Konzerviranje mesa

• 1 replies
  • 88 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2192
  • 21
Konzerviranje mesa
« u: 25 Ožujka , 2020, 23:03 »
Ovih dana svi smo svjedočili ludilu masovne kupovine po trgovinama, a u mojoj omiljenoj mesnici, pred koji tjedan, dogodio se zanimljiv događaj: kupac je uze mesa za 20 000 kn, pa ih zamolio da ga tu ostavi dok ne otiđe kupiti škrinju ledenicu.

Malo sam se zamislio i padne mi na pamet, a što da nestane struje, pa, lako što bi kreten ostao bez novaca, nego bi i propala golema količina hrane, što znači da će opet uzimati hranu nekome ko nema takve financijske sposobnosti.

Kako i ja imam neki ladičar-ledenicu, i u njemu se nađe uvijek koji komad mesa, što znači - i ja bi u tom slučaju bio na gubitku, što bi drugo mogao nego eventualno skuhati to. Jedini način pohranjivanja mesa na dulje vremensko razdoblje, kojeg ja znam, je soljenje ili sušenje mesa, a za to se traži i odgovarajuće doba godine i odgovarajući uvjeti.

I onda sam, tražeći nešto sasvim drugo, naletio na ovaj video, pojma nisam imao da se meso može konzervirati u staklenkama, jako interesantno za pohranu, ali razmišljam o tome kako bi se tako moglo možda vući meso na višednevnom planinarenju (jasno, male boce).

Ima li možda i neki naš tradicionalni recept, na tu temu, odnosno, ima li ko takvu praksu?

I, kakva je nutritivna vrijednost tako spremeljenog mesa?

*

Offline Antun

• 1060
  • 9
  • Spol: Muški
  • 9A3AZY
Odg: Konzerviranje mesa
« Odgovori #1 u: 26 Ožujka , 2020, 09:59 »
Nekada su naši stari tradicionalno čuvali meso uronjeno u pravu svinjsku mast.
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...