Mali test tvrdoće noža pravljenog od vodilice motorne pile nakon kaljenja

• 2 replies
  • 457 views
*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
  • Spol: Muški
Vodilice motornih pila su dosta čest materijal za noževe, mačete, rezalice za meso itd. kod početnika i hobby knifemakere kakav sam i sam  :LOL:.
Nekako se pogrešno ustalilo da su noževi od vodilica motorki mekani. Ako se dobro zakale noževi od vodilica motornih pila  mogu biti izuzetno tvrdi.
Ovo je mali test jednog takvog noža.

P.S.
Već sam napravi ovu temu sa istim nazivom i sadržajem ali iz nekog razloga ga nema. Dakle ako se kojim slučajem pojavi duplikat ja se ispričavam.

« Zadnja izmjena: 27 Travnja , 2019, 17:14 od Wolfie »

*

Offline Delta

• **
  • 19
  • 0
Respekt

*

Offline Bushcraft Wolf

• *
  • 1100
  • 11
Mekani su jer većina ih ne kali... Znači pažljivo izreže blank iz vodilice uz hlađenje vodom i izradi nož...i gotovo,bez kaljenja.

Pa bude malo mekši.

I sam sam tako radio mačete još ko klinac...izrežeš blank,namotaš kožu umjesto drške i gotovo.

Vodilice su često od 1055,1075 i 1095 čelika,koji su inače i jedni od najdražih karbonskih čelika za izradu noževa.
Naravno,koriste se i drugi čelici,ali ovi su najčešći na vodilicama koje ja kupujem.

Jedina je mana sad su vodilice većinom iz tri zanitana dijela,tako da se dobije jako tanak komad čelika. Tako da treba paziti kad se uzima vodilica.

The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...