Lambda/2 - Koax Antena

• 14 replies
  • 242 views
*

Online Delta

• **
  • 19
  • 0
  • Spol: Muški
Lambda/2 - Koax Antena
« u: 15 Svibnja , 2020, 18:40 »
Kako sa malo truda izgraditi Efikasnu (CB) Antenu:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Lambda pola  Koax Antena definitivno je moja omiljena antena. Sviđa mi se ova antena jer je izvrsna za prijenosne aktivnosti. Budući da se lako transportira, brzo se negdje objesi i na brzinu  nasteleju
Uz malo sreće, čak možete pronaći sve što vam treba za izgradnju u alatnoj kutiji.
Najlakši način je s dva PL utikača, T-komad (PL utičnicom) i nekoliko metara RG58
Antenu mozete napraviti i za druge Frekvencije,  mjere  mozete na ovoj stranici Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi    pogledat..
Dakle, a sada se zabavite i isprobajte.
Usput, na YouTubeu možete pronaći video DD7LP na ovoj vrlo intresantnoj anteni.
I jos nesto želim izričito istaknuti da ideja za ovu antenu nije potekla od mene.
Antena je već predstavljena u CQ-DL 6/2014

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
Odg: Lambda/2 - Koax Antena
« Odgovori #1 u: 15 Svibnja , 2020, 21:44 »
To nesto kao "bazooka" antenna za CB? Ja sam takvu slozio isto. Dobra je, mada nikad nisam uspio napravit ikakav kontakt s njom na CBu
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Online Delta

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #2 u: 16 Svibnja , 2020, 19:24 »
Halo Preppy, LHKA  je vise  u "rodu"  sa J-Antenonm a Bazooka je Dipol...
Ja sam je koristio puno puta , Mobilno %u2026 priljepim je sa papirnom trakom na stap za pecanje od 9 metera  a i napravio sam si stalak  na kojeg natjeram tocak od Auto i na taj nacin sve stoji stabilno..

Neznam zasto kod tebe nije radila, .. jer ti stimao SWR ?

« Zadnja izmjena: 16 Svibnja , 2020, 19:34 od Delta »

*

Offline poljičanin

• *
  • 2260
  • 21
« Odgovori #3 u: 16 Svibnja , 2020, 23:26 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ja sam je koristio puno puta , Mobilno %u2026 priljepim je sa papirnom trakom na stap za pecanje od 9 metera  a i napravio sam si stalak  na kojeg natjeram tocak od Auto i na taj nacin sve stoji stabilno..

Genijalno, svaka čast!
« Zadnja izmjena: 17 Svibnja , 2020, 22:09 od poljičanin »

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #4 u: 17 Svibnja , 2020, 16:31 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neznam zasto kod tebe nije radila, .. jer ti stimao SWR ?

Bazooka nije dipol jer spajas masu na radijator

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Nije sljakalo jer nitko ovdje ne koristi CB, propagacijske prognoze za 11m su lose i zato nije islo.
Meni najbolje idu rezonantne antene, sve ostalo je kompromis. Koji ti je pozivni? Na kojem bandu radis, kakav radio imas, daj pricaj malo :)
« Zadnja izmjena: 17 Svibnja , 2020, 16:42 od Preppy »
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Online Delta

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #5 u: 17 Svibnja , 2020, 20:54 »
Bazooka / Koaxantenne / Koaxdipol / Bazookadipol  i kako je jos zovu  mozda nije u pravom smislu rijeci Dipol ali je  iz familije Dipol !   
A i sama rijec Dipol  = 2 pola  (dva simetricna pola)
U usporedbi s dipolom, Bazooka ima vecu sirinu pojasa i manje je kriticnostna prema terenu i kucnim smetnjama QRM/QRN

CB nije nazalost to sto je bio priie dvadesetak godina ,  ali se pomalo vraca.  a propagacije tek sad polako pocinju
ja danas cijeli dan imam ovdje Italijane i Portugalce na bandu.

Ne razumijem koje su ti to  "rezonantne antene"   na kojima ti radis ?

Ja ti radim na CB bandu  Kanal 30, 31, 34, 38, i nekad zalutam na  triple 5, Deutsche welle,  %u2026.
Radim momentalno na Grant 2
« Zadnja izmjena: 17 Svibnja , 2020, 20:59 od Delta »

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #6 u: 18 Svibnja , 2020, 01:40 »
Bazooka / Koaxantenne / Koaxdipol / Bazookadipol  i kako je jos zovu  mozda nije u pravom smislu rijeci Dipol ali je  iz familije Dipol !   
A i sama rijec Dipol  = 2 pola  (dva simetricna pola)
U usporedbi s dipolom, Bazooka ima vecu sirinu pojasa i manje je kriticnostna prema terenu i kucnim smetnjama QRM/QRN

CB nije nazalost to sto je bio priie dvadesetak godina ,  ali se pomalo vraca.  a propagacije tek sad polako pocinju
ja danas cijeli dan imam ovdje Italijane i Portugalce na bandu.

Ne razumijem koje su ti to  "rezonantne antene"   na kojima ti radis ?

Ja ti radim na CB bandu  Kanal 30, 31, 34, 38, i nekad zalutam na  triple 5, Deutsche welle,  %u2026.
Radim momentalno na Grant 2
I radioamaterstvu je dipol tocno definiran. Sad neznam za CB kak vi te terminuse koristite. Neznam sto je familija dipol, dipol je za radioamatera dipol.
Jedini CB konakt je bio bosanac u kamionu kod mene. Ja ti delam vecinom na wire antenama sa tunerom ili efhw antene. Si kad razmisljao polagat za radioamatera?

*

Online Delta

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #7 u: 18 Svibnja , 2020, 14:46 »
Poluvalni dipol
´ Sastoji se od dva jednaka  vodljiva elementa,  metalnih žica ili šipki, koje su obično bilateralno simetrične. Koristi  se struja iz odašiljača, odnosno kod prijamne antene se koristi izlazni signal za prijamnik između dviju polovica antene.
´ dipoli su rezonantne antene
´ duljina dipolnih elemenata određena  je valnom duljinom valova koji se koriste

Izvor: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Električni dipol je antena sastavljena od dvaju linearnih vodiča postavljena protusmjerno, s napajanjem u sredini.
Izvor: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Evo definicije Dipol,
 a sad neko je pravi od Zice (Licne), neko od Alu ili Cu. cijevi , iz Alu Folije, Lima, a neko iz Koaxa..
I to sam nazvao Familije  Dipol.. :D :D

efhw  sam si isto napravio, ali nisam bas zadovoljan snjom... negdje sam pogresio!

Da, u zadnje vrijeme razmisljam o tome,  gdje si ti polago ?   
Imas li dobar savjet ?

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #8 u: 18 Svibnja , 2020, 14:51 »
U zagrebu, prati hamradio.hr tam ti uvijek najave.
Imas na mojem blogu upute za transformator za efhw. Na nju denes pol valne duljine za cb i deri.
Via Tapatalk
« Zadnja izmjena: 18 Svibnja , 2020, 14:54 od Preppy »

*

Online Delta

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #9 u: 18 Svibnja , 2020, 16:46 »
 :thumbs:

evo ja sam je ovdje kupio,   Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

morat cu je izvadit iz podruma i ponovo probat  :)

Evo i upute mozda ce jos nekom posluziti
« Zadnja izmjena: 18 Svibnja , 2020, 17:01 od Delta »

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #10 u: 18 Svibnja , 2020, 17:40 »
Pa ta antena ne radi na 11m za CB  :zbunjen:
Probaj na transformator stavit pola valne duljine zicu za 11m. Na tu shemu sam ja slozio sebi, samo minijaturnu za portabil

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Online Delta

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #11 u: 19 Svibnja , 2020, 12:47 »
OK, Probat cu, Hvala !

*

Offline poljičanin

• *
  • 2260
  • 21
« Odgovori #12 u: 23 Svibnja , 2020, 00:37 »

Lambda pola antena (λ/2) podrazumjeva da čitava antena duljine λ/2, odnosno, svaki dipol je λ/4.

*

Offline worbrc

• *
  • 140
  • 4
« Odgovori #13 u: 23 Svibnja , 2020, 06:53 »
Svejedno je u kojoj temi cu se javiti, pa mogu i ovdje. Imam molbu na sve koji se zanimaju radio stanicama.

Radim svoju web stranicu. Kad proradi stavit cu obavijest i ovdje. Da ju ne otvorim sa tri teksta, molim da svi koje zanima bilo sto o radio stanicama, antenama, napajanju da mi posalju poruku. Tu na forumu na worbrc. A ja cu se potruditi odgovoriti.

Zahvaljujem Preppyju na pomoci. Da nije bilo njega jos nista nebi se ostvarilo. Ovako sam na pola puta
R0, S17, S20, S22, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #14 u: 23 Svibnja , 2020, 10:08 »

Lambda pola antena (λ/2) podrazumjeva da čitava antena duljine λ/2, odnosno, svaki dipol je λ/4.
Svaki krak dipola je lambda/4.

Via Tapatalk