitu, niti mislim, a krecem se dosta po mjestima gdje ih ima poprilicno - zivim za dan kad cu ga napokon uslikati i/ili snimiti.

Vuka i risa na zalost nisam jos nikada sreo u prirodi, a volio bi, ali to je fakat jako, jako tesko.
Evo jedne fotke iz moje mladosti, kad nisam imao bijelu glavu  :D ...to su negdje moji poceci ozbiljnijeg tumaranja planinama i divljinama:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Gorski kotar ;)

*

Offline poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #96 u: 12 Listopad , 2019, 22:00 »

Sa medvjedom sam imao zamalo kontakt, naime naišao sam na friški trag kojega nije bilo tu par min prije (prvi dio ekipe prošao). Moram spomenuti polu divlje životinje, tipa konje, krave, magarce.... Njih su pune naše planine i od njima dosta često ne vodi nitko računa pa i tu ima svega. Znan za par loših iskustava sa bikovima i magarcima, a sa bikovima sam i ja jednom imao sraz (na sreču sam bio brži :-) ). Dakle  rizik od divljih životinja uz normalno ponašanje je sveden na minimum, tako da nema mjesta strahu.

Na Biokovu?

*

Offline FrankyRC

• **
  • 86
  • 1
« Odgovori #97 u: 12 Listopad , 2019, 22:23 »

Na Biokovu?

između ostalog, da

*

Offline poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #98 u: 12 Listopad , 2019, 22:52 »
Na Mosoru sam, dalekozorom, gledao kako vukovi gone grivastog skakača. Mislim, nije to bilo filmski, nego, prijatelj je prvi gledao dalekozorom nešto, pa je izgubio, onda sam ja pogledao i vidio grivastog skakača kako preskače neku stijenu. Nisam dizao poged s dalekozorom, očekukujući kako ću opet vidjeti skakača, kad je preko iste stjene preskočilo nešto što je ličilo na psa, pa još jedna sjena pored njega. Ispali su mi iz vidokruga i više se nisu pojavili. To je bilo nekih manje od 1 km od nas, blizu autoceste, a mi smo ih promatrali sa staze koja je kasnije poslužila za izgradnju vjetroelektrana. S obzirom na konfiguraciju terena, najvjerojatnije su prošli jako blizu nas.

Mjesec dana prije toga bio sam s obitelji, i rođak sa svojom obitelji, u tom trenutku s troje djece, baš na toj stazi. Kad si u takvoj kombinaciji, s djecom, onda nikakva predostrožnost nije dovoljno dobra. I svi znamo da životinje bježe od čovjeka, ali gospodin Božo Nekić iz prethodne se više ne slaže s tim.

Kad idem u planinu solo ili s prijateljima, sasvim mi je svejedno, ali kad idem s djecom, potpuno druga priča.

*

Offline FrankyRC

• **
  • 86
  • 1
« Odgovori #99 u: 13 Listopad , 2019, 00:18 »
za dva puta sam siguran da je bio vuk, oba dva na 30m. Mali su bili i oba puta sam ih iznenadijo. Za jednoga sam čak imao vremena izvadit kameru i snimit ga par minuta. iako sam u jednom momentu vikao nije se obazirao, i nakon 10ak sec je stambedo napravio. Nekih 200ak m je pretračo za par sec, a radi se o jako gadnom terenu, sa ogromnim škrapama, stjenama i još pod snjegon. Posli sam prateči tragove ustanovio da je prošao tačno tu odakle sam ga vidio, znači da je bilo 10ak sec prije bio bi susret oči u oči. za trečega nisan siguran, mogao je bit i pas il lisica, al opet po ponašanju, kretanju, izgledu, lokaciji, 90 % da je vuk. JOš je bio mrak i nekih 50ak m.
Nebrojin više koliko sam ga (ih) puta čuo, i zimi vidio tragove. Bilo je tu intersantih slučajeva, ono gdje sam prošao prije pola sata sat bi se pojavili tragovi. Znači da bi bili jako blizu. dosta puta bih vidio čudne reakcije psa, koje bi mi bile jasne poslje kad bi naišao tako na tragove kojih nije bilo prije tu.
Meni iskustvo govori da životinje bježu od ljudi, samo uvjek postoji iznimka. Tko zna kakav spoj se njima desi u glavi da tako reagiraju i napadnu il da se približe. evo samo ovi moji primjeri, tko zna kakvi uvjeti su se poklopili u tom trenutku da sam ih uspio iznenadit tako. koliko god uvjeren bio da nema opasnosti opet kad se vidi nešto takvo il trag, malo se zagolica mozak :-)
« Zadnja izmjena: 13 Listopad , 2019, 00:23 od FrankyRC »