Sveto brdo kroz kanjon Male Paklenice i Orljače

• 5 replies
  • 135 views
*

Offline Nik

• 133
  • 3
  • Spol: Muški
Sveto brdo kroz kanjon Male Paklenice i Orljače
« u: 10 Lipanj , 2019, 08:54 »
Kad god sam na Južnom Velebitu prakticiram prolazak kroz Malu Paklenicu, koja mi je daleko draža od Velike :), i gotovo uvijek (a to je već godinama) gledam kanjon Orljače, i razmišljam si kako bi bilo fora spustiti se baš kroz njega. I tako, nakon kišnog, hladnog i vrlo nestabilnog svibnja, nakon što se vrijeme napokon stabiliziralo, krenuh u osvajanje Sv. brda kroz kanjon Male Paklenice i Orljače.
Čim se razdanilo krećem u napad. Još nisam pošteno ugazio u kanjon kadli je nestalo one ranojutarnje morske svježine - i kao da je netko uključio grijanje. Pretoplo je. Na svu sreću kroz Malu Paklu je cijelo vrijeme puhao lagani povjetarac, inače ne bi bilo dobro.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Do Orljače rutinerski. Početak je lagano obrastao, vidi se da ju ne pohodi previše ljudi, markacija nema.
Što više odmičem, kanjon postaje živahniji, a kretanje je sve više četveronoške, i tada postajem svjestan da sam zaboravio zamku :).
Sad samo čekam neki stijenski skok zbog kojeg ću se morati vratiti.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Nisam dugo čekao kadli se pojavio prvi, krasan prizor - kako to tek izgleda kad ima puno vode i kad tu nastaju dva slapa. Na prvoj stepenici je bazen pun vode, i pun mladih daždevnjaka.
Ubrzo nailazi i drugi skok, nekih 7-8m vertikale. Sajla je potrgana, jedan klin izbijen i 2 savinuta, sve skupa mi ne ulijeva povjerenje. Pošto sam solo, penjem to vrlo oprezno, provjeravam sve grifove tri puta, pukotine su vlažne i skliže se. Sajlu ignoriram.
Orljača je fascinantna, bajkovita. Iz dubokih usjeka u stijeni, koje treba prepenjati, odjedanput se kanjon proširi, a prostor otvori pa to sve skupa izgleda kao šetnjica nekim planinskim potočićem - ali ne zadugo.

Iz kanjona izlazim na divljaka i spajam se na pl. stazu koja ide od M. Libinja. Usput na izvoru tankiram vodu, i uz prekrasne vidike i ne baš krasno sunce dohvaćam Sveto brdo (1751m).
Na vrh nedugo nakon mene dolazi šesteročlana ekipa s ličke strane, pola ih poznajem, a s dvojicom sam završio alpinističku školu. Svijet je zaista mali :).

Spust nastavljam grebenom prema Vaganskom, te se odvajam za Ivine vodice, tankiram, filozofiram s planinarima koji ostaju na noćenju i pravac Seline via Njive Lekine.

Gledam te kuće, i nikako se spustiti s planine, imam dojam da sam se brže penjao.
Turu završavam skokom u more, presvlačenje i pravac nazad za ZG.

fotke:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline SaS

• 177
  • 2
  • Scout and Search
Odg: Sveto brdo kroz kanjon Male Paklenice i Orljače
« Odgovori #1 u: 10 Lipanj , 2019, 10:23 »
Ljepo izgleda, svaka čast još da se moglo produžiti koji dan vjerujem da se ne bi žalio ali i ovako je vjerujem bilo super posebno kupanac koji je odnio sav umor.

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline Nik

• 133
  • 3
« Odgovori #2 u: 10 Lipanj , 2019, 10:56 »
Plan mi je bio odjuriti gore - dolje u jednome danu i prespavati negdje na divljaka pa u nedjelju laganini za ZG.
Sto se tice vremena mogao sam produziti jos i na ponedjeljak, koristim (stari) GO pa sam free  :D

ALI, kad sam se spustio, od silnog tabananja po stijenama, ubijala su me stopala i skocni zglobovi, i sto je najbolje od svega uopce mi se nije spavalo i onda sam fino zakljucio da se idem osvjeziti u more i isti dan nazad.

Tak da nisam isprobao spavanje u hammocku, ali je zato novi ruksak polozio.

*

Offline houdini

• 110
  • 2
« Odgovori #3 u: 10 Lipanj , 2019, 12:44 »
Super avanturica i zasluženo osvježenje na kraju dana. Odlične fotke!

*

Online Preppy

• *
  • 4476
  • 23
« Odgovori #4 u: 11 Lipanj , 2019, 12:54 »
Super izlet! Opasno se penjat još ako si sam. Jel si naišao na kojeg poskoka?

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi | Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Nik

• 133
  • 3
« Odgovori #5 u: 11 Lipanj , 2019, 14:46 »
Niti jednu zmiju nisam vidio,inace se veselim poskocima i jedva cekam da ih poslikam.
Ali je zato sve puno cvijeca i kukaca, samo zuje i lete okolo.