Ispit radioamatera lipanj 2019

• 41 replies
  • 1208 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • Spol: Muški
  • 9A5ALX
Odg: Ispit radioamatera lipanj 2019
« Odgovori #20 u: 27 Ožujka , 2020, 20:59 »
Forum je samo za one koji godisnje placaju HRSu. Ja isto nemam pristup forumu. Slazem se u potpunosti s tobom kaj se foruma tice i nije niti meni jasno zasto ga zatvore javnosti.
HRS je prica za sebe i necu javno ovdje o tome. Imam svoje misljenje koje djelim za logorskom vatrom  :pivo:  :vatrica: :hammock:

A zahtjevi. Je to ti je tak. Imas uredaj kojeg treba prijaviti jer pomocu njega mozes i u radijo spektar koji je zabranjen za javnu upotrebu. Moras prijavit uredaj i snagu da ako dode do nekakvih smetnji (ako tuces s 1kw i susjedi cijelo selo vise nema TV signala), da Hakom moze reagirat. To nema veze s HRSom nego to je samo vezano uz HAKOM i mrezne djelatnosti.
Ispit polazes kod njih, sto je za one koji zive malo dalje od ZGa dosta glupo, ali opet, to je stvar HRSa i organizacije. Necu HRS komentirat.

Sve u svemu da, HRS bas i ne olaksava ulazak u RA, onaj tko bas zeli biti RA on ce pregristi ponos i sva ta birokratska sranja da polozi jer mu je to cilj. Mladez koja nezna jel bi i nebi, oni nit nebudu isli polagat.
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline djuro_pedala

• *
  • 3
  • 0
« Odgovori #21 u: 27 Ožujka , 2020, 21:19 »
Citat:
Forum je samo za one koji godisnje placaju HRSu.

I onda opet dođemo do pitanja, čemu? Zašto bi išta plaćao? Da bi imao pristup forumu? Ne da je retardirano nego ono... Ali dobro, očito se slažemo da je HRS još jedna tipična rvacka priča...

Citat:
A zahtjevi. Je to ti je tak. Imas uredaj kojeg treba prijaviti jer pomocu njega mozes i u radijo spektar koji je zabranjen za javnu upotrebu. Moras prijavit uredaj i snagu da ako dode do nekakvih smetnji (ako tuces s 1kw i susjedi cijelo selo vise nema TV signala), da Hakom moze reagirat. To nema veze s HRSom nego to je samo vezano uz HAKOM i mrezne djelatnosti.

Nemoj se ljutiti, ali ja jednostavno ne prihvaćam odgovore "to je tak i to tak mora biti". Očito si u tim vodama i sam znaš koliko HAKOM briga za radioamaterske opsege. Čemu onda takva debilna pravila? Pa da dobijem dozvolu za oružje imam manje zajebancije nego da dođem do radioamaterske dozvole.

I sam znaš da nitko od radioamatera početnika neće tući sa 1kw snage, nego je to u 99% slučajeva Baofeng za 25$.

Citat:
Ispit polazes kod njih, sto je za one koji zive malo dalje od ZGa dosta glupo, ali opet, to je stvar HRSa i organizacije. Necu HRS komentirat.

Ovo me podsjeća na beskrajnu rvacku birokraciju. Pitam se čemu? Napravi se online test, riješiš test, ostaviš svoje podatke i dobiješ pozivnu oznaku. Kao što rekoh, poprilično ozbiljne tečajeve možeš završiti i dobiti certifikate bez da izađeš iz stana, ali kod nas da dobiješ licencu za radioamatera moraš proći proceduru u pm.

Citat:
Sve u svemu da, HRS bas i ne olaksava ulazak u RA, onaj tko bas zeli biti RA on ce pregristi ponos i sva ta birokratska sranja da polozi jer mu je to cilj.

Pa ono, ne mogu se baš složiti s tobom. Govorim iz svog iskustva. Uostalom, jel ne bi trebalo biti u interesu privući i one koji neće pregristi ponos?  :D

*

Offline Marin

• 212
  • 0
« Odgovori #22 u: 27 Ožujka , 2020, 22:50 »
O tome i ja govorim pa ispada sa sam zlonamjeran.
Trebalo bi ko u USA da se plati "licenca" i imas dozvolu za koristenje nekih odredjenih frekvencija, imas pravo postaviti repetitor i sl. Tamo je ta dozvola bila i naslijedna. Mislim da ako jedan clan obitelji ima licencu, automatski ona vazi za sve clanove obitelji.

Ovo kako je kod nas je nakaradno stanje. Problem je doci do jednog hebenog papira da bi bio "legalan". Platim i mlatim ili da su ti tecajevi on line, preko Skypea i sl.

Ovako sam radio amater bez papira. Nemam papir al imam vece znanje od barem 1/3 onih koji imaju papir.

Treba uvesti licence ili polaganje preko Skypea. Ili da dozvole na PMR odvojive antene, repetitore i sl. Doci ce to, ali za 15ak godina. Makar puno ljudi to u svijetu radi. Koriste PMR frekvencije na Baofeng. Koriste i na stacionarnim uredjajima koji imaju snagu od 40w. Nije legalno, ali mnogo ljudi u svijetu to radi. Ali ipak bi bilo da bolje osmisle te zakone i dobivanje licenci ili polaganje da bude olaksano.

Opet kazem, kao da se radi o Kalasnjikovu a ne radio uredjajima.
Lakse mi je nabavit pistolj i karabin... samo se upisem u lovce i posjedujem oruzje. A na radio stanice nesmijem pricat?  Svasta.

Mada po zakonu mi nitko ne moze zabranit da na kucu ili u automobilu instaliram bilo kakvu opremu koja se moze nabaviti. Mogu i 10 radio uredjaja spojiti u kuci sa vanjskim antenama ili u autmobilu, al nemijem pricati?
Onda neka zabrane kupovinu radio uredjaja ako se ne posjeduje kakva dozvola.

I cujem ja tu šaćicu radioamatera u RH kada ponekad razgovaraju. Ne moze covjek vjerovati :D Dozivaju se tim pozivnim znakovima, Alfa, Bravo, Charli, Tango... i po 2 min ne mogu provaliti jedan drugoga tko je, a poznaju se :D Nego cujes: Ponovi... i tako jednu minutu i kada ovaj skuzi tko je onda kaze: Ej Ivane... komedija totalna :D

« Zadnja izmjena: 27 Ožujka , 2020, 22:59 od Marin »

*

Offline worbrc

• *
  • 140
  • 4
« Odgovori #23 u: 28 Ožujka , 2020, 10:21 »
Imaš lokalni radio klub. Javiš se u njega i oni organiziraju tečaj i ispit. Ili samo ispit.
U čemu je problem?

40 i koju godinu sam u radioamterizmu. Uvijek je bilo onih zasto ovo, zašto ono. Pa trebalo bi biti ovako pa onako. Obično takvi nikad nisu ni završili tečaj a ako i jesu i položili nikad ih nije bilo na frekvenciji. Tko hoće, naći će način. Tko neće, naći će tisuću opravdanja
R0, S17, S20, S22, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #24 u: 28 Ožujka , 2020, 12:02 »
Marin tvoje postove vise niti nemogu citati jer su totalno debilni. Odkad se u Americi ne polaze za radioamatera?  :rofl2:

Citat:

Nemoj se ljutiti, ali ja jednostavno ne prihvaćam odgovore "to je tak i to tak mora biti". Očito si u tim vodama i sam znaš koliko HAKOM briga za radioamaterske opsege. Čemu onda takva debilna pravila? Pa da dobijem dozvolu za oružje imam manje zajebancije nego da dođem do radioamaterske dozvole.

I sam znaš da nitko od radioamatera početnika neće tući sa 1kw snage, nego je to u 99% slučajeva Baofeng za 25$.

JER JE TAKAV ZAKON. Svugdje u EU, moras prijaviti radiostanicu. Ako ne prihvacas odgovore, nemoj se onda vise baviti temom radioamaterstva. Sumnjam da za oruzje imas manje zajebancije nego sa radioamaterskom dozvolom. Prije su se u Njemacki CB stanice morale prijavljivati. Tko emitira u eter mora imat prijavljen uredaj kao i auto koji vozi cestom. Jednostavno je tako i takav je zakon, svugdje. U slucaju kriza i nepogoda drzava ima popis ljudi koji mogu pomoci u slucaju katastrofa, ili dodu i uzmu ti opremu. Tako je to.

Citat:
Treba uvesti licence ili polaganje preko Skypea. Ili da dozvole na PMR odvojive antene, repetitore i sl. Doci ce to, ali za 15ak godina. Makar puno ljudi to u svijetu radi. Koriste PMR frekvencije na Baofeng. Koriste i na stacionarnim uredjajima koji imaju snagu od 40w. Nije legalno, ali mnogo ljudi u svijetu to radi. Ali ipak bi bilo da bolje osmisle te zakone i dobivanje licenci ili polaganje da bude olaksano.
Jbt ako tako zarko zelis postat radioamater, sjedni u jebeni auto i odpeljaj se u zagreb polozit ispit. Ja to ne razmem kako mozes trubit i plakat se godinama ovdje po forumu o tome, vec si mogao 100 puta poloziti ispit. A ovi PMR kaj koriste 40W. Na UHFu koristit tolku snagu.. I jos na stacionaru???  :rofl2:

Citat:
I cujem ja tu šaćicu radioamatera u RH kada ponekad razgovaraju. Ne moze covjek vjerovati :D Dozivaju se tim pozivnim znakovima, Alfa, Bravo, Charli, Tango... i po 2 min ne mogu provaliti jedan drugoga tko je, a poznaju se :D Nego cujes: Ponovi... i tako jednu minutu i kada ovaj skuzi tko je onda kaze: Ej Ivane... komedija totalna :D
To ti je ono kad je covjek ogranicen na baofenga i 10km dometa  :rofl2:

Citat:
Sve u svemu da, HRS bas i ne olaksava ulazak u RA, onaj tko bas zeli biti RA on ce pregristi ponos i sva ta birokratska sranja da polozi jer mu je to cilj.

Pa ono, ne mogu se baš složiti s tobom. Govorim iz svog iskustva. Uostalom, jel ne bi trebalo biti u interesu privući i one koji neće pregristi ponos?  :D

Pa ok, ak se ne slazes, ne slazes se. Sta ti bi ja sad. Tko zeli postat radioamater, postat ce. tko nece, naci ce sto izgovora i razgloga, bas kako je kolega worbrc rekao.
« Zadnja izmjena: 28 Ožujka , 2020, 12:06 od Preppy »
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Antun

• *
  • 1114
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #25 u: 28 Ožujka , 2020, 12:22 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Opet kazem, kao da se radi o Kalasnjikovu a ne radio uredjajima.
Lakse mi je nabavit pistolj i karabin... samo se upisem u lovce i posjedujem oruzje. A na radio stanice nesmijem pricat?  Svasta.

E ak ti nije problem...aj meni nabavi dozvolu za kalaš...meni je lakše bilo nabaviti dozvolu za RA...ovu za kalaš nikak nemrem...opče ne kužim zakaj...jbt ak mogu dobit dozvolu za RA...zakaj nemrem za kalaš...fakat ne kužim!?
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline djuro_pedala

• *
  • 3
  • 0
« Odgovori #26 u: 28 Ožujka , 2020, 14:21 »
Citat:
40 i koju godinu sam u radioamterizmu. Uvijek je bilo onih zasto ovo, zašto ono. Pa trebalo bi biti ovako pa onako.

Evo onda pitanje za tebe pošto si toliko dugo u tome. Da li broj radioamatera raste, pada ili je isti unazad recimo 15 godina?  Hoćemo okriviti za to napredak tehnologije? Ili ćemo se složiti oko toga da doslovno ništa nije napravljeno da bi se radioamaterska scena oživjela? Uglavnom slušamo o tome kako ste vi prije 40 godina radili to tako i tako. Vrijeme vas je pregazilo, ali vi se i dalje ne date iako vas je sve manje i manje  :jao:

Citat:
JER JE TAKAV ZAKON. Svugdje u EU, moras prijaviti radiostanicu.

Nigdje ju ne moraš prijavljivati! Naravno ne smiješ ići u predaju jer si u prekršaju, ali samo posjedovanje stanice ne uvjetuje ikakvu prijavu.  :thumbs:

Citat:
Sumnjam da za oruzje imas manje zajebancije nego sa radioamaterskom dozvolom.

Imaš pravo, za oružje ipak moraš dva puta u policiju  :D

Citat:
Prije su se u Njemacki CB stanice morale prijavljivati.

Prije su u Njemačkoj Židovi morali nositi zvijezdu na ramenu. Mislim, kakvim ti je to argument što se PRIJE u NJEMAČKOJ moralo?  :LOL:

Citat:
U slucaju kriza i nepogoda drzava ima popis ljudi koji mogu pomoci u slucaju katastrofa, ili dodu i uzmu ti opremu. Tako je to.

Ma u kojim to mokrim snovima? Ajd realno, tko će doći i uzeti ti opremu? MUP uz svoju TETRA mrežu, vojska u svoje kratkovalne uređaje i radio relejnu mrežu? Država uz svu svoju opremu koju ima će doći i tražiti radioamatera pomoć ili mu uzeti uređaj. Dajte ljudi pa živimo u 21. stoljeću. Satelitska komunikacija je  dostupna običnom čovjeku.
Citat:
Jbt ako tako zarko zelis postat radioamater, sjedni u jebeni auto i odpeljaj se u zagreb polozit ispit. Ja to ne razmem kako mozes trubit i plakat se godinama ovdje po forumu o tome, vec si mogao 100 puta poloziti ispit.

Ali imaš potencijalno veliki broj ljudi koji bi se služili radiouređajem u slobodno vrijeme ( a radioamaterizam ih uopće ne zanima ). Planinari, biciklisti, avanturisti.... Takvi ljudi trebaju znati što smiju, što ne i nekakve osnove. Ne misliš da bi za takve ljude trebala nekakva pojednostavljena procedura? Zašto se ne napravi više razreda, pa ako se netko zaljubi u to, on će ići polagati za višu kategoriju.

Citat:
To ti je ono kad je covjek ogranicen na baofenga i 10km dometa  :rofl2:

Uz naše repetitore koji su 99,99999% mrtvi (osim R6 gdje tu i tamo bude nečega ) i nije baš 10km. Na 70km bez problema otvaram repetitor na Kozari sa Baofengom. 

Citat:
Tko zeli postat radioamater, postat ce. tko nece, naci ce sto izgovora i razgloga, bas kako je kolega worbrc rekao.

Danas kada postajem radioamater, dajem časnu radioamatersku riječ.....  :D :D  Imao licencu ili ne, svog kineza isto koristim. Najgore što takvih kao što sam ja ima hrpa, a s druge strane "prava" radioamaterska zajednica umire....
« Zadnja izmjena: 28 Ožujka , 2020, 14:22 od djuro_pedala »

*

Offline worbrc

• *
  • 140
  • 4
« Odgovori #27 u: 28 Ožujka , 2020, 14:44 »
Uvijek je bilo takvih kao marin i pedala. Ništa im nije dobro, svemu prigovaraju, oni znaju najbolje. I ništa ne rade, samo prigovaraju.

Za one kojima je komplicirano polagati država je dala 27 i PMR. Pa, nemorate ništa polagati. Nema jednostavnije procedure. Ali, postaju trebate prijaviti.

Da li je mene vrijeme pregazilo ili ne, može si svatko misliti ali nema što javno reć.

Ali, ako si u trendu, imaš mob. A kako je i satelit svima dostupan što će ti baofeng?

Neću se više raspravljati sa vas dvojicom. Lijepo vam se govori ali ne čujete. Pa, onda nema smisla rasprava
JN75XT

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #28 u: 28 Ožujka , 2020, 14:49 »
Ajd neda mi se natezat s takvim budalama. Djuro pedala evo ti pedala (ban). 2 posta na forumu vec seres ovdje.

Adios.

Bas vidim nas dragi djuro pedala, koristi temporarnu email adresu s amerike. Dakle dragi Djuro, nabijem tebe i tvoj anonimitet sto dolazis na moj forum kenjat. Kupi prnje i odflaksaj, i tko god da jesi na forumu budem ja to skontal i banirat cu i tvoj pravi profil.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
« Zadnja izmjena: 28 Ožujka , 2020, 14:59 od Preppy »

*

Offline Marin

• 212
  • 0
« Odgovori #29 u: 28 Ožujka , 2020, 23:24 »
Kontaktiram neke ljude iz HRS-a da vidim ako mogu organizirati tecaj za mene, brata i jos jednog prijatelja. Mozda do tada uspijemo "zaraziti" jos kojeg kolegu da se i on prikljuci. JEr ne zelim biti "ilegalan" i pricati na repetitoru bez dozvole.

*

Offline Stranputica

• *
  • 29
  • 0
« Odgovori #30 u: 29 Ožujka , 2020, 08:28 »
Meni je taj radio amaterizam fora ali što ću kad sam naučio radiovezu koristiti samo u službene svrhe. Prvo korištenje  mi je bilo na analognom VHFu pa onda digitalni VHF zadnje vrijeme DMR a čini mi se uskoro da će mi u  ruke doči i tetra. Btw mupnetova mreža je u zadnje vrijeme jako dobro pokrila ne urbani dio ZD županije sa sredstvima iz EU fondova. Čak sam razmišljao se malo i educirati u kakvom radio klubu, ali se bojim da bi sve ostalo na educiranju, jer bih si volio u terenca ubaciti neku mobilnu radio stanicu pa eto da imam nekakvu vezu s nekim ......

Iskreno bih volio imati jedan uređaj koji bi pokrivao CB i ovi ostali dio VHF spektra po mogućnosti digitalni jer sam se uvjerio u mogućnosti digitalne tehnologije.
Što više jer živim u potkrovlju zgrade, ajde živim u penthausu (lipše zvuči  \m/) pa bi lakše i antene postavio ali mi je primarnje za u auto.

Eto Marine ako što saznaš slobodno podijeli vamo kakvu info pa se možda i ja priključim.

*

Offline Marin

• 212
  • 0
« Odgovori #31 u: 29 Ožujka , 2020, 11:03 »
Za djecu su pocetkom godine krenula predavanja, odnosno tecajevi. Al stariji mogu uciti i on line i tako se pripremati za ispit. Zbog Corone su predavanja prekinuta. Odrzavala su se na poluotoku u OŠ Petar Preradović. Bilo je zamisljeno da ispit bude u 5. mjesecu ali je to odgodjeno zbog "Corone".

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #32 u: 29 Ožujka , 2020, 11:06 »
Ja sam 2 ispita položio bez tečaja. Pošalju ti dokumentaciju i samo nabubaš odgovore napamet.

Via Tapatalk

*

Offline alumin

• **
  • 13
  • 0
« Odgovori #33 u: 29 Ožujka , 2020, 13:21 »
Ne odgovaram ni na jedno postavljeno pitanje. Čemu toliki bauk oko ispita, kakav Zagreb, po meni je on samo dodan uz ostale gradove koji omogućavaju ispite.
Naglašen je iz razloga što se tamo češće ispiti događaju nego u drugim mjestima (logično puno više interesenata na broj stanovnika), s kolegama sam organizirao ispite u manjim mjestima gdje su se okupili iz susjednih manjih mjesta oni koji to ŽELE.
Po cijeloj Hrvatskoj ima ovlaštenih ispitivača, obratiš se u najbliži klub oni  objasne kad će se ispit dogoditi, ako ne u samom klubu onda u najbližem. Organizirati ispit za jednu osobu ipak je malo previše. Literaturu dobiješ od članova kluba ili ako je u klubu od samog ispitivača, na kraju krajeva to su samo osnove, brusiš se i stječeš iskustvo radeći. Mene osobno da netko ne zamjeri lokalni razgovori do beskonačnosti baš puno ne zanimaju (izuzev s nekim od kolega pri rješavanju nekog tehničkog problema, može i kuharstvo, energetika, elektronika, ne samo priča nek je zauzet repetitor, lokalno simpleks a u nuždi i putovanjima repetitori koji su sve bolji  pokrivenošću), na VHF-u najdalja veza IRAK, mnoge kolege vjerujem imaju i veće udaljenosti, e tu dolazi iskustvo i sve ono što sam jednom pobrojao.
Nedavno preminuli kolega 9A3GE  vrhunski operator za rad preko mjeseca koji je savjete i znanje nesebično dijelio pa i meni  ili 9A4QV međunarodno priznat konstruktor i operator te ostali po svijetu stručnjaci u radiotehnici koji na normalne upite  odgovaraju s krasnim i stručnim odgovorima.
O HRS-u, to je servis koji mi na postavljeno pitanje da odgovor, na zahtjev izda potvrdu ili već što treba, mnogi se neće složiti s mojim stavom i ja to prihvaćam ponudite bolje rješenje. Kod nas već dugo je moderno svemu i svačemu prigovarati, osobno kad nešto prigovorim ponudim i nekakvo rješenje, ono govori da sam o tom pitanju promislio, tražio rješenje i po meni ga u tom trenu pronašao. Hoće li biti prihvaćeno ili ne ili samo dio ovisi o sugovorniku, mogućnostima ili nadležnima pod uvjetom da nije bahat.
Same kritike bez ponude rješenja iritiraju ljude a pogotovo ako su nerealne. Molio bih vas sve koji su zainteresirani za polaganje  kojem bližem većem mjestu ste u blizini?
Samo mjesto će mi odmah reći koje su mogućnosti. Nema potrebe ružne izraze upotrebljavati, truda ipak malo treba uložiti a opet nije ispit na fakultetu iz energetike ili bilo kojeg drugog područja. Na kraju je pitanje želim li ja to ili ne, ako da u tom slučaju  iznalazim mogućnosti, ulažem trud  da to postignem (ne kupovina to se kad tad obije o glavu), jednom sam spomenuo ne diktatura ali ne ni anarhija. Reda mora biti i znati se tko stoji iza svog uređaja, slušati da, za to nije potrebna dozvola ali ono što si čuo grijeh je prenositi dalje.
 Evo i mojeg PPS-a godine rada i truda, i opet CW i to pješke tko zna razumjet će, istina nema one brzine kao prije ali ide i to samo za dušu. Nikad mi nitko za ništa nije bio kriv, a da su mi kolege pomogle jesu kao i ja njima i starijim i mlađim ali sve lijepim putem bez arogancije. Uređaji za satelit nisu tu nego u ladicama, kao i ručni VHF I UHF  uređaji  ne vršimo inventuru hi.
Na mlađima svijet ostaje, onaj koga zanima elektronika zanimat će ga i radio uređaji (kad-tad) mogućnosti je puno koristite ih i uživajte u svom radu, mobitel uvijek možete imati .
Lijep pozdrav svima, malo više uvažavanja i sve se može ugodno završit na dobrobit svih, oprostite na ovako dugom postu.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #34 u: 29 Ožujka , 2020, 20:02 »
Ma nemas se kaj izvinjavat na dugom postu, dapace, drago mi je da se pise  :D
Evo ja bas ucim CW, naucio sva slova i brojke, te , . / = . Predaja mi ide donekle dobro ali prijam zali boze. Ja ucim na 23WPM, sad sam malo smanjio na 20WPM, na prijemu mi treba velik razmak jos izmedu slova dok ja skuzim koje je slovo. Kad se svi poredaju brzo jedan za drugim izgubim se u rijeci nakon 2. slova i onda ode sve u pm.
Imam aplikaciju na mobitelu koja mi daje CW i tamo mi generira neke QSO koje onda pisem na papir. Velim, gubim se kad mi dodu slova brzo jedno za drugim,ima koja finta ili jednostavno treba vremena da to prede u rutinu?

*

Offline worbrc

• *
  • 140
  • 4
« Odgovori #35 u: 29 Ožujka , 2020, 21:47 »
Neznam kako si naučio slova i brojke. Pocne se učiti tako da uzmeš dva slova pa onda dodaješ jedno po jedno. Pokušaj iz2uuf koch morse. U meniju možeš izabrati koliko slova će biti. Počni sa dva. Pa onda dodaj slovo po slovo. Brzina negdje oko 15 wpm. I piši sve. Ako koje slovo propustiš samo počni od slijedećeg. Dužina vježbe najviše dvije minute. I to možeš isto podesiti.

Verzija 1.0 ima po meni najbolji interface ali najlošiji ton.

Kad možeš primati ono što si sam otipkao onda dobro šalješ.

Slušaj po opsegu i brzina ce doć sama po sebi
JN75XT

*

Offline alumin

• **
  • 13
  • 0
« Odgovori #36 u: 29 Ožujka , 2020, 22:43 »
"Kad možeš primati ono što si sam otipkao onda dobro šalješ".
U pravu si Worbrc, tendencija je na prijemu, slušati i slušati, kad se to savlada ide predaja a to je onda puno lakše, vremena treba i ne forsirati zna se dogoditi da čovjek u jednom trenu odustane. Polako uspjeh neće izostati, vodi računa da ne pretjeraš u zapostavljanju obitelji i prijatelja, znalo se događati upravo to, jedan od kodeksa je ne zapostaviti obitelj djecu i prijatelje. Pošto imam orginalnu knjigu učenja telegrafije (CW) kopirana i djeljena puno puta morati ću je skenirati i okačiti za zainteresirane, pokazala se kroz godine da je stručno i pedagoški ipak među boljim.
Worbrc nas dvoje se i znamo normalno ne odavde i pomogao si mi s nekim adresama prilikom nabavke nekih materijala, još jednom hvala.
ZAšto pješke a ne elektronac? Imala majka dva sina jedan bio lud a drugi radioamater, gušti su gušti samo sam par puta probao, olakšava jako puno ali meni to nije to, znači nisam prvi sin nego drugi. Svi uređaji u PPS-u imaju svoje antene nema industrijskog šuma u blizini tako da je čujnost odlična, bogom dana lokacija, malo napajanja PC-a znaju iz mreže probiti se ali to se rješilo jačim odvojnim transformatorom i blokadama. Znam otići izvan naselja u šume ili polja tu tek prijem dolazi do izražaja, normalno i portabl antene uglavnom sve ručni rad. Vremena ipak nemam kao prije ali ne odustajem, rekli su da korona ne napada kad si sam u PPS-u pa to treba trenutno koristiti. Uživajte.

*

Offline Preppy

• *
  • 4810
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #37 u: 29 Ožujka , 2020, 23:02 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Neznam kako si naučio slova i brojke. Pocne se učiti tako da uzmeš dva slova pa onda dodaješ jedno po jedno. Pokušaj iz2uuf koch morse. U meniju možeš izabrati koliko slova će biti. Počni sa dva. Pa onda dodaj slovo po slovo. Brzina negdje oko 15 wpm. I piši sve. Ako koje slovo propustiš samo počni od slijedećeg. Dužina vježbe najviše dvije minute. I to možeš isto podesiti.

Verzija 1.0 ima po meni najbolji interface ali najlošiji ton.

Kad možeš primati ono što si sam otipkao onda dobro šalješ.

Slušaj po opsegu i brzina ce doć sama po sebi
Lcwo.Net prešao sve lekcije. Kupio i ovu iz2uuf te morserino za vježbanje predaje. Valjda još treba vremena da mi uđe u uho jer trenutno kad čujem slovo moram sekundu dvije nekad i duže razmišljati dok se ne sjetim.

Vele da ispod 20wpm nije ok jer počinješ brojati crte i točke... Meni i lakše kad brže ide ali jedino od slova do slova me muči.

Via Tapatalk
« Zadnja izmjena: 29 Ožujka , 2020, 23:11 od Preppy »

*

Offline worbrc

• *
  • 140
  • 4
« Odgovori #38 u: 30 Ožujka , 2020, 07:08 »
Sjećam se kad sam ja učio cw. Teško mi je išlo i onda sam se samo jedan dan našao začuđen kako sve primam
JN75XT

*

Offline Antun

• *
  • 1114
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #39 u: 30 Ožujka , 2020, 10:26 »
Ej...jel znate vi kad je bio lipanj 2019-te?
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...