podmazivanje

• 12 replies
  • 205 views
*

Offline FrankyRC

• **
  • 31
  • 1
podmazivanje
« u: 01 Veljača , 2019, 19:29 »
Zanima me kako vi održavate tj. podmazujete noževe na terenu. Negdje sam naletio na ulje za podmazivanje u obliku kemijske olovke, šta mi se čini naj praktičnije. Razno razni sprejevi i bočice ulja mi nisu praktične zbog više razloga (transport pretežito, rizik od proljevanja odnosno curenja)

*

Offline SaS

• **
  • 61
  • 0
  • Spol: Muški
  • Scout and Search
Odg: podmazivanje
« Odgovori #1 u: 01 Veljača , 2019, 19:34 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Zanima me kako vi održavate tj. podmazujete noževe na terenu. Negdje sam naletio na ulje za podmazivanje u obliku kemijske olovke, šta mi se čini naj praktičnije. Razno razni sprejevi i bočice ulja mi nisu praktične zbog više razloga (transport pretežito, rizik od proljevanja odnosno curenja)
unazad pola godine imao sam Moru bushcraft koju sam poklonio frendu za rođendan i održavao sam je sa špekom jer je špek uvijek išao sa mnom. :rofl2:
Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline Antun

• 513
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #2 u: 01 Veljača , 2019, 20:19 »
Mala bočica maslinovog ulja. Bočica je od kapi za oči. Teško procuri al moguće je.
« Zadnja izmjena: 01 Veljača , 2019, 20:26 od Antun »

*

Offline Antun

• 513
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #3 u: 01 Veljača , 2019, 20:20 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
unazad pola godine imao sam Moru bushcraft koju sam poklonio frendu za rođendan i održavao sam je sa špekom jer je špek uvijek išao sa mnom. :rofl2:

Dobro je što si moru poklonio,a još je bolje ovo sa špekom.

*

Offline Gorštak

• 3325
  • 10
« Odgovori #4 u: 01 Veljača , 2019, 22:38 »
Moram priznat da Carbonca ne odrzavam previse .. uhvatila se patina u obliku fleka na ostrici,pa to s vremena na vreme malo uglancam purolom ... pa je opet dobro

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 4095
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #5 u: 02 Veljača , 2019, 09:49 »
Ovaj tbs boar koji imam namažem sa uljem za finu mehaniku prije nego ide u futrolu i ormar.

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Offline FrankyRC

• **
  • 31
  • 1
« Odgovori #6 u: 06 Veljača , 2019, 01:51 »
Maslinovo ulje nije baš zgodno za podmazivanje, pogotovo ako je domače kvalitetno radi velike kiseline. Tzv. mašinsko ulje bi bilo naj prikladnije s tim da nije otrovno odnosno da se može korisiti sa hranom. Iako pazim na stvari tako i na noževe, u terenskim uslovima (4-5 dana terena) neke stvari zahtjevaju održavanje. Pogotovo nož sa karbonskom oštricom. Ulje i sl. tekučine sam inače sve nosio u razno raznim bočicama, al ako ne pazimo na ruksak zna doč do gnječenja, pucanja, propuštanja istih pa kakve god bile (ne volim baš šar dana imat ulja, octa,... razlivenog po ruksaku i stvarima). Ovo mi se nekako čini kao najzgodnije rješenje Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Antun

• 513
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #7 u: 06 Veljača , 2019, 06:18 »
Ne znam dali postoji mašinsko ulje koje nije otrovno. Možeš probati sa nekim dtugim jestivim uljem, ako se baš bojiš kiseline iz maslinovog. Maslinovo se koristilo za podmazivanje oklopa i oružja.

*

Offline FrankyRC

• **
  • 31
  • 1
« Odgovori #8 u: 06 Veljača , 2019, 09:53 »
Sigurno da postoji jel kako bi se inače podmazivali razno razni strojevi u kuhinji. Nije baš da je jestivo, al nije otrovno."Physiologically safe according to DAB and LFGB, and USDA and FDA approved for food!" piše na linku koji sam stavio. A glede podmazivanja oklopa i  oružja nisan baš siguran. Maslinovo ulje je bilo luksuz prije. Tek prije 50-ak godina je počela masovna sadnja maslina na terenima gdje su prevladavale ostale hortikulture.

*

Offline Preppy

• *
  • 4095
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #9 u: 06 Veljača , 2019, 11:02 »
Ja osobno ne vjerujem tim "safe to eat" itd. Ali to je moja osobna stvar. Kaj se tiče podmazivanja prije, koristio se većinom vosak a i laneno ulje. Teško je doći do informacija o održavanju oštrica prije nego se je počelo sintetizirati ulje iz nafte.

*

Offline Antun

• 513
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #10 u: 06 Veljača , 2019, 11:09 »
Jedno je podmazivanje strojeva u kuhinji,a drugo podmazivanje oštrica. Isto kao i Preppy ne vjerujem svakome. Za maslinovo ulje- tako sam čuo, pa samo to prenosim. S čime češ ti podmazivati...tebi na volju. Ja radije to radim s prirodnim uljima nego sintetički proizvedenim mašinskim.

*

Offline Preppy

• *
  • 4095
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #11 u: 06 Veljača , 2019, 11:14 »
Kladim se da ako recimo špek narežeš i nož sa masnom oštricom pospraviš, neće rđat. Bitno da površina nema kontakta s kisikom.

*

Offline Antun

• 513
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #12 u: 06 Veljača , 2019, 11:17 »
Naravno bilo kakvom masnočom ali pritodnom. Evenualno bi sol sa špeka mogla raditi probleme...možda