Moderni čovjek i istraživanje

• 3 replies
  • 163 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2065
  • 21
Moderni čovjek i istraživanje
« u: 10 Studeni , 2019, 19:53 »
Čovjek, rođen prije 100 ili više godina, ako bi se odvažio, mogao je otići u divljinu, iz ovih ili onih razloga postati istraživač...
...ali stvarni istraživač.

Sjetimo se naših karlovčana, braće Seljan, ili njihovog prethodnika, Dragutina Lermana...

Bilo je neistraženih prostora, izazova koji nadilaze naše poimanje, s opremom koja je bila pouzdana, ali daleko primitivnija od današnje, kada ste s puškom, mačetom i dekom odlazili u Afriku ili Južnu Ameriku.

I tada ste doista mogli vidjeti svijet, ali istinsku raznolikost: Kineza s košuljom širokih rukava i slamnatim stožastim šeširom na glavi, crnce u Africi oskudno odjevene, ali obojane svim mogućim bojama i ukrašene ukrasima od prieodnih materijala, Indijce u tradicionalnim nošnjama.

Zanimljiv uvid u neki davno nestali svijet su, recimo, fotografije ruskog fotografa Sergeja Prokudina-Gorskog, koji je 1910, s jedinstvenim foto-aparatom koji je razvijao fotografije na staklu u boji, zabilježio je 1910. seriju fotografija, koju je naručio car osobno, kako bi mu predočio njegovo carstvo.

Pogledajte nekoliko tih originalnih fotografija koje su zadržale nevjerojatnu paletu boja - nisu retuširane!

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Tako je nekako Rusija, odnosno Sibir, ostala posljenja velika neistražena površina Zemlje, koja je zamalo zbog toga koštala Brežnjeva glave.

– U starijim razredima maštao sam da ću postati geolog, govori Iljin. – Tada je u Sovjetskom Savezu ta profesija bila najromantičnija jer je podrazumijevala pohode, nova poznanstva, neistražene teritorije i pjesme pokraj vatre. Upisao sam topografsku tehničku školu, mnogo putovao i bio u mnogim gradovima i područjima dosta udaljenim od Lenjingrada. Ali ono što sam vidio ostavilo je na mene vrlo mučan dojam. Siromaštvo, pijanstvo i rasulo... To uopće nije bilo ono što se prikazivalo na sovjetskoj televiziji. Shvatio sam da cijela zemlja živi tako, a komunisti bezobzirno lažu. Ja u početku nisam planirao izvršiti teroristički napad na vodstvo zemlje. Napisao sam plan reformi koji je podrazumijevao da se svakog mjeseca svakom žitelju zemlje isplaćuje renta od prodaje prirodnih bogatstava, i to sam poslao u Kremlj na Brežnjevljevo ime. Međutim, nisam dobio odgovor. Tada sam ga odlučio ubiti. Htio sam da svi saznaju za moje ideje, a za to je bio potreban postupak koji će se pročuti. Plan reformi htio sam izložiti na sudu u svojoj posljednjoj izjavi. Iljin se gotovo godinu dana pripremao za atentat. Da bi dobio pristup oružju, još kao student odlazi u vojsku. Služio je blizu Lenjingrada i svakodnevno proučavao središnje novine, koje su pisale gdje, kada i s kim se sastao Brežnjev. Sredinom siječnja 1969. godine tisak je priopćio novost o još jednoj pobjedi sovjetske kozmonautike. Naime, brodovi Sojuz 4 i Sojuz 5 spojili su se u otvorenom svemiru. Video Player is loading. Odavanje počasti kozmonautima po povratku na Zemlju bilo je planirano za 22. siječnja u Moskvi, a prije toga je delegacija na čelu s Brežnjevom trebala dočekati kozmonaute u zračnoj luci i svečano ih odvesti do Kremlja. Iljin je proračunao sve s matematičkom preciznošću. Rano ujutro 21. siječnja pričekao je da dežurni zaspi, ukrao je iz oružarnice dva pištolja i šaržere i pobjegao iz jedinice. Zatim je prigradskim vlakom došao na lenjingradsku zračnu luku Pulkovo i odatle avionom otputovao u Moskvu (u to vrijeme nije bilo rasprave prilikom ulaska u zrakoplov). Po dolasku u prijestolnicu odsjeo je kod svog strica koji je služio u policiji. Rekao mu je da je dobio dopust. Ujutro 22. siječnja tajno je iz njegova stana iznio policijski šinjel, obukao ga i došao do Kremlja točno u trenutku kada je prolazila kolona. Sve je to Viktor uspio obaviti u manje od 24 sata. – Da sam na pripremu utrošio više vremena, plan bi propao. Moj opis je u Centralnu upravu KGB-a stigao doslovce jedan sat prije atentata, i to samo zato što u vojnoj jedinici nisu htjeli dizati uzbunu kada su vidjeli da sam nestao zajedno s oružjem, nego su me najprije sami tražili. Pored Kremlja tada je već bio postavljen kordon policije koji je odvojio putanju kolone od gomile naroda. Iljin je stao u taj kordon, ali, s obzirom na to da je bio u uniformi, nitko na njega nije obratio posebnu pažnju. Kada se Brežnjevljeva kolona približila Kremlju, Iljin je istrčao i pucao u automobil objema rukama (pištolje je krio u rukavima šinjela). Pucao je u drugi automobil u kojem obično sjedi generalni sekretar SSSR-a. Brežnjev je, međutim, imao sreće.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ovo s Brežnjevom sam stavio samo zato kako bi završio s pričom o velikim istraživanjima i izazovima u prirodi.

Danas smo potpuno civilizirani, svijet više nije izazov. Gdje god dođeš ženama je maksimalni doseg torbica Dolce Gabbana, ako ne original, onda kineska kopija, šačica dizajnera diktira modu i stil oblačenja čitavom svijetu (da i hoćeš biti različit, nemaš što za kupiti ako nije u skladu sa trendom). Isto ti je došao u Laos, Kinu ili Belize.

Još je tragičnije, osobito u Europi, steriliziranje ljudi u prirodi: nema odlaska s oružjem u prirodu, nema zamki za ptice, nema paljenja vatre, nema sječenja stabala, nema šatora u prirodi, a najtragičnije je to što nema ni divljine. Jasno je meni, da ptice treba zaštititi, da se šuma može zapaliti, da će neki stranac ljetovati besplatno sa šatorm u šumi, sve je to meni jasno, ali zbrojeno - nema izazova.

I gdje god drugo bi čovjek poželio otići, tamo gdje dođeš ti si turist, novčanik na dvije noge, nerijetko i bijela lovina za domicilne kriminalce. Pokazati će ti se lokalne atrakcije u autobusu sa gomilom američkih kućanica, proći ćeš stazama iz prospekta, napraviti selfie sa štapom i to je to. Trofej ti može biti lokalni suvenir proizveden u Kini.

Opet, pitanje je bismo li mi, ovakvi civilizirani, bili spremni na sve izazove - pri tome u prvom redu mislim na to da ako ti se što dogodi - nema prve pomoći, helikoptera, liječnika, konzervirane hrane u svakoj trgovini, a ni sigurne vode, a o GPS-u i zemljovidu neću ni govoriti.

Ja prvi, kad odlazim u prirodu, opremljen sam najboljom tehnologijom koju sebi mogu priuštiti, naravno, ali idem markiranim stazama, sa sigurnošću da će po mene neko doći, ako mi se što dogodi...

Iskreno, osobno, ne žalim se, imao sam komad života u ojem sam bio puno u prirodi, kada je jedino pravilo bilo preživi, kad niko nije pitao ni za kave dozvole i slično. U slobodne dane sam krstrario prirodom, šumama i planinama i stvarno sam u tome uživao, pa sad znam kolika je razlika od toga i ovoga kako danas idemo u prirodu.

*

Offline FrankyRC

• 174
  • 2
Odg: Moderni čovjek i istraživanje
« Odgovori #1 u: 10 Studeni , 2019, 23:50 »
Sigurno da i dan danas ima područja na zemlji koja ne samo da nisu istražena nego ni ljudska noga nije kročila tamo (negdje nije samo "civilizirana" noga). Zašto više nisu napeta takva istraživanja je vjerojatno do promjene "sklopa" u glavi čovječanstva. Ljudi su previše okrenuti gradovima i ovisni su o tehnologijama gdje stvaraju kontra efekt smisla postojanja iste. Mjesto da tehnologije budu nama "sluge", čovječanstvo je samo postalo rob tehnologije i žrtva vlastitog "napretka". Naravno ovo ne važi za sve, al velika večina (ovce) je jako pasvina i ne može ( ne želi) izači iz svoje komfort zone i samim time napraviti napredak na nekom polju bilo globalnom il privatnom. Isto tako ljudi su prije živili doslovno u prirodi il na selu, tako da su radi samog načina života bili primorani bit non stop u prirodi. Istina ne radi odmora i zabave, nego nužne potrebe. Gradovi su danas žila kucavica čovječanstva, za razliku od prošlosti. Danas u zemaljske istraživače možemo samo ubrojiti rjetke terenske znanstvenike, ronioce, alpiniste, speleologe,..... Tu je veliki "krivac" i tehnologije, jer su prije istraživanja bila od vojne koristi, a danas skoro bilo koji teren je dostopuna skoro pa svakome od nas na računalima i internetu.

*

Offline Stranputica

• **
  • 10
  • 0
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 11 Studeni , 2019, 12:00 »
Sve ono što je meni nepoznato ja to smatram neistraženim.
Kao sam se preselio u Zadar i tu živim duži niz godina ja polagano  istražujem područje Zd županije, prvenstveno Liku. Eto da podjelim samo jedan detalj ....u tim svojim off road putevšestjama i skitnjama po šumama Like naišao sam na navodno najveću koloniju mrava u Evropi a isto tako sam bauljao po terenu koje je bilo granično područje Turskog carstava pa sam isto tako otkrio zemljane utvrde tj. čardake i ostatke temelja nekih objekata.....
Ima tu nama malima još dosta toga za otkrivanje nama nepoznatoga. Malo knjige, malo razgovora sa starijom populacijom koja je skitla i eto zgode.
Otići u prirodu samo da bih bio u prirodi to me ne ispunjava često puta, želim imati neki sadržaj tako da mi ta priroda bude još prijateljskija i da mi otkriva svoje tajne koje polako zaboravljamo.

Poslano sa mog HTC U11 koristeći Tapatalk

*

Offline FrankyRC

• 174
  • 2
« Odgovori #3 u: 11 Studeni , 2019, 20:34 »
Sve ono što je meni nepoznato ja to smatram neistraženim.
Kao sam se preselio u Zadar i tu živim duži niz godina ja polagano  istražujem područje Zd županije, prvenstveno Liku. Eto da podjelim samo jedan detalj ....u tim svojim off road putevšestjama i skitnjama po šumama Like naišao sam na navodno najveću koloniju mrava u Evropi a isto tako sam bauljao po terenu koje je bilo granično područje Turskog carstava pa sam isto tako otkrio zemljane utvrde tj. čardake i ostatke temelja nekih objekata.....
Ima tu nama malima još dosta toga za otkrivanje nama nepoznatoga. Malo knjige, malo razgovora sa starijom populacijom koja je skitla i eto zgode.
Otići u prirodu samo da bih bio u prirodi to me ne ispunjava često puta, želim imati neki sadržaj tako da mi ta priroda bude još prijateljskija i da mi otkriva svoje tajne koje polako zaboravljamo.

Poslano sa mog HTC U11 koristeći Tapatalk

potpisujem