Šatorologija

• 41 replies
  • 815 views
*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
  • Spol: Muški
Šatorologija
« u: 14 Veljača , 2019, 21:03 »
I tako mislim si ja izmedju:

1 - jednoslojni cvrsti od membranskog materijala (goretex, event is) namjenjen za visoke i hladnije trenutke: treba rijetko, ali ako treba onda treba
2 - jednoslojni ultralajtovski:prednost je tezina, mana sve ostalo. Kondenzira, ne dise, nije odvise cvrsto.
3 - dvslojni klasicni: bolji je za kondenzaciju od 2), od 1) kako u kojim uvjetima, vanjski sloj ne dise, najjeftiniji, pogodan za veci dio godine.

Pa mi pade na pamet: kako bi izgledalo da se uzme expedicijski sa membranom i dobrom ventilacijom pa izradi opcionalni uradi sam unutarnji sator za nize predjele i toplija razdoblja gdje vise kondenzira?

Dodalo bi parsto grama u tom slucaju, ali bi kondenzacija vjerojatno bila manja od svih drugih verzija.

Sve skupa doduse je preko 3kg, ali i dalje puno lakse od platna koje mi je inace jedini donekle podnosljivi materijal za sator.

Umisljam ili ima smisla?  :grdiples:
« Zadnja izmjena: 14 Veljača , 2019, 21:06 od Preppy »

*

Online Preppy

• *
  • 4468
  • 23
Odg: satorologija
« Odgovori #1 u: 14 Veljača , 2019, 21:06 »
Ja cijelo vrijeme mislim što je to satorologija dok ne skužim šatorologija. Editirat ću naslov prvog posta.
Ha gle ovisi za kaj ti treba i kolko imaš para i kolko si voljan puštat komfor za gubitak težine.
Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi | Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
Odg: Šatorologija
« Odgovori #2 u: 14 Veljača , 2019, 21:25 »
Cijena nije faktor, ali i bez tog faktora u racunici nemoguce je sve pospojiti.

Ne zelim nositi 10-30 kg platnenog satora bez daljnjega, iako je on sto se komocije tice neusporedivo bolji od svake plastike. Na zalost tezina ga cini neupotrebljivim za bilo sto gdje se ide pjeske. Konja nemam.

Sve ostalo je na stolu

Idealno bi bilo imat neka 4 razlicita satora za razlicite prilike, jasno, ali mimo toga nisam pametan koja mi je najbolja kombinacija. Trenutno imam jedan 2oosobni dvostruki niski tunel, 3k.
To mi je blesavo jer mogu te velicine proci i za pola te tezine u ultralight varijantama, ako cu teglit 3 k zelim nesto sa nekom drugom prednoscu.

Trenuto sam sklon recenoj kombinaciji  malog (kategorija 2 osobe, koristen za 1) exspedicijskog od eVenta sa uradi sam innerom za vlaznije uvjete. Mislim da ne bi trebao bit neki svemirski problem nabavit nekoliko metara 10-20D najlona, dat sasit i napravit zakacke  :zbunjen2: :streber:

Ai problem bi bilo ako se kondenzacija skupi na podu.
« Zadnja izmjena: 14 Veljača , 2019, 21:32 od GoranM »

*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
« Odgovori #3 u: 14 Veljača , 2019, 21:35 »
Inace su mi satori vjecna muka, ogranicen sam uglavnom na jednodnevene izlete jer me spavanje vani obicno previse ubije da gustam u prirodi, posebno kad ima dost vlage. To na zalost nije rijetko.

Jos nisam nasao rjesenje osim platna, barem koliko ga se sjecam iz djecijih dana, pa pokusavam nesto izmislit  :boks:

*

Online Preppy

• *
  • 4468
  • 23
« Odgovori #4 u: 14 Veljača , 2019, 21:37 »
Po mojem iskustvu kondenzacija ti se bu samo skupljala po vanjskom sloju ako je slaba ventilacija. A neznam kolko taj šator kojeg pikiraš ima kila. Kaj se tiče šivanja, ja sam šivao već silnajlon i mogu reći da je zaribano do kraja to šivat. Pogotovo unutarnji dio šatora ako misliš i "kadicu" zašiti da ti odozdola ne probija vlaga ako postaviš na vlažni teren.
A si gledao malo ovaj Ferrino Lightent 2, ja ga imam. Teži 1.3kg za 1.8 osoba, dvije ne stanu, taman za jednu osobu plus oprema i pas. Mali je, dosta dobro leži u vjetru, ventilacija je okej. Ali ima kondenzacije pogotovo ak kampiram na ispod 5C.
Jako brzo se postavi i jako brzo sastavi, ima dva sloja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi | Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Online Preppy

• *
  • 4468
  • 23
« Odgovori #5 u: 14 Veljača , 2019, 21:40 »

Ovdje sam napravio neki mali osvrt na lightent 1 kojeg sam prodao jer je fakat premali bio. Zvonjola ga kupio i očito i njemu bio premali jer ga i on opet prodao. Ali dvojka je čist fajn.

*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
« Odgovori #6 u: 14 Veljača , 2019, 21:49 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Po mojem iskustvu kondenzacija ti se bu samo skupljala po vanjskom sloju ako je slaba ventilacija. A neznam kolko taj šator kojeg pikiraš ima kila. Kaj se tiče šivanja, ja sam šivao već silnajlon i mogu reći da je zaribano do kraja to šivat. Pogotovo unutarnji dio šatora ako misliš i "kadicu" zašiti da ti odozdola ne probija vlaga ako postaviš na vlažni teren.
A si gledao malo ovaj Ferrino Lightent 2, ja ga imam. Teži 1.3kg za 1.8 osoba, dvije ne stanu, taman za jednu osobu plus oprema i pas. Mali je, dosta dobro leži u vjetru, ventilacija je okej. Ali ima kondenzacije pogotovo ak kampiram na ispod 5C.
Jako brzo se postavi i jako brzo sastavi, ima dva sloja.
Ovaj koji pikiram ima dobru ventilaciju za razliku od vecine jos uvijek dostupnih eVenta (dosta amerskih drzava ih brani zbog zakonskih odredbi o pozaru pa je proizvodnja zamrla).

Dakle em eVent (membrana, bolje dise od goretexa) fly, em prednja i straznja vrata em dva dodatna otvora na za poprecno strujanje.
Mislim da bi ventilacija trebala biti ok i za suse predjele na vecim visinama super sa tim jednim slojem.

Ali ipak je jednoslojni, u nekim uvjetima ce doci do kondenzaije, koliko god manje nego kod nedisuceg materjala, a nema unutarnjeg satora. Posebno po kisi kada je ventiliranje ograniceno, a vlaznost visoka.

Buduci je jednoslojni fly je sa kadicom, sasio bih samo djelomicni/gornji inner, naravno ako je puno kondnzacije moguci je problem skupljanja na podu.
« Zadnja izmjena: 14 Veljača , 2019, 21:59 od GoranM »

*

Offline zvonjola

• 649
  • 9
« Odgovori #7 u: 14 Veljača , 2019, 22:03 »
Trenutno sam na Naturehuke Cu2 šatoru sa eBay-a i bolji nisam imao do sada!Šator za dvije osobe od 1,5 kg od sil najlona i alu šipke za 125$.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
« Odgovori #8 u: 14 Veljača , 2019, 22:05 »
Super su mi ova dva satora, ali rekao bih da je to iskljucivo za ljeto i nize predjele, sa flyem samo u slucaju kise. Ili se varam? Ne vidim kako inner od vodopropusne mrezice moze sluziti svsi.

Jeste isli njima zimi?
« Zadnja izmjena: 14 Veljača , 2019, 22:10 od GoranM »

*

Online Preppy

• *
  • 4468
  • 23
« Odgovori #9 u: 14 Veljača , 2019, 22:09 »
Inner ti služi da ti nemogu kucki u šator i da je kadica odvojena od vanjskog sloja. Kolko god buš imal s takvim šatorom kondenzacije, voda bu curila na zemlju a ne u kadicu, što kod jednoslojnih šatora sa kadicom može završiti u malom fijasku ujutro, jer ti bu sav kondenzat se skupljao u kadici. Ja svojem Ferrinom spavao i zimi i ljeti. Nisam imao problema.

*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
« Odgovori #10 u: 14 Veljača , 2019, 22:13 »
Inner ti služi da ti nemogu kucki u šator i da je kadica odvojena od vanjskog sloja. Kolko god buš imal s takvim šatorom kondenzacije, voda bu curila na zemlju a ne u kadicu, što kod jednoslojnih šatora sa kadicom može završiti u malom fijasku ujutro, jer ti bu sav kondenzat se skupljao u kadici. Ja svojem Ferrinom spavao i zimi i ljeti. Nisam imao problema.
Thnx, dobra primjedba  :thumbs:

Uzmem u obzir (i ustedim kilu love  :D ).

Na zalost jako je malo iskustava sa ovim eVentima, posebno van visokogorja, a skupo je za eksperimentiranje.

Inace iduce zime planiram malo na tecaj zimskog planinarenja pa bih volio nesto sto moze izdrzat i malo ozbiljnije okolnosti za eventualne kasnije samostalne turice, do sada mi nije trebalo.
« Zadnja izmjena: 14 Veljača , 2019, 22:15 od GoranM »

*

Online Preppy

• *
  • 4468
  • 23
« Odgovori #11 u: 14 Veljača , 2019, 22:19 »
Hmm moje mišljenje bi bilo, da ako trebaš sklonište za malo profesionalniji alpinizam, dakle ekstremi, onda si kupi ekspedicijski šator za takve uvjete. Ovi obični šatori za kampiranje, njih ti bude vjetar rastrgal na planini. Sad neznam gdje misliš spavati s tim i u kojim uvjetima. Ja govorim iz svojeg iskustva, is gorskog Zagorja haha, tamo nema nikakvih ekstrema. Ali ak ti treba baš alpinistički šator onda budeš morao računati i sa većom kilažom i cijenom!

*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
« Odgovori #12 u: 14 Veljača , 2019, 22:26 »
Hmm moje mišljenje bi bilo, da ako trebaš sklonište za malo profesionalniji alpinizam, dakle ekstremi, onda si kupi ekspedicijski šator za takve uvjete. Ovi obični šatori za kampiranje, njih ti bude vjetar rastrgal na planini. Sad neznam gdje misliš spavati s tim i u kojim uvjetima. Ja govorim iz svojeg iskustva, is gorskog Zagorja haha, tamo nema nikakvih ekstrema. Ali ak ti treba baš alpinistički šator onda budeš morao računati i sa većom kilažom i cijenom!
Ovaj na koji pikiram jest ekspedicijski. Tri kile, milja eura. Zato gledam jel mu mogu prosiriti primjenu i na ostalo, ne racunajuci mozda bas najgore ljeto, da si ne trpam stan sa previse opreme. Vec i ovako pol ormara zauzima.

Idealno bih volio da svedem na dva - jedan manji za pjesacku upotrebu u svim uvjetima i drugi stajace visine platneni za kampiranje autom (koji bih morao drzati u kuci van gada jer u stanu bas i nema mjesta).
« Zadnja izmjena: 14 Veljača , 2019, 22:29 od GoranM »

*

Offline zvonjola

• 649
  • 9
« Odgovori #13 u: 15 Veljača , 2019, 00:28 »
Evo jedan 4 sezonski za relativno malo novaca!

*

Offline GoranM

• **
  • 87
  • 2
« Odgovori #14 u: 15 Veljača , 2019, 00:55 »
Taj je previse mali, jednoljudni satori su jedva ista bolji od bivak vreca.

Ovaj je zanimljiv, posebno ovaj poluotvoreni krov za ventilaciju, ako sam dobro skuzio.
« Zadnja izmjena: 15 Veljača , 2019, 00:58 od GoranM »

*

Offline FrankyRC

• **
  • 62
  • 1
« Odgovori #15 u: 15 Veljača , 2019, 04:30 »
Na šatore sa gore tex membranom nisam naišao, al svi ostali jednoslojni bilo ekpedicijski bilo izletnički imaju problem sa kondenzacijom ako nije debeli minus. Ako se misliš bavit zimskim planinarenjem onda se isplati kupit i ekspedicijski, jer uvjeti znaju bit poprilično gadni u planinama. A za  ostatak godine uzmeš neki od laganijih modela velčine koja ti odgovara dvo il tro sezonski. Znam da Ferrino ima  model Phantom 2, od 2300g, za dvje osobe i nije mu cjena prevelika. šator me oduševio, kad su svi puno bolji šatori imali problem sa prokišnjavanjem i kondenzacijom ekipa u njemu je bila suha ko barut :-)

*

Offline poljičanin

• *
  • 1910
  • 19
« Odgovori #16 u: 15 Veljača , 2019, 07:29 »
Poznanik posudio šator, jer mu ga je vasnik šator nahvalio. I stvarno, testiran po olujnom jugu pokazao se izvrstan. Obojica poznanika koji su ga testirali prvom prigodom u istoj trgovini uzmu isti šator. i oba su imala problema s prokišnjavanjem. A ovaj prvi i dalje izrstan. Očito je to pitanje i sreće...

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #17 u: 15 Veljača , 2019, 07:46 »
Ima jedna fora kako spriječiti prokišnjavanje šatora.
 Malo pogledaš prognozu i ako su prognozirali kišu ostaneš doma.

Ili poneseš ceradu koju nategneš iznad šatora...
« Zadnja izmjena: 15 Veljača , 2019, 07:48 od Antun »
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Online Preppy

• *
  • 4468
  • 23
« Odgovori #18 u: 15 Veljača , 2019, 09:16 »
Uzmeš silikon, natiskaš ga u posudicu i naliješ sintetiökog (bez nitra) razrijeđivača gore. Promješaš i kistom naneseš na sve šavove, pustiš da se osuši, ponoviš još 1 do 2 puta i nema teoretske šanse da prokišnjava više.
« Zadnja izmjena: 15 Veljača , 2019, 09:18 od Preppy »

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #19 u: 15 Veljača , 2019, 09:27 »
Uzmeš silikon, natiskaš ga u posudicu i naliješ sintetiökog (bez nitra) razrijeđivača gore. Promješaš i kistom naneseš na sve šavove, pustiš da se osuši, ponoviš još 1 do 2 puta i nema teoretske šanse da prokišnjava više.

ne znam nekak mi se čini da bi razređivač mogao oštetiti platno...
a da se silikon može tretirati s razređivačem...prvi glas
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.