Upaljač

• 21 replies
  • 3398 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
Upaljač
« u: 13 Srpanj , 2015, 23:29 »
Svašta smo spominjali na ovoj temi, samo nismo spomenuli najjeftiniji i najpouzdaniji način paljenja vatre: upaljač vulgaris.

Za nekoliko kuna imate pouzdan, višekretno iskoristiv, uređaj za paljenje vatre, vodootporan, malih dimenzija.

Vidim da se često koriste i upaljači na benzin, ali po meni su problematičniji zbog goriva.

Ja nosim nekoliko BIC-ovih upaljača, a vi?

*

Offline blinddog

• *
  • 441
  • 14
  • Spol: Muški
  • VKV brico
Odg: Upaljač
« Odgovori #1 u: 14 Srpanj , 2015, 21:04 »
Benzinac Zippo iz 91, pričuva plinski vulgaris sponzorski. Inače ove plinske upaljače ne kupujem, dobijem od poslovnih partnera i po birtijama. Na Zippo sam stavio komad unutrašnje gume (zračnice) od bicikla pa benzin ne hlapi tako lako.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #2 u: 14 Srpanj , 2015, 23:34 »
Meni je glavni bio Zippo dok mi ga neko vani nije popalio (no pun intended, je*em majku svima koji su bili tad tamo)

Sad je aktualna hrpa raznih bicova, kremenjaka i na struju od svih mogućih birtija gdje sam bio, radim si zalihe
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #3 u: 15 Srpanj , 2015, 07:34 »
Meni BIC uljeva povjerenje, svaki put kada kresneš - on upali.

Jednom prigodom nas je uhvatila kiša na odlasku na Omišku dinaru i dobrano pokisli smo došli do skloništa. Palim vatru s prvim upaljačem, sponzorskim (koji još ima i LED-icu), a on se raspadne, izbaci kremen i kotačić zapne na federu. Pali vatru s istim takvim drugim upaljačem i nakon drugog kresanja zapne kremen i kotačić se vrti na prazno. U skloništu imaju šibice, koristimo njih, ali zbog velike vlage glavice se samo osipaju po površini za paljenje. Srećom, u kitu sam imao šibice napoljene parafinom, pa smo vatru ipak naložili, ali od onda se pouzdajme samo u kvalitet (a riječ je možda o kuni skupljem upaljaču).

*

Offline Preppy

• *
  • 4124
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #4 u: 15 Srpanj , 2015, 10:00 »
BIC su najpouzdaniji jer jednostavno imaju puno iskustva u pravljenju upaljača. Ja nosim neki noname upaljač ( u prirodu), večinom imam šibice sa sobom i svoj firesteel. Imam doma neki Zippo limited edišn, dok sam pušio sam ga koristio dnevno. Sad samo stoji u ladici, ima neku sentimentalnu vrijednost pa ga neću prodati. Nekad bi počeo pušiti samo radi upaljača  :facepalmxd:

Evo i male reportažice o BIC

« Zadnja izmjena: 15 Srpanj , 2015, 10:03 od Preppy »
Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Bushcraft Wolf

• 953
  • 10
« Odgovori #5 u: 15 Srpanj , 2015, 22:04 »
Nosim firesteel,sibice...i uvijek neki elektricni jer ovaj s kremenom mokrim rukama i nemozes upaliti ...a elektricni krese...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #6 u: 16 Srpanj , 2015, 00:01 »
Nosim neki vulgaris upaljač - par kunski s kioska, i firesteel koji nikad nisam koristio ali eto nek se nađe.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #7 u: 22 Srpanj , 2015, 23:59 »
Doduše vatru palim gotovo isključivo ovakvim upaljačem, jer se ne opečem:

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Gorštak

• 3340
  • 10
« Odgovori #8 u: 28 Srpanj , 2015, 21:18 »
Imam vise komada, koristim ih sve rijedje, od kad mi je Preppy poklonil firesteel kolko got dugotrajno bilo s njim palim vatru iz cistog gusta i primitivizma  :vatrica:

*

Offline Preppy

• *
  • 4124
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #9 u: 09 Siječanj , 2016, 13:10 »
Iskopao Zippo iz ladice, malo ga očistio, stavio benzin u njega. Mislim da će me sljediti u budućim izletima.
Došlo mi na pamet, jel bi bilo dosta da koristim Zipača kao kuhalo za male količine, recimo 0.2L  :neznam: Na Youtube sam naletio na zanimljiv test:

Na kraju se zagrijao upaljač toliko da su počele pare isparavati (na principu alkoholnog kuhala) i cijelo kučište je gorjelo. Na kraju krajeva nije bilo dovoljno za zakuha vodu.

Kruže priče okolo da ona polugica koja otvara i zatvara poklopac služila vojnicima da si prikvače upaljač na konzerve da je ugriju. Meni to nikad nije uspjelo jer naše konzerve nemaju toliki rub da bi držao upaljač. A i sumnjam da se plamen može dosta razviti da bi bio dovoljan da ugrije konzervu. Na internetu ne mogu naći ništa o tome, vjerovatno samo neki mit.  :neznam:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #10 u: 09 Siječanj , 2016, 15:17 »
Full opasno mi ovo izgleda.. Bolje onda probusit limenku od paštete i nalit unutra gorivo i direktno na to stavit posudu...
Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline Benger

• 365
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #11 u: 09 Siječanj , 2016, 18:17 »
Od upaljača samo BIC. Ako ništa, onda zbog Stipe Božića, koji je uvijek tvrdio da jedino BIC pali na Himalaji.

Što se tiče paljenja vatre najbolji se pokazao firesteel, s tim da i njih ima svakakvih. Na benzinskoj, dok je bila akcija Gerberovih proizvoda sam kupio Gryllsov firesteel kojim sam naprosto oduševljen. Hermetičan je. Baca zvjersku iskru i ima hermetični spremnik za vatu (moće i nešto drugo, ali vata je najpraktičnija). U mom spremniku se uvijek nalaze dvije blazinice od kojih imam četiri potpaljivača. Dovoljno je jednom pošteno kresnuti i vata se zapali u trenu. Za zimske uvjete je dobro imati i kutijicu vazelina ili vate natopljene vazelinom. Vata i vazelin gore kao NERO (HEPO je ćirilica za one koji ne znaju) kocke i u kombinaciji sa firesteelom su vjeran suputnik.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Preppy

• *
  • 4124
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #12 u: 09 Siječanj , 2016, 18:21 »
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Pokus potvrdio rezultat iz mojeg prethodnog posta. Nakon nekog vremena su se od temperature pare  zapalile.

Ja imam također firesteel ali i šibice ili upaljač sa sobom. Ne oslanjam se samo na firesteel, nekad jednostavno nemaš mogućnost ili vremena se zajebavat.

Via Tapatalk

*

Offline Benger

• 365
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #13 u: 09 Siječanj , 2016, 19:15 »
Naravno da ne možeš ići u prirodu bez upaljača ili šibica, ali backup u vidu firesteela uvijek dobro dođe.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #14 u: 20 Svibanj , 2016, 22:39 »
Imao sam malu bocu plina od 18 ml, ali mi je sada prazna.

E sada, prodaju 25 takvih boca za 136 kn, ali meni toliko boca ne treba. Meni treba samo jedna bočica, mala je i ne smeta u transportu. Na kioscima imaju neka veća pakiranja, ali mene zanima samo ovo malo pakiranje. Zna li tko gdje se može naši samo jedna bočica?

*

Offline Gorštak

• 3340
  • 10
« Odgovori #15 u: 22 Svibanj , 2016, 11:51 »
Ak naleti negdje javim ... do sada nisam vidjao te manje

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #16 u: 22 Svibanj , 2016, 17:05 »
Pogledaj u nekom smart shopu ili tobacco shopu, trebalo bi bit malih bočica

I da, meni je zippo već par mjeseci u ladici, sad je aktualan Clipper...bolji mi je od zippa jer ne hlapi, plinski je. A isto se mijenjaju kremeni tak da upaljač traje dok se ne razleti negdje
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #17 u: 23 Siječanj , 2019, 23:24 »
Kultni starinski "fajercag"!

Jasno, u kineskom izdanju, ali mogu se po zalagonicama pronaći i austrijski originali. Mlađe generacije i nemaju pojma da je za vlasnike ovih benzinaca zippo upaljač amaterska tehnika. Bezvremen i neuništiv.

Genijalno jednostavan i njemački pouzdan, ništa na njemu nije viška i ništa mu ne manjka (osim benzina, cca 3 dana s jednim punjenjem). Svojom genijalnošću izvedbe uvijek me podsjećao na mitraljez MG 42, a svak ko je s njim pucao i održavao ga, do kraja života je zaljubljen u tako genijalno napravljen stroj, isto je i s ovim upaljačem.

*

Offline Frosty

• **
  • 31
  • 0
« Odgovori #18 u: 23 Siječanj , 2019, 23:39 »
wow...đe me nađe. Ovakvog je imal moj pokojni stari dok sam bil klinac. Sad si mi iskopal slike iz nekog kutka mozga za kojeg sam zaboravil.

*

Offline Preppy

• *
  • 4124
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #19 u: 24 Siječanj , 2019, 08:35 »
Ja sam imal takav švicarski dok sam ko klinac propušio hahha. Pitaj boga gde se zagubio.

Via Tapatalk