Šatorologija

• 33 replies
  • 361 views
*

Online Preppy

• *
  • 4168
  • 20
  • Spol: Muški
  • QRP SSB
Odg: Šatorologija
« Odgovori #20 u: 15 Veljača , 2019, 09:36 »
Može. Samo ne na nitrobazi.

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Online Antun

• 585
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #21 u: 15 Veljača , 2019, 09:49 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Može. Samo ne na nitrobazi.

Via Tapatalk

ok na nitro bazi je preagresivan.
Al nisam ni ovo znal....hvala Preppy

*

Online Preppy

• *
  • 4168
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #22 u: 15 Veljača , 2019, 10:43 »
za svaki slucaj kapni jednu kap sintetickog razrijedivaca na materijal negdje gde se ne vidi da bus 100% siguran da ga ne zblajha ili nekaj.

*

Online Antun

• 585
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #23 u: 15 Veljača , 2019, 10:46 »
za svaki slucaj kapni jednu kap sintetickog razrijedivaca na materijal negdje gde se ne vidi da bus 100% siguran da ga ne zblajha ili nekaj.

ma sve meni jasno. Samo razređivač je masan, a silikon se ne prima na masnoču...zato sam malo zgubljen, a i razređivač je otapalo...pa...

*

Online Antun

• 585
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #24 u: 15 Veljača , 2019, 10:52 »
Možda je ovo sigurnije i lakše za nanjeti...

*

Online Preppy

• *
  • 4168
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #25 u: 15 Veljača , 2019, 11:17 »

ma sve meni jasno. Samo razređivač je masan, a silikon se ne prima na masnoču...zato sam malo zgubljen, a i razređivač je otapalo...pa...

Kak bi bil masan ak s njime i farbu razrijedis. Pa se nebi onda nit farba primila za materijal  :zbunjen2:

*

Offline Bushcraft Wolf

• 961
  • 10
« Odgovori #26 u: 15 Veljača , 2019, 12:37 »
Kao netko tko se dosta bavi farbom i razrjeđivačima...mjesečno.kroz mašinu provučem 200+ litara razrjeđivača,plus pranje ručnog alata... Farbu razrjediš jer je na uljnoj bazi...kao i spomenuti razrjeđivač... Nitro boja je na nitro bazi kao i nitro razrjeđivač... Iako su nas učili da se u pravilu boja ne razrjeđuje sa nitro razrjeđivačem nikad... Iako ja svoju razrjeđujem i sa razrjeđivačem i sa čistačem,pogotovo po zimi jer ne mogu nabiti potreban tlak da dobijem širinu mlaza zbog guste boje zbog hladnoće,po ljeti razrjeđujem ako je boja bila otvorena pa da mi se ne štopa dizna,to radim samo sa jednokomponentnom bojom...inače radim markiranje ceste.
 Zanimljiva stvar,dvokomponentnu boju po potrebi zgusnem sa vodom...nekad bude prerijedka kad se doda učvršćivač...

A da ce silikon otopiti i da ce se moći premazati i da drži,hoće ... Nisam šatore mazao pa ne mogu o tome...ali da se silikon moze "razrjediti" sa sintetickim razrjeđivačem,može...i naravno da ta smjesa opet lijepi kad ju mazeš na nešto...isprobano.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline GoranM

• **
  • 52
  • 0
« Odgovori #27 u: 15 Veljača , 2019, 12:54 »
Ono sto mi se ne svidja kod onih zajo satora jest da mi se cini kako se postavljaju iskljucivo kao jedan sistem.

AKo je sator dvoslojni puno mi je draze da se mogu postavljati i odvojeno, ovisno o vremenskim uvjetima npr:

ili

Definitivno jednoslojni samo sa membranom, mislio sam na jedan sa eVentom, ali niti to vjerojatno nije neka magija koja bas nikada ne kondenzira. Generalno sam li-la sa membranama. Jest da disu bolje od potpuno nepropusnih i stite bolje od jace disucih, ali su zato pomalo ni vrit ni mimo, a nema ih toliko na satorima da bi baza recenzija i iskustava bila dovoljna za procjenu, tako da dosta dvojim oko izbora buduci nisam nikad osobno koristio.

Inace za toplije i mirnije vrijeme mi se svidja ovaj sistem:

Sto se kise tice - ako se radi o duzem kampu gdje mze biti dugotrajne kise vjerojatno je ionako najpametnije ponjeti i tarp, nista nije apsolutno nepromocivo.
« Zadnja izmjena: 15 Veljača , 2019, 12:56 od GoranM »

*

Offline FrankyRC

• **
  • 37
  • 1
« Odgovori #28 u: 15 Veljača , 2019, 13:09 »
kvalitetan šator ako je pravilno postavljen i pravilno se koristi sigurno neče prokišnjavat. Osim ako eventualno pere pljusak 2 dana bez prestanka. Impregnacije za šatore postoje več tvorničke, nisam ih nikad koristio al vjerujem da su vrlo slične onima za membransku odječu tako da je princip rada isti

*

Offline GoranM

• **
  • 52
  • 0
« Odgovori #29 u: 15 Veljača , 2019, 13:13 »
kvalitetan šator ako je pravilno postavljen i pravilno se koristi sigurno neče prokišnjavat. Osim ako eventualno pere pljusak 2 dana bez prestanka. Impregnacije za šatore postoje več tvorničke, nisam ih nikad koristio al vjerujem da su vrlo slične onima za membransku odječu tako da je princip rada isti

Moguce i da netko mjesa kondenzaciju sa prokisnjavanjem, buduci je cesto ima vise po takvom vremenu.

*

Online Preppy

• *
  • 4168
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #30 u: 15 Veljača , 2019, 13:16 »
Problem kod svih šatora su šavovi. Jer sumnjam da će prokisnut membrana sa vodostupcem od 3000mm osim ako se baciš s šatorom u Savu.
Šavove imaš razne, prelijepljeni sa trakom, impregnirani sa silikonom ili konac silikonski koji se napuhne kad se namoči i zabrtvi rupicu šivanja ili kombinacije navedenog.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 961
  • 10
« Odgovori #31 u: 15 Veljača , 2019, 16:55 »
Problem kod svih šatora su šavovi. Jer sumnjam da će prokisnut membrana sa vodostupcem od 3000mm osim ako se baciš s šatorom u Savu.
Šavove imaš razne, prelijepljeni sa trakom, impregnirani sa silikonom ili konac silikonski koji se napuhne kad se namoči i zabrtvi rupicu šivanja ili kombinacije navedenog.
S tim se slažem... Ja sam imao par jeftinih šatora koji su mi bili postavljeni u dvorištu za klince,iz Jyska... Znaci kupim šator,postavim ga u dvoristu za djecu i bude postavljen tako.dok ga pas i djeca ne uniste.

I ako ne bude 2-3 dana jake kise uzastopce,ne propusta platno. A većina ih je propustila na šavovima.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline FrankyRC

• **
  • 37
  • 1
« Odgovori #32 u: 15 Veljača , 2019, 19:52 »

Moguce i da netko mjesa kondenzaciju sa prokisnjavanjem, buduci je cesto ima vise po takvom vremenu.

KOndenzacija se javlja i kad nema kiše, tj. javlja se zbog razlike u temperaturi vani i u šatoru.
Glede šavova, dobar šator ima varene i impregnirane šavove tako da sigrno neče propustit.

*

Offline GoranM

• **
  • 52
  • 0
« Odgovori #33 u: 15 Veljača , 2019, 19:56 »
KOndenzacija se javlja i kad nema kiše, tj. javlja se zbog razlike u temperaturi vani i u šatoru.
Glede šavova, dobar šator ima varene i impregnirane šavove tako da sigrno neče propustit.
Sakako, ali sa kisom je veca vlaznost zraka, cesto opreme/odjece u satoru i jos vaznije najcesce zatvoreniji sator (posebno ako je sa vjetrom), pa manje ventilira. A i ne moze se pomijesati sa propustanjem ako kise nema  :D