Drveni šator

• 10 replies
  • 339 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2260
  • 21
Drveni šator
« u: 25 Veljače , 2020, 22:29 »
Kao nekakav carinik na cesti od mora ka kontinentu, pojavila se osoba Željka Oreškovića, poznatijeg pod nadimkom Macola, koji je svojim nezaobilaznim ugostiteljskim objektima na staroj ličkoj cesti, ali naravno i na autocesti A1, postao svojevrsna ikona ugostiteljstva, iako ja radije otiđem na nekakva intimnija mjesto nego kod njega.

E, pa taj gospodin još ima i tvornicu drveni kuća, ali je još i napravio drveni šator.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Jako zanimljivo rješenje, objekt je površine veće od 16 m2.

Za takav objekt ne treba nikakava dozvola i palo mi je na pamet kako bi na takav način možda mogao realizirati svoju davnu želju - imati nekakav vlastiti smještajni objekt na Velebitu iz kojeg bi onda mogao krstariti po njegovim bespućima.

Ne znam kolika mu je cijena, ali i u samogradnji, od sendvič panela i građevnog drveta, bi se dalo napraviti nekakav takav objekt - za relativno male novce.

Bez problema bi se odvažio na takav objekt, da me nije strah njegove devastacije, da u stvari baciš novac ni na što.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

ttps://hrturizam.hr/macola-siri-paletu-proizvoda-i-svoje-drvene-kucice-prodaje-na-inozemna-trzista/

*

Offline Antun

• *
  • 1114
  • 11
  • Spol: Muški
  • 9A3AZY
Odg: Drveni šator
« Odgovori #1 u: 25 Veljače , 2020, 23:34 »
Takve kučice, šatori kako ih ti zoveš postoje u autokampu "slapić" već nekoliko  godina. Radio ih je neki lokalac. Postoje i u Robinzonskom kampu Leskar na mrežnici...radio ih je od frendice brat...super je to stvar ali ne može se zvati šatorom...
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline Frosty

• 137
  • 4
« Odgovori #2 u: 28 Veljače , 2020, 14:18 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Za takav objekt ne treba nikakava dozvola

Nema Šansi.Nije tak jednostavno..Prostorni plan, dozvola lokalne samouprave, namjena...ugl, ne smiješ gradit ništa. Možeš si doma napravit nadstrešnicu do 15m i to je sve. Tak sam ja shvatil Pravilnik o jednostavnim građevinama.

*

Offline Antun

• *
  • 1114
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #3 u: 28 Veljače , 2020, 19:03 »
Ne treba dozvola, pa to je montažni objekat. Isto tako ne trebaš dozvolu za kućicu iz Pevexa...Prema Pravilniku o jednostavnim građevinama(Narodne novine 21/09, 57/10, 126/10, 48/11, 81/12) bez akta kojim se odobrava građenje i lokacijske dovzole možete izgraditi između ostalog i pomoćnu građevinu - vrtnu sjenicu i nadstrešnicu tlocrtne površine do 15 m2. Uvjet je da osnovna (glavna) građevina ima dozvolu za gradnju.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
« Zadnja izmjena: 28 Veljače , 2020, 19:12 od Antun »
9A3AZY

*

Offline Frosty

• 137
  • 4
« Odgovori #4 u: 28 Veljače , 2020, 21:24 »
Pa ne vidim u pravilniku spominjanje kategorije "montažni". Sve kaj je čvrsto i zatvoreno sa svih strana je građevina. Sjenice i nadstrešnice su otvorene. A to sam i napisal pod "samo doma", Možeš imat samo na čestici di imaš kuću ili misliš gradit sa dobivenom građevinskom. lol, sad sam već peti put išel čitat pravilnik..više ne budem.

To su ti u Pevexu rekli da ne treba dozvola?
« Zadnja izmjena: 28 Veljače , 2020, 21:41 od Frosty »

*

Offline poljičanin

• *
  • 2260
  • 21
« Odgovori #5 u: 01 Ožujka , 2020, 18:22 »
Evo što kaže zakon:

Članak 5.a

Ono što ovaj zakone ne poznaje, jer nije riječ o građevinskom objektu, su tzv. prijenosni  objekti, npr. tipa brodski kontejner. Naime, to nije objekt.

Apsolutno niko ti ne brani na čestici postaviti stambeni kontejner, ako ti isti neće služiti za trajni boravak. U stvari, zakonski bi to bilo problematično u urbanoj sredini, ali van nje ne.

S tim da nećeš moći dobiti priključak struje (danas ni to nije neki bauk, za takav objekt fotonpaonski paneli s baterijama i agregatom i priključak gradske mreže koštaju približno isto), vode (ali bez dozvole možeš napraviti spremik za vodu do 27 m3), kanalizacije (vidi pod voda)...

Dakle ako nećeš graditi betonske temelje, može. Samo bi parcelu trebalo prenamijniti za robinzonski turizam da sve bude legalno.

*

Offline GoranM

• 101
  • 2
« Odgovori #6 u: 09 Travnja , 2020, 02:07 »
Malo mi je drveni sator oksimoronican naziv.

No to na stranu - bilo postavljanje legalno ili ne - spavanje u tome je ilegalno. Kao i u satoru, uostalom, kamp kucici itd.

Ako nije u registriranom kampu, jasno.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2260
  • 21
« Odgovori #7 u: 10 Travnja , 2020, 15:26 »

Slažem se, ali "Šatorolika baraka" ili "Šatorolika brvnara" bi bio puno blesaviji naziv, iako tehnički potpuno ispravan.   :LOL:

*

Offline Antun

• *
  • 1114
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #8 u: 10 Travnja , 2020, 17:25 »
Ne kužim to drveni sator. Sator je (tur. çadır < perz. čāder, čatr), rasklopiv i prenosiv zaklon ili nastamba od impregnirane tkanine, pusta, hasure, kore drveta, kože, umjetnih tkanina i sl., montiranih na kosturu od drva, metala ili životinjskih kosti. Upotrebljava se od najstarijega doba, u različitim oblicima, veličinama i namjenama.
9A3AZY

*

Offline GoranM

• 101
  • 2
« Odgovori #9 u: 11 Travnja , 2020, 04:41 »

Slažem se, ali "Šatorolika baraka" ili "Šatorolika brvnara" bi bio puno blesaviji naziv, iako tehnički potpuno ispravan.   :LOL:

Nije satorolika, IMHO.

Sator je definiran tkaninom, a ne A konstrukcijom koja je samo jedna u nizu mogucih.

*

Offline Antun

• *
  • 1114
  • 11
  • 9A3AZY
Odg: Drveni %u0161ator
« Odgovori #10 u: 11 Travnja , 2020, 06:34 »
 Ne samo tkaninom...
9A3AZY