Dakota Fire Pit

• 32 replies
  • 5345 views
*

Offline Gorštak

• 3464
  • 12
  • Spol: Muški
Odg: Dakota Fire Pit
« Odgovori #20 u: 18 Svibnja , 2018, 22:59 »
Makstorski pogotovo kad radis kruscic pogacu sa spekom mmmm mljac

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 4838
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #21 u: 21 Svibnja , 2018, 13:44 »
Pobrisao offtopic. Ako nemate kaj za temu reći onda se griznite za jezik: human, antun, lakeman.

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Preppy

• *
  • 4838
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #22 u: 09 Travnja , 2020, 22:23 »
Danas bio u šumi i fino zapalio vatricu u ložištu. Ložište ima rupu odozdola i vuče zrak. Ne dimi uopće ili jako malo. U usporedbi sa vatrom koju kurim drito na zemlji koja stalno dimi. Osim ako se razbuktala. @Antun tvrdi da to nije do rupe. Da čujemo još druga iskustva.

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Antun

• *
  • 1119
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #23 u: 10 Travnja , 2020, 10:44 »
Opet taj Antun. Ja govorim iz iskustva. Nikad nisam radio taj dakota jer sam pre lijen, ali uocio sam kroz godine da kvaliteta i stanje drveta uvelike uvjetuje kolicinu dima i nacin gorenja. Dakle ako stavimo u dakotu vkazna drva ona ce dimiti. Stvar je samo u tome sto zrak koji struji kroz rupu brze rastvara taj dim i tada ga je teze uociti, a kolicina dima je ista. Ali ako vi mislite da ja grijesim...a tko sam ja da sudim
« Zadnja izmjena: 10 Travnja , 2020, 10:49 od Antun »
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline Stranputica

• *
  • 43
  • 0
« Odgovori #24 u: 10 Travnja , 2020, 11:23 »
Koliko sam ja shvatio oko te Dakote doktrine stvar je u temperaturi izgaranja tj. postiže se cijelovito izgaranje a to onda rezultira nestajanjem dima.
Samim oblikom ložišta tj. dotokom svježeg zraka odnosno kisika postiže se potpuno izgaranje a to vidimo i kod kovačke vatre kad s mjehom, ventilatorom raspiruje plamen i postiže visoka temperatura. Sa rastom temperature izgaranja, zbog razlike u tlakovima iznad plamena i ispod plamena, vatra sama sebe hrani kisikom i još se više diže temperatura izgaranja.

Poslano sa mog HTC U11 koristeći Tapatalk
« Zadnja izmjena: 10 Travnja , 2020, 13:08 od Stranputica »

*

Offline Preppy

• *
  • 4838
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #25 u: 10 Travnja , 2020, 11:36 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Opet taj Antun. Ja govorim iz iskustva. Nikad nisam radio taj dakota jer sam pre lijen, ali uocio sam kroz godine da kvaliteta i stanje drveta uvelike uvjetuje kolicinu dima i nacin gorenja. Dakle ako stavimo u dakotu vkazna drva ona ce dimiti. Stvar je samo u tome sto zrak koji struji kroz rupu brze rastvara taj dim i tada ga je teze uociti, a kolicina dima je ista. Ali ako vi mislite da ja grijesim...a tko sam ja da sudim

Vrag te... Pa ak ga nikad nisi slagal kak onda znas?  :jao: Ja sam nekoliko puta slagao te rupe tj. ognjista na taj princip. I tocno vidis, recimo ja kad na ovom ognjistu lozim dalje od rupe onda pocne  dimit jer kisik nemoze do izgaranja. Ako koncentriram lozenje na stranu gdje je dovod kisika, nista ne dimi. A s mokrim drvima nikad ne lozim.

Jer

*

Offline Preppy

• *
  • 4838
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #26 u: 10 Travnja , 2020, 11:38 »
Evo recimo ovdje. Kuhamo na Fire pitu, premotaj na 3:30

*

Offline Antun

• *
  • 1119
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #27 u: 10 Travnja , 2020, 11:39 »
Ja sam puno puta lozil s vlaznim drvima recimo bukovina...i dime triput vise od recimo suhe bukovine...
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline Preppy

• *
  • 4838
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #28 u: 10 Travnja , 2020, 11:41 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ja sam puno puta lozil s vlaznim drvima recimo bukovina...i dime triput vise od recimo suhe bukovine...

Mislis mokra od kise ili mokra kao friska/zelena?

*

Offline Antun

• *
  • 1119
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #29 u: 10 Travnja , 2020, 11:42 »
Koliko sam ja shvatio oko te Dakote doktrine stvar je u temperaturi izgaranja tj. posti%u017Ee se cijelovito izgaranje a to onda rezultira nestajanjem dima.
Samim oblikom lo%u017Ei%u0161ta tj. dotokom svje%u017Eeg zraka odnosno kisika posti%u017Ee se potpuno izgaranje a to vidimo i kod kova%u010Dke vatre kad s mjehom, ventilatorom. Sa rastom temperature izgaranja, zbog razlike u tlakovima iznad plamena i ispod plamena, vatra sama sebe hrani kisikom i jo%u0161 se vi%u0161e di%u017Ee temperatura izgaranja.

Poslano sa mog HTC U11 koriste%u0107i Tapatalk
E to vec ima smisla.
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2356
  • 23
« Odgovori #30 u: 10 Travnja , 2020, 15:22 »
Pričao sam s ekipom specijalaca, koji su mi rekli kako je kopanje dakote jako problematično, teško je pronaći mjesto gdje je zgodno iskopati rupu. Njima osobito, zbog prirode posla, koja je biti ne viđen i maskirati svoju nazočnost, jer je maskiranje vatre i dima prioritet. Kako bi to maskirali, vatru lože u šumi, a tamo je problematično iskopati rupu, osobito blizu stabla s velikom krošnjom kako bi se maskirao i raspršio dim, zbog korijenja. Zato, kažu iskopaju kanal i rupu povšinski, a onda sa zemljom i kamenjem izgrade dakotu oko rupe,jer je tako brže i efikasnije, ako se ne može kopati, samo što je onda problematičnije uništiti tragove boravka.

*

Offline Antun

• *
  • 1119
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #31 u: 10 Travnja , 2020, 19:10 »
Upravo je Preppy kopao usred šume...dakle vidi se tko je specijalac...hahahaga
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline Nik

• *
  • 309
  • 4
« Odgovori #32 u: 10 Travnja , 2020, 20:59 »
Dim je produkt nepotpunog izgaranja.
Ako dovedete zrak (kisik) od ispod jasno je da pospjesujete izgaranje, i naravno da ima manje dima.
Mokra drva takodjer vise dime iz istog razloga.

Lakse je zakuriti pec na drva s otvorenim vratima, jel tako.