Šatorsko krilo

• 2 replies
  • 134 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1842
  • 18
Šatorsko krilo
« u: 28 Veljača , 2019, 23:50 »
Prevrtili smo mnoge teme, dotaknuli smo ga se po nekim drugim temama, ali samu temu o šatorskim krilima nismo imali.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Nezahvalno od nas.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Kao prvo, moram reći kako je šatorsko krilo relikt prošlosti. Novi moderni materijali, daleko laganiji, zamijenili su šatorsko krilo u vojnoj primjeni. A onda, nekao, poslijedično i u civinoj uporabi kod planinara, ljubitelja prirode, onih koji baš ne vole prirodu, ali su aktivni u njoj i slične živadi koja se sreće na našem Forumu.

A šatorsko krilo je univerzalan komad opreme. Evo čemu sve služi:

- smotan - kao jastučić za sjedenje;
- ispružen i preklopljen na tri djela - kao karimat;
- spojen s više krila - kao šator;
- donji kraj zakačen na dugme, a konopčići stegnuti - kao kabanica;
- presavijen napola preko konoca ili letve - kao mali šator;
- razapet iznad šatora - kao zaštita šatora od kiše i sunca;
- razapet iznad mjesta gdje se boravi - kao suncobran;
- presavijen napola i konopcem povezani suprotni krajevi, s granama provučenim kroz njega - kao nosiljka za ranjenika;
- kao u prethodnoj točki s krajevim grana na rašljama  - kao poljski krevet;
- razapet preko rupe - za sakupljanje kišnice;
- s konopom provučenim kroz sve ušice - kao vreća;
- za maskiranje;
- prebačen preko ravne površine - kao stolnjak;
- kao deka;
- kao prostirka;
- kao cerada za prekrivanje opreme u slučaju kiše;
- ...

E, pa kad je ovako univezalno korisno, zašto se izbacuje iz uporabe?

Dva su razloga: prvi je težina, drugi je to što su različiti drugi djelovi opreme preuzeli na sebe  ove funkcije koje su ovdje navedene.

Osobno, imam ih nekoliko, ali se ne sjećam kad sam posljednji put negdje vukao šatorsko krilo sa sobom.

*

Offline FrankyRC

• **
  • 37
  • 1
Odg: Šatorsko krilo
« Odgovori #1 u: 01 Ožujak , 2019, 13:56 »
Sve si napisao. Jedino šatorsko krilo mi je nekako pre univerzalno. Odnosno može se upotrijebiti na "100" načina i funkcija, a u nijednoj ne briljari. Ono kad nemaš ništa bolje i kad trebaš imrovizirat je super, a u usporedbi sa orginalnim stvarima te namijene nema šta tražit. Tipa karimat (izolacija), kabanica (težina i propusnost),.....
Velika prednost mu je što ga skoro svaka kuča posjeduje, bar jednoga :-).
Mislim da su raznorazne cerade odnosno tarpovi modernija i bolja verzija šatorskog krila, al opet za večinu namjena kao improvizacija u nedostatku boljega.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1842
  • 18
Odg: Šatorsko krilo
« Odgovori #2 u: 01 Ožujak , 2019, 23:00 »
Jako dobro rečeno Franky, ono što sam želio reći, a preskočio sam: za većinu ovih namjena, šatorsko krilo je rješenje - ali loše.

Odnosno, kad nema boljeg i ovo je nekakvo rješenje.

Šatorsko krilo je ekvivalent, po težini, jakni i nadhlačama od goretexa. A kao zaštita od kiše to dvoje se ne može usporediti. Mali iglu šator za dvoje je po težini također jednako težak kao šatorsko krilo, a o komforu u usporedbi se ne može ni govoriti.

Zanimljivo je što sam u JHA na postojavanje, povremeno, nosio šatorsko krilo i to mu je zapravo bila čitava svrha, a jedina namjena u tih godinu dana ročne vojske je bila za sakupljanje suhog lišća.

U ratu, istina, u nedostatku druge opreme služilo mi je i kao kabanica, i kao deka, i kao suncobran, i kao zaštita od kiše, i kao kamuflaža, i kao jastuk, i kao jastučić za sjedenje, i kao karimat, i kao prostirka, možda je imao još koju namjenu, pa, prošlo je 25 godina od tada, sjećanje pomalo već i blijedi...