PMR kanal

• 67 replies
  • 3364 views
*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Spol: Muški
  • Scout and Search
PMR kanal
« u: 31 Siječnja , 2019, 11:32 »
Imam jedan prijedlog, pretpostavljam da veliki dio ekipe na forumu ima nekakav PMR uređaj pa možda ne bi bilo loše da definiramo jedan kanal koji bi bio pozivni za  ovaj forum i isto tako pozivnu poruku.

Na primjer uzmemo kanal 6 i na tom kanalu pozivamo na način da koristimo nik sa foruma i pozivamo Outdoor Hrvatska.
U mom slučaju to bi izgledalo ovako
"SaS zove Outdoor Hrvatska" i ako ima netko u dometu odgovara na način
"Outdoor Hrvatska ovdje SaS na vezi"
I onda se nastavlja komunikacija na istom kanalu ili se po dogovoru prijeđe na drugi.

Smatram da bi ovakav dogovor bio koristan iz nekoliko razloga,prvi je taj što znam iz vlastitog iskustva da postoji mnoštvo lokacija uzet ču za primjer na Medvednici gdje jednostavno mobiteli nemaju signala i u slučaju nužde imate jedan siguran kanal gdje možete pozvati u pomoć nekoga vama poznatog, znači ako je bilo tko sa foruma u dometu imam veču šansu za ostvariti kontakt ako smo oboje na istom kanalu.
Drugi razlog je sama promocija foruma,često sam znao razgovarati s ljudima na Medvednici preko PMR što znači da puno ljudi posjeduje uređaje i slušaju pa će tako čuti i naše pozive i razgovore što može potaknuti ljude da nam se pridruže.

Mnoštvo prednosti ima ovakav dogovor, svi znamo da nam za PMR ne trebaju nikakve dozvole i da slobodno možemo koristiti te kanale pa zašto onda ne koristiti ?

Evo ovo je samo moj prijedlog svaki vaš prijedlog i komentar je dobrodošao !

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
Odg: PMR kanal
« Odgovori #1 u: 31 Siječnja , 2019, 13:53 »
Zanimljiva ideja.
Ako se ti nalaziš na zapadnoj, a ja na istočnoj strani Medvednice misliš li da bumo uspostavili kontakt preko PMR-a?
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #2 u: 31 Siječnja , 2019, 14:03 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Zanimljiva ideja.
Ako se ti nalaziš na zapadnoj, a ja na istočnoj strani Medvednice misliš li da bumo uspostavili kontakt preko PMR-a?
Moguće je ali jako ovisi o mjestu gdje se nalazimo i konfiguraciji terena između nas ako se netko od nas nalazi u nekoj kotlini jako teško ali ako smo oboje blizu nekog vrha onda je vrlo moguče

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #3 u: 31 Siječnja , 2019, 14:08 »
Najbolje da polozis radioamatersku i potegnes neki dipol vodoravno. Onda nije bitno gde si  :D PMR ama bas svi slusaju i imaju, UHF propagacije se uzasno jako gube u topografiji. To bi prijem i odasiljanje moralo biti u direktnom pravcu.
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #4 u: 31 Siječnja , 2019, 14:17 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Najbolje da polozis radioamatersku i potegnes neki dipol vodoravno. Onda nije bitno gde si  :D PMR ama bas svi slusaju i imaju, UHF propagacije se uzasno jako gube u topografiji. To bi prijem i odasiljanje moralo biti u direktnom pravcu.
Tako je ali nije poanta ostvarivat neke daleke veze već upravo suprotno, kad pozoveš nekoga i uspiješ ostvarit vezu onda znaš da ti je ta osoba relativno blizu i može ti priskočiti u pomoč ako treba a ako ne treba onda može platit pivu u nekom obližnjem domu

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #5 u: 31 Siječnja , 2019, 14:20 »
A da, ak ogranicis na Medvednicu, to bi i islo. Al velim, 446Mhz je veoma nepouzdano, nekad imas domet nekad nemas. Buduci da ja nikad ne hodam po Medvednici jer imam tu kod mene dosta toga za istrazit, mene se to ne tice. Ali ideja je zasigurno dobra.
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #6 u: 31 Siječnja , 2019, 14:27 »
A da, ak ogranicis na Medvednicu, to bi i islo. Al velim, 446Mhz je veoma nepouzdano, nekad imas domet nekad nemas. Buduci da ja nikad ne hodam po Medvednici jer imam tu kod mene dosta toga za istrazit, mene se to ne tice. Ali ideja je zasigurno dobra.
Gle kada sam negdje na vrhu Medvednice ide to okolo možda i do tebe treba isprobat premda danas može iči sutra več ne kako veliš takva su svojstva tog valnog područja no svjedno volio bi da definiramo jedan kanal pa isprobamo a vrijeme če pokazati koliko če biti efekta

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #7 u: 31 Siječnja , 2019, 19:30 »
U Hrvatskoj postoji nekoliko grupa koje se bave komunikacijama u slučaju katastrofa. Mene to pomalo zanima ali nikako pronaći frekvencije na kojima je pozivni kanal. Možda da se malo potrudim i googlam, možda bi i našao nešto???? :LOL:
Uglavnom, definirani su kanali za PMR, CB, radioamatere koji bi trebali biti pozivni u slučaju neke katastrofe. Pa bi bilo najbolje da kao pozivni se koristi taj kanal. Čisto iz navike da slušaš određeni kanal. Po mom sjećanju, trebao bi biti kanal 8, ali iskreno, ne sjećam se što sam jučer ručao :D
R0, S17, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #8 u: 31 Siječnja , 2019, 19:37 »
U Hrvatskoj postoji nekoliko grupa koje se bave komunikacijama u slučaju katastrofa. Mene to pomalo zanima ali nikako pronaći frekvencije na kojima je pozivni kanal. Možda da se malo potrudim i googlam, možda bi i našao nešto???? :LOL:
Uglavnom, definirani su kanali za PMR, CB, radioamatere koji bi trebali biti pozivni u slučaju neke katastrofe. Pa bi bilo najbolje da kao pozivni se koristi taj kanal. Čisto iz navike da slušaš određeni kanal. Po mom sjećanju, trebao bi biti kanal 8, ali iskreno, ne sjećam se što sam jučer ručao :D
odlična ideja za to nisam znao, znam da je na Cb ako se ne varam pozivni bio 20-i kanal ali za PMR se nisam nikada interesirao

*

Offline SaS

• 281
  • 2
  • Scout and Search
« Odgovori #9 u: 01 Veljače , 2019, 12:00 »
Budući da nema previše prijedloga ja sam za to da se koristi 8 kanal PMR za pozivanje, dogovorio sam se sa kolegom Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi da ovu nedjelju idemo zajedno na Medvednicu malo se upuznati,podružiti i pronaći nadamo se neke nove i zanimljive lokacije, usput budem i probao malo pozivati na ovom kanalu da vidim koliko bude bilo uspjeha. Znači ako imate Pmr stavite ga na 8 kanal na slušanje pa možda se čujemo !  :prsti:

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #10 u: 30 Svibnja , 2019, 17:31 »
Super ideja, ovo bi svakako bilo dobro da imamo :bravo:
Može PMR kanal 8, ali zašto ne bi koristili i neki opskurni radioamaterski simpleks na 2m ili 70cm?
9A3DBX

9A0UZG: 438.750/431.150
9A0UZZ: 439.400/431.800
9A0LZG: 145.600/145.000 (FER)
S17: 145.425
PMR 8: 446.09375

Nemoj mi ić prstima po monitoru.

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #11 u: 30 Svibnja , 2019, 17:53 »
Bas neki dan citao o tome. 8 je emergency kanal, bolje da koristite 7

Ja bi isto bio za neki vhf simpleks, domet je jednostavno puuuuuno veci. A kad bum imal svoju x300 na krovu, a vi po Medvednici hrmbali, se mozda i cujemo  :D

Mislim da je problem u tome sto vecina nema radioamtersku licencu pa je malo frka sljakat po RA kanalima. Eto prilike u subotu je ispit u ZGu, ja bas strebam pitanja da idem za A. Steta sto je odaziv mali, RA je zaista zanimljiv hobi, pogotovo kad planinaris pa spikas s ljudima okolo.

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #12 u: 30 Svibnja , 2019, 18:06 »
Ajde shareaj ta pitanja za A negdje ak može? U pm ili nešto.

Ja imam X-30 i neki dan sam upogonio nju i FT-7900 i slabo jako sam mogao išta ulovit. Kad sam živio na 4. katu bilo je super. Bila je na balkonu cijelo vrijeme i čuli su me do Like. Sad sam na 1. katu i štanga :/

Sent from my iPhone using Tapatalk
9A3DBX

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #13 u: 30 Svibnja , 2019, 18:15 »

Mislim da je problem u tome sto vecina nema radioamtersku licencu pa je malo frka sljakat po RA kanalima.
Pa so obzirom koliko ovi po r6 stišču bezveze i nitko im niš nemre, pa mislim da ni nemre ovima koji nemaju licencu i normalno razgovaraju. A za to kratko vrijeme nitko ih ni neče ganjati.
9A3AZY

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #14 u: 30 Svibnja , 2019, 18:24 »
I to kaj velis...
Hudini imas mail.

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #15 u: 30 Svibnja , 2019, 18:36 »
Nije teško položit RA ispit, ne bi trebalo nikom bit problem to riješit. Ja se bavim slobodnim letenjem na zmaju, i isto smo imali taj problem komunikacije. U dogovoru sa paraglideristima i HAKOM-om smo odlučili koristiti RA frekvencije, mislim da je bilo dodijeljeno 148.500MHz i da se to još uvijek koristi. Tak bi i mi ovdje mogli, 148.xxx uzet.

Ranije smo imali 137.975MHz ali oko te frekvencije ima dosta kojekakve automatike i signalizacije kaj se čuje pa s od toga odustalo.

9A3DBX

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #16 u: 30 Svibnja , 2019, 18:40 »
Uf neznam. Neznam koje bi bile zakonske posljedice ak emitiras izvan dodjeljenog spektra. Necu poticati da se emitira na crno, rade da se polozi ispit. Ali ak bi mogo birat, rade bi isel na neki simpleks kanal radioamatera nego izvan 144-146MHz

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #17 u: 30 Svibnja , 2019, 18:51 »
Ne mislim na divljaka nego opet u dogovoru s HAKOM-om. Možda vidjet s ekipom iz planinarskog saveza što od frekvencija se koristi, (ako išta?).

9A3DBX

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #18 u: 30 Svibnja , 2019, 18:52 »
Nije teško položit RA ispit, ne bi trebalo nikom bit problem to riješit.

Nije teško al nema smisla. Učiš ko kreten ideš na predavanja, polažeš, platiš pozivni znak, čekaš dozvolu tjednima i onda nemreš pričat s normalnim ljudima zbog manijakalnog degenerika koji "stišče" u eter...i zakonodavci i HAKOM ništa ne poduzimaju. Ti si platio,a za ostalo ih boli ona stvar. Jer da bi nekoga kaznili moraju dići dupeta sa stolica, a onda bi mogao neko drugi zasjesti nas nju...i eto ti vraga ode ti stolica zbog nekog Antuna kijem smeta obično stiskanje na kanalu...

Ok ovo več prelazi u drugu temu, al nisam mogao izdržati. Uvijek me to iz živcira
« Zadnja izmjena: 30 Svibnja , 2019, 18:54 od Antun »
9A3AZY

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #19 u: 30 Svibnja , 2019, 18:56 »
To stoji definitivno, pogotovo jer se sve plaća iz svog džepa, od ispita do klupske članarine, do opreme koja može ali i ne mora bit jeftina. Ali nije R6 jedini repetitor. Ima i od FER-a repetitor, govorim za područje grada Zagreba, a dalje kad se ide je normalnije, barem po mome iskustvu. Ja sam isto zadnjih par godina odustao od svega radi idiota općenito, ali nisu ni oni svugdje tako da ima još prostora hvala bogu i za nas "normalne".

9A3DBX