Ispit radioamatera lipanj 2019

• 41 replies
  • 1715 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • Spol: Muški
  • 9A5ALX
Ispit radioamatera lipanj 2019
« u: 20 Svibnja , 2019, 20:16 »
Da proslijedim vijest, u lipnju će se održati ispit za radioamatera. Ja idem za A licencu polagat. Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  ti si htio ići polagat, to ti je prilika!
Još imam dokumentaciju od prošlog ispita ak kome treba.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Via Tapatalk

« Zadnja izmjena: 21 Svibnja , 2019, 08:56 od Preppy »
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
Odg: Ispit radioamatera lipanj 2019
« Odgovori #1 u: 21 Svibnja , 2019, 09:50 »
Ajde SaS odi polagat... :pivo:
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #2 u: 21 Svibnja , 2019, 19:40 »
Vjerovatno budem došao, ali ništa ne obečavam

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #3 u: 28 Studenoga , 2019, 12:18 »
Da se pohvalim. Konacno sam se mrdnuo i pokrenuo postupak za novi pozivni znak. Sad cekam od Hakoma potvrdu, znak mi bude 9A5ALX  :D  :pivo:
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #4 u: 28 Studenoga , 2019, 12:33 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Da se pohvalim. Konacno sam se mrdnuo i pokrenuo postupak za novi pozivni znak. Sad cekam od Hakoma potvrdu, znak mi bude 9A5ALX  :D  :pivo:

Čestitam :pivo:
9A3DBX

9A0UZG: 438.750/431.150
9A0UZZ: 439.400/431.800
9A0LZG: 145.600/145.000 (FER)
S17: 145.425
PMR 8: 446.09375

Nemoj mi ić prstima po monitoru.

*

Offline alumin

• **
  • 13
  • 0
« Odgovori #5 u: 28 Studenoga , 2019, 12:45 »
Četitam!
Dobro došao u obitelj. :thumbs:

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #6 u: 28 Studenoga , 2019, 12:47 »
Hvala decki i puce. I to me opet kostalo sve ukupno 400 kn. 200 za ispit i 200 za promjenu znaka  :ljut2:
Ah. Uskoro bude vise slobodnog vremena pa treba malo ispuhat CQ sa novim znakom u eter  :SOS:

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #7 u: 28 Studenoga , 2019, 19:43 »
Čestitam :pivo:
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline Pepi

• *
  • 5
  • 0
« Odgovori #8 u: 13 Prosinca , 2019, 22:18 »
Hajde da nešto pitam. imama "B" kategoriju položenu 1983 god. Od 1989 god. sam bio vani daleko i sada se vratio. Da li se ta dozvola prizna i ako da, što bi trebao napraviti da je aktiviram.

*

Offline alumin

• **
  • 13
  • 0
« Odgovori #9 u: 14 Prosinca , 2019, 06:30 »
Dokaz o položenoj "B" kategoriji s osnovnim podatcima poslati u savez (HRS) Dalmatinska 12 Zagreb.
DAlje po mogućnosti neki klub, HAKOM.

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #10 u: 14 Prosinca , 2019, 18:30 »
Kad ce biti moguce da polazem preko "Skypea". :D

Ili da jednostavno uplatim novac i imam dozvolu.

Pretpostavljam za 15-ak godina, ako do tada skroz ne propadne radioamaterizam.

*

Offline alumin

• **
  • 13
  • 0
« Odgovori #11 u: 14 Prosinca , 2019, 23:56 »
Možda je to puno godina postavljeno. Ovim tempom kako ide bit ce brzo, osipanje veliko dotok mladih katastrofa,
to što mi sami sebe uvjeravamo da nije tako ...............Nove tehnologije preuzimaju mladost i glupost je ograničavati nekakvim
ludim zakonima i ovo malo što je ostalo. Ne anarhija ali ne ni diktatura, nove vrste rada i sve što ide u okviru plana,
još ima pojedinaca koji zagovaraju samo CW i što smo postigli? sve je radioamaterizam (radiooperatorstvo) nek
radi tko što voli, ja znam CW i to moraju svi znati a što neznam pomoću računala ništa odraditi to nije važno jer znam CW.
Zbog mmožebitnog krivog shvaćanja radim CW nisam protiv njega ali isto tako radim i sve drugo pomoću računala, komuniciram i preko satelita, za sve ovo treba i malo muke, današnje tehnologije nude zabave bez puno muke s malo novca pa je logično pitanje ako to uistinu ne voliš i ne uživaš u tome zašto bi se mučio. Još puno toga bi se dalo napisati, vodio tečaje nekada davno po 30-40 polaznika  kad ostane aktivno 10 uspjeh, danas 5-6 i to u osnovnim školama i to što ranije dalje neću pisati zamislite sami. Dokaz su i klubovi sve manje dotacija isto tako i zainteresiranosti ako sve moram sam financirati onda ću sebe ako nemam sredstava e onda ide ono za što imam a to je onda mob. itd. itd. ostati će stariji i mlađi koji baš to vole i uživaju a njih je sve manje. Još treba zakuhati između CB-a  i radioamatera (već jeste) tu je kompletno veselje i put u propast. Često doživio da me pitaju "pa što ti imaš razgovarati s nekim iz Azije, Afrike, Australije" nema jednostavnog odgovora ali se i zamisliš nad pitanjem, za vezu s Novim Zelandom što sve treba napraviti, koje iskustvo steći, znati slušati u pravom trenu se javiti koju opremu imati, pratiti dan, noć, sunčevu aktivnost, uzmeš mob pomoću društvenih mreža u svakom trenu to odradiš. ????????????

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #12 u: 10 Ožujka , 2020, 16:09 »
alumin

Za 5-10 godina na prstima jedne ruke ce se moci pobrojati hr radioamateri.
Postoji li podatak koliko ljudi godisnje dobije dozvolu za radioamatera?

Citao sam na nekom radioamaterskom forumu to sto spominjes oko "CBjasa".
Koliko mrznje i svega sam se na tome forumu nacitao. Medjusobno se radioamateri svadjaju. Jedan drugoga prijavljuju jer im je valjda papir zastario. Provjeravaju jedni druge... ono teski idiotizam. Ko djeca u vrticu. Umjesto da ti ljudi idu u prirodu, da koriste radio uredjaje za korisne stvari, oni se svadjaju po forumuma a stanice im vjerojatno nisu ukljucene godinama. Pa izljevi mrznje prema "CBjasima". "Mi radioamateri smo visa klasa. Mi smo "profesionalni" radio amateri, dok su ti CBjasi obicni amateri, a ne profi amateri poput nas". "Mi smo nesto puno vise od njih" i slicne gluposti. Kao da se svadjaju medjusobno pijani austronauti ili nuklearni fizicari.
Nazalost nove tehnologije su pregazile ovaj hobi. Danas na mobitel mozes pricati sa bilo kime na zemaljskoj kugli u realnom vremenu i jos se mozete gledati na kameri. Nema hoceli li biti veze, nego veze uvijek ima. Da ne govorim o raznim FB, Tviterima i Skypeu i slicnim stvarima. I sve to stane u maloj kutijici sa ekranom. Cudesa se sa time mogu izvoditi. Zato mlade ne zanimaju radiostanice. Jer sa njima nista ne mogu u usporedbi kakva je magija pametni telefon. Oni na to gledaju kao sto su gledali radioamateri 60-ih godina na ljude koji su koristili "dimne signalime" u komunikaciji. Tako mladi danas gledaju na radio uredjaje. Ja nisam nit star, niti mlad ali mene je uvijek zanimalo nesto sto je proslo. Tako imam neku privlacnost prema tim radio uredjajima.
Kazem problem su ti tecajevi. Koliko ih se godisnje odrzava. Morao bi putovati po 600 km izgubiti cijeli dan i sve to i kosta. Zato sam vise puta spominjao da bi to trebalo biti moguce i preko Skypea ili nesto slicno.
U biti mene najvise zanimaju VHF i UHF uredjaji. Njihova prakticna upotreba. Manje nekakvo ganjanje i trazenje u svijetu da mi se netko javi. To mi nije zanimljivo. Ne zanimaju me stranci. Lako je kupiti svu tu opremu za sitne pare. Ali ne zelim raditi "neleglano" mada znam da nebi imao problema da koristim PMR frekvencije ili radio amaterske frekvencije na VHF i UHF kada je to sve prazno. Nigdje nikoga.
Treba to niti omoguceno preko Skypea da se polozi ili kao sto Ameri imaju. Platis licencu na 10 godina za nekoliko desetina dolara i sve je ok. Ne samo da HR zaostaje, zaosteje tu i EU po tom pitanju.

Ako dobro shvacam zakone. Kupim opremu naravno legalno. Ne radi se o naoruzanju, topovima, mitraljezima i municiji nego o prastaroj tehnologiji. E sad, smijem li ja to sve spojiti. Dakle stacionarnu stanicu sa vanjskom antenom na kuci samo za "slusanje". Jel to legalno ili ilegalno? Kupim opremu na ebayu ili u Njemackoj i postavim radio uredjaj u kuci ili u automobilu, ako samo "slusam" nikakav prekrsaj ne cinim?

Ili je potrebna i nekakva dozvola za postavljanje radija i vanjske antene u kuci, automobilu il na plovilu ako ne stiscem PTT tipku?

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #13 u: 10 Ožujka , 2020, 19:59 »
Eh, Marine, hoces li opet početi kako je nakaradno polagati ispit? Kako ćes kupiti papir? Molim te, nemoj
R0, S17, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #14 u: 14 Ožujka , 2020, 10:06 »
Prastara tehnologija

Via Tapatalk

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #15 u: 16 Ožujka , 2020, 14:26 »
Prastara tehnologija

Via Tapatalk
U usporedbi sa mobitelom, odnosno pametnim telefonom - jest. Ali bez obzira na to, ja vidim prakticnu i korisnu stranu radija. I ima mi u tome neke privlacnosti.

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #16 u: 16 Ožujka , 2020, 15:45 »
Ja još dalje ne kužim čemu ti usporedivaš radio s mobitelom. To je glupost. To je ko da usporedivaš hibrid auto sa tomo vinkovićem.

I ta tvoja prastara tehnologija je još dan danas mobitelima baza za funkciju, jer rade preko radiovalova.

Via Tapatalk

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #17 u: 16 Ožujka , 2020, 21:40 »
Pa, svi koji se bave nekakvim hobijem udareni su mokrom carapom po glavi. Netko vise, netko manje. Pa, kad je tako, opusti se i uzivaj u hobiju :LOL: Bio moderan ili prastar, nije važno. Uživaj
R0, S17, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #18 u: 18 Ožujka , 2020, 22:47 »
Pa naravno. Puno ima prastarih, a jos vise nelogicnih stvari koje su nekim ljudima hobiji.
Radio stanice su prastara tehnologija u odnosu na mobitel koji je "visoka magija". Ali to ne znaci da ja vise voim mobitele od radio stanica.

*

Offline djuro_pedala

• *
  • 3
  • 0
« Odgovori #19 u: 27 Ožujka , 2020, 20:44 »
Jel mi može netko od vas "legalnih" radioamatera objasniti zašto je najveći radioamaterski forum (Hrvatskog Radioamaterskog Saveza) zatvoren samo za vas licencirane. Šta je recimo sa nama koji nemamo licencu ili sa mladima koji tek ulaze u taj svijet i trebaju savjet?
Gdje god se piše o tome, kukate kako nema mladih, kako sve umire bla bla. Eto ja dok sam kretao u te vode sam imao 1001 pitanje. Gdje sam mogao pitati za pomoć? Jedan jedini radioamaterski forum mi je nedostupan. I što sam bio prisiljen napraviti? Uključio sam se na strane forume ( Engleske ). Što je sa ljudima ( pogotovo mladima ) koji nisu toliko dobri sa Engleskim?

Govorim iz svog primjera, 100 puta sam razmišljao otići položiti taj ispit. I onda krenem googlati o tome.

I zapitam se, dobro ljudi jel se to netko zajebava? Uz to, ne mogu vjerovati da na stranicama radioamaterskog saveza nema nikakve literature za pripremu ispita (ili primjera ispita? ).

U doba kada se fakulteti i vrlo ozbiljni tečajevi završavaju online, mene će netko u mozak sa odlaskom pisanja ispita, zahtjevima i slično da bi tu i tamo razmjenio koju riječ s Baofengom. Na kraju se zapitam jel mi to treba? Naravno da ne.  :D

Eto, a vi i dalje tražite, citiram:

Citat:
Ispravno popuniti obrazac zahtjeva za izdavanje dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra u amaterskoj službi:

Za svaki uređaj navesti frekvencijsko područje uporabe i pripadajuće antenske sustave s naznačenim dobitkom u dBd (s uračunatim gubitcima u kabelu i konektorima),
    Za najveću dopuštenu snagu odašiljača (W) – upisati max. snagu uređaja (kako je tvornički deklarirana),
    Iz navedenog izračunati ERP (W);

Uz popunjen obrazac potrebno je priložiti sljedeće:

Dokumentaciju sukladno članku 12. stavku 2. Pravilnika o amaterskim radijskim komunikacijama (“NN” 45/12, i “NN” 97/14) i članku 14. stavku 5. Pravilnika o uvjetima dodjele i uporabe radiofrekvencijskog spektra (“NN” 45/12, “NN” 50/12 i “NN” 97/14), tj. potvrdu o prijedlogu pozivne oznake i razredu amaterskog radio-operatora koju izdaje Hrvatski radioamaterski savez i dokaz o položenom radioamaterskom ispitu za A ili P razred,
    Izvornik prethodno izdane dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra (ukoliko je navedena izdana),

I kukajte kako radiamaterizam izumire  :LOL: :LOL: