Krplje i derezi

• 18 replies
  • 1144 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4883
  • 24
  • Spol: Muški
Krplje i derezi
« u: 23 Siječnja , 2021, 16:08 »
Pozdrav drustvo!  :kavica:

Zanima me jeli tko aktivno koristi krplje pa da podjeli malo iskustva s time. Naime, zanima me hiking po snijegu pa bi trebao nabavit par tih "krplja". Na sto treba obracati pozornost kod kupnje, kako ih pravilno koristit, jeli moraju imati dolje one spice za led ili ne, iz kojeg materijala su najbolje i tak to. Zahvaljujem unaprijed!
« Zadnja izmjena: 01 Veljače , 2021, 11:39 od Preppy »

*

Offline margo

• *
  • 130
  • 1
Odg: Krplje
« Odgovori #1 u: 23 Siječnja , 2021, 17:01 »
Ja ih imam u planu kupiti, jer mi trebaju,ali jos nisam uzeo nista. Gledao sam u iglu sport i ove koje meni odgovaraju, jer se kupuju za ukupnu kilazu tvoja i ruksak i dodu me oko milju kuna.

*

Offline Miroslav kadlec

• **
  • 11
  • 0
« Odgovori #2 u: 23 Siječnja , 2021, 17:17 »
Pazis na nosivost i na velicinu potplata cipele.
Ako ces jos detaljnije, onda biras za ravnicu ili za planinu.

Razlike su u materijalu od kojeg su izradjene, vezovima i siljcima.

Neki best buy pocetnicki model je TSL Rando 226.

Ja ciljam na 438, sljedeci tjedan cu ih probati da vidim moze li mi cipela stati u nju.

*

Offline kantonac

• *
  • 56
  • 1
« Odgovori #3 u: 23 Siječnja , 2021, 17:34 »
Odlična tema.
Nekidan sam se probijao kroz 40 50 cm snijega i bome izmorilo me :D
Razmisljam bas da trebam krplje i eto teme :D

Znaci najvažnija mi je nosivost.. Fino da bude dobra površina kontakta

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

*

Offline Miroslav kadlec

• **
  • 11
  • 0
« Odgovori #4 u: 23 Siječnja , 2021, 18:28 »
Ja sad koristim TSL 225, ali mislim da u Dechatlonu ima samo model 226, valjda noviji. Oko 100 eura.

Inace, krpljanje mi je sad zanimljivije od skijanja.

*

Offline Preppy

• *
  • 4883
  • 24
« Odgovori #5 u: 24 Siječnja , 2021, 09:44 »
Koja je razlika između krplja ravnica / brijeg?
Gledam po webshopovima, skupe su dosta... Ne kužim, po Austriji ima i puno ponuda od 50Eur a kod nas pa ispod 100 eur nema ništa. Jel koristite i štapove il ne?

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk

*

Offline Nik

• *
  • 328
  • 4
« Odgovori #6 u: 24 Siječnja , 2021, 13:01 »
Stapovi u zimskim uvjetima su pod obavezno, imao ti krplje ili ne, a s krpljama pogotovo.
Krplje predvidjene za brdo i uspone imaju mehanizam kojim podignes petu i tako smanjis kut nagiba stopala, i na prstima imaju siljke slicne derezama. Osobno nikad ne bi uzeo krplje koje su samo za po ravnom. Takodjer prejeftine krplje ne kupujte, necete s njima daleko dogurati, pogotovo na ozbiljnom brdu i gdje nije ravno. Spice ispod za led pod obavezno, zgines bez toga samo tako u brdima.

Imam doma TSL 227 Rando, malo koristene, ko nove, zauzimaju mi mjesto u ormaru i voljan sam ih se rijesiti za odredjenu sumu krznatih zivotinjica :D. (nisam provjerio cijene pa ne znam jos koliko).
Za nogu br. 36-47, i masu 60-130kg

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
« Zadnja izmjena: 24 Siječnja , 2021, 13:04 od Nik »

*

Offline Nik

• *
  • 328
  • 4
« Odgovori #7 u: 24 Siječnja , 2021, 22:51 »
Samo da nadodam, ako netko misli ici u visoka brda u zimskim uvjetima, pod obavezno se mora u ruksaku imati dereze i cepin, plus gorespomenuti stapovi. Vrlo lako se naidje na poledjeni dio, u slucaju de se oklizne, bez obzira imali dereze ili krplje na nogama - cepin mora biti u ruci.

Kretanje u zimskim uvjetima, kocenje cepinom, prijecenje strmine i sl. nije neka nauka, ali to treba uvjezbati i automatski regirati kad i ako bude potrebno. A i psihu treba utrenirati  :D

*

Offline Preppy

• *
  • 4883
  • 24
« Odgovori #8 u: 25 Siječnja , 2021, 09:15 »
Za sto su ti siljci na zadnjoj strani?

*

Offline Nik

• *
  • 328
  • 4
« Odgovori #9 u: 25 Siječnja , 2021, 14:20 »
Moram priznati da ne znam, ovako na prvu, mozda za preraspodijelu pritiska na povrsinu krplji.

Moje krplje otisle su najbrzem prstu - kantoncu, sad ce lakse lunjati zasnijezenim sumama na sjeveru EU  :pivo:

*

Offline poljičanin

• *
  • 2409
  • 24
« Odgovori #10 u: 25 Siječnja , 2021, 15:12 »
Izvrsna tema. Plairao sam prije 15-ak dana na Dinaru, pa smo odustali zbog toga što nismo imali krplje, a i zbog toga što su preporučili da se na dinaru ne ide zbog mogućih lavina.

*

Offline Preppy

• *
  • 4883
  • 24
« Odgovori #11 u: 26 Siječnja , 2021, 09:43 »
Mislim da ovdje i nude kao posudis si te krplje na jedan dan sa stapovima pa odsetas jednu turu po snijegu. Mislim da cu to uradit prije nego da kupim. Kaj me jos jako zanima je hodanje skijama, ali to je opet druga tema. Hvala na pomoci, i cestitke Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi na prinovi  :D Daj slikaj malo te krplje u akciji i napisi par dojmova.

*

Offline kantonac

• *
  • 56
  • 1
« Odgovori #12 u: 26 Siječnja , 2021, 09:57 »
Hvala hvala :D
 Bit ce slika i dojmova.. Napadam bez stapova :D GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

*

Offline Miroslav kadlec

• **
  • 11
  • 0
« Odgovori #13 u: 26 Siječnja , 2021, 20:54 »
Ja sam bio spori prst, pa sam danas u Dechatlonu narucio prebacivanje iz ZG u ST.
Model TSL 438.

A stare 225 ostaju u obitelji.

*

Offline Preppy

• *
  • 4883
  • 24
Odg: Krplje i derezi
« Odgovori #14 u: 01 Veljače , 2021, 11:41 »
Jucer prvi puta susreo situacije gdje su nam derezi bas faljeli. Isto pitanje opet, tko ih koristi i nesto malo iskustva da podjeli?
Isli smo ovdje na brijeg i kod samog vrha i tokom vecine spusta, bio je led ispod snjega. Silaz je bio uzas i najtezi napor bez toga. Cudo da se nismo porazbijali.

*

Offline Nik

• *
  • 328
  • 4
« Odgovori #15 u: 01 Veljače , 2021, 16:05 »
Ja ih koristim uvijek kad je to potrebno, u zadnje vrijeme je Sljeme skroz zaledjeno, i treba imati bilo sto pa makar i one gumene za po gradu. Problem je spustiti se, pogotovo ako se nema stapove, popesti se bez dereza nije neki problem.

Za lakse uspone preporucio bi tzv. mini dereze (Sljeme i slicno), Iglu je dobio novu posiljku pa tko treba neka pozuri, 209kn su na 40%.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Gdje god postoji opasnost da se odsklize u ponor, i gdje su veliki nagibi i strmine mini dereze se NE koriste!

Kad je pao prvi snijeg u roku 2-3 dana u ZGu (Iglu, Kibuba...) vise nije bilo mini dereza jer su ih planinarske skole/drustva pokupovale. Naravno, idu coporativno na izlete, dereze su obavezna oprema u zimskim uvjetima.

Za ozbiljna brda treba naravno imati prave dereze sa 12 zubiju + cepin, ili dva, ovisno ima li penjackih sekcija  :D
Dereze mogu biti mini, hodacke i penjacke, te se dijele na klasicne, poluautomatske i automatske.
Za poluautomatske i automatske treba imati adekvatnu gojzu, klasicne idu na svu obucu jer se pricvrscuju remencicima.

Kretanje planinom u zimskim uvjetima je prica za sebe, preporucam visokogorski tecaj u nekom od pl. drustava, tamo ce sve lijepo objasniti.

Osobno koristim Grivel G12 i gorespomenute Camp Ice master
« Zadnja izmjena: 01 Veljače , 2021, 16:14 od Nik »

*

Offline Preppy

• *
  • 4883
  • 24
« Odgovori #16 u: 02 Veljače , 2021, 08:57 »
Hvala na info. Ja osobno nisam nikad bio konfrontiran takvim uvjetima, kod nas u Zagorju nema tak velikih vrhova kao u Austriji. Sad kad sam ovdje, naletavam na totalno druge uvjete.

*

Offline Nik

• *
  • 328
  • 4
« Odgovori #17 u: 02 Veljače , 2021, 09:32 »
Nabavi si gorespomenute mini dereze, racunaj na trosak od 35-50€ ovisi o popustu, nije neka para, a korak je sigurniji i spasit ce te od mozebitnih padova i ozljeda. Tako da se definitivno isplate.

U cetvrtak je na Bikci bila takva vjetrometina, a gornja polovica poprilicno poledjena, a opet guzva u sesnaestercu  :D - hrpa ljudi nocu na stazu, pola od njih trkaci, lagano obuceni i u tenisicama. Nizbrdo sam ih sve pretrcao  :D, inace ne trcim nizbrdo ali sam se morao ugrijati. Mini dereze su odlicne za trcanje, idu i na mekanu tenisicu, udobne, super. Brzo se oblace i skidaju.

*

Offline Preppy

• *
  • 4883
  • 24
« Odgovori #18 u: 02 Veljače , 2021, 12:24 »
Ja jos imam svoje HAIX koje sam kupio prije 5 godina. Jos su u super stanju. Samo imam nekako dojam da na minus temperaturama mi je dzon tvrd ko kamen i nema vise elasticnosti, iako bi trebalo to biti kao vibram?
Ma bas sam si mislio kako bi nam dobri dosli ti derezi, budem sad narucio jer mislim uskoro opet na neki vrh. A ovo gdje smo sad bili je onak, mali bregec za Austrijance  :D
I da, isplati se kupit tak nesto, pao sam dva puta prosle godine na izletima. Prvi puta skoro kicmu slomio a drugi puta nogu skleknuo, oba puta poskliznuo. Ako se to ikako moze sprijecit, onda bi bio glup da to ne sprijecim. Javim kad dodu pa poslikam  :thumbs:

TJ, kad razmislim, pocekat cu kad se ducani otvore pa idem u ducan to kupit, uzet cemo cizme sa sobom da se odma isproba kako to pase da nebude nekih negativnih iznenadenja.
« Zadnja izmjena: 02 Veljače , 2021, 12:30 od Preppy »