Noževi

• 236 replies
  • 33738 views
*

Offline alumin

• **
  • 13
  • 0
  • Spol: Muški
Odg: Noževi
« Odgovori #220 u: 03 Ožujka , 2020, 09:37 »
            Momci pozdravljam  i molio bih vas tko zna ili se susreo s ovakvim nožem, bilo kakav podatak a pogotovo tko ga je napravio.
Naime ovo sam dobio od jednog prijatelja točnije njegove supruge kad je on preminuo (nesretno) i još par komada, svi ostali se vide tko ih je napravio. Vidi se i ovaj ali ga ja ne vidim, zašto ga je polirao preko naziva neznam, on sigurno zna ali kad se sretnemo onda će mi reći a meni se ne ide još. Na googlu sam tražio s početnim slovom "K" našao svega ali ne s slovima koja pretpostavljam da su iza.

Možda je i neka marka bez veze međutim fino je urađen, centriran i dobro leži u ruci.   Hvala za svaku informaciju.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2272
  • 21
« Odgovori #221 u: 04 Ožujka , 2020, 22:47 »
Ovo je tipičan dizajn džepnih noževa iz kasnih 80-tih. To je bio mercedes među noževima mog djetinjstva, nedosanjani san. Kad sam se napokon dočepao takvog noža, adrenalin mi je bio 5 puta veći nego kad sam kupovao novi automobil. Robusnost i izgled tih nožića davali su kultni status njihovim vlasnicima. Za razliku od ovog noža, ručka je bila od mesinga.

Već početkom 90-tih pojavljuju se silne loše kineske kopije, pa gube taj svoj status.

Ne sjećam se da je postojala neka marka koja bi stajala iza tog noža, makar u to vrijeme nije to nitko spominjao, dok se za švircarce znalo kroz Viktora inoxa.

A natpis me ne vuče baš ni na što...

*

Offline alumin

• **
  • 13
  • 0
« Odgovori #222 u: 05 Ožujka , 2020, 08:32 »
         Hvala za odgovor poslije traženja isto sam pomislio da je neka kopija, međutim poznavajući vlasnika koji
nije imao djece a supruga i on dobro su zarađivali i imali dobro nasljedstvo (ja im bio kao mezimac) čudilo bi me da je kupio nekakav škart.

Jedan od Bowia je kod mene i pokazuje mi račun koliko su ga platili (došao iz USA) neznam ni zašto sam ga primio, ogroman jedino u autu ga nositi za remen ni u ludilu, ja iskreno nikad taj
novac nebih dao.(zato što nemam) Velika je to kolekcija ljubitelj prirode, jezera i planina, samo je Opelovog Montereya imao za to
i normalan auto za po cestama i gradovima.

Masu toga je supruga podjelila obitelji njegovoj i njenoj ali je dosta i ostalo, opreme šatora itd., ponudio sam da to oglasimo i prodamo međutim novac je ne zanima i dijeli. Moj obraz je izgleda još prilično čist ovo što sam dobio sama je ponudila ništa nisam tražio, ali mi isto sline pođu kad vidim što je još ostalo.

*

Offline Nik

• *
  • 305
  • 4
« Odgovori #223 u: 05 Ožujka , 2020, 17:36 »
Meni se cini da je to netko rucno isao ugravirati nekakav natpis, vidi se da nema mirnu ruku i ne gravira cesto,  k tome jos na krivome mjestu.
Kad smo se dotaknuli nozeva iz 80ih godina, cisteci tavan rekao bi da sam naisao na jedan tog tipa ali drukcijeg oblika, karakteristike su mu kao sto je poljicanin opisao - robustan, cvrst i ima masu (duplo je tezi od Gerbera kojeg sam poslikao u temi). Cim ga primis u ruku i rasklopis znas da nije neki srot od noza. Takodjer nema nikakvu oznaku proizvodjaca.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2272
  • 21
« Odgovori #224 u: 06 Ožujka , 2020, 09:36 »
Lijep nož.

*

Offline alumin

• **
  • 13
  • 0
« Odgovori #225 u: 06 Ožujka , 2020, 09:49 »
     Da, ima smisla sve što ste napisali obojica, lijep primjerak, a i ovaj moj kvalitetno urađen što je rekao poljičanin težak i nije se štedjelo, ne mora biti pravilo da je kvalitetno samo ono što je brendirano i reklamirano. Hvala obojici na pomoći.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2272
  • 21
« Odgovori #226 u: 19 Ožujka , 2020, 16:20 »
Nisam neki osobiti fan za noževe, ali uvijek me obraduje kad vidim neki zanimljiv rad.

Na ovoj stranici, slučajno, sam pronašao jako lijepe radove domaćeg majstora, isplati se baciti pogled:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Online Stranputica

• *
  • 29
  • 0
« Odgovori #227 u: 28 Ožujka , 2020, 21:20 »
Prije se govorilo da je džepni nožić "lična karta" svakog Bosanca

Evo napokon da i ja predstavin svoje džepno oružje.

Prvi je Petzlov preklopnim nož s plastičnom ručkom a na mjestu pregiba je šupalj tako da se može zakaciti za karabiner a sječivo je od inoxa 12 C 27 a težine je 64 grama. Ukupno dug 20,5 cm
Nož posjedujem cca 13-14 godina. Oštrica se teško tupi i u ovo vremena što ga imam možda sam ga naoštrio možda 2-3 puta.
Evo par slika, ručka je tamno plave boje.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Moj drugi nož je C.J. Herbertz preklopni s dijelom drvene drške izrezbarenim ukrasima u mesingu. Sječivo je inox , težine180 grama, osjeti se težina i fino leži u ruci a rasklopljen je dug 22cm. Futrola je posebno kupljenja i ona je od tvrde kože s nekim reljefom s prednje strane a na zaklopnom dijelu s kopčom je Herbertz logo a sa zadnje strane je inox zakačka tako da se može zataknuti za hlače, pojas, ..., kopča jako dobro drz tako da je čak i problem skinuti futrolicu s pojasa ili hlača. Nož posjedujem preko 17 godina i još nije oštren. Sječivo je od inoxa, kad sam ga dobio prvih dana su mi prsti  bili oblijepljeni sa flasterima jer je nož tad bio iznimno oštar poput žileta.
Evo par slika i od njega.

P.S.
Nisam Bosanac

« Zadnja izmjena: 29 Ožujka , 2020, 11:51 od Stranputica »

*

Offline poljičanin

• *
  • 2272
  • 21
« Odgovori #228 u: 28 Ožujka , 2020, 22:16 »
Ovaj  Herbertz ima u sebi nešto barokno, neki dašak klasike, zaboravljenog, odnosno odbačenog mitteleuropskog štiha...

Jako mi se sviđa.

*

Online Stranputica

• *
  • 29
  • 0
« Odgovori #229 u: 28 Ožujka , 2020, 22:23 »
Herbertz je kupljen u Njemačkoj, bio je cca oko 120-130 DEM a futrola je bila nekih 40 DEM. Kupljen je u specijaliziranom lovačkom dućanu.
Jako mi drag, čuvam ga kao trofejnu stvar, nerado ga dajem drugom u ruke

Poseban je osjećaj s njim sjeći slaninu, luk i komad kruha. Njegovo korištenje je skoro pa i ritualni obred.

Poslano sa mog HTC U11 koristeći Tapatalk
« Zadnja izmjena: 28 Ožujka , 2020, 22:25 od Stranputica »

*

Offline poljičanin

• *
  • 2272
  • 21
« Odgovori #230 u: 28 Ožujka , 2020, 22:41 »
Geometrija tih noževa je jako interesantna, kad se pogleda crta ručke koja se proteže preko sječiva. Vidi se kako je ergonomski izvrsno odrđen, te kako se u djelu zakrivljene površine sječiva koncentrira najveća energija, dok pri tome ruka ima prirodno držanje, a ne smeta ni povšina na kojoj leži ono što režemo (npr. daska za rezanje s pancetom).

*

Offline Omen

• *
  • 26
  • 0
« Odgovori #231 u: 15 Travnja , 2020, 10:28 »
Nekaj novo. Za sad jedan od boljih EDC-a što sam nosio.

Spydecro native 5 LW

*

Offline poljičanin

• *
  • 2272
  • 21
« Odgovori #232 u: 16 Travnja , 2020, 03:22 »
Nakon skoro 50 godina boravljenja u tom prostoru, u nekom zakutku prostora za poljoprivredni alat, pronašao sam sablju. Jasno, tema su noževi, a ne sablje, ali u biti, sablja je i onako samo veliki nož.

Jasno da neće biti u najboljem stanju, postoji patina hrđe, oštećen je rukobran, odnosno nedostaje jedan njegov dio. Svi ostali metalni djelovi su tu, ali nema drvenog dijela rukohvata s kožnom presvlakom. posljednja četvtina sječiova je malo iskrivljena. Osim površinske patine, sve ostalo izgleda u redu.

Riječ je o sablji iz doba Habsburške monarhije, pješačka sablja, model 1861 (Infanterie-Mannschaftssäbel M 1861).

Ovako izgleda taj model:

Znao sam za nju iz obiteljskih priča, ali sam vjerovao kako je davno nestala van mog dohvata. Kako je dio obiteljske baštine, jako mi je stalo restaurirati je.

Ima li ko kavo iskustvo s takvim stvarima?

*

Offline Omen

• *
  • 26
  • 0
« Odgovori #233 u: 16 Travnja , 2020, 13:45 »
Moj savjet je da ju ostaviš u stanju kakvom je.

Restauriranjem gubi na vrijednosti, nije više u original stanju i uvijek može nešto poći po zlu prilikom istog.

*

Online Stranputica

• *
  • 29
  • 0
« Odgovori #234 u: 16 Travnja , 2020, 15:15 »
Ako bi je baš htio restaurirati, raspitaj se u arheološki muzej jer oni imaju dobrih majstora.
Moguće da bi sa vlastorucnom restauracijom umanjio njenu vrijednost po svim aspektima.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2272
  • 21
« Odgovori #235 u: 18 Travnja , 2020, 00:01 »
Sablja je serijska masovna proizvodnja, s obzirom na to, u ovakvom stanju kakva mi je sad, ne bi imala ni neku vrijednost, malo više od amorfnog komada željeza.

Uostalom, ona je dio moje obiteljske baštine, pa i nema govora da bi je prodavao, u toliko, njena vrijednost u novcu je i onako sporedna stvar.

Zahvati na sablji i onako neće prijeći skidanje korozije, istina, pri vrhu je lagano savijena i to mi je najveći problem. Rekonstruirani rukohvat i onako nije nikakv zahvat jer ne utječe ni na koji način na samu sablju, osim vizualnog efekta.

Ono što me zanima je ta sablja u mom dnevnom boravku, na istaknutom mjestu.

*

Online Stranputica

• *
  • 29
  • 0
« Odgovori #236 u: 18 Travnja , 2020, 14:01 »
Onda je " konzerviranje " riješenje.