Bushcraft noz po vasem izboru, koji bi uzeli ??

• 91 replies
  • 10644 views
*

Offline M r k i

• 163
  • 4
  • Spol: Muški
Odg: Bushcraft noz po vasem izboru, koji bi uzeli ??
« Odgovori #40 u: 29 Travnja , 2019, 19:26 »
Nakupilo se vremenom tih noževa pa moram vršiti rotaciju. Nekako mi je u zadnje vrijeme najdraži Puronvarsi 95 puukko, što mu napravih ručku.
Evo i sličica :grdiples:

Ako mi treba nešto jače uzmem sjekiricu ili leuku.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
« Zadnja izmjena: 24 Svibnja , 2019, 23:00 od M r k i »

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #41 u: 05 Svibnja , 2019, 20:35 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Nakupilo se vremenom tih noževa pa moram vršiti rotaciju. Nekako mi je u zadnje vrijeme najdraži Puronvarsi 95 puukko, što mu napravih ručku.
Evo i sličica :grdiples:

Ako mi treba nešto jače uzmem sjekiricu ili leuku.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Sviđa mi se nožić , izleda onako tradicionalno, još da mu je futrola od drveta i kože sa ugraviranim ili pak našom glagoljicom. Ajme to bi bilo  :thumbs:

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #42 u: 05 Svibnja , 2019, 20:47 »
Glagoljica nikako ne bi  odgovarala na tom nožu. To nije Hrvatski tradicionalni nož. Kad več govorimo o tradiciji ne znam zašto se bushcraft u našim krajevima ne vodi našom tradicijom?
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #43 u: 05 Svibnja , 2019, 21:18 »
Bushcraft nož koji bih ja izabrao?

Bushcraft. Hm, u moje vrijeme se to nekada zvalo izlet, kampiranje ili logorovanje. Baš smo se poamerikanizirali.
Dakle, smisao bushcraft noža je nož dovoljno izdržljiv da podnese napore rezbarenja po drvetu ili pak lupetanja po njemu  sa  komadom drveta da bi se napravila cjepanica a opet da zadrži oštricu. Ajde recimo?!
Zepter noževi su dovoljno tvrdi da izdrže napore rezanja slanine , kobasice i sličnih delicija te da oštrica ostane postojana, isto kao i bilo koji džepni nož.
Za sve ostalo imam sjekiru i pilu.  I ne mislim rezbariti drvo i praviti one tovare što se na rivama prodaju turistima.

Odlazak u prirodu odnosno u divljinu na par tjedana ili par mjeseci bi bilo preživljavanje a taj vremenski period malo ko od nas si može priuštiti. Da ne govorimo o znanju , fizičkoj spremi i opremi. Definitivno druga kategorija i nije za svakog.

Sada ostaje pitanje koji bih nož volio imati. Ne računajući noževe koje ja izrađujem, definitivno mora garberg full tang i cold steel srk.
Ljubitelj sam morakniv noževa i njihovih bevel zero oštrica + garbergove iznimne karakteristike.   O Cold steel SRK ne moram ni govoriti, dakle nož koji je prošao paklene testove u svim klimatskim uvjetima i geografskim dužinama i širinama širom globusa da bi postao službeni nož američke vojske,u zadnje vrijeme i Hrvatske, bar onog dijela HV koji idu u međunarodne misije.
Imam jedan i nož je brutalan.

« Zadnja izmjena: 05 Svibnja , 2019, 21:40 od Wolfie »

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #44 u: 05 Svibnja , 2019, 21:25 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Glagoljica nikako ne bi  odgovarala na tom nožu. To nije Hrvatski tradicionalni nož. Kad več govorimo o tradiciji ne znam zašto se bushcraft u našim krajevima ne vodi našom tradicijom?

Mi na žalost nemamo tradicionalni nož. Znam da zvuči suludo glagoljica na skandinavskom nožu. Pleter i glagoljica mislim da bi bilo cool.
U ostalom ljepota je u oku promatrača  :pivo:

*

Offline M r k i

• 163
  • 4
« Odgovori #45 u: 05 Svibnja , 2019, 22:46 »
Osobno volim skandinavske noževe, na finskom puukko, jerimaju odlične rezne karakteristike. Mislim da ni jedan nož ne može biti dobar za svaki posao,mada ih često tako prststavljaju. Recimo ovaj  puronvarsi iz posta je debljine oštrice 5 mm isto kao f1, ali neusporedivo se  bolje ponaša u radu sa drvetom.
Po ovo kažem, ako znam da će mi trebati jači nož uznem leuku, također finski nož većih dimenzija.

Ovo je leuku Lauri 175, drška je također moja izrada. Nož radi čuda, sječe, cijepa...
« Zadnja izmjena: 24 Svibnja , 2019, 22:55 od M r k i »

*

Offline M r k i

• 163
  • 4
« Odgovori #46 u: 05 Svibnja , 2019, 23:23 »
Bushcraft nož koji bih ja izabrao?

Bushcraft. Hm, u moje vrijeme se to nekada zvalo izlet, kampiranje ili logorovanje. Baš smo se poamerikanizirali.
Dakle, smisao bushcraft noža je nož dovoljno izdržljiv da podnese napore rezbarenja po drvetu ili pak lupetanja po njemu  sa  komadom drveta da bi se napravila cjepanica a opet da zadrži oštricu. Ajde recimo?!
Zepter noževi su dovoljno tvrdi da izdrže napore rezanja slanine , kobasice i sličnih delicija te da oštrica ostane postojana, isto kao i bilo koji džepni nož.
Za sve ostalo imam sjekiru i pilu.  I ne mislim rezbariti drvo i praviti one tovare što se na rivama prodaju turistima.

Odlazak u prirodu odnosno u divljinu na par tjedana ili par mjeseci bi bilo preživljavanje a taj vremenski period malo ko od nas si može priuštiti. Da ne govorimo o znanju , fizičkoj spremi i opremi. Definitivno druga kategorija i nije za svakog.

Sada ostaje pitanje koji bih nož volio imati. Ne računajući noževe koje ja izrađujem, definitivno mora garberg full tang i cold steel srk.
Ljubitelj sam morakniv noževa i njihovih bevel zero oštrica + garbergove iznimne karakteristike.   O Cold steel SRK ne moram ni govoriti, dakle nož koji je prošao paklene testove u svim klimatskim uvjetima i geografskim dužinama i širinama širom globusa da bi postao službeni nož američke vojske,u zadnje vrijeme i Hrvatske, bar onog dijela HV koji idu u međunarodne misije.
Imam jedan i nož je brutalan.

Slažem se s tobom glede amerikanizacije(,barem nitko nije spominjao Rambo nož sa onom pilom).
I ja volim Mora noževe ali nemam Garberg. Nažalost ni SRK.

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #47 u: 06 Svibnja , 2019, 10:45 »
 Hahahahaha vjerovatno bi i rambo nož došao na tapetu da je bilo ovog foruma prije 30 ak godina. 
Čudi me iako smo se poamerikanizirali za te neke stvari poput naziva, opreme koja ako nije skupa ne valja itd. da niko nije napisao ništa o Tracker nožu.
To je bio pokušaj Tom Browna da napravi univerzalni nož za sve prilike, borbeni, bushcraft, survivol i ne znam ti šta još. Koji je završio u filmu "The Hunted" i postao jako popularan ( preko bare)
Mada po meni (možda i griješim) baš i nije nešto pretjerano efikasan a s druge strane izgleda jako atraktivno.

*

Offline GoranM

• 115
  • 2
« Odgovori #48 u: 06 Svibnja , 2019, 14:27 »
Kojom tradicijom?

To nisu vjestine koje su u Europi potrebne, pa nema ni tradicije. Tradicionalno mozes ic u lov, cuvat ovce i izgradit kazun.

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #49 u: 06 Svibnja , 2019, 16:01 »
 Ne bi vjerovao al Hrvatska ima ogromne tradicije. Možda ne u izradi noževa, ali alata s kojima su se služili ljudi za obradu drveta, zemlje, metala zasigurno ima. To što je velika većina Hrvata prodala svoju tradiciju zamijenivši je tuđom...to je drugi par čarapa...
9A3AZY

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #50 u: 06 Svibnja , 2019, 16:19 »
Meni je bitno da nož lijepo sjedi u ruci, da je oštar čvrst i lagan, ne robustan već uzak...takav nož je za bushcraft jer je s njim lako obrađivati drvo, rezat špek, rajčicu, luk, za cijepanje drva služi sjekira. Batoning je nedopustiv nožem. Moguć je jedino u krajnjoj nuždi. Previše gledanja bushcrafta na yutubeu, čitanja knjiga o istom otupljuje mozak i truje logiku...
9A3AZY

*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #51 u: 06 Svibnja , 2019, 17:06 »
Meni je bitno da nož lijepo sjedi u ruci, da je oštar čvrst i lagan, ne robustan već uzak...takav nož je za bushcraft jer je s njim lako obrađivati drvo, rezat špek, rajčicu, luk, za cijepanje drva služi sjekira. Batoning je nedopustiv nožem. Moguć je jedino u krajnjoj nuždi. Previše gledanja bushcrafta na yutubeu, čitanja knjiga o istom otupljuje mozak i truje logiku...
Praf veliš !

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline worbrc

• *
  • 152
  • 4
« Odgovori #52 u: 06 Svibnja , 2019, 22:16 »
Ja bi, makar mi ne treba cold steel srk. Onu najjeftiniju verziju, sk5 čelik, 550kn. Zasto? Primio sam ga u ruku u trgovini i imam osjecaj kao da ga ne drzim u ruci. Drugi razlog je sto imam u kuhinji nož koji je skoro isti po dimenzijama isti jedino je 1,5mm debljine. I najdraži mi je nož u kuhinji.
Koliko je srk dobar za šumu i planinu? Koliko je dobar za rezanje šunke, kobasa i kruha?
R0, S17, S20, S22, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #53 u: 07 Svibnja , 2019, 21:01 »
Ja bi, makar mi ne treba cold steel srk. Onu najjeftiniju verziju, sk5 čelik, 550kn. Zasto? Primio sam ga u ruku u trgovini i imam osjecaj kao da ga ne drzim u ruci. Drugi razlog je sto imam u kuhinji nož koji je skoro isti po dimenzijama isti jedino je 1,5mm debljine. I najdraži mi je nož u kuhinji.
Koliko je srk dobar za šumu i planinu? Koliko je dobar za rezanje šunke, kobasa i kruha?

Cold steel SRK nož je morao proći extremne provjere apsolutno u svim vremenskim uvjetima i u različitim geografskim dužinama i širinama, Bukvalno od pustinje preko džungle pa do polarnih uvjeta. Da bi postao službeni nož američke vojske a od nedavno i hrvatske, bar onog dijela koji ide po međunarodnim misijama. 

Evo pogledaj video i mislim da ćeš dobiti odgovore i na pitanja koja nisi ni postavio   :pivo:

*

Offline worbrc

• *
  • 152
  • 4
« Odgovori #54 u: 07 Svibnja , 2019, 22:57 »
Da, to je vjerojatno 3V čelik. Ja ću si kupiti jeftiniju, SK5 varijantu. Zašto? Zato jer mi takav nož baš i ne treba za ono što ja idem van sa ruksakom. Ali, sviđa mi se. Pa, zato pažljivo hodam gradom da ne dođem u blizinu neke trgovine noževima. Jer ću isti tren ostati bez 500+ kuna. i imati jedan nož dok ne riknem. A možda i poslije :grdiples:
JN75XT

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #55 u: 08 Svibnja , 2019, 01:59 »
Da, to je vjerojatno 3V čelik. Ja ću si kupiti jeftiniju, SK5 varijantu. Zašto? Zato jer mi takav nož baš i ne treba za ono što ja idem van sa ruksakom. Ali, sviđa mi se. Pa, zato pažljivo hodam gradom da ne dođem u blizinu neke trgovine noževima. Jer ću isti tren ostati bez 500+ kuna. i imati jedan nož dok ne riknem. A možda i poslije :grdiples:

To i je poanta, jedan kvalitetan nož za sve i služit će jako drugo. Za razliku od tvog kuhinjskog ovaj je debeo 6 mm tako da nije baš pravljen za rezanje šunke.
Ja imam SRK carbon V koji se na testovima pokazao izuzetnim. Prijašnji vlasnik se baš i nije brinuo za njega pa je bilo dosta oštećenja te famozne crnne boje koja je u stvari zapečena i u debelom sloju, pa se teško skida. Ali uspio sam tako da više nije crn.
Planiram mu dati satenski izgled pa cu ga tretirati u ferikloridnoj kiselini.  Dakle ugodno sa korisnim, satenski izgled ugodan oku a ujedno i zaštitu protiv korozije ipak je to karbonac.

Add.

Pogledaj po oglasima ljudi prodaju bolje verzije od sk5 za 400 - 500 kn.  Bilo je naših afganistanaca koji su imali više misija a za svaku dobiju novi nož. Tako sam ja dobio svoj.
« Zadnja izmjena: 08 Svibnja , 2019, 02:03 od Wolfie »

*

Offline Bushcraft Wolf

• *
  • 1101
  • 11
« Odgovori #56 u: 09 Svibnja , 2019, 13:23 »
SRK je naoštreni pajser...nije baš neki slajser,ali nije ni napravljen za to...

Imao sam ko klinac jednoga,dok ga nisam slomio...iako je rat preživio,mene očito nije.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline worbrc

• *
  • 152
  • 4
« Odgovori #57 u: 09 Svibnja , 2019, 13:40 »
Tvoj prijedlog?
JN75XT

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #58 u: 09 Svibnja , 2019, 13:54 »
SRK je naoštreni pajser...nije baš neki slajser,ali nije ni napravljen za to...

Imao sam ko klinac jednoga,dok ga nisam slomio...iako je rat preživio,mene očito nije.

Slažem se da je naoštreni pajser ipak je to vojni nož, Nož debeo 6 mm a bevel mu je 1.5 cm pa kako i može biti slajser?! Posluži svrsi što je naj bitnije.
Ima jedna poslovica koja glasi: Ni bog nije uspio napraviti ništa što čovijekne ne može razjebati.  :thumbs:

*

Offline Bushcraft Wolf

• *
  • 1101
  • 11
« Odgovori #59 u: 09 Svibnja , 2019, 14:07 »
Tvoj prijedlog?
Ako misliš na mene,ja se držim Mora... Otkako sam njih otkrio,ne gledam druge previše...imam jedan custom nož što mi izradio Jose Vran,ali taj mi više iz fore što sam htio custom nož.

Za mene je Mora No. 1 za ono što nama treba...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...