Žumberak Night Safari

• 2 replies
  • 181 views
*

Offline houdini

• 235
  • 5
  • Spol: Muški
Žumberak Night Safari
« u: 10 Lipanj , 2019, 22:11 »
I tako se kum i ja u Petak navečer zaputismo u lov na Mliječni Put, na nama nepoznat teren i malo poznat kraj - po noći. Putem sreli srne, lisice, a i jednog jazavca uz cestu. Ne sjećam se kad sam zadnji put vidio jazavca. Gdje ćeš bolje avanture.

Plan je bio Japetić, PD Žitnica, ali smo imali i alternativne lokacije s druge strane prema Dragonošu i Jarušju. Nakon obilaska nekoliko lokacija u okolici, stacionirali smo se u blizini Noršić Sela, obzirom da je teren bio pristupačan i nije bilo prometno. Nema goreg nego kad pustim dugu ekspoziciju i onda se nitokuda stvori neki nasumični prolaznik sa autom i zaslijepljujućim svjetlima.

Trebalo je biti vedro ali su se oko ponoći pojavili niski oblaci, koji su se sat i pol vremena povlačili od Zapada prema Sjeveroistoku. Nakon toga je bilo ok. Međutim, Zagreb je i dalje dosta blizu i na dugim ekspozicijama se pojavljuje jako svjetlosno onečišćenje karakteristične žuto-narančaste boje. Blizina Bregane je također dodala svoj dio. Mliječni Put se nazirao, ali dosta slabo, u usporedbi sa npr. Petrovom Gorom gdje je svjetlosno onečišćenje od okolnih mjesta znatno slabije.

25.01.2019. donesen je novi Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja, međutim to je traljava žbrljotina koju su prepisali od nekuda samo zato jer EU uvjetuje da imamo taj papir, tako da kao i sve ostalo, zakon imamo ali ga se slabo ili nikako ne  pridržavamo.

Sjećam se kao dijete kad bih izašao u dvorište obiteljske kuće, mogao sam golim okom vidjeti milijarde zvijezda i to mi je bilo pod normalno. Danas se moram voziti 3h od glavnog grada da bi eventualno ulovio nekoliko kadrova i podsjetio se kako to izgleda. U penziju idem negdje na Lastovo ili Vis :)

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

9A3DBX

9A0UZG: 438.750/431.150
9A0UZZ: 439.400/431.800
9A0LZG: 145.600/145.000 (FER)
S17: 145.425
PMR 8: 446.09375

Nemoj mi ić prstima po monitoru.

*

Offline Preppy

• *
  • 4624
  • 24
Odg: Žumberak Night Safari
« Odgovori #1 u: 11 Lipanj , 2019, 12:48 »
Je i to svijetlo mene muči kad bi malo htel sa teleskopom gledat u nebo. Užas živi. Lijepe fotke. Vidim na dugoj ekspoziciji da se na jednoj sliki zvijezde pomakle. Jel si to slikal bez ovog rotatora?

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Offline houdini

• 235
  • 5
Odg: Žumberak Night Safari
« Odgovori #2 u: 11 Lipanj , 2019, 13:16 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Je i to svijetlo mene muči kad bi malo htel sa teleskopom gledat u nebo. Užas živi. Lijepe fotke. Vidim na dugoj ekspoziciji da se na jednoj sliki zvijezde pomakle. Jel si to slikal bez ovog rotatora?

Via Tapatalk

Je, to je bilo bez star trackera. Samo foto tripod i malo igranje sa postavkama na aparatu. Samyang 14mm f/2.8 objektiv.

Iako je prek dana bilo toplo, moram priznat da smo bili sretni kaj smo ponesli duge rukave i kape. Duga flis majica, jakna i kapa i onda se moglo sjedit vani pod zvijezdama. Stolci, bluetooth zvučnik, svakom po jedan Red Bull, i akcija.

Sljedeći put ili Lika, ili opet Petrova Gora.
9A3DBX

9A0UZG: 438.750/431.150
9A0UZZ: 439.400/431.800
9A0LZG: 145.600/145.000 (FER)
S17: 145.425
PMR 8: 446.09375

Nemoj mi ić prstima po monitoru.