Čaj od borovih iglica

• 9 replies
  • 312 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1911
  • 19
Čaj od borovih iglica
« u: 15 Travanj , 2019, 23:51 »
Ako oko mene, u prirodi, čega ima, onda je to bor. A ja nikad do sada nisam pio, pa ni kuhao, čaj od borovih iglica.

Prvi put sam čuo za taj čaj kad sam čitao o sibirskim logorima za vrijeme Staljina, tamo su ga znali kuhati jer je bio izvrsna dopuna lošoj logoraškoj prehrani, ali za kuhanje tog čaja mogli ste i platiti glavom (jasno, i za sve drugo, ako je krvrnik odlučio da ste gotovi, bilo šro mu je bio dovoljan razlog da umrete u mukama).

Na internetu se možće pronaći svakavih recepata, ali više bih volio čuti nečije iskustvo nego isprobavati sumnjive recepte...

Antune...?

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • Spol: Muški
  • 9A3AZY
Odg: Čaj od borovih iglica
« Odgovori #1 u: 16 Travanj , 2019, 09:15 »
Pa iskreno nisam nikad pio taj čaj. Ne privlači me nekako taj okus. Probao sam u nekom trenutku " med" od borovih iglica i nije mi se svidio. Što se pak tiće čaja, nema tu neke čarolije...žličica borovih iglica u 2dcl kipuće vode...pričekati desetak minuta, pa zasladiti po ukusu. Dobar je za dišne puteve.
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline M r k i

• 163
  • 4
« Odgovori #2 u: 26 Travanj , 2019, 22:18 »
Koliko ja znam, najbolje je kuhati čaj od mladih iglica koje su tek izbile i svjetlije su boje. One sadrže najviše vitamina c, a kuha se kako Antun reče. Inače svako proljeće pravim i '' med''od iglica bora.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #3 u: 27 Travanj , 2019, 08:13 »
Naravno mladi izbojci su najbolji, no može se i starije iglice koristiti.

*

Offline FrankyRC

• **
  • 62
  • 1
« Odgovori #4 u: 28 Travanj , 2019, 01:04 »
Inače kuhanje čaja u kipučoj vodi neznan koliko ima smisla. Sa velikom temperaturon sve dobro izađe il nestane. tako da je puno bolje toplu il čak mlaku vodu pa dulje držati.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #5 u: 28 Travanj , 2019, 07:37 »
Ne kuha se nego se stavi u kipuču vodu. Nakon što voda zakipi miče se sa vatre i ubacuju se iglice. Kuhanje je kada bi ostalo na vatri i kipilo neko vrijeme. U mlaku vodu možeš staviti jedino čaj u vrečici koji će ispustiti boje i umjetne arome. Kada ubereš biljku za čaj na livadi ili u šumi čak je poželjno ubaciti u kipuču vodu i zbog parazita i bakterija koje žive na njoj
Samo rijetki čajevi se ostavljaju preko noči da odstoje u hladnoj vodi, ali se griju kad se procijede...
« Zadnja izmjena: 28 Travanj , 2019, 07:56 od Antun »

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #6 u: 28 Travanj , 2019, 11:08 »
Ja sam pio i  gorko je u vražiju mater, treba se naviknuti. Ja inače volim slatko tako da....  Ali jako je zdravo, dakle iglice su pune vitamina C posebno mlade iglice koje su svjetlije. Jača organizm, imunitet, čaj je odličan za prehladu i liječenje skorbuta( nedostatak vitamina C u organizmu, nekada se umiralo od toga). Dobar je za bubrežni kamenac, ima diuretsko djelovanje tako da ubrzava izbacivanje viška vode iz organizma, te tako djeluje na regulaciju krvnog tlaka.
Bogom dano!

Add.

Eh da, da ne bude zabune nisu svi četinari dobri za pravljenje čaja i sirupa (iglice i pupoljci). Neki su otrovni kao što su tisa ili tuja.
Bor, smreka, jela da, Tisa ili tuja ne.
« Zadnja izmjena: 28 Travanj , 2019, 11:41 od Wolfie »

*

Offline M r k i

• 163
  • 4
« Odgovori #7 u: 25 Svibanj , 2019, 12:24 »
. GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Poslano sa mog 4047F koristeći Tapatalk

*

Offline Wolfie

• 250
  • 1
« Odgovori #8 u: 25 Svibanj , 2019, 15:21 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
. GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Ovo je friško. :thumbs:

*

Offline M r k i

• 163
  • 4
« Odgovori #9 u: 25 Svibanj , 2019, 15:23 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ovo je friško. :thumbs:
Od dsnas, kolega.  :pivo: