Kultura Hrvatskog Radioamaterstva

• 46 replies
  • 501 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4125
  • 20
  • Spol: Muški
  • QRP SSB
Kultura Hrvatskog Radioamaterstva
« u: 15 Veljača , 2019, 11:32 »
Evo da se ispljuvam malo o radioamaterstvu u HR. Ja sam ponosam radioamater od 5. mjeseca 2018. godine i od onda sam (sa većom pauzom od 8. mjeseca do 1. mjeseca ove godine) obavio 41 logirana razgovora na KV području (ne računajući one sa poznanicima i VHF). I to u 17 država. To nije puno, ali za mene jest, jer ja od kuće nemogu emitirat radi topografije okolo mene. Sad sam nedavno razvukao žicu s balkona preko vrta od suseda i mogu sada radit na 80m, dakle stupit u kontakt sa regionalnim ljudima i tu i tam neki razgovor sa francuzom, englezom il njemcem itd. Ali žicu ću demontirati jer mi uopće nije volja razgovarat s našim radioamaterima. Zašto?

Neznam gdje da počnem.

Upravo sam imao razgovor sa jednim likom iz Križevaca, prije nego sam uletio u razgovor sam slušao razgovor njih trojica. Da ne ispadne da baš uletim direkt u njihov razgovor. Tokom slušanja, pa slušao sam ih jedno 20 minuta, niti jedan pozivni znak nije bio spomenut. Između ostalog, vrijeđali su se i prijetili jedan drugome. Što je bilo i za očekivati, o tome budem kasnije malo više.
Dakle uletim onda u jednoj pauzi, predstavim se sa pozivnim i lokacijom, a on meni sa bahatim oštrim i komandirajućim glasom: IME!
Ja onak, pa zovem se Aleksander... I ja očekivao da se on predstavi, ali ništa. Samo pozivni i QTH. Ime mi nije rekao. Ja si mislim.. okeeeej  :zbunjen:
Uletio sam negdje sa ovim riječima: Izvinite što uletavam, zanimao bi me samo kratki signal raport. Ja sam taj i taj, pozivni ovo ono iz Krapine.
I onda mi veli, ajde reci što hočeš.. Ja onak već malo na granici da ne postanem nepristojan, ja velim da želim raport, dao mi on raport. Ja mu velim koji setup furam i da mi je žica na 3-5m izna zemlje radi nvis propagacije. On meni, to ti ne valja. Ja onak, pa kak, dao si mi 58 ja VAS čujem 59. Inače, ne veli se VAS nego to u RA. Ali taj stav me već podsvjesno stavio u distanciran položaj. Još mu želim nešto ispričati i lik me pregazio sa 73. Ugasim stanicu i mislim si, pa koji -urac...

Ali nije to jedino. Da ne uvrijedim neke poštene senior radioamatere, ali mogu reći da 95% svih mojih kontakta sa radioamaterima koji imaju neki staž da se tako ponašaju prema ljudima koji se priduže. I to mi lagano ide na onu stvar i totalno mi je prešla volja za komunikacijom sa Hrvatima. Kada slušam kaj se događa na R6 u Zagrebu, to se vrijeđa, prijeti smrću, prejdeš na KV da se makneš od toga, i tamo se opet neki dva kolju i svade i vrijeđaju.

Hamradio spirit? Nula bodova

Ponašanje prema novakima? Nula bodova

Bahatarenje, pametuvanje.

Razgovori sa RA izvan HR? Ljubaznost, strpljivost, želja za izmjenu iskustva, uvažavanje tvojih iskustva i mišljenja, respekt. Nikad, nikad nisam imao negativan razgovor sa radioamaterom izvan Hrvatske. Pozdravi obiteljama, želje sreće i sve najbolje na svakom završetku razgovora. Toplina i ljubaznost, što bi tako trebalo svugdje biti.

Zato pitam, po čemu se mi Hrvati toliko razlikujemo u radioamaterstvu od ostatka svijeta?
Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
Odg: Kultura Hrvatskog Radioamaterstva
« Odgovori #1 u: 15 Veljača , 2019, 11:55 »
žalosno je što ti "prekaljeni i iskusni" dugogodišnji radioamateri govore o nekakvom HAM spiritu,, pravilima ponašanja, kodeksu radioamaterizma, a sami se ne pridržavaju toga.

Hrpa nesposobnih glumaca koji bi ti uvalili staru opremu po visokim cijenama...čast nekolicini izuzetaka...
Jedan po drugom pljuju, svak je svakog za nešto zaj...o, a kad se sretnu onda se ližu...dvoličnost na visokom nivou

« Zadnja izmjena: 15 Veljača , 2019, 12:04 od Antun »

*

Offline Frosty

• **
  • 31
  • 0
« Odgovori #2 u: 15 Veljača , 2019, 12:25 »
Znam Preppy...doživio isto...Zato me niti nema na 2m. Ja čak niti nemam vanjsku VHF/UHF antenu. Međutim, nemoj da te to baci u bed. Ima i ok ljudi, samo trebaš skužit koji su to. Ja isto imam ekipu sa kojom redovito komuniciram i koje poštujem. To je svega par frendova sa kojima se i nađem izvan banda i to ti je to. Za sve ostale me libo. U startu sam se i ja probal ubacivat u razgovore nepoznatima ko i ti, ono čisto zbog raporta i da se upoznam s ljudima i dobio isto takve odjebe da mi se zgadilo. Ne kužim u čemu je stvar...Čak jedanput me je thrashal tip koji me zna otprije, ali nije skužil u početku da me zna osobno ,a kad je skužil ko sam, onda odjednom spika A joj kak si ti meni , si dobro, super kaj si se javil i tak...Ma reko daj odjebi. Al velim, ima ih i ok, samo kaj te ovo puno više razje... pa je dojam jači. 
Al dobro...adapt, overcome, improvise..nedaj se...

sry na grdim riječima...ali hitilo me

*

Offline Frosty

• **
  • 31
  • 0
« Odgovori #3 u: 15 Veljača , 2019, 12:30 »
Btw.. ham spirit. Ne vjerujem u ta sra...Imam samo jedan spirit za sve situacije. Nemam posebne spirite za različite situacije. Kak su te odgojili tak buš se i ponašal u svim situacijama...

*

Offline miro

• *
  • 9
  • 0
« Odgovori #4 u: 15 Veljača , 2019, 12:34 »
Je tak je u potpunosti se slazem   Frosty , netreba   sam tak odbaciti  amaterizam to je nekima zabava a nekima je to sprdacina  ko je bolji ko je jaci. E ja i frosti  se stalno  :zauho: svadjamo kam bumo isli   i kaj bumo delali :rofl2:  haha sala  mala , zato treba skuziti ljude , Eto necu  dugo nisam vjest pisanju al  koju recenicu  bum napisal  pozdravcek
328mic028   GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Frosty

• **
  • 31
  • 0
« Odgovori #5 u: 15 Veljača , 2019, 12:36 »
Mirek... :ples:

*

Offline miro

• *
  • 9
  • 0
« Odgovori #6 u: 15 Veljača , 2019, 12:40 »

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

valjda nebu opala antena
328mic028   GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Bushcraft Wolf

• 953
  • 10
« Odgovori #7 u: 15 Veljača , 2019, 12:43 »
To je općenita nekultura nas balkanaca...ne samo u radioamaterizmu...vec u svemu... Nisu svi takvi,ali masa nas balkanaca je takva...ono "tko sam,šta sam".

Npr koliko sam ja samo prijetnji dobio na fejsu po kojekakvim komentarima,a ušute se ko pičke kad im dam svoju adresu i tražim iban da mu lovu uplatim da dode do mene ako je tolika faca...jaja se odmah u šupak uvuku.

The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Frosty

• **
  • 31
  • 0
« Odgovori #8 u: 15 Veljača , 2019, 12:48 »
Wolf...dobar si..sad si me fakat nasmijal.

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #9 u: 15 Veljača , 2019, 12:50 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
To je općenita nekultura nas balkanaca...ne samo u radioamaterizmu...vec u svemu... Nisu svi takvi,ali masa nas balkanaca je takva...ono "tko sam,šta sam".

Npr koliko sam ja samo prijetnji dobio na fejsu po kojekakvim komentarima,a ušute se ko pičke kad im dam svoju adresu i tražim iban da mu lovu uplatim da dode do mene ako je tolika faca...jaja se odmah u šupak uvuku.

Imal sam ja sličnu situaciju na R6.Spominjanje majke,lomljenje nogu i svakojake smiješne prijetnje Dal sam mu adresu ime i prezime i rekao nekna vrati i to mi u facu kaže...dakako nije se pojavio
neznam mu pozivni...al zovu ga čaruga

*

Offline Bushcraft Wolf

• 953
  • 10
« Odgovori #10 u: 15 Veljača , 2019, 12:51 »
A jbg,kad sa imternet ratnicima ne možes drukčije... U tu skupinu bi upali i ti "ham ratnici" koji prijete i bahate se preko žice... A kod kuce mu se žena pegla sa mesarom,djeca ga ne jebu ni dva posto...pa misli kompenzirati to i malu čunu prijeteći nekome koga niti vidi niti zna.

Ja sam Hrvat,ponosim se time...ali,brate,da smo u vrhu po nekulturi i odgoju jesmo...ne samo mi,općenito Balkan. Kao da smo zaostali.
« Zadnja izmjena: 15 Veljača , 2019, 12:53 od Bushcraft Wolf »

*

Offline Frosty

• **
  • 31
  • 0
« Odgovori #11 u: 15 Veljača , 2019, 12:58 »
I2 haplogrupa...

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #12 u: 15 Veljača , 2019, 13:01 »
I2 haplogrupa...

????

*

Offline Frosty

• **
  • 31
  • 0
« Odgovori #13 u: 15 Veljača , 2019, 13:03 »
Genetika, Antune. Previše za ovdje pisat.

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #14 u: 15 Veljača , 2019, 13:05 »
Genetika, Antune. Previše za ovdje pisat.

aha OK

*

Offline Bushcraft Wolf

• 953
  • 10
« Odgovori #15 u: 15 Veljača , 2019, 13:06 »
...balije,ustaše i četnika...kako to Edo Maajka kaže.

*

Offline Preppy

• *
  • 4125
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #16 u: 15 Veljača , 2019, 13:06 »
Ma sigurno me to nebude iz radioamaterstva otjeralo. Ali idući put kad idem na breg i malo emitirat, ne zovem CQ na hrvatski nego engleski a kad bum imal yagicu, nju okrećem prema sjeveru a ne prema jugu.
Žalosno je sve to. Neki ljudi su zaista zaostali, sad neznam jel genetika il odgoj. I vjerojatno je i takvo stanje u državi jer se ta zaostalost vuče do najvećih vrhova. Al nemo o politiki, sorry!

Sve u svemu, danas imal malo razočaranje i posle skidam žicu. Jer sa 40m nemogu do Zagreba da se čujem s Frostijem a na 80m nisam nikog normalnog iz Hrvatske čuo.
Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Offline Frosty

• **
  • 31
  • 0
« Odgovori #17 u: 15 Veljača , 2019, 13:10 »
A bit će prilike.., nekaj bumo zmislili...

*

Offline 9alpha

• 152
  • 6
« Odgovori #18 u: 15 Veljača , 2019, 14:50 »
Evo da se ispljuvam malo o radioamaterstvu u HR. Ja sam ponosam radioamater od 5. mjeseca 2018. godine i od onda sam (sa većom pauzom od 8. mjeseca do 1. mjeseca ove godine) obavio 41 logirana razgovora na KV području (ne računajući one sa poznanicima i VHF). I to u 17 država. To nije puno, ali za mene jest, jer ja od kuće nemogu emitirat radi topografije okolo mene. Sad sam nedavno razvukao žicu s balkona preko vrta od suseda i mogu sada radit na 80m, dakle stupit u kontakt sa regionalnim ljudima i tu i tam neki razgovor sa francuzom, englezom il njemcem itd. Ali žicu ću demontirati jer mi uopće nije volja razgovarat s našim radioamaterima. Zašto?

Neznam gdje da počnem.

Upravo sam imao razgovor sa jednim likom iz Križevaca, prije nego sam uletio u razgovor sam slušao razgovor njih trojica. Da ne ispadne da baš uletim direkt u njihov razgovor. Tokom slušanja, pa slušao sam ih jedno 20 minuta, niti jedan pozivni znak nije bio spomenut. Između ostalog, vrijeđali su se i prijetili jedan drugome. Što je bilo i za očekivati, o tome budem kasnije malo više.
Dakle uletim onda u jednoj pauzi, predstavim se sa pozivnim i lokacijom, a on meni sa bahatim oštrim i komandirajućim glasom: IME!
Ja onak, pa zovem se Aleksander... I ja očekivao da se on predstavi, ali ništa. Samo pozivni i QTH. Ime mi nije rekao. Ja si mislim.. okeeeej  :zbunjen:
Uletio sam negdje sa ovim riječima: Izvinite što uletavam, zanimao bi me samo kratki signal raport. Ja sam taj i taj, pozivni ovo ono iz Krapine.
I onda mi veli, ajde reci što hočeš.. Ja onak već malo na granici da ne postanem nepristojan, ja velim da želim raport, dao mi on raport. Ja mu velim koji setup furam i da mi je žica na 3-5m izna zemlje radi nvis propagacije. On meni, to ti ne valja. Ja onak, pa kak, dao si mi 58 ja VAS čujem 59. Inače, ne veli se VAS nego to u RA. Ali taj stav me već podsvjesno stavio u distanciran položaj. Još mu želim nešto ispričati i lik me pregazio sa 73. Ugasim stanicu i mislim si, pa koji -urac...

Ali nije to jedino. Da ne uvrijedim neke poštene senior radioamatere, ali mogu reći da 95% svih mojih kontakta sa radioamaterima koji imaju neki staž da se tako ponašaju prema ljudima koji se priduže. I to mi lagano ide na onu stvar i totalno mi je prešla volja za komunikacijom sa Hrvatima. Kada slušam kaj se događa na R6 u Zagrebu, to se vrijeđa, prijeti smrću, prejdeš na KV da se makneš od toga, i tamo se opet neki dva kolju i svade i vrijeđaju.

Hamradio spirit? Nula bodova

Ponašanje prema novakima? Nula bodova

Bahatarenje, pametuvanje.

Razgovori sa RA izvan HR? Ljubaznost, strpljivost, želja za izmjenu iskustva, uvažavanje tvojih iskustva i mišljenja, respekt. Nikad, nikad nisam imao negativan razgovor sa radioamaterom izvan Hrvatske. Pozdravi obiteljama, želje sreće i sve najbolje na svakom završetku razgovora. Toplina i ljubaznost, što bi tako trebalo svugdje biti.

Zato pitam, po čemu se mi Hrvati toliko razlikujemo u radioamaterstvu od ostatka svijeta?
Odi na 3.725 pa vidi sta je tamo🤦‍♂️ili na 3.650 tamo je opci uzas

*

Offline worbrc

• **
  • 35
  • 0
« Odgovori #19 u: 15 Veljača , 2019, 22:31 »
Da, znam, nažalost da je tako. Naročito na dva metra. Ja u Zagrebu slušam, ako slušam, R0 i UZZ na 70 cm. Na simplekse i ne idem. Ako se javim, javim se na cw i ssb.

Na kv samo cw, nešto malo ssb. Ne radim digitalijama to mi je dosadno i glupo.

A ponašanje? Pa, sam si rekao. Zovu se nadimcima. I tako se identificiraju. Nadimcima sa CB. Promijenili su frekvenciju, položili razred, imaju pozivni ali nisu se promijenili u glavi. Žali bože takvih amatera.

Radioamaterizam je jako širok. Ako pratite Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi znate da je postavljen geostacionarni radioamaterski satelit. Repetitor koji pokriva Evropu i Afriku. S druge strane imas nekog tko radi sa pet tranzistora i četiri AA baterije, samo cw. Imaš hrpu opsega, vrsta rada. Možes se igrati antenama, uređajima, portablom ovdje ili ondje, sa sto stvari. Netrebaš se petljati sa kretenima. Nažalost, nema druge nego da čekamo da takvi izumru sami po sebi. Jer im nitko ništa neće. Nitko se ne želi petljati sa njima. To je zatvorena grupa idiota koji komuniciraju samo međusobno. Isto kao što u životu izbjegavaš neke vrste ljudi, izbjegavaj ih i na frekvenciji. Ja tako radim