Obrada vode za piće u prirodi

• 53 replies
  • 4211 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4471
  • 23
  • Spol: Muški
Odg: Obrada vode za piće u prirodi
« Odgovori #20 u: 08 Srpanj , 2015, 09:18 »
Koliko su važni elektroliti sam saznao na vlastitom tjelu. Prije par godina sam redovito hodao u teretane, do 4 puta tjedno. Bilo je vruće i proveo sam 45 minuta na orbitreku i onda išao na utege. Do onda sam već zaznojio jaaako puno i popio dosta malo. Na utezima sam osjetio kako mi srce počelo u periodima preskakati. Uplašio se, prestao s vježbom, popio još čašu onog nekakvog napitka u teretani i prešao doma. U noći se probudio, srce radilo 300 na sat i to izvan ritma. Brzo došla hitna i odvezla me u bolnicu. Nakon 9 sati se stabilizirao ritam. Imao sam atrial fibrilation. Uzrok, nedostatak kalija. Kalij regulira nivo voltaže na kojoj se mišić aktivira. Ćim manje kalija imaš u sistemu tim je niži nivo na kojem mišić trzne na stimulaciju iz živca. I kada živci malo rade, radi i sve ostalo  :D
Zato sada barem popijem pola litre mineralne vode sa puno kalija na dan. Kod svih krvnih nalaza imao sam malo manju razinu kalija. Eto, koliko su važni eletkroliti.
Tko ima manjak magnezija, on se bori sa grčevima. Što kod mene nije prisutno, hvala bogu.
Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi | Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #21 u: 08 Srpanj , 2015, 20:19 »
Nadoknađivanje elektrolita su moji stari uvijek rješavali nesvjesno. Znači ide se u sijeno i za doručak nešta slano (jedi slano da piješ, jel). Za gablec opet neka slanina, malo kobasica ili šunke, opet slano i voda na to. Naravno tu je većinom natrij, ali bolje i to nego ništa
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline poljičanin

• *
  • 1911
  • 19
« Odgovori #22 u: 11 Srpanj , 2015, 21:40 »
Postoji jednostavan način kako provjeriti da li je balans elektrolita u tijelu u redu: pokazatelj da je u fizioloski doslo do ozbiljnog  disbalansa je vidljiva kada okusite malo soli, a da pri tom ne osjećate njen slani ukus. Odmah prekinite teške fizičke aktivnosti, legnite u hlad, i malenim gutljajima pijte vodu, često ali po malo, a u vodu otopiti Rehidromix (on je ključ oporavka).

Hrana bez začina i lagana (obično su grčevi u mišićima su poslijedica izazvani nedostatkom magnezija, a sol to neće nadoknaditi), također: često i pomalo.

U slučaju pada tlaka nužna je infuzija, a to već ostavljamo onima kojima je to profesija, sa svim problemima oko evakuacije ako vam se todogodi u planini.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1911
  • 19
« Odgovori #23 u: 20 Kolovoz , 2015, 17:15 »
   Evo, kad sam malo pročitao što smo sve pisali o vodi, vidim da je ostalo zapravo nedorečeno nešto u vezi hladne vode. Naime, jedno je hladna voda u hladu,a drugo je hladna voda kada je tijelo pod velikim opterećenjem u pokretu.

Naime u uvjetima teških napora, pri dugotrajnim hodnjama, tijelo se zagrije i znoji, što onda uzrokuje i povećan osjet žeđi (i stvarnu žeđ, naravno). U tim uvjetima i tijelo troši više energije kako bi se zagrijalo. Konzumiranje hladne vode u takvim uvjetima nije dobro, jer tada tijelo mora najprije potrošiti energiju kako bi zagrijalo tu vodu, da je onda može koristiti. Također, unos hladne vode u takvim uvjetima će izazvati grčeve jer je došlo do naglog pothlađivanja organizma nepripremljenog na takav udarac.  Osim toga, dio vode koji se ne zagrije neće biti vezan u organizmu, nego će  samo proći kroz organizam nevezan i neiskorišten (što znači da nam je ta voda propala, iako je poslužila za znojenje i hlađenje tijela).

Tijelo najbolje prihvaća vodu temperature između 15 i 20 stupnjeva C. Unos vode treba biti redovit, okvirno svaka 2 sata (ovisno o vremenskoj duljini napora, pa onda prilagođavamo periode uzimanja vode). Bilo bi idealno zastati, pričekati najmanje 5 min da se organizam smiri i stabilizira disanje, i onda popiti maleni gutljaj, promućkati ga po ustima i onda lagano popiti. Nakon toga, vodu piti lagano u dugim gutljajima. Na početku hodnje javlja se osjećaj žeđi koji ne odražava stvarnu potrebu organizma, pa je potrebno piti manju količinu vode koju ćemo prethodno dugo mućkati po ustima.

Hladnu vodu možemo prilagoditi tijelu mućkanjem po ustima prije gutanja.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1911
  • 19
« Odgovori #24 u: 07 Ožujak , 2019, 21:49 »
Razmišljao sam o kupovini Sawyer MINI Filtra. Relativno je jeftin, osobito u usporedbi s Katadyn Water Filter Hiker Pro, koji je tri puta skuplji, a pruža istu otprilike razinu zaštite: bakterije, protoze, ali ne i virusi.

Ono što bi me stvarno interesiralo je Katadyn Tactical Pocket Water Filter s keramičkim filtrom, ali on je 10 puta skuplji, za te novce vučem kantu od 20 l vode na vrh Velebita.

Dakle, vodu pročišćenu s Sawyer MINI Filtrom moramo još korirati da bi bili sigurni da smo uklonili biološku komponentu onečišćenja.

Mehaničko čišćenje jednostavno rješimo kroz komad platna, recimo, mikrofibre - gusta je i nije elastična.

Kemijsko pročišćavanja je problem, ali nama za u prirodu to i ne bi trebao biti problem, te gorske vode nisu kemijski zagađene. Kemijsko zagađenje se ne rješava ni pomoću destiliranja, kemikalije koje imaju točku isparavanja ispod 100 stupnjeva C zajedno će s parom prijeći u destilranu vodu.

*

Offline Preppy

• *
  • 4471
  • 23
« Odgovori #25 u: 08 Ožujak , 2019, 09:17 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Razmišljao sam o kupovini Sawyer MINI Filtra. Relativno je jeftin, osobito u usporedbi s Katadyn Water Filter Hiker Pro, koji je tri puta skuplji, a pruža istu otprilike razinu zaštite: bakterije, protoze, ali ne i virusi.

Ono što bi me stvarno interesiralo je Katadyn Tactical Pocket Water Filter s keramičkim filtrom, ali on je 10 puta skuplji, za te novce vučem kantu od 20 l vode na vrh Velebita.

Dakle, vodu pročišćenu s Sawyer MINI Filtrom moramo još korirati da bi bili sigurni da smo uklonili biološku komponentu onečišćenja.

Mehaničko čišćenje jednostavno rješimo kroz komad platna, recimo, mikrofibre - gusta je i nije elastična.

Kemijsko pročišćavanja je problem, ali nama za u prirodu to i ne bi trebao biti problem, te gorske vode nisu kemijski zagađene. Kemijsko zagađenje se ne rješava ni pomoću destiliranja, kemikalije koje imaju točku isparavanja ispod 100 stupnjeva C zajedno će s parom prijeći u destilranu vodu.

Katadyn je totalno precijenjen. Kaj se tiče kemikalija, zar nebi filter sa aktivnim ugljenom tu trebao pomoći?
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi | Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline zvonjola

• 649
  • 9
« Odgovori #26 u: 08 Ožujak , 2019, 09:46 »
Imam ih preko nekoliko!Sawyer mini je dobar za više dana i veče količine vode,Katadyn BeeFree je praktičniji i ima litrenu bocu.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Preppy

• *
  • 4471
  • 23
« Odgovori #27 u: 08 Ožujak , 2019, 11:35 »
Ja isto ikam Sawyer. I ne volim ga. Jer ne znaš kada će popustiti vlakna i kada će sva prljavština otići u pitku stranu. Ima dosta o tome na netu. Mikrovlakna znaju propucat i puštaju svo filtrirano smeće u kontra smjer.

Via Tapatalk

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #28 u: 09 Ožujak , 2019, 12:14 »
Prvo moram reći da ovaj način pročiščavanja/ filtracija vode uopće nije bushcraft vještina.
Takav filter za vodu imam već oko 6 godina i još nisam došao u situaciju da ga moram koristiti. Moji izleti se svode na "bushcraftiranje" po lokalnim planinama i šumama, udaljeno od naselja i ljudi, no ipak dovoljno blizu da pješice u roku nekoliko sati mogu doći do pitke vode ako mi ponestane mojih zaliha koje nosim sa sobom. Naravno da mi je uvijek u mom kompletu u ruksaku taj filter...
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
« Odgovori #29 u: 09 Ožujak , 2019, 20:11 »
Virusna zagadjenja najcesce nisu problem, ali imam pri ruci ipak tabletice.

Napokon nabavio i sawyer (squeeze, bolja protocnost, a nije puno tezi od minia).
No to mi je vise za zlu ne trebalo, idem obicno na jednodnevne ture sa dovoljno vode.

Za duze kampiranje imam pak glomazniji filter kojirjesava i viruse.

Vdio sam da sawyer ima i neke za kemijska oneciscenja, ali skupi su i malog kapaciteta.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline poljičanin

• *
  • 1911
  • 19
« Odgovori #30 u: 12 Ožujak , 2019, 22:04 »
Preppy: ovo mišljenje da je Katadyn precjenjen - miliš li na njihove prozvode s filtrima od mikrovlakana ili na proizvode s keramičkim filtrima? Keramički filtri bi trebali biti top top klasa. Ovo za propadanje filtara s mikrovlaknima mi je novost, dao si mi malo za razmišljanje...

Antune: slažem se da ovo nije vještina, ali za višednevna planinarenja je nužnost. Recimo, bez filtra dođeš do planinarskog doma i ima bunar s kišnicom - ako staneš pa prokuhaš vodu, gubiš puno vremena na loženje vatre, vrenje vode i moraš čekati da se voda ohladi, uprotivnom riskiraš probavne probleme u planini, što opet ne zvuči ni malo dobro. A filtar to riješi vrlo jednostavno.

Zvonjola: ti si se osigurao i steripenom.

Gorane M: koji je to glomazniji filtar koji rješava i viruse? Da, i tablete su poprilično jednostavno rješenje...

Zaintrigirao me i Preppy s pitanjem o aktivnom ugljenu. U JHA, a bilo je to 1990., rat se mirisao u zraku, pa gdje god sam mogao napraviti neku štetu, ja sam to i napravio. Jednom prigodom, poslalo nas je da operemo gasmaske, to je podrazumijevalo pranje djela maske koja naliježe na lice. I netko me pita  a je li se pere i filtar? Normalno da se pere (i to će biti neka šteta). I tako 40 vojnika krene prati vodom filtar. Propuštanje vode kroz filtar je rezultiralo crveno obojanom vodom, pa sam mislio da se voda ne može filtrirati. Kasnije sam u literaturi pronašao da je to standardni postupak. Tako sam malo kopao po internetu i pronašao sam ovo:

« Zadnja izmjena: 12 Ožujak , 2019, 22:13 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1911
  • 19
« Odgovori #31 u: 12 Ožujak , 2019, 22:24 »
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Basics

Maximal flexibility: Satisfy your thirst wherever you are, without heavy baggage.
    Water filtration with one press (Flow rate: 2 l/min): purification and filtration (no batteries needed!).
    Patented purification an filtration technology: with ultra-powdered activated carbon, silver treated zeolites and electroadsorbtive media.
    Removes particulates (e.g. sediments, silt)) and 99.999% of viruses, bacteria and protozoa.
    Removes chemicals (e.g. chlorine, iodine) and heavy metlas (e.g. lead, arsenic).
    All in one: filter, bottle and cup.
    Capacity: 16 oz (473 ml)
    Weight: 10.9 oz (309 g)
    BPA free materials
    Lifespan of replaceable purifier cartridge: 300 uses (40 gal / 150 l).
    Ultimate indepency on trail, journey, hike, ...
    Sustainable travel: saves money, protects back and nature.

Ukratko: aktivni ugljen + srebrom tetiran zeolit (kristalni mikroporozni oksid - mrežasta strukture izgrađena od tetraedra silicija i aluminija, ta struktura stvara mikroporozne kanale) = uklanja 99,999 % virusa, bakterija, protoza, te čak i teške metale. I sve to za 66 eur.

Istina, ograničen je na 150 litara vode, a novi filtar košta 27 eur. S malo mašte, tih 27 eur je dovoljno, ako je filtar zaista tako dobar kao što proizvođač tvrdi.

Za ovo je Katadyn mala beba.

*

Offline Preppy

• *
  • 4471
  • 23
« Odgovori #32 u: 12 Ožujak , 2019, 23:02 »
Al i ovo košta 70eur. Ima i Katadyn keramika u kombinaciji sa aktivnim ugljenom. Samo oni deru preko 200 evra. Jesu filteri komotni i sve, al nema do prokuhavanja.

Via Tapatalk

*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
« Odgovori #33 u: 12 Ožujak , 2019, 23:55 »
Gorane M: koji je to glomazniji filtar koji rješava i viruse? Da, i tablete su poprilično jednostavno rješenje...

Npr:

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1027
  • 11
« Odgovori #34 u: 13 Ožujak , 2019, 08:54 »
Lako u planini,ali kod mene u Slavoniji se masovno pesticidi koriste,ljudi špricaju kanale Totalom da ne moraju ih održavati pa ajd ti riskiraj i filtriraj takvu vodu...kod mene nema izvora bas,tako da su to kojekakve baruštine i rijeke.
 Par puta sam nekakve baruštine prokuhavao i roknem tabletu unutra,ali nije mi nikako svejedno...gledam da to izbjegavam... Kisnicu sam par puta skupljao pomoću tarpa pa prokuhavao,to mi se cini dosta sigurnije.

Kontam već duže uzeti Sawyer jer mi bas i ne treba,ali eto da se nade,ali sad me Preppy bacio na razmišljanje... Katadyn mi je preskup,jer kad uzmem u obzir koliko meni filter treba stvarno mi se ne isplati.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Preppy

• *
  • 4471
  • 23
« Odgovori #35 u: 13 Ožujak , 2019, 10:18 »
Općenito vlaknasti filter kao Sawyer i ostali su rizični jer ne vidiš kad vlakna popuste ili se razderu. A kladim se da nitko ne biježi koliko je litara kroz njega prolijao. Na ovim keramičkim, njih opereš i izčetkaš izvana, a i možeš grubo i na oko vidjeti ako je oštečen.
A najviše mi se sviđa Katadyn Vario

Ima 3 filter, keramika za grubo, fiberglas za mikroorganizme i aktivni ugljen za kemikalije. I košta 86$. Pala cijena znači, prije nekoliko godina sam ga gledal koštal je prek 200$.  :razmisljanje:

*

Offline Preppy

• *
  • 4471
  • 23
« Odgovori #36 u: 14 Ožujak , 2019, 09:33 »
Potaknut tom temom sam se primio projekta koji me već jedno vrijeme muči. Radi se o tome da ne želim kupovati vodu za piće a pred nosom imamo planinski izvor pitke vode. Naime, prije negdje godinu dana sam zatražio općinu neka testira navedeni izvor jer nakon konzumacije sam uvijek imao probavnih tegoba odjednom. Inače, ta voda se pila ovdje u Đurmancu od svih, pa to ide čak do prije 100 godina i više. Izvor se zove kopanja, jer su ovdje uvijek pojili krave i stoku u prolazu. Hladna, sviježa voda!
Ali.. Nakon zadnjih istraživanja, ima povećan broj koliformih (neznam jel se to tako piše) i ešeria koli bakterija i više nije klasificirana za piće.
Umjesto toga kupujemo vodu u LIDL koja ima okus i miris po betonskoj cisterni, koja je zarasla algama. Fuj, fuj  :ljut3:

Naišao sam na Berkefeld filtere za vodu. Naime oni filtriraju bakterije pa čak i kemikalije (pestizide, instekticide, herbicide, ostaci lijekova, teški metali, klor itd). Patrona se mjenja svakihi 1500 litara ili 6 mjeseci, a jedna košta oko 33 eura.
Citat:
Durchlässigkeit Entfernung von Mikropartikeln und
Trübungen über 0,5-0,8 Mikron
Haltbarkeit 6 Monate oder 1.500 Liter
Bakterienentfernung E. Coli > 99,99%
Cholera > 99,99%
Salmonellen > 99,99%
Typhus > 99,99%
Shigella, Klebsiella > 99,99%
% Zystenentfernung
Kryptospoidien > 99,99%
Giardia > 99,99%
Organische
Verunreinigungen
Herbizide > 80,00%
Pestizide > 80,00%
Insektizide > 80,00%
Chlorverbindungen > 95,00%
Schwermetalle > 95,00%
Medikamentenrückstände > 90,00%
Fremdgeschmack, Verfärbungen > 90,00%

Mislim da bi si lovu brzo povratio s tim filterom, koliko plaćam ovo govno iz dućana. A i vidio sam da iz mjesta ovdje više nitko živ ne ide po vodu na izvor. Baš šteta. Kaj se tiće kemikalija, sam i ja malo skeptičan da to i dalje pijem bez filtera - pa čak i prokuhanu-, radi stalnog zagađenja okoliša. Pogotovo gore iznad izvora, par kilometara je selo i bave se svi poljoprivredom. Iako je kamenito brdo, kladim se da kiša sve ispere u žilu izvora.
« Zadnja izmjena: 14 Ožujak , 2019, 09:35 od Preppy »

*

Offline MarkoG29

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #37 u: 15 Ožujak , 2019, 11:24 »
Je li tko mozda pogledao ovaj filmić na youtube u vezi sawyer mini filtera za vodu?
Dali je moguće da ovako ocisti vodu iz lokve pokraj puta?

*

Offline poljičanin

• *
  • 1911
  • 19
« Odgovori #38 u: 15 Ožujak , 2019, 23:22 »
Ako Sawyer Mini pročišćava sve veće od 1 mikrona, tada je normalno da tako pročisti vodu.

S druge strane, zbog povećanja životnog vjeka filtra i održavanja njegove pouzadnosti, bilo bi korisno vodu filtrirati prije, kroz platneni filtar, pa tek potom u Sawyer Mini.

Usput, nisam vidio da je autor popio tu vodu.

*

Offline MarkoG29

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #39 u: 16 Ožujak , 2019, 12:17 »
Negdje oko 7min filma je popio onečišćenu vodu preko sawyer mini filtera...
Mene zanima iz vašeg osobnog iskustva(ako ste ga imali s ovim modelom) dali ga se isplati uzeti kao backup u slučaju da dođeš u situaciju da ti ponestane zaliha vode...