Orijentacija pomoću kompasa

• 68 replies
  • 26076 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4821
  • 24
  • Spol: Muški
  • 9A5ALX
Odg: Orijentacija pomoću kompasa
« Odgovori #60 u: 24 Siječnja , 2020, 08:57 »
Pa gore sam ti napisao da su koristili artiljeriju za orijentir. Tak pisao voditelj grupe lrrp. Tak pišu i u drugoj knjigi o Vijetnamu koju imam. Zašto izmišljati toplu vodu?

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline FrankyRC

• 239
  • 3
« Odgovori #61 u: 24 Siječnja , 2020, 19:52 »
nije topla voda nego nema logike, a ni ibre da postavlja cjevi  :prsti:
Ako je đungla skroz gusta, onda je jedina šansa da vide dim od granata ako padne praktično među njih. Zvuk isto otpada radi jeke, odbijanja i upijanja. Dakle u najguščoj đungli se jednostavno nisu mogli orjentirat! Tko se god ikad našao u totalnom gustišu zna o čemu pišem.
 :pivo:

*

Offline Preppy

• *
  • 4821
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #62 u: 25 Siječnja , 2020, 00:44 »
Onda su ovi long range recon patrol rangeri lažovi trebali su tebe regrutirati u vijetnam možda nebi amerika zgubila rat onda.

Via Tapatalk
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
« Zadnja izmjena: 25 Siječnja , 2020, 01:19 od Preppy »
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline FrankyRC

• 239
  • 3
« Odgovori #63 u: 25 Siječnja , 2020, 07:46 »
Ne radi se uopče o tome tko bi dobio rat il tko laže. Nego nešto jednostavno nije moguče ni teoriski nit praktično! Granate sa fosforom sigurno da djeluju u nekim uvjetima, al u najguščoj đungli sigurno ne! Bilo tko se može  pozivat na bilo koji izvor, al zdrava logika i iskustvo mi govore drukčije. Provaj otič u neku skroz gusu šumu pa stavi dimnu bombu te se odmakni od nje 50m pa češ vidit o čemu pišem.

*

Offline Preppy

• *
  • 4821
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #64 u: 25 Siječnja , 2020, 11:04 »
Neznam kak ti, al mene sluh još dobro služi i kad se u šumi raziđem, preko dozivanja se možemo naći.
Al ti Franky si očito pametniji nego svi ratni veterani iz Vijetnama, koji su svi koristili artiljeriju za pomoć orijentacije.

Premotaj si na 2:30.
I tko opće priča o dimnim bombama? Valjda znaš razliku od artiljerijskog projektila i dimne bombe.

Naravano, tvoj stav se može razumjeti ako imaš jako slabi sluh.

Via Tapatalk

*

Offline FrankyRC

• 239
  • 3
« Odgovori #65 u: 25 Siječnja , 2020, 14:37 »
Na moju sreču imam savršen sluh. Dimna bomba je navedena usporedbe radi! Baš me čudi od jednog radioametera nerazumjevanje zvuka u okolišu poput guste šume koji se ponaša jako slično radio valovima određenih frekvencija!
A ti očito nisi dovoljno upoznat sa terenskom problemetakon, il ne razumješ problematiku, il ne želiš razumjeti. Probaj odgonetnit zvuk pucnja nekad odakle dolazi. Nekad češ pogodit 100% (radi takvoga terena(konfiguracija, vrsta raslinja,...), meteoroliških uvjeta,...), nekad nečeš uopče imat predožbu gdje je.
Ono o čemu pišem kad iznosim stajelišta u tom sam 200% siguran, il ne pišen! Ovde sva moja komunikacija prestaje, jel ne želim raspravljat sa nekim tko se priče drži kao pijan plota zato šta je to pročitao u nekoj knjigi( to me podječa na one partizanske priče o prehranjivanju 100ak ljudi sa koricom slanine).

*

Offline poljičanin

• *
  • 2316
  • 23
« Odgovori #66 u: 25 Siječnja , 2020, 15:34 »
Udarac granate, u neposrednoj blizini, od koji kilometar, je nezaboravan. Fijuk granate u letu, sama detonacija, udarni val, bljesak, podrhtavanje zemlje - sve ćete to jako dobro osjetiti i odrediti, podsvjesno, vrlo preciznu lokaciju pada granate.

Kada vam prilazi helikopter, a vi se nalazite između zgrada, ma nema šanse da ćete pogoditi iz kojeg smjera dolazi helikopter.

Ali kad padne granata, zbog toga što postoje i ovi dopunski efekti, uz sami zvuk, jako ćete precizno znati gdje je ista pala. Tu treba dodati i strah: izoštrenost osjetila u takvim situacijama je nevjerojatna, takvo nešto nećete doživjeti u mirnodopskim uvjetima. Zapravo, vidite samo one prve granate koje padaju na vas, a nakon toga se nalazite u najboljem skloništu kojeg se uopće možete sjetiti, ostale granate znate gdje padaju, ali ih ne vidite jer ste u nekakvoj rupi zbijeni u najmanji mogući volumen.

Ovo što govorim je iz mog iskustva, a vjerujete mi, to što je palo po meni (položajima koje smo držali) se piše s tri nule na kraju. Neka sjećanja već po malo i blijede, ali užas koji se osjeća dok vas granatiraju ostaje zapisan duboko u podsvijesti i razvrstan prema stupnju užasa na minobacačku i topničku granatu ili raketu iz VBR-a.

I, nećete vjerovati, bolje nego očima i sluhom, duboko u želucu najbolje osjetite gdje je granata pala.

*

Offline Preppy

• *
  • 4821
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #67 u: 25 Siječnja , 2020, 19:36 »
Franky neda mi se natezati s tobom. Iskreno me boli ona stvar jel vjerujes il ne. Tvoje mišljenje mi nije tolko bitno.

Usput, kod airburst granata se zvuk koncentricno širi.

Via Tapatalk
« Zadnja izmjena: 25 Siječnja , 2020, 19:38 od Preppy »

*

Offline worbrc

• *
  • 161
  • 4
« Odgovori #68 u: 25 Siječnja , 2020, 20:19 »
Mislim da ste obojica u pravu. Amerikanac nebi napisao da su koristili topnisto za orjentaciju da nisu. Isto tako ako je iznad tebe 10 ili 15 metara drveca a oko tebe gustis da neces vidjeti granatu ni 100m od sebe.

Ali ako naiđes na neku cistinu pa imas srece da je to jos brdasce, zasto nebi vidio i 10km daleko???

Ja mislim da su koristili topništvo za orjentaciju. Ali ne uvijek. Samo onda kad je postojala mogućnost.

Ali, i dalje je zanimljivo kako su se u višednevnim patrolama orjentirali. Sjećam se da sam jednom trazio stazu u šumi, izgubio se i tek kad sam se ponovo pronašao  :grdiples: shvatio sam kako sam bio 30m od nje
R0, S17, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT