Bushcraft noz po vasem izboru, koji bi uzeli ??

• 91 replies
  • 10632 views
*

Offline M r k i

• 163
  • 4
  • Spol: Muški
Odg: Bushcraft noz po vasem izboru, koji bi uzeli ??
« Odgovori #80 u: 21 Svibnja , 2019, 09:23 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Možda bi trebali pojasnit razliku između survivala i bushcrafta!
Da se zna!

:zauho: :D :D

Kako ista preporucit, kolko ljudi tolko cudi.

Npr znam likove koji se kunu u neophodnost nosenja noza najvise cjenovne i kvalitativne kategorije koji skoro prelazi u macetu po velicini i koji navodno redovno koriste, a meni je cak i kupnja ispod 10 cm u toj razini cijene i kvalitete ispala teski overkill koji ne bih ponovio, jedva ikad koristen. Morica je puno bolja, obavlja sve funkcije i nije ju greda izgubit ili unistit.

Sa mog gledista:
- veliki "survival" noz je besmislen. Naime ako svjesno ides u takvu okolinu i aktivnosti uzet ces sjekiru i pilu za vece radove. Ako nesto nosis sa sobom u kokpitu aviona za prezivljavanje u slucaju da se neocekivano i nezeljeno srusis - nositi ces minimalizam, a ne macetu.

- mali "survival" noz mi pak nema svrhe jer se ne nalazim u survival situacijama. Nisam naime pilot koji vrsi borbene misije nad amazonom ili sibirom.

Za 99% stvarnih potreba u prirodi koji se svode na rezanje konopaca i kobasica treba mi dobar slajser, ne treba mi batoning niti sposobnost probijanja armiranog betona i prezivljavanja nuklearnog udara.

Skupi egzoticni celici djeluju superkul kad se kolekcionarski navuces na cijelu pricu i nozjacku subkulturu, ali u praksi nisam primjetio neku osobitu bitnost. Najcesce ionako postoji kompromis izmedju drzanja ostrine i lakoce ostrenja pa uvijek nesto dobijes i gubis.

Isto tako kozne futrole djeluju seksi, ali kad imam obije opcije za isti noz nikad ne koristim kozu.

Stoga sto se mene tice idealan je tanji slajser u budjet kategoriji, sinteticka futrola i male do srednje duzine.
Ne vjerujem da cu ikad vise dat par tisuca kuna na noz za ovakve potrebe, veca je vjerojatnost da bih dao za kuhinjski noz.
Jedino sto mi je bitno jest nacin spajanja drske i ostrice, sa sklonoscu prema full tangu. Naime, 50% unistenih nozeva mi je izvaljivanjem iz drske, 40% ostecivanjem vrha, a 10% ostrice. Kod vrha nema bas puno pomoci jer deblji i cvrsci vrh ogranicava upotrebljivost, ne vidim svrhu nekog tanta kod sebe. Stoga je kvalitetna drska glavni faktor izdrzljivosti i trajnosti na koji se moze utjecati.

Ali opet ima daleko iskusnijih ljudi sa daleko drugacijim misljenjem, aktivnostima i potrebama pa na kraju uzmes ono sto u praksi kod sebe vidis da ti najvise treba, sve ovisi.
Slažem se s tobom Gorane, Mora je sasvim dovoljna,jedino što kraće drži oštrinu,što meni nije problem jer se lako naoštri a i volim oštriti noževe. Skidao sam plastične drške sa Mora i mogu reći da su iznimne kvalitete. Prije će puknuti oštrica ili tang nego da će izać iz drške.
Ali čovjek je takav da uvijek želi nešto više.
« Zadnja izmjena: 21 Svibnja , 2019, 09:26 od M r k i »

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #81 u: 21 Svibnja , 2019, 10:24 »
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Dobio na poklon ovaj nožić. Jel zna netko nešto o tom nožiću?
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #82 u: 21 Svibnja , 2019, 10:25 »
Možda bi trebali pojasnit razliku između survivala i bushcrafta!
Da se zna!

:zauho: :D :D

Kako ista preporucit, kolko ljudi tolko cudi.

Npr znam likove koji se kunu u neophodnost nosenja noza najvise cjenovne i kvalitativne kategorije koji skoro prelazi u macetu po velicini i koji navodno redovno koriste, a meni je cak i kupnja ispod 10 cm u toj razini cijene i kvalitete ispala teski overkill koji ne bih ponovio, jedva ikad koristen. Morica je puno bolja, obavlja sve funkcije i nije ju greda izgubit ili unistit.

Sa mog gledista:
- veliki "survival" noz je besmislen. Naime ako svjesno ides u takvu okolinu i aktivnosti uzet ces sjekiru i pilu za vece radove. Ako nesto nosis sa sobom u kokpitu aviona za prezivljavanje u slucaju da se neocekivano i nezeljeno srusis - nositi ces minimalizam, a ne macetu.

- mali "survival" noz mi pak nema svrhe jer se ne nalazim u survival situacijama. Nisam naime pilot koji vrsi borbene misije nad amazonom ili sibirom.

Za 99% stvarnih potreba u prirodi koji se svode na rezanje konopaca i kobasica treba mi dobar slajser, ne treba mi batoning niti sposobnost probijanja armiranog betona i prezivljavanja nuklearnog udara.

Skupi egzoticni celici djeluju superkul kad se kolekcionarski navuces na cijelu pricu i nozjacku subkulturu, ali u praksi nisam primjetio neku osobitu bitnost. Najcesce ionako postoji kompromis izmedju drzanja ostrine i lakoce ostrenja pa uvijek nesto dobijes i gubis.

Isto tako kozne futrole djeluju seksi, ali kad imam obije opcije za isti noz nikad ne koristim kozu.

Stoga sto se mene tice idealan je tanji slajser u budjet kategoriji, sinteticka futrola i male do srednje duzine.
Ne vjerujem da cu ikad vise dat par tisuca kuna na noz za ovakve potrebe, veca je vjerojatnost da bih dao za kuhinjski noz.
Jedino sto mi je bitno jest nacin spajanja drske i ostrice, sa sklonoscu prema full tangu. Naime, 50% unistenih nozeva mi je izvaljivanjem iz drske, 40% ostecivanjem vrha, a 10% ostrice. Kod vrha nema bas puno pomoci jer deblji i cvrsci vrh ogranicava upotrebljivost, ne vidim svrhu nekog tanta kod sebe. Stoga je kvalitetna drska glavni faktor izdrzljivosti i trajnosti na koji se moze utjecati.

Ali opet ima daleko iskusnijih ljudi sa daleko drugacijim misljenjem, aktivnostima i potrebama pa na kraju uzmes ono sto u praksi kod sebe vidis da ti najvise treba, sve ovisi.

Neću opet ulaziti u raspravu šta je bushcraft a šta je survivol ali te moram ispraviti u jednoj stvari.
Survivol nije situacija kad ispadneš iz aviona, u ostalom kolike su šanse da ispadneš iz aviona i kolike su šanse da imaš nož sa sobom.
Ljudi malo previše gledaju YT ili kojekakve dokumentarce gdje radi dramatičnosti simuliraju određene možebitne situacije.
Survivol je nešto sasvim drugo.
Survivol je preživljavanje u bilo kojim uvjetima (šuma, džungla,pustinja,tundra, sibirska  tundra, polovi, dakle sve) koristeći se sa minimum opreme i oruđa te iskorištavanje resursa koje se nalaze oko tebe. 
Ljudi pustite YT i dokmentarce koji radi dramatike i gledanosti koriste nekakve simulirane scenarije.

Što se tiče noževa neko voli velike i teške noževe neko manje to je stvar ukusa. Nema univerzalnog pravila.
Uzmimo Vedrana Bađuna koji je zaista prošao sve džungle na svijetu i nosi sa sobomi jedan navy seal vojni nož, mali švicarac i mačetu.
Ostalo je ruksk od 40 -50L gdje mu stane šator ili hammock (ili oboje) nešto odjeće te nešto suhe hrane za par dana.
Dakle minimalizam totalni. Da ne govorim da je svaki njegov izlet  od 20 pa naviše dana.
Šta je pogrešno u vojnim noževima?  Šta je pogrešno u malim noževima? 
Tu nema pogrešno ništa, neko nosi sjekiru neko sklopivu malu vrtnu pilu , neko nosi veću pilu neko nosi pocket chainsaw, neko nosi to sve skupa.
Ništa od toga nije pogrešno niti ima neko univerzalno pravilo.
Stvar ukusa i osobnog odabira.
« Zadnja izmjena: 21 Svibnja , 2019, 11:34 od Wolfie »

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #83 u: 21 Svibnja , 2019, 10:29 »
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Po obliku bih rekao da je to preklopni džepni nož za rezbarenje drveta a četkica za čišćenje strugotina , oni utori su radi palca da ne klizi ili struganje kore ili nešto tako, možda i griješim?!

*

Offline M r k i

• 163
  • 4
« Odgovori #84 u: 21 Svibnja , 2019, 10:56 »

koliko se sa slika može vidjeti to je nožić za branje gljiva, četkica je za čišćenje zemlje sa istih. Ne znam koji je proizvodžač.  :thumbs:
Imaš i mjerilo za veličinu, ako ti je bitna.
« Zadnja izmjena: 21 Svibnja , 2019, 11:00 od M r k i »

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #85 u: 21 Svibnja , 2019, 11:25 »

koliko se sa slika može vidjeti to je nožić za branje gljiva, četkica je za čišćenje zemlje sa istih. Ne znam koji je proizvodžač.  :thumbs:
Imaš i mjerilo za veličinu, ako ti je bitna.

Toga se nisam ni sjetio. U pravu si 100%.  Mislim da je to neki ručni rad, dosta je grube izrade čini mi se.

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #86 u: 21 Svibnja , 2019, 11:28 »
Gledam malo po netu pa sam našao nešto slično. 

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #87 u: 21 Svibnja , 2019, 11:36 »
Hvala na trudu :pivo:
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #88 u: 21 Svibnja , 2019, 11:51 »
Hvala na trudu :pivo:

Nije vrijedno spomena.
Ma tu smo da pomognemo, podjelimo znanje, naučimo nešto ,posavjetujemo se itd.

*

Offline Bushcraft Wolf

• *
  • 1101
  • 11
« Odgovori #89 u: 21 Svibnja , 2019, 14:46 »

Nož za gljive kao što reče kolega, kupio sam isti takav puncu na Ebayu... Jedino nema "ravnalo" na sebi.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Preppy

• *
  • 4815
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #90 u: 22 Svibnja , 2019, 16:36 »
 :btt:

O tome možete dalje raspravljati ovdje Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
« Zadnja izmjena: 22 Svibnja , 2019, 17:02 od Preppy »
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline outsider76

• **
  • 82
  • -2
« Odgovori #91 u: 26 Lipnja , 2019, 23:33 »
"...Nekad  sam bio presretan sa onim ruskim ko fol borbenim nožem. Ma svi su ga imali ili bar većina. Na svakom pijacu ga je bilo.
A sad bih ovaki ili onaki.

Nekad smo bili puno skromniji.

Da ispravim ovaj biser jer ocito je rijec o nepoznavanju Ruskih nozeva... Dakle ne radi se o "ko fol borbenom nozu"  iako je isti slican samo po rucki starom ruskom NVU nozu koristenom od strane borbenih ronioca iliti diverzanata vec  zapravo se radi o jednom od  lovackih nozeva tocnije ribolovnom nozu originalnog naziva  Промысловый  iz vremena 80'tih proizvedenih  u proizvodnom kombinatu MOOiR (МООиР).. Jedan iz linije tih lovackih nozeva se koristio u Madjarskim padobranskim jedinicama (donji na slici) da ne slikam kolekciju lovackih nozeva bivseg SSSR-a jer ih je vecina bila cudna i vecinom su imali plasticne rucke ili podsjecali na ronilacke nozeve posebno Izhmashev model kojeg sam imao sa supljom ruckom ... Ovaj sa svjetlo zelenom ruckom je cak i rijedak bio jer sam uz crni nabavio i jedan sa tamno zelenom ...

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!