COMBAR

• 7 replies
  • 806 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2334
  • 23
COMBAR
« u: 13 Lipnja , 2020, 09:12 »
Teško je smisliti nešto novo u ovoj branši, gdje je sve već izmišljeno, evolucija je postala spora.

Ipak, svako malo se pojave novi alati, osobito neki avangardni, iako su češće dizajnerski rad nego funkcionalan alat.

Tako je skupina bivših izraelskih specijalaca osmislila funkcionalni multialat nazan COMBAR.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Kao zadaće koje alat mora obaviti, postavljeni su izrada primitvnih konstrukcijskih rješenja za izradu zaklona i pripravu vatre. Tako alat ima sjekiru, lopatu, motiku, čekić, oštilo za nož, pilu, nož…

Alat je izrađen od vrhunskih čelika, titana i stakloplastike, što mu daje zavidnu težinu od samo 1,5 kg, s obzirom na alate kojima raspolaže. Kao dopunska prednost ovog alata je brza i jednostavna izmjena različitih alata.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Negativne strane su, po meni, jako mala duljina površine sječiva sjekire, mala širina lopate i nenormala cijena od 450 - 800 $, ovisno o tome koju ćete mu opremu dodati.

*

Offline FrankyRC

• 243
  • 3
Odg: COMBAR
« Odgovori #1 u: 15 Lipnja , 2020, 00:36 »
Odlika većine multi funkcijskih alata je mogućnost više različitih radnji u jednom alatu (šta i sami naziv govori). Međutim kako to obično biva negdje mora doči do smanjena korisnosti. Tako da je u tom slučaju kvaliteta rada sa nekim od funkcija na uštrb broju funkcija to smanjenje.
Mišljenja sam da su takvi alati dobri u krajnjoj nuždi i nekim extremnim situacijama (kao npr. u kompletu za preživljavanje pilota i slično) il nekim minimalnim radovima.
Jednostavno se nitko sa takvim nečim neće ni nakopati lopatom ni nacijepati sjekirom. Dosta tih alata imaju neke funkcije praktički za ukras jel se sa nekim osnovnim alatom i malo improvizacija može čuda napravit. Sudeći po materijalima korištenim za izradu i cijena je očekivana. Ne sumnjam da će Crombar pronaći ciljanu publiku, mene u toj skupini svakako nema.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2334
  • 23
« Odgovori #2 u: 16 Lipnja , 2020, 15:44 »
Jako lijepo rečeno. Svi multialati su plod nekih kompromisa. Vukljati za sobom pokretnu radionicu po brdima je neracionalno i nemoguće. Moguće je onda vući nekakv složeni alat smanjenih mogućnosti, ali ipak alat koji može nešto učiniti.

*

Offline FrankyRC

• 243
  • 3
« Odgovori #3 u: 21 Lipnja , 2020, 02:08 »
Sve ovisi o situaciji i potrebi. Neće nitko sigurno ašovčičem kopati temelja za kuću il podrum. Dok za ravnanje tla za šator il neke takve sitne zahvate (mada može poslužit i za veće zahvate) je on idealan. Isto tako za te iste radove može poslužit neka improvizacija u vidu grane, štapa, kamena, noža, ....istina sporije, teže i mukotrpnije al rezultat je u konačnici u granicama očekivanoga.

*

Offline GoranM

• 119
  • 2
  • Spol: Muški
« Odgovori #4 u: 21 Lipnja , 2020, 14:11 »
Moram priznati da sto sam stariji to manje sklonosti imam prema kompliciranim alatima i gadjetima i vise ih dozivljavam kao gimmick nego nesto korisno.

Vjerojatno zato sto vecina njih ne zazivi u praksi i sto ih vidjas puno vise po internetu nego u upotrebi.

*

Offline FrankyRC

• 243
  • 3
« Odgovori #5 u: 21 Lipnja , 2020, 22:04 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Moram priznati da sto sam stariji to manje sklonosti imam prema kompliciranim alatima i gadjetima i vise ih dozivljavam kao gimmick nego nesto korisno.

Vjerojatno zato sto vecina njih ne zazivi u praksi i sto ih vidjas puno vise po internetu nego u upotrebi.

Možda zbog toga što većina  godinama postaje iskusnija, mudrija, racionalnija,.... pa se puno lakše predvide sve prednosti i mane nečega, a nadasve naše potrebe.

*

Offline GoranM

• 119
  • 2
  • Spol: Muški
« Odgovori #6 u: 21 Lipnja , 2020, 23:11 »
A potrebe sve manje.

Na kraju shvatis da ti daleko vise treba oprema za rezanje kulena nego za sjecu sume i izgradnju vojne utvrde, kolkiko god bi volio bit MadMax :fucka: :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 2334
  • 23
« Odgovori #7 u: 28 Lipnja , 2020, 23:00 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Možda zbog toga što većina  godinama postaje iskusnija, mudrija, racionalnija,.... pa se puno lakše predvide sve prednosti i mane nečega, a nadasve naše potrebe.

Može se postviti i pitanje: u koliko izazovne pohode idemo, da bi nam trebala, ona prije spomenuta pokretna radionica?

Slažem se, najveći izazvo je u 99% slučajeva nož za rezanje pancete...