Obrada vode za piće u prirodi

• 61 replies
  • 4672 views
*

Offline zvonjola

• 656
  • 9
  • Spol: Muški
Odg: Obrada vode za piće u prirodi
« Odgovori #40 u: 16 Ožujak , 2019, 19:36 »
Ja ga koristim već par godina uglavnom za filtriranje kišnice iz šterni po cijelom Velebitu.Nikad problema sa njim!Složio sam si gravitacijski sistem, odnosno Sawyer 2l sklopivu vreču sa filterom koju objesim i samo filtrira u bocu.Radiš druge stvari dok se voda filtrira!

*

Offline Nik

• 144
  • 3
« Odgovori #41 u: 16 Ožujak , 2019, 19:46 »
IMHO, na Velebitu ti filter sigurno ne treba.

*

Offline Preppy

• *
  • 4509
  • 24
« Odgovori #42 u: 25 Ožujak , 2019, 18:34 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Nikad ne znaš jel se koja životinja popisala ili pokenjala ili crkla u vodi..
Ja sam jučer tokom izleta isprobao sawyer mini, koji je dosta dugo stajao. Nije mi baš bilo svejedno, isprobao na nekoliko izvora i potočića na Ravnoj Gori. Za sad ne povraćam nit nemam proljev. Znači radi valjda...

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Offline zvonjola

• 656
  • 9
« Odgovori #43 u: 25 Ožujak , 2019, 23:01 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ideš često na Velebit?Spavao sam u skoro svim skloništima na Velebitu i nagledao se smeča i mrtvih puhova u šternama!

*

Offline Antun

• 898
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #44 u: 26 Ožujak , 2019, 10:39 »
Nikad ne znaš jel se koja životinja popisala ili pokenjala ili crkla u vodi..
Ja sam jučer tokom izleta isprobao sawyer mini, koji je dosta dugo stajao. Nije mi baš bilo svejedno, isprobao na nekoliko izvora i potočića na Ravnoj Gori. Za sad ne povraćam nit nemam proljev. Znači radi valjda...

Via Tapatalk

A gle nikad ne znaš... na izvoru si siguran da nije ni krepala niti se popišala niti poslala. Čak i da je...voda je tekućica i sve je isprala. Živina kad pije vodu na potoku, rijeci ,jezeru ima toliku kulturu da guzicu drži izvan vode.Zna se desiti da pregazi vodu. Životinja kad krepava, a zna ona to instiktivno, ne ide u vodu, a niti izvor, tako da je gotovo nemoguće da buš se otroval od tako nečeg. Voda iz izvora je često sterilna zbog svoje temperature. Mikroorganizmi koji žive u takvim uvijetima često nisu sposobni preživjeti u našem organizmu, te ih probava izbacuje. Kada ta ista voda dospije u naseljena mjesta...tu je druga prića...govorim o planinskim vodama...
« Zadnja izmjena: 26 Ožujak , 2019, 10:41 od Antun »
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Preppy

• *
  • 4509
  • 24
« Odgovori #45 u: 26 Ožujak , 2019, 21:07 »
Naša izvorska voda ovdje recimo nije pitka jer je prepuna koliformskih bakterija. Tak da ne pijem ja više vodu iz izvora bez filtera.

Via Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 4509
  • 24
« Odgovori #46 u: 26 Ožujak , 2019, 21:23 »
Problem kod izvora je također da ne znaš kakve vode u njega se s ljevaku kroz podzemne vode. Mozda par km dalje stado ovaca kaka i piški ili poljoprivrednik njivu pošprical sa gnjojivom a to kiša ispere u podzemne vode i kroz izvor.

Via Tapatalk

*

Offline Antun

• 898
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #47 u: 27 Ožujak , 2019, 08:46 »
Problem kod izvora je također da ne znaš kakve vode u njega se s ljevaku kroz podzemne vode. Mozda par km dalje stado ovaca kaka i piški ili poljoprivrednik njivu pošprical sa gnjojivom a to kiša ispere u podzemne vode i kroz izvor.

Via Tapatalk

to je istina, ali se sve to filtrira kroz zemljine slojeve...

*

Offline Nik

• 144
  • 3
« Odgovori #48 u: 27 Ožujak , 2019, 15:02 »
Ideš često na Velebit?Spavao sam u skoro svim skloništima na Velebitu i nagledao se smeča i mrtvih puhova u šternama!
Svake godine sam barem jedanput, znam otici i vise puta godisnje, ovisi.
Niti jedanput se nisam otrovao niti mi je bilo lose, a pio sam vodu iz kamenica, izvora, potoka, sterni pa i spilja gdje voda kapa i skuplja se, a bome i sa snjezista topeci snijeg na suncu u boci. Nikad nista.

Posto je izvora i sterni relativno malo, ta voda je pod nadzorom, evo bas mi je domar na sklonistu Skorpovac, na upit kakva je voda, odgovorio da jedanput mjesecno ide voda na analizu u Zagreb (prije kad nije bilo tog novog sklonista, voda nije bila za pice, zato sam i pitao).
Mene je vise frka da ne dodjem do vode i poljubim vrata - presusi, ili recimo nemres ispumpati vodu jer neki pametnjakovic nije napunio flasu s vodom koja sluzi da se ulije u pumpu, a ja dodjem s 2 dl. i mogu se slikati.
« Zadnja izmjena: 27 Ožujak , 2019, 15:06 od Nik »

*

Offline Preppy

• *
  • 4509
  • 24
« Odgovori #49 u: 27 Ožujak , 2019, 16:36 »
Kao da veliš, nikad ne koristim pojas u autu jer mi nikad nije trebao. Naša voda iz izvora ovdje je isto uvijek bila čista dok se nisu gomilali jadovi ljudiju da imaju proljev. Jer je ta voda prije bila pitka a sada više nije. Nikad neznaš kad će si neka podzemna žila koja nije pitka napravit put u žilu koja je pitka i eto. Sad kak tko hoće, meni nije skupo dati 30 eura za filter koji stane u džep a imam kakvu takvu sigurnost da nebudem pobral neku boleštinu ili parazite.

*

Offline Nik

• 144
  • 3
« Odgovori #50 u: 27 Ožujak , 2019, 18:09 »
Ako su negdje cisti izvori, onda su na Velebitu. Ali jasna mi je tvoja bojazan, i sistem sigurno je sigurno.
Sto se mene tice, sa 99.5% sigurnoscu tvrdim da mi nece trebati  :D

*

Offline Antun

• 898
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #51 u: 27 Ožujak , 2019, 20:03 »
Preppy puše na hladno... i ja bi da sam imao njegova iskustva.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1957
  • 20
« Odgovori #52 u: 27 Ožujak , 2019, 22:17 »
Ako su negdje cisti izvori, onda su na Velebitu. Ali jasna mi je tvoja bojazan, i sistem sigurno je sigurno.
Sto se mene tice, sa 99.5% sigurnoscu tvrdim da mi nece trebati  :D

Prije nekih 15 godina prijatelj mi se otrovao vodom na Velebitu. Išli smo iz Borisovog doma na Rujno i bio je plan da se vratimo ntrag na Borisov dom i onda za Ivine vodice. On nas je napustio na Borisovom domu i otišao kući s proljevom i povraćanjem. Pio je vodu na jednoj točki iz koje mi drugi nismo. inače, ta 2003. je bila brutalno suha godina.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1957
  • 20
« Odgovori #53 u: 27 Ožujak , 2019, 22:21 »
Svakako, za tako male novce i malo muke može se uštediti velika muka. Npr. proljev na Velebitu, koji onda uzrokuje dehidraciju koju možeš sanirati vodom koja je upitna, ili još gore, kontaminirana.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1957
  • 20
« Odgovori #54 u: 31 Srpanj , 2019, 09:57 »
Za sterilizaciju vode može se koristiti Sunce. Sterilizacija bi ovdje podrazumijevala postupak kojim se ultra-ljubičastim zracima, koje emitira Sunce, razarajem bjelančevina uništavaju mikroorganizmi. Koristeći ovu osobinu UV zraka, UV sterilizatori uspješno inaktiviraju bakterije, viruse, pljesni, gljivice i spore bakterija u vodi. Rješenje je jedostavno, ali postoje i određeni problemi: ulijete vodu u bocu i ostavite da stoji na Suncu. Problem je boca. Naime, obično staklo ne propušta UV zračenje, to može samo kroz kvarcno staklo. A baš nema kvacnog stakla na svakom koraku. Zbog toga je za taj postupak bolja plastična boca. Još jednostavnije je uliti vodu u neko plitku posudu i ostaviti je izloženu Suncu. Kod plastićnih boca važna je još jedna stvar: materijal. Naime za ovaj postupak je potrebno koisti boce s oznakom 1

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

... dakle PET, dok se pod oznakom 7 često krije polikarbonat koji blokira UV zračenja, pa kod nje taj postupak ne funkcionira.

Boca se polegne na pod, u smjeru sjever jug.

Problem ove metode je vrijeme tijekom kojeg se mora izvoditi postupak. Za RH to je 6-7 sati najsunčanijeg dijela dana, dakle od 10 sati ujutro do 16 h (ljeti je solarno podne u 13 sati).

*

Offline poljičanin

• *
  • 1957
  • 20
« Odgovori #55 u: 19 Kolovoz , 2019, 18:47 »
Imao sam u planu s odabranim društvom 5-dnevni prelazak većeg djela Velebita, ali je jedna prometna nesreća (ne meni, nego nekomu iz tima, ozljede se saniraju, sve je u redu) mene uskratila za taj doživljaj. U pripremi te hodnje, kako su planirali ići ljudi bez iskustva, odlučio sam napokon nabaviti filtar za vodu.

Jasno, te stvari nisu jeftine, često nisu ni jednostavne, što me natjeralo na dobro istraživanje ponuđenih sredstava.

Našao sam dosta usporednih testiranja dostupne opreme, zanimljivi su, a i svi se više manje poklapaju u recenziji opreme (možda i prepisuju?). Usporedbom tvorničih specifikacija i osobnih iskustava, mogu se pronaći zanimljivi rezultati.

Ima još more ovakvih usporednih testiranja, uvijek identične opreme.

Nekoliko važnih elemenata koji se testiraju su:

x  težina

x  kvaliteta pročišćavanja vode

x  jednostavnost uporabe

x  količina pročišćene vode

x  brzina pročišćavanja

Gledano po cijeni:

uloženog novca / količini pročišćene vode

odabrao sam najlošije rješenje.

Naime, kupio sam GRAYL Ultralight Water Purifier Bottle.

Životni vjek mu je 150 litara. To je stvarno malo, ali ako uzmem da ću ga dodišnje koristiti za nekih 15 litara, to je 10 godina. Novi filtar dođe 27 eura, pa još 10 godina. Vjerojatno i više. To znači da me na godišnjoj razini košta 7 eura, nakon novog filtra 2,7 eura. Prihvatljivo.

Zuzima neki volumen, ali to i nije kritično, osobito zbog toga što ga možeš koristiti i kao bocu za nekih 0,5 litara. Teži 300 grama.

Za razliku od Katadyna i sličnih, ovaj je savršeno jednostavan, nema nikakvog mehanizma, nema se što pokvariti ili oštetiti, traži nešto jači pritisak u trajanju od 10-tak sekundi i to je sve.

Zbog toga što se znam kretati po različitim terenima, jako mi je važna sigurnost da je ono što pijem čisto. Tu je ovaj filtar broj 1! Keramički filtar, ugljeni filtar: virusi, protoze, bakterije, pa čak i teški metali.

Iskreno, nisam mislio ići na ovako skupo rješenje, jako mi je bio simpatičan Sayer mini i odlučio sam se bio za njega, ali kad je Preppy rekao da se vlakna znaju pokidati, ubacio mi je bubu u glavu. Uvijek nekako izbjegavam najskuplja rješenja, ali ovo je jako ozbiljna stvar, zbog iskustva s nekih planinarenja i  odlučio sam se za skupo i kvalitetno.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline outsider76

• **
  • 82
  • -2
« Odgovori #56 u: 19 Kolovoz , 2019, 19:23 »
Izgleda super to cudo no nakon koristenja filtera opcenito nisu li i sami filteri zbog vlage ako se lose skladiste s vremenom  (npr u najlonskim vrecicama i sl ) skloni razvoju bakterija i gljivica unutar kucista filtera i na samom filteru. Definitivno jednostavno za koristenje no sto kazu upute za odrzavanje nakon koristenja?

*

Offline poljičanin

• *
  • 1957
  • 20
« Odgovori #57 u: 19 Kolovoz , 2019, 23:44 »
Filtar se samo osuši na zraku, keramički filtar ima takve pore da kroz njega prolaze samo molekule vode, a i aktivni ugljen ima ogromnu površinu pa se lako suši, 1 mm3  ima površinu veću od nogometnog igrališta, sve u svemu ne bi ni trebao zadržavati vlagu koja bi uzrokovala pojavu gljivica.

*

Offline Antun

• 898
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #58 u: 22 Kolovoz , 2019, 12:58 »
Ja imam ovakav...
...
oko 5 godina. Dva puta ga koristio radi testiranja. Dobro osušio sistem i filter. Još nema gljivica ni plijesni, vjerojatno ne mogu preživjeti u kineskoj plastici...hahahaha

*

Offline Antun

• 898
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #59 u: 25 Kolovoz , 2019, 14:15 »
ovo je prava stvar...

« Zadnja izmjena: 25 Kolovoz , 2019, 14:24 od Antun »