Dalekozor ili dvogled

• 52 replies
  • 3693 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2065
  • 21
Odg: Dalekozor ili dvogled
« Odgovori #40 u: 22 Veljača , 2019, 00:05 »
Ma, slažem se, imao sam i ja kupovina jeftine opreme koja me još i danas dobro služi.

Opet, s druge strane, jako me živcira kad uzmem neki komad baš jeftine opreme i on me ne služi dobro, dođe mi da glavom tučem u zid od bjesa. A, istina, još veći bjes me uhvati kad nešto platim skupo, a to ne valja. Istini za volju, rijeđe mi se događa da me izda skupa oprema. Često puta, kupovina skupe opreme zna biti nepotrebno bacanje para.

U ono doba kad je INA prodavala Fiskarsovu robu, kupio sam jednu malu sjekiricu, mislim nekih 150 kn. Nikad je ja nisam koristio, posudio sam je, a osoba koja je posudila sjekricu u 3 mjeseca je istu uspila slomiti (platio mi je, ali više ih nije bilo u ponudi). Onda sam u Peveca kupio zidarsku sjekiricu za 29 kn, malo je naoštrio i još uvijek me dobro služi. Istu takvu sjekiricu sam kupio i toj osobi koja mi je razbila Fiskarsa i on je sretan i zadovoljan i još govori kako mu je puno bolja od Fiskarsa.

A za onaj dalekozor: na prvu mi je bio premekan, plastika se uvija dok izoštravaš sliku, plastični nosači okulara na maleni pritisak se uvijaju, slika možda i nije bila toliko loša, ali ukupan dojam - slab. Pogotovo što je riječ o dalekozori popriličnih gabarita.

Godinama sam koristio mali Bushnell 8 x21, iako po značajkama lošiji, pokazao mi se jako robustan, slika ne zaostaje nimalo za ovim iz Lidla, dapače, malen, kompaktan, lagan, a platio sam ga 100 kn.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline 9alpha

• 232
  • 7
  • Spol: Muški
« Odgovori #41 u: 22 Veljača , 2019, 18:36 »
Danas sam bio u lidlu, i opet je dalekozor takav u lidlu na akciji za 70kn.

*

Offline FrankyRC

• 174
  • 2
« Odgovori #42 u: 22 Veljača , 2019, 19:30 »
Zadnji put kad je bio na akciji veči dalekozor 10-30x60, kupio sam si jednoga. Več sam imao priliku prije gledat kroz istoga, samo nikako nisam stigao pazarit jednoga. Taj dalekozor vrijedi točno koliko košta 160kn (možda i malo manje :-) ). Dobro uvečanje ima i relativno čistu sliku, istina treba pazit da je kristalno čist jer inače svaka trunka makar prašine radi kaos od slike, isto tako refleksija sunca u njemu radi kaos. Al za te novce realno se i ne može očekivat bolje. Normalno da nije sjena pravih dvogleda, kao ni što ne možemo usporedit cijenu vrhunskih proizvoda sa ovim. Taj manji model nisam imao priliku imati u ruci i družit se sa njim. Po meni svi ti proizvodi iz Lidla spadaju u neku best bay kategoriju za ne prezahtjevne povremene korisnike.

*

Offline Antun

• 993
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #43 u: 22 Veljača , 2019, 19:42 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Zadnji put kad je bio na akciji veči dalekozor 10-30x60, kupio sam si jednoga. Več sam imao priliku prije gledat kroz istoga, samo nikako nisam stigao pazarit jednoga. Taj dalekozor vrijedi točno koliko košta 160kn (možda i malo manje :-) ). Dobro uvečanje ima i relativno čistu sliku, istina treba pazit da je kristalno čist jer inače svaka trunka makar prašine radi kaos od slike, isto tako refleksija sunca u njemu radi kaos. Al za te novce realno se i ne može očekivat bolje. Normalno da nije sjena pravih dvogleda, kao ni što ne možemo usporedit cijenu vrhunskih proizvoda sa ovim. Taj manji model nisam imao priliku imati u ruci i družit se sa njim. Po meni svi ti proizvodi iz Lidla spadaju u neku best bay kategoriju za ne prezahtjevne povremene korisnike.

E to je več mašina. Ovo sve ispod 10X je dječja igračka.
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline FrankyRC

• 174
  • 2
« Odgovori #44 u: 22 Veljača , 2019, 21:52 »
mašina je, al teška mašina. Za držat u autu, kuči,... odgovara. Več za šetnje preko 10min ne odgovara. Prevelik i pretežak za mobilnost. Zaboravio sam u prošlom postu napisat, kako ima veliko uvečanje a nema stailizaciju slike, preko pola uvečanja je jako teško smirit sliku iz ruke. Sa stativom bi to bila druga pjesma :-)

*

Offline Antun

• 993
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #45 u: 25 Veljača , 2019, 12:30 »
a jbg...to je tak...treba se žrtvovat
9A3AZY

*

Offline kantonac

• **
  • 18
  • 1
« Odgovori #46 u: 14 Studeni , 2019, 08:10 »
Naletim na ovaj dalekozor u oglasniku.. Kaze nocni ruski . Ali ne izgleda mi kao nocni..
Znate li mozda da li valja to sta?
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
« Zadnja izmjena: 14 Studeni , 2019, 08:16 od kantonac »

*

Offline Antun

• 993
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #47 u: 14 Studeni , 2019, 08:31 »
Možda je noćni zato kaj ga možeš i po noći nositi oko vrata. Zasigurno nije za nočno gledanje.
9A3AZY

*

Offline kantonac

• **
  • 18
  • 1
« Odgovori #48 u: 14 Studeni , 2019, 09:16 »
tako nekako.
Bas sam mu poslo da mi objasni kako je nocni i da da jos slika.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 4624
  • 24
« Odgovori #49 u: 14 Studeni , 2019, 10:25 »
Imas dalekozore koji su za nocno gledanje. Otraga na izlaznom okularu je izlazna zjenica skoro duplo veca nego na normalnom dalekozoru pa pasivno pojacava svijetlost. Koriste se za lov i more. Samo kaj takav dalekozor dobar kosta prek 2.5 soma eura  :D A ovo na sliki mi zgleda ko neki dalekozor sa proscenja. S tim zvijezdama i RUSSIA napisana bez cirilice... Mislim da je srot.
Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Offline houdini

• 235
  • 5
« Odgovori #50 u: 14 Studeni , 2019, 10:33 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Imas dalekozore koji su za nocno gledanje. Otraga na izlaznom okularu je izlazna zjenica skoro duplo veca nego na normalnom dalekozoru pa pasivno pojacava svijetlost. Koriste se za lov i more. Samo kaj takav dalekozor dobar kosta prek 2.5 soma eura  :D A ovo na sliki mi zgleda ko neki dalekozor sa proscenja. S tim zvijezdama i RUSSIA napisana bez cirilice... Mislim da je srot.

Baš sam htio reći, izgleda kao igračka, bolje zaobiđi.

Ja se bavim astrofotografijom i postoje stvari koje mi omogućuju da vidim po noći, možda najbolje da pogledaš ovdje:

Uzeo sam dosta stvari na ovom shopu već, cijene su među najpovoljnijima kaj možeš naći, ali računaj barem 1500-2000kn za nešto konkretno.
Imaš gore filter pa si posloži hoćeš 1st Gen/2nd Gen/Digital/Thermal, i jel bino ili mono.

Ja koristim nastavke i okulare za moj spotting scope, teleskop i CCD kameru, ti tražiš vjerojatno nešto ovako:

« Zadnja izmjena: 14 Studeni , 2019, 10:39 od houdini »
9A3DBX

9A0UZG: 438.750/431.150
9A0UZZ: 439.400/431.800
9A0LZG: 145.600/145.000 (FER)
S17: 145.425
PMR 8: 446.09375

Nemoj mi ić prstima po monitoru.

*

Offline Preppy

• *
  • 4624
  • 24
« Odgovori #51 u: 15 Studeni , 2019, 16:21 »
Pa nebi im lakse bilo stavit samo lampu na glavu?  :D
Ja imam od Bressera Teleskop iz Lidl-a, sudeci po kvaliteti onak... Bolj da ne komentiram jer mi ga zena za bozic kupila. Ali vidi se nesto , Saturn ovo ono. Probal sam i ovu M51 galaksiju ulovit, navodno spiralna vidi se kroz jeftine teleskope. Neznam u kakvom rangu Bresser radi proizvode, ali meni se cini da je dosta nizak.
Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Offline houdini

• 235
  • 5
« Odgovori #52 u: 15 Studeni , 2019, 16:59 »
Pa nebi im lakse bilo stavit samo lampu na glavu?  :D
Ja imam od Bressera Teleskop iz Lidl-a, sudeci po kvaliteti onak... Bolj da ne komentiram jer mi ga zena za bozic kupila. Ali vidi se nesto , Saturn ovo ono. Probal sam i ovu M51 galaksiju ulovit, navodno spiralna vidi se kroz jeftine teleskope. Neznam u kakvom rangu Bresser radi proizvode, ali meni se cini da je dosta nizak.

Bresser je budget opcija (čitaj: šrot) isto kao i Omegon, Bushnell i sl. brandovi. Kod astronomije za ozbiljnu refraktor optiku nažalost moraš iskeširat.

Ja imam dobson teleskop sa zrcalom (newtonian), a za astrofoto koristim Nikon DSLR aparat i objektive u kombinaciji sa star tracker uređajem:

9A3DBX

9A0UZG: 438.750/431.150
9A0UZZ: 439.400/431.800
9A0LZG: 145.600/145.000 (FER)
S17: 145.425
PMR 8: 446.09375

Nemoj mi ić prstima po monitoru.