Koji ruksak odabrati

• 28 replies
  • 1570 views
*

Offline Nik

• 157
  • 3
  • Spol: Muški
Odg: Koji ruksak odabrati
« Odgovori #20 u: 01 Lipanj , 2019, 16:04 »
Dosta ljudi po Sljemenu ima ruksake iz Decathlona, pogotovo novopeceni planinari, sjecam se da sam naisao na jednu planinarsku skolu 20-30 njih i vecina je imala Quechua ruksake.

Sto se tice Ospreya, imam kompica s kojim bajkam i on se kune u te ruksake, i naravno - kod njega samo Osprey prolazi (ima ljudi koji se drze iste marke ko pijan plota, istog auta i tako to  :D).

...a sad da vidite sto je kod mene u opticaju:

Ganjam bajk bez obzira na godisnje doba, kako po lokalnim brdima, tako i po Alpama u susjednim drzavama pa je Deuter TransAlpine 30l najvise na mojim plecima. Kad sam na GOu s obitelji onda ga koristim i za hodacke ture jer mi se ne nosi 2 ruksaka, ali onda moram stalno vaditi specificne alate i opremu. Naravno da zaboravim nesto vratiti, recimo pumpu - a odem na cjelodnevnu turu i eto veselja :fucka:.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Za sve jednodnevne izlete za visine do 1000mnv mi je cist dovoljan Camelbak Rim Runner 22l. Nevjerojatno je koliko stvari se da u njega nagurati, a po potrebi moze se na njega pokaciti bocno i centralno svasta nesto. Ima skroz odvojen pretinac za mijeh, dosao je s 3l mijehom - novi modeli imaju 2.5l mijeh, sto je meni s konja na magarca. Dobra fora je sto je remen oko struka na cicak pa se moze skinuti.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Za ozbiljnije ture i vece visine kupio sam si Low Alpine Aeon 35l. Izrazito lagan ruksak (ispod 1kg), dugacak a uzak, podesiv po visini, takodjer skroz odvojen pretinac za mijeh, sva masa se moze prebaciti na bokove, ima veliki bocni cif tako da se vrlo lako dohvati svaki kutak u ruksaku, vanjski veliki rastezljivi dzep za brzo pospremanje i vadjene cega god - kod mene najcesce suskavca ili flisa.
Cekam prvi stabilan vikend i ide na testiranje na Velebit, testirat cu i hammock  :thumbs: ...valjda ce se ovo vrijeme unormaliti.

Ruksak za visednevne ture, Low Alpine Manaslu 65+10, nov i jos neisproban. Kupio sam ga zato da ne moram kaciti opremu izvan ruksaka - prvenstveno sator, i zato sto je moj Maya Maya iz stoljeca sedmog, i vrijeme je za naprednije konstruiran ruksak vece zapremine. Mislim da ce ove godine ostati u ormaru.

I zadnja tri musketira:
1. K2 Helisphere, 29l, genijalni ruksak za backcountry snowboarding, prosao je sito i reseto sa mnom. Od kad sam postao roditelj prestao sam ici na ture tako da ga sad koristim samo na skijalistu, ali slabo sam na dasci.
2. McKinley Venture 35l, turnoskijaski ruksak - odradio svoje, sluzi za posudjivanje ekipi koja bi u brdo a nema s cime
3. Maya Maya Alpine 55l, najstariji od svih, vise nego punoljetan, prosle godine odradio 5 dana Velebita i otisao u zasluzenu mirovinu. Naslijedit ce ga veci Manaslu.

« Zadnja izmjena: 01 Lipanj , 2019, 16:10 od Nik »

*

Offline FrankyRC

• **
  • 86
  • 1
« Odgovori #21 u: 01 Lipanj , 2019, 20:00 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Bitna stvar adekvatni ruksak.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
]

A u k...c :D

Dobar ruksak ako je pravilno napunjen (raspoređena ravnomjerno težina) i pravilno podešen i zakopčan je jedno sa tjelom i sigurno ne baca nigdje, istina zna zapet ako je silueta preko glave, mada zadnjih godina nema baš modela koji idu preko glave osim ako su prepunjeni.
Na ovom gifu se jasno vidi da ruksak nije bio pravilno zakopčan, šta je sigurno jedan od razloga leta dotične

Adekvatni ruksak, ali ni to ne pomaže ak ne znaš zbalansirat teret u ruksaku.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nekad ni ne možeš.
A veliki ruksak koji viri iznad glave u pravilu te baca na sve strane. Dobar je za planinarenje i kojekakve šetnje ali nije dobar kad se provlčačiš nekuda ili skačeš kao na gifu.

*

Offline zoki

• **
  • 69
  • 1
« Odgovori #22 u: 01 Lipanj , 2019, 21:21 »
Dosta ljudi po Sljemenu ima ruksake iz Decathlona, pogotovo novopeceni planinari, sjecam se da sam naisao na jednu planinarsku skolu 20-30 njih i vecina je imala Quechua ruksake.

Kako komentirate proizvode iz Decathlona,kako vam se čine općenito. Ja sam gledao neke stvari,i da se naći dosta kvalitetnih a povoljnih stvari. Ovaj moj veliki je isto Quechua,Ali ga nisam puno koristio. Gledao sam neki review na yt,čovjek je tjedan dana pješačio po Himalaji i pokazao mu se ok ruksak. Ima i minusa,ali zaključna ocjena je prolazna.

*

Offline houdini

• 153
  • 3
« Odgovori #23 u: 01 Lipanj , 2019, 21:29 »
Dosta ljudi po Sljemenu ima ruksake iz Decathlona, pogotovo novopeceni planinari, sjecam se da sam naisao na jednu planinarsku skolu 20-30 njih i vecina je imala Quechua ruksake...

Ideš koja oprema, svaka čast. Uvijek sam mislio da će mi jedan ruksak biti dosta, a na kraju uvijek ispadne da ih trebaš više, za različite prilike i situacije. Recimo, gledam sad isto nekakav mali ruksak za bicikliranje po šumama i gorama, sviđa mi se ovo kaj ti imaš, otprilike tako nešto bi si uzeo. Deuter ili bilo kaj slično.

Drugo, plan je krenut planinarit i kampirat, za početak samo vikend shema, dakle jedno noćenje, pa onda gledam što sve od opreme moram vući i takav ruksak tražim. Ići će se uvijek autom tako da će biti mjesta dodatno, ali za sad još moram nabavit šator, podlogu za spavanje i ostale điđe, pa imam vremena za razmišljanje.

*

Offline houdini

• 153
  • 3
« Odgovori #24 u: 01 Lipanj , 2019, 21:36 »
Dobar ruksak ako je pravilno napunjen (raspoređena ravnomjerno težina) i pravilno podešen i zakopčan je jedno sa tjelom i sigurno ne baca nigdje, istina zna zapet ako je silueta preko glave, mada zadnjih godina nema baš modela koji idu preko glave osim ako su prepunjeni.
Na ovom gifu se jasno vidi da ruksak nije bio pravilno zakopčan, šta je sigurno jedan od razloga leta dotične

Mene općenito kod većine ruksaka smeta to što ove remene i strapove ne možeš tuknut negdje, nego visi sve okolo ko ukrasi na božičnom drvcu. Pa onda zapinješ s time za drač i granje i ne znam kaj. Ima nekih ruksaka koji imaju to riješeno na različite načine, ali to je još uvijek iznimka, a ne pravilo.

Drugo, ljudi uglavnom ne znaju složiti opremu u ruksak. Ruksak bi trebao biti na kraju dobro "skomprimiran", sve stisnuto i zategnuto, i kad ide na leđa onda isto sve dotegnuti tako da bude kako si i napisao, jedno s tijelom, i onda nema problema.

*

Offline houdini

• 153
  • 3
« Odgovori #25 u: 01 Lipanj , 2019, 21:40 »
Kako komentirate proizvode iz Decathlona,kako vam se čine općenito. Ja sam gledao neke stvari,i da se naći dosta kvalitetnih a povoljnih stvari. Ovaj moj veliki je isto Quechua,Ali ga nisam puno koristio. Gledao sam neki review na yt,čovjek je tjedan dana pješačio po Himalaji i pokazao mu se ok ruksak. Ima i minusa,ali zaključna ocjena je prolazna.

Zanimljivo. Imam samo jedan mali ruksak iz Decathlona, onaj za 15kn, tako da ne mogu reći :)
Ali naravno, gledao sam ih više puta i ne čine mi se uopće loši ni preskupi.

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #26 u: 01 Lipanj , 2019, 22:07 »
Ja imam obleku iz Decathlona. Sve je odlično. Sad za ruksake i to nebi znao. Ja ti većinom imam filozofiju, kupi jednom za cijeli život. Šator, ruksak, vreća, karimat su kod mene marke koje su se dokazale. Ali ne mislim tu opremu opet kupovat. Mora izdržati barem 30 godina haha. Thermarest imam već 20 godina skoro, bila čak na krpanju kod Thermaresta i još ona obavi posao kak treba.

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Offline houdini

• 153
  • 3
« Odgovori #27 u: 01 Lipanj , 2019, 22:20 »
Ja ti većinom imam filozofiju, kupi jednom za cijeli život. Šator, ruksak, vreća, karimat su kod mene marke koje su se dokazale. Ali ne mislim tu opremu opet kupovat. Mora izdržati barem 30 godina haha. Thermarest imam već 20 godina skoro, bila čak na krpanju kod Thermaresta i još ona obavi posao kak treba.
Via Tapatalk

+1
Potpisujem filozofiju. Moja filozofija je na istom tragu: to je dugoročna investicija, a ne jednokratni trošak.
A ima i ona: "nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftine stvari" :D
Uglavnom, nije mi žao dati za dobru i provjerenu stvar (ali onda očekujem i rezultate, naravno).
Za sada sve što sam uzeo funckionira savršeno.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #28 u: 29 Rujan , 2019, 18:25 »
Mene općenito kod većine ruksaka smeta to što ove remene i strapove ne možeš tuknut negdje, nego visi sve okolo ko ukrasi na božičnom drvcu. Pa onda zapinješ s time za drač i granje i ne znam kaj. Ima nekih ruksaka koji imaju to riješeno na različite načine, ali to je još uvijek iznimka, a ne pravilo.

Na HV vojnim ruksacima, na vrhu remena se nalazi komadić čičak trakice, jedan jezičas  s usškom trakicom s jedne i ženskom trakicom s druge strane. Višak remena se zarola do potrebne duljine, a onda se preklapanjem jezičaca s čičkom fiksira tako da se ne može rarolati. Nije problem napraviti na bilo kojem ruksaku.