PMR kanal

• 67 replies
  • 5167 views
*

Offline Antun

• *
  • 1117
  • 11
  • Spol: Muški
  • 9A3AZY
Odg: PMR kanal
« Odgovori #20 u: 30 Svibnja , 2019, 19:00 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
To stoji definitivno, pogotovo jer se sve plaća iz svog džepa, od ispita do klupske članarine, do opreme koja može ali i ne mora bit jeftina. Ali nije R6 jedini repetitor. Ima i od FER-a repetitor, govorim za područje grada Zagreba, a dalje kad se ide je normalnije, barem po mome iskustvu. Ja sam isto zadnjih par godina odustao od svega radi idiota općenito, ali nisu ni oni svugdje tako da ima još prostora hvala bogu i za nas "normalne".

Sent from my iPhone using Tapatalk
FER ne pucam iz Sesveta Baofengom, al Sljeme UHF da. Na UHF-u nema toliko stiskanja
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #21 u: 30 Svibnja , 2019, 19:12 »
Aha, onda ok. Imao sam super kontakata na UHF sa ekipom is Rijeke.

9A3DBX

9A0UZG: 438.750/431.150
9A0UZZ: 439.400/431.800
9A0LZG: 145.600/145.000 (FER)
S17: 145.425
PMR 8: 446.09375

Nemoj mi ić prstima po monitoru.

*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #22 u: 30 Svibnja , 2019, 19:24 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
I to kaj velis...
Hudini imas mail.
Preppy daj mi reci kako se prijavljuje i plača ispit, trebala mi je ta subota biti radna ali su preokrenuli raspored na poslu tako da ovu radim a 8-og sam slobodan tako da bi svakako oda išao položiti P razred

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline Preppy

• *
  • 4830
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #23 u: 30 Svibnja , 2019, 19:25 »
I to kaj velis...
Hudini imas mail.
Preppy daj mi reci kako se prijavljuje i plača ispit, trebala mi je ta subota biti radna ali su preokrenuli raspored na poslu tako da ovu radim a 8-og sam slobodan tako da bi svakako oda išao položiti P razred

Evo šaljem ti na mail

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #24 u: 30 Svibnja , 2019, 19:29 »
I to kaj velis...
Hudini imas mail.

Evo šaljem ti na mail

Via Tapatalk
Hvala !

Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline Antun

• *
  • 1117
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #25 u: 30 Svibnja , 2019, 19:55 »
Ajde SaS rješi to pa da možemo spikat na bandu. Možda nam se i Houdini javi koj put hahahahaha
9A3AZY

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #26 u: 30 Svibnja , 2019, 19:56 »
Pa javim se ja odmah, činite mi se normalni za sada

9A3DBX

*

Offline Antun

• *
  • 1117
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #27 u: 30 Svibnja , 2019, 19:57 »
Pa javim se ja odmah, činite mi se normalni za sada

Ko ti se čini normalinim ovdje na forumu? hahahahahahah
9A3AZY

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #28 u: 30 Svibnja , 2019, 20:03 »
Haha, true that

9A3DBX

*

Offline Antun

• *
  • 1117
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #29 u: 30 Svibnja , 2019, 20:17 »
Slušam Sljeme UHF moj ti pozivni na profilu...
9A3AZY

*

Offline worbrc

• *
  • 164
  • 4
« Odgovori #30 u: 30 Svibnja , 2019, 21:19 »
Ja sam radio amater vec 45 godina. I za to vrijeme se puno toga promijenilo. Jedna od stvari koja se promijenila je i da se nedisciplina ne kaznjava.

Jedna od posljedica je da ja izbjegavam neke frekvencije. Pizdim zbog nediscipline ali ako im oni koji su zaduzeni i plaćeni ništa neće, ja se neću miješati.

Ali, bez obzira na to, preporučam da se položi ispit. Sa ispitom legalno možeš raditi, imati stanicu ili stanice doma, vući antene. Smiješ raditi u eu i još iz hrpe zemalja.

Možda sam hlebinac, ali mislim da će se prije ili kasnije stanje srediti. Da li netko od vas koji ovo čitate želite nelegalno raditi i da se možda jednog dana slomi na vama? Da budete primjer za ostale?

Položi, redovno obnavljaj dozvolu i baš te briga što netko radi nelegalno
R0, S17, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #31 u: 30 Svibnja , 2019, 22:25 »
Za koliko slucajeva znate da je uhvacen i kaznjen neki ilegalni "radio amater" u tih 45 godina? Na nekim podrucjima su jednostavno odumrli i radio klubovi tako da nije svima nit lako i jednostavno dostupno doci do ispita i dozvole. Mislim kako vrijeme ide da u RH nece ostati vise od par desetaka radio amatera. Ljudi jednostavno ne vide smisao u tome i kazu: "Sto ce mi to kada imam mob, FB, Skype itd". Mene zanima, ali moram putovati zbog predavanja i ispita najmanje 200km. A to mi bas i nije isplativo. Da barem postoji ispit preko Skypea ili slicno... Mozda za 10-ak godina nece trebati ni ispit. Nego ce se samo uplatiti i dobiti dopustenje za koristenje "amaterskog" ili nekog drugog podrucja. Inace u sjevernoj Dalmaciji slusajuci preko stika na komp sve frekvencije... skoro da nicega nema osim vatrogasaca, nekih zastitara ili sto su vec i povremeno Talijani. Ovo govorim sto se tice VHF i UHF-a. Jesu li ti Talijani u Italiji ili kao turisti koriste 2m... neznam. Na 11m nikada nikoga nisam cuo. Isto tako i na 7, 14... MHz. E da, cuje se na Air Bandu kako pricaju vjerojatno piloti i kontrola letenja, toranj.

*

Offline Frosty

• 147
  • 4
« Odgovori #32 u: 30 Svibnja , 2019, 22:45 »
Bas neki dan citao o tome. 8 je emergency kanal, bolje da koristite 7

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Očito stvar dogovora...hehe najgora solucija.

U toj tablici piše, kanal 8 subtone 88.5 Hz pozivni
« Zadnja izmjena: 30 Svibnja , 2019, 22:52 od Frosty »

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #33 u: 30 Svibnja , 2019, 22:51 »
Vidiš ovo za Skype mi nije jasno da se ne može izorganizirati. Stvarno kao da živimo u 19. st. Ja sam programer i puno ispita za različite certifikate sam polagao online. Mehanizam je odavno razvijen i radi savršeno.

Također sam po struci inženjer aeronautike. Radio sam u vašoj i našoj nacionalnoj aviokompaniji na održavanju zrakoplova. Prvo kao aviomehaničar, a onda kao inženjer u raznim službama u firmi, najviše u planiranju i pripremi proizvodnje. U zrakoplovstvu nema ništa bez licenci i certifikata, i sve se polaže na računalu, a dosta stvari se može polagati online, od doma (npr. EWIS, Human Factors, Fuel Tank Safety).

Mislim da je stvar samo volje i organizacije.

Prošli tjedan sam saznao da mogu bez ikakvih problema putem interneta položiti za američku RA dozvolu, i dobiti njihov pozivni znak, putem ARRL weba, bez obzira što nisam resident, nego sam foreigner. Nikakav bauk.

Ako je negdje RA razvijeno onda je to tamo. Zato se ja razgovaram uglavnom samo s amerikancima, te nešto sa UK, IT i DE, ali sve uglavnom stranci. Sa našima se ne želim razgovarati uopće, eventualno sa nekoliko ljudi koje osobno poznajem. Ogadili su mi se nedojebani ocvali starci koji su popili svu pamet svijeta i s kojima se ne možeš naći na zelenoj grani. Ovo je hobi, a ne jebena religija. Ja mogu taj  hobi prakticirati kako god hoću, u tome i je poanta i ljepota, a ne da mi sole pamet kojekakvi izgorjeli primitivci na čiju razinu se uopće ne želim spuštati.

Što se tiče Splita i avio frekvencija, na stranicama hrvatske kontrole letenja imaš popis svih frekvencija za sve aerodrome, pa tako i LDSP i ostale koji su ti blizu. Vidi ovdje pod:
LDSP AD 2.18  ATS COMMUNICATION FACILITIES

Imaš tako i za Brač itd. Ja sam često ljetovao na Čiovu, preko ljeta je super jer je jako aktivno i može se svašta čuti :)

Ja inače slušam uglavnom na 135.800MHz, Zagreb Radar, oblasna kontrola. Tu i tamo poslušam ATIS na 124.575 i tako to. Ili bacim uho na 118.075MHz što je Lučko TWR, dok je aktivan.

9A3DBX

*

Offline Frosty

• 147
  • 4
« Odgovori #34 u: 30 Svibnja , 2019, 23:02 »
A točno tak, houdini. Ak si govno od čovjeka, ne postaješ odjednom altruist i filantrop polaganjem RA ispita..Šupak ostaje šupak.
To ko je kakav čovjek ide puno dublje i dalje...

Ni meni nije jasan taj meganapuhani osjećaj elitizma i vlastite veličine kod pojedinaca

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #35 u: 30 Svibnja , 2019, 23:16 »
houdini

Neznam pronaci podatke za Zadar.

*

Offline worbrc

• *
  • 164
  • 4
« Odgovori #36 u: 30 Svibnja , 2019, 23:18 »
E, svakak su me zvali ali "nedojebanm ocvalmi starcem koji je popio svu pamet " nisu nikad. :kokice:  Baš si me dobro nasmijao.

Uopće nije bitno koliko su ulovili ilegalnih. Da žele, mogu ih u dva dana uhvatiti sve. Od kud da ja znam kad će ta dva dana početi? Položio sam, imam dozvolu, o čemu da ja brinem? O ničemu

Predavanja ti nisu potrebna. Možeš se pripremati i sam i samo izaći na ispit. Predavanja su bolja jer je lakše u grupi, upoznaš se sa drugima.

Nažalost, radio klubovi se raspadaju. HRS isto tako. Zato je na opsezima tako kako je. Slijedeći mjesec je 50 godina prvog spuštanja ljudi na Mjesec. kad sam pred godinu i pol to spomenuo i da je prilika za promociju amaterizma, bolje da ne pričam kakav sam odgovor dobio.

Da li će se ikad polagati on line? Neznam. Trenutno toga nema. Možda hoće jednog dana, tko zna?

Radio amaterizam je jako širok. U njemu se možeš baviti sa sto stvari. Čak i nekima koje ovaj nedojebani starac smatra smećem. :blabla: Pa, zato nemoj dopustiti da ti neki idiot pokvari zadovoljstvo. Možeš se s puno toga baviti. Samo nemoj odustati.

Imao otac tri sina. Dva su bila pametna, treći je bio radioamater. Od ta dva pametna, jedan je bio miner a drugi padobranac  :LOL:
JN75XT

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #37 u: 30 Svibnja , 2019, 23:25 »
houdini

Neznam pronaci podatke za Zadar.

Yup, malo im je teška stranica za snaći se, ali evo ovdje je za Zadar, pod sekcijom:
LDZD AD 2.18  ATS COMMUNICATION FACILITIES

Vjeroatno možeš čuti i Divulje, možeš čuti i Krila Oluje kad lete, kanadere, a možda i jedriličare iz Sinja vikendom, iako to malo teže.

9A3DBX

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #38 u: 30 Svibnja , 2019, 23:30 »
E, svakak su me zvali ali "nedojebanm ocvalmi starcem koji je popio svu pamet " nisu nikad. :kokice:  Baš si me dobro nasmijao.

Najte kaj zamerit, tu naravno nisam mislio na vas, niti sam znao da ćete se vi možda naći u opisu, samo se referiram na pojedince koji izrazito odskaču od prosjeka, a svi smo više ili manje imali iskustva sa takvima :)

9A3DBX

*

Offline worbrc

• *
  • 164
  • 4
« Odgovori #39 u: 31 Svibnja , 2019, 00:14 »
Nisam ništa zamjerio. Zato sam i izabrao takvog smajlića, sa kriglom. I ja plaćam, normalno
JN75XT