Fenjer

• 6 replies
  • 357 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2331
  • 23
Fenjer
« u: 18 Svibnja , 2020, 00:26 »
Danas sam na selu, pronašao nekekv fenjer, česki, od prije 20-tak godina. Razbijenog stakla. I baš kad sam ga mislio baciti, padne mi na pamet, kako bi se mogao iskoristiti kao kuhalo. To je zahtjevalo malo posla, izbacio staklo, presjekao sam žice koje drže staklo i savio ih da mogu na njih staviti posudu s vodom. Regulacija grijanja se ostvaruje na isti način kao i regulacija svijetla - podizanjem ili spuštanjem fitilja. Poklopac stakla sam učvrstio u gornjem položaju.

Problem je što sada staklo ne štit plamen od vjetra, pa bi u lošim uvjetima to bilo dosta manje učinkovito. Svakako, 2,5 dl vode se zagrijalo do vrenja za nekih 6-7 minuta. Da se nisam igrao promjenom regulacije gorenja, možda bi rezultat bio i bolji.

E, sad, fenjer je u lošem stanju, pa sam se samo igrao, ali onda mi je palo na pamet kao bi bi se fenjer, koji košta nekih 50-tak kn (kao na slici), preurediti da ima dvostruku namjenu, kao fenjer, i kao kuhalo.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Iskreno, sam po sebi fenjer je nezgodan i gabaritan za manipulaciju, pa to vjerojatno i ne bi imalo nekog velikog smisla za vucaranje sa sobom, ali za korištenje u uvjetima nekog objekta u prirodi, a bez struje, nije ni da nema smisla.

*

Offline Preppy

• *
  • 4826
  • 24
  • Spol: Muški
  • 9A5ALX
Odg: Fenjer
« Odgovori #1 u: 18 Svibnja , 2020, 01:41 »
Super ideja! Daj stavi fotke da vidimo kak si to slozil
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Antun

• *
  • 1117
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #2 u: 18 Svibnja , 2020, 20:50 »
Bi...al nemre naći  na internetu...hahahahaha
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline poljičanin

• *
  • 2331
  • 23
« Odgovori #3 u: 18 Svibnja , 2020, 23:53 »
Nije mi palo na pamet fotografirati, ali kad slijedeći put otiđem tamo rekonstruirati ću to, nisam još bacio fenjer. Vodu sam zagrijavao u nekoj kantici od boje, ali kad to ponovim, koristiti ću čašu od inoxa u kojoj obično kuham čaj/kavu, čisto da vidim osjeća li se okus goriva. Koristio sam benzin, jer sam ga imao pri ruci, pa bi morao kupiti bocu petroleja.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2331
  • 23
« Odgovori #4 u: 19 Svibnja , 2020, 00:11 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Bi...al nemre naći  na internetu...hahahahaha

Antune provokatoru!

Baš si mi dao ideju, pa sam malo provrtio po internetu: postoji već nešto takvo, ali u puno složenijem izdanju - 1972 COLEMAN 220F LANTERN. Samo, koliko ovo goriva mora trošiti?

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Razmišljam malo, mogao bih staviti i mesinganu mrežicu oko plamena, umanjilo bi utjecaj vjetra i koncentriralo toplnu prema dnu posude.

*

Offline Antun

• *
  • 1117
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #5 u: 19 Svibnja , 2020, 07:37 »
Jooooj pa šalim se kaj se odma ljutiš.
Ni meni se ne da slikati. Odvlači mi pozornost pa ne mogu uživati u onom što radim.
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline poljičanin

• *
  • 2331
  • 23
« Odgovori #6 u: 23 Svibnja , 2020, 00:32 »
Ma ne ljutim se, nemam se na što ljutiti.

Pretpostavljam kako smo otprilike generacija, svakako, odrasli smo na tehnologiji celuloidnog filma, s nekakvim drugačijim odnosom prema fotografiji, a vjerojatno onda i života. Fotografija u mojoj mladosti je bila nešto što se radilo u posebnim prigodama, zapravo, kad pogledam svoje albume, nema slika svakodnevice i banalnih trenutaka. Zato, slike su bile rijetke i albumi sa slikama su imali posebnu težinu: kad mi pričaju ljudi kojima su kuće u ratu sapljene, ne žale za vrijednim uređajima i stvarima, žale samo za spaljeni albumima - bez njih, kao da su izgubili svoj prijašnji život. Na žalost, iz 4 godine rata nemam nego 10-tak fotografija. Tako, s tim odnosom prema fotografiji, sušta sam suprotnost današnjim generacijama kojima je fotografija normalan na dnevnoj bazi, za trenutnu prezentaciju, i zbog njihove hiperprodukcije i nema neku vrijednost, što je još žalosnije i ne arhivira se u albumima, a digitalno pohranjivanje i nije pouzdano i ne radi ažurno.

Tako, rijetko se sjetim nešto fotografirati, ako nije planinarenje, moja djeca, ili ako baš ne očekujem neki spektakularan rezultat, i ne pada mi na pamet snimati, ne sjetim se. Kad to nešto prođe: e, budalo, pa zašto nisi to fotografirao, ali otišla baba s kolačima...

Tako i ovo, zanimao me rezultat koji se može postići, a fotografiranje...

Uostalom, nije bilo nešto baš reprezentativno za vidjeti.