Dalekozor ili dvogled

• 45 replies
  • 2409 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
Dalekozor ili dvogled
« u: 26 Veljača , 2015, 08:50 »
Jedna od važni stavki naše opreme su i ova optička sredstva za približavanje objekata u prostoru (a ovako važnu temu još nismo dotakli).

Što vi koristite od dalekozora?

Ja koristim Nikon Aculon A211 7X35, kupljen prije godinu dana, izvrstan dalekozor. Međutim, kako god bio relativno malen i kompaktan, za dulje aktivnosti u planini mi je prevelik. Zbog malog povećanja slika je jako stabilna, a u sumrak bolje vidim s njim nego vlastitim očima. Na ovoj stranici testiranih dalekozora u izbrou od nekoliko tisuća modela zauzeo je jako visoku poziciju:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Povećanje 7X
Promjer objektiva 35 mm
Vidno polje 9,3° (odnosno 163 m na 1000 m)
Izlazna pupila 5 mm
Prizma Porro
Težina 670 g
Potpuno premazan
BaK 4

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
Odg: Dalekozor ili dvogled
« Odgovori #1 u: 26 Veljača , 2015, 08:53 »
Uh što je slika ispala mala :D

Evo jedna malo veća:

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #2 u: 26 Veljača , 2015, 09:08 »
Kao kompkatni dalekozor koji je lako nositi koristim Bushnell 8 x 21, igračkica od 100 kn, ali uglavnom zadovoljava potrebe.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #3 u: 26 Veljača , 2015, 09:12 »
Već neko vrijeme gledam zamijeniti prethodnog Busnella s ovim Bushnellom:

Bushnell H2O 8X26

Povećanje 8X
Promjer objektiva 26 mm
Vidno polje 122 m na 1000 m
Izlazna pupila 3,24 mm
Prizma reverzna Porro
Težina 385 g
Potpuno premazan
BaK 4
Vodonepropustan (punjen dušikom)

Bilo ih je e-bayu za 45$ s oštećenom kutijom, u Njemačkoj su oko 90 $.

*

Online Preppy

• *
  • 4126
  • 20
  • Spol: Muški
  • QRP SSB
« Odgovori #4 u: 02 Ožujak , 2015, 16:04 »
Ja imam stariji Tento dalekozor iz dobrog sovijetskog saveza  :D

Ali je težak i glomazan, ne nosim ga nikam. Niti neznam šta bi gledao ovdje, večinom sam u šumi. Možda bi ga uzeo ako bi išao nekam na vrh, ali jednostavno mi se neda nosit taj teret. Preglomazan je. Večinom imam svoju kameru koja ima na sebi optički zoom od 32x i mogu reći da dosta dobro povećava za njezinu veličinu. Ima Carl Zeiss leće.

Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #5 u: 02 Ožujak , 2015, 17:16 »
Upravo zato je ovaj Bushnellov H2O 8x26 izvrstan model, vodootporan, punjen dusikom, nije tezak, opticki nije najsavrseniji, ali je vise nego dovoljan. Nije ni skup. Uravnotezen.

*

Online Preppy

• *
  • 4126
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #6 u: 02 Ožujak , 2015, 18:23 »
Upravo zato je ovaj Bushnellov H2O 8x26 izvrstan model, vodootporan, punjen dusikom, nije tezak, opticki nije najsavrseniji, ali je vise nego dovoljan. Nije ni skup. Uravnotezen.
Pa si ga zamijenio ili još vrebaš?

Via Tapatalk

*

Offline blinddog

• *
  • 441
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #7 u: 02 Ožujak , 2015, 19:25 »

... Niti neznam šta bi gledao ovdje...
Ja bi gledao susjedu. Za tebe neznam.........   :fucka:
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Online Preppy

• *
  • 4126
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #8 u: 02 Ožujak , 2015, 19:38 »

... Niti neznam šta bi gledao ovdje...
Ja bi gledao susjedu. Za tebe neznam.........   :fucka:

Očeš da oslijepim ?  :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #9 u: 02 Ožujak , 2015, 21:20 »
jos ga vrebam.

*

Online Preppy

• *
  • 4126
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #10 u: 20 Ožujak , 2015, 12:14 »

Evo izvadio moj stari Tento 10x50 iz koferića. Neznam jeli se meni to samo čini, ali ima neki miris - nešto slično plastiki - od čega mi muka dolazi nakon nekog vremena. Kao ono u nekim autima kada ono miris plastike zasmrdi. Vjerojatno je to od gume na okularima. Neznam, ali u zatvorenom prostoru nemogu ga koristit, miris me ubija - muka mi dolazi  :neznam:

Dalekozor ima super sliku, fino se sve vidi. Ali je težak i glomazan....

Nisam pokušavao gledati u mračnim uvjetima. Možda danas pokušam da vidim jeli ima koja svojstva pojačavanja udjela svijetlosti.

*

Offline SaS

• **
  • 71
  • 0
  • Scout and Search
« Odgovori #11 u: 01 Veljača , 2019, 19:12 »
Moram si nabaviti jedan manji kompaktni dalekozor (đepni) pa me zanima Kakvih iskustva imate s njima, bitno mi je da bude manjih dimenzija a opet da ne bude baš kazališni.
Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #12 u: 01 Veljača , 2019, 20:22 »
S dalekozorom nemam iskustava osim s vojnima za vrijeme DR i vjerujem da što je veći to bolje. Nisam vidi maloga da mu može parirati.

*

Offline SaS

• **
  • 71
  • 0
  • Scout and Search
« Odgovori #13 u: 01 Veljača , 2019, 21:07 »
S dalekozorom nemam iskustava osim s vojnima za vrijeme DR i vjerujem da što je veći to bolje. Nisam vidi maloga da mu može parirati.
da istina imam i ja veliki  :rofl2: ali je preglomazan za nositi puno mjesta mi zauzima, neki manji a da opet ima kvalitetu u optici i koliko toliko uvečanje bi bio super

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #14 u: 01 Veljača , 2019, 21:11 »
Možda bi ti pomogao durbin. Kad se sklopi malih je dimenzija,a znaju imati podosta uvečanja.

*

Offline SaS

• **
  • 71
  • 0
  • Scout and Search
« Odgovori #15 u: 01 Veljača , 2019, 21:49 »
Možda bi ti pomogao durbin. Kad se sklopi malih je dimenzija,a znaju imati podosta uvečanja.
I to je isto dobra opcija

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #16 u: 01 Veljača , 2019, 22:34 »

Čistoća slike daje i različite dojmove. U ratu sam od kuma posudio, i po čukama nosio, njegov dalekozor, ruske proizvodnje, 20 x 60. Stvarno se dobro vidjelo s njim, ali samo pod uvjetom da se nasloni na podlogu (kamen, drvo, vreću sa zemljom).

Jednog dana, na teren je netko donio novi dalekozor, poslao mu ga brat iz Njemačke, Zeiss, 7 x 30, potpuno premazan, punjen plinom, plaćen 1000 DM (nama je plaća tada bila 100 DM), iznimno kristalne slike.

Pogled kroz njega i pogled kroz ovog ruskog (sovjetskog!) nije se mogao usporediti. Nikako nisam mogao dokazati ljudima da je ovaj ruski 3 puta jači, tri puta bolje približava objekte. Naime, sa Zeissom se moglo gledati i iz ruke, u sumrak je imao bolju sliku nego što se vidjelo bez dalekozora, bolje su se razanavali detalji nego s tri puta većim povećanjem.

Koristim Nikon Aculon A211 7X35, izvrstan dalekozor, kompaktan, zbog malog povećanja slika je jako stabilna, a u sumrak se izvrsno vidi. Slika kristalna. Ali i takav kompaktan i ne baš težak, ipak mi nije dobar za planinarenje - prevelik je i nije punjen plinom - nije vodonepropustan (a i nekako mi ga je žao vući po našim ljutim bespućima).

Zato sam kupio manji dalekozor, Nikon 8x25 DCF Sportstar EX (povećanje: 8x; promjer objektiva: 25 mm; vidno polje u stupnjevima - stvarno/stupnjeva: 8,2; vidno polje na 1000 m: 143 m; izlazna pupila: 3,1 mm), po svemu osim po vodonepropusnosti lošiji dalekozor, ali manji i lakši. I njega vucaram sa sobom.

P.S. Već postoji tema o dalekozorima, pa molim administratora da ih objedini.
« Zadnja izmjena: 01 Veljača , 2019, 22:37 od poljičanin »

*

Offline worbrc

• **
  • 35
  • 0
« Odgovori #17 u: 02 Veljača , 2019, 09:08 »
Sa svakim dalekozorom, pa i onim od sto kuna se bolje vidi nego golim okom. Kupi najkvalitetnije što si možeš priuštiti. Ne slažem se da se dalekozor treba žaliti nositi po bespuću. Njegov posao je da se gleda kroz njega, ne da stoji u ormaru.
Naučio sam to na svojoj koži. Pa ovo mi je žao za ovo, ono za ono. I samo su se gomilale stvari koje sam žalio. Sad žalim kad mi se nešto uništi, ali uništilo se od upotrebe, ne od stajanja.
Dalekozori sa velikim povećanjem uvijek trebaju stalak. Ruka previše drhti. A zbog nestabilnosti u atmosferi, prašine, smoga, vodene pare nakon jednog određenog povećanja nemožeš bolje vidjeti detalje. Neznam gdje je granica, zna li netko?

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #18 u: 02 Veljača , 2019, 09:38 »
Nisam ga prestao nosati po kamenjaru zato što mi ga je bilo žao (ali iskreno i bilo mi ga je žao, koliko je predivan :fucka:), nego u prvom redu zato što je ipak glomazan, zajedno s futrolom zauzme dosta mjesta, a i 400 grama je teži. Za jednodnevne izlete onda traži veći ruksak, za višednevne izlete zauzima previše korisnog mjesta.

Ovaj drugi, Nikon 8x25 DCF Sportstar EX, nosim u futroli na remenu, uvijek mi je brzo dostupan, ne moram se zaustavljati i vaditi ga iz ruksaka, ne primjećujem da ga imam, a još uvijek je dovoljno dobar da se može koristiti iz ruke, vodotporan je, pa ga koristim i po kišnom vremenu, a akoga nosim i na prsima, dovoljno je malen da me ne lupa po prsima.

*

Offline worbrc

• **
  • 35
  • 0
« Odgovori #19 u: 02 Veljača , 2019, 10:13 »
oh, koliko sam ja love skršio na stvari koje su mi bile predivne  :LOL: