Radioamaterski bandovi

• 20 replies
  • 825 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
  • Spol: Muški
Radioamaterski bandovi
« u: 04 Veljača , 2019, 21:10 »
Za vikend sam si malo razmisljao prednosti i mane raznih bandova koje imamo na raspolaganju. Otvoreno za diskusiju  :kavica:

Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Offline NoNamePrepper

• **
  • 75
  • 1
  • Trust no1
Odg: Radioamaterski bandovi
« Odgovori #1 u: 05 Veljača , 2019, 15:23 »
Zaboravio si napomenut najveći plus VHF-a a to je mobilnost. Sa ručnim uređajem mogu razgovarati kad mi volja dođe, a sa ovim velikim uređajima moraš prvo postavit antenu. VHF uređaji imaju male antene a HF uređaji velike.
Noa je gradio arku kada nije bilo kiše.

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #2 u: 05 Veljača , 2019, 16:31 »
 :jao: Da, dobra info! Hvala  :thumbs:

*

Offline blinddog

• *
  • 441
  • 15
  • VKV brico
« Odgovori #3 u: 06 Veljača , 2019, 09:50 »
Đe, ba, nestade slika???
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #4 u: 06 Veljača , 2019, 11:04 »
 :zbunjen2: koja slika?

*

Offline Antun

• 933
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #5 u: 06 Veljača , 2019, 11:19 »
Nema filmića...
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #6 u: 06 Veljača , 2019, 11:32 »
Probajte sad. Jutros sam prebacio na automatsko objavljivanje.

*

Offline Antun

• 933
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #7 u: 06 Veljača , 2019, 11:37 »
Ide...
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Frosty

• **
  • 97
  • 4
« Odgovori #8 u: 06 Veljača , 2019, 23:38 »
Evo nekih mojih viđenja ukratko, jer o temi se da jako puno raspravljati.
Za početak , naravo da govorimo samo o radioamaterskim i slobodnim bandovima( frekventnim opsezima).
Radioamaterskih bandova ima sasvim dovoljno, od kratkog vala pa skroz gore do GHz. Potrebna je dozvola za korištenje P ili A kategorija.
Karakteristike bandova se jako razlikuju u smislu rasprostiranja radio valova. Na kratkom valu (0-30MHz, RA bandovi 3,5MHz,7MHz, 14MHz, 21MHz, 28MHz, da spomenem neke...), signal se odbija od gornjih slojeva atmosfere natrag na zemlju, pa od zemlje natrag gore i na taj način se mogu ostvariti veze na ogromne daljine tj. po cijelom svijetu. To super funkcionira sve do tam negdje 14MHz. Neko je spominjal MUF. On varira o uvjetima atmosfere. Takvi skipovi su mogući sve tamo do 30 MHz ali pravilo je da što je frekvencija veća to sve više moraju biti ispunjeni ionosferski specifični uvjeti. Slijedeći interesantni bandovi su na VHF-u i UHF-u (145MHz i 433MHz). Karakteristika propagacije drugačija od KV-a. Te frekvencije se ne odbijaju od ionosfere i mogu proć kroz nju u svemir. Komunikacija je stoga ostvariva samo u direktnom rasprostiranju od antene do antene. Domet najviše ovisi o snazi signala i položaju (fizičke prepreke između antena. Tj. ak si u grabi između bregova, ništ od razgovora...Preppy ..  :gleda:...). Tipičan domet 30 km, ali ponavljam , jako ovisi o snazi i položaju, par stotina km do par km baofeng iz ruke.
Pored RA bandova postoje i slobodni bandovi, koje mogu koristiti sve osobe bez ikakvih dozvola. To su CB (27MHz) i PMR (446MHz). Postoje tehnička ograničenja u snazi odašiljanja, za CB 4W AM i FM,12W SSB. PMR, neodvojiva antena od uređaja i 0.5W. CB je na KV-u i tipični domet sa dobrom vanjskom antenom je 30tak km. Mogući su i međunarodni razgovori kad se stvore uvjeti, kao što smo spomenuli za KV. PMR je na UHF-u i tipičan domet je 1-2km. Može i 10tak km na otvorenom. Znači u tim dometima treba bit i sugovornik što je kod nas najveći problem, osim ak se nisi dogovoril sa nekim ili imaš redovitu grupu za šprehu...
Na RA KV-u zaboravi na ćaskanje. Tam se sve svodi na lov na što više veza i tim bolje ak su rjeđi RA entiteti (pojedine zemlje ,otoci sl., da ne spominjem S. Koreju koja je san radioamaterski..Veze se svode na to da ti ili frajer zove, ti mu se javiš sa pozivnom oznakom, razmijenite raport i ajd bok. Mi smo napravili vezu i upisal te je u log,i to je to. Ak očeš nešto pametno razgovarat ili samo ćaskat, onda je najbolje da si nađeš neku grupu istomišljenika i dogovorite se oko frekvencije i vremena javljanja. Za generalno pučanstvo najidealniji je CB. Stacionarna 30 km, sa mobilnom antenom 10 km. Problem je što niko to ne koristi, tak da je dogovor sa poznatim jedina opcija da buš razgovaral. Iz mojeg primjera, u zadnjih 10tak godina je bila stabilna grupa na CB-u u Zagrebu nas 10tak i šprehali smo redovito, a u zadnjih godinu dana se sporadično čujemo, tak da je i to ošlo u k...Ima ekipe radioamatera na 145 MHz najviše, ali tam je teksas na repetitorima. Stalno neko smeta i furt se svadiju. Kažem, najbolje je imat svoju odabranu ekipu istomišljenika i onda je gušt, tak da mi je malo krivo kaj se to sve skupa gasi...

E da ko hoće prisluhnut...
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
« Zadnja izmjena: 06 Veljača , 2019, 23:50 od Frosty »

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #9 u: 07 Veljača , 2019, 23:01 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Na RA KV-u zaboravi na ćaskanje. Tam se sve svodi na lov na što više veza i tim bolje ak su rjeđi RA entiteti (pojedine zemlje ,otoci sl., da ne spominjem S. Koreju koja je san radioamaterski..Veze se svode na to da ti ili frajer zove, ti mu se javiš sa pozivnom oznakom, razmijenite raport i ajd bok. Mi smo napravili vezu i upisal te je u log,i to je to. Ak očeš nešto pametno razgovarat ili samo ćaskat, onda je najbolje da si nađeš neku grupu istomišljenika i dogovorite se oko frekvencije i vremena javljanja.

Upravo sam dosel doma, bil sa autom na bregu, uzel dipol sa sobom i postavil inverted Vee. Nazalost, samo jednog Hrvata ulovio i to jako jako slabo. 40m je uzasno QSBal danas. Je, obavil par razgovora, nazalost nitko nece zapet malo da poprica. Svi samo da logiraju i bok. Bas steta. Neki dan sam uspio ulovit neki malo qso sa domacim, nazalost nisam uspio zapisat njegov pozivni. Imam dojam da kada pricas sa ljudima izvan svoje drzave, da ces rijetko kad popricat o nekoj temi. A kada zapnes sa domacim ljudima uvijek se neka tema nade da se malo poprica.

*

Offline Frosty

• **
  • 97
  • 4
« Odgovori #10 u: 07 Veljača , 2019, 23:16 »
Možeš napisat od kud su se javili domaći?
Trebal si reć da ideš, da upalim stanicu...
« Zadnja izmjena: 07 Veljača , 2019, 23:18 od Frosty »

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #11 u: 07 Veljača , 2019, 23:17 »
Čujem ih stalno na 3.738. Neznam qth, po dialektu bi reko Slavonija.

Via Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #12 u: 07 Veljača , 2019, 23:21 »
Možeš napisat od kud su se javili domaći?
Trebal si reć da ideš, da upalim stanicu...
Budem javil drugi put kad postavim žicu za nvis. Dosta mi je već talijana i španjolaca koki gaze sve živo haha

Via Tapatalk

*

Offline Frosty

• **
  • 97
  • 4
« Odgovori #13 u: 07 Veljača , 2019, 23:24 »
Tenks. auf, ne radim na 80m. Najdraži mi je 7MHz. Može 21 i 28 MHz.

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #14 u: 07 Veljača , 2019, 23:26 »
Jedino na 80m lovim domaće. 40m pa samo sve 400km nadalje... Ali budući da sad imam malo bolji tuner mogu žicu uštimat na kaj želim hihi. Tak da budem javio idući put kad idem pa probamo

Via Tapatalk

*

Online 9alpha

• 231
  • 7
« Odgovori #15 u: 08 Veljača , 2019, 15:59 »
Istina? 🤔
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #16 u: 17 Svibanj , 2019, 11:31 »
Istina? 🤔
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Nije. CW je jos uvijek vrh svega.

*

Offline 9a5can

• *
  • 3
  • 0
« Odgovori #17 u: 06 Srpanj , 2019, 16:29 »
Samo kratki osvrt na post oko FT8. Jedina razlika je što računalo dekodira FT8 signal koji nije čujan ljudskim uhom na slušalice ili zvučnik a kod CW-a to nije slučaj. Radilo se pješke ili uz pomoć računala CW mora biti čujan. Tako da kada je band zatvoren ili ima puno QRM-a, QSB-a ima više šanse da će se odraditi DX na FT8 nego na CW. To je sva mudrolija, ne forsiram niti jedno niti drugo. Imam puno odrađenih veza na FT8 jel kad ne ide SSB onda se prebacim na digitalu.

*

Offline houdini

• 153
  • 3
« Odgovori #18 u: 10 Rujan , 2019, 14:41 »

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #19 u: 10 Rujan , 2019, 14:44 »
 :pivo:
Ocekivano, nisam niti sumnjao u takvu odluku.