Tuneri i uštimavanje antene

• 15 replies
  • 911 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4815
  • 24
  • Spol: Muški
  • 9A5ALX
Tuneri i uštimavanje antene
« u: 29 Siječnja , 2019, 14:38 »
Želim otvoriti temu o tunerima za antene. Eto iskreno, neznam kako se to zove na HR, budući da čitam većinom engleske sadržaje o radio amaterstvu, zapeli su i Engleski nazivi.

Dakle, tuner je potreban da se antena, koja nije rezonantna na željenoj frekvenciji, prilagodi radio uređaju. Da ne idem previše u detalje, antena koja nije rezonantna nema otpor ili tzv. impedance od 50 ohma. To znači da će imati velik SWR (energija koja se vraća jer se nije uspjela odzračit). Velik SWR može skuriti tranzistore u radio stanici te sva snaga koja nije emitirana logićno smanjuje emitiranu snagu = manji performansi.

U praksi se recimo uzmu tzv. transformeri (o njima ću možda čak i drugu temu otvoriti) koji smanjuju impendanciju sa vrijednosti antene na približno 50 ohma. Ima i čak takvih koji smanje toliko da možeš antenu koristit na više bandova.

Ti transformeri se nazivaju balun i unun. Greškom neki radio amateri nazivaju sve takve transformere i common mode choke (već vidim da moram puno toga objasnit) balunima. Ali to nije tako.
Balun = balanced - unbalanced transformer = spajanje balansiranog elementa (kao dipol) na ne balansirani (kao koax)
UnUn = unbalanced - unbalanced transformer = spajanje nebalansiranog elementa (običan komad žice) na ne balansirani (kao koax).
Common mode choke = dio struje koja se vraća iz antene prijelazi na vanjski oplet koaxa te počne zračit i kvari SWR. Također može uzrokovati smetnje svim elektroničkim uređajima u blizini.

Ukratno bi to bilo to.

Dakle.

Sa Tunerom ti možeš prilagodit žicu bilo koje dužine na radio stanicu. S tim se u biti prilagođava impendancija žice na 50 ohma da se poklopi sa koaxom (koji ima 50ohma) iz radio stanice.

Kod mene je to recimo ovako.

Složio sam si 9:1 unun (znači da prilagođava 450 ohma na 50 ohma) ne balansirane žice (dipol koji je spojen na kraju a ne na sredini). U praksi to izgleda da imam kroz sve željene bandove swr manji od 6. Mogu ga lagano uštimat sa tunerom na bilo koju frekvenciju koju želim. Ima tu još i drugih faktora kao dužina žice, koja se nesmije poklapati niti sa jednom harmonijom drugih frekvencija, ali ima na netu puno tabela gdje su sve dužine lijepo poredane.
Unun je jednostavno kutijica sa toroidom oko kojeg omotaš žice po šemi. U izgradnji te košta manje od 80 kuna, a po internetu se prodaje po 40 eura nadalje.

U praksi to znači, dignem jedan kraj žice na drvo, drugi kraj napnem za drugo, spojim koax na unun i prilagodim si frekvenciju koju želim bez da mjenjam dužinu žice ili antene. Naravno ima tu i gubitaka, ali su zanemarivi ako je oprema donekle dobra.

Sve je to malo zbunjujuće i komplicirano, ali s vremenom se skontaju neke stvari  :tipkanje2:

S vremenom ću punit sadržaj ovdje, a vi, ako imate pitanja slobodno postavite. Ako imate iskustva, bio bi zahvalan da se pridružite.

Lijep pozdrav,
Preppy
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Preppy

• *
  • 4815
  • 24
  • 9A5ALX
Odg: Tuneri i uštimavanje antene
« Odgovori #1 u: 29 Siječnja , 2019, 15:00 »
Osvrt na MFJ 904H tuner

Do sada sam imao kit samogradnje za tuner. Radi se o gotovom kitu za nekoliko dolara od QRP Guys-a.
Dobiš šemu i dijelove, a ti si sastaviš. Bilo je zaista zabavno to složit a još zabavnije koristit.
Do sada sam skoro uvijek mogao uštimati sve bandove (10 do 40m). Dok 40m (7.5mHz) je bio više manje problematičan nekad.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

QRP Guys 40-10m tuner samogradnja

Ali meni je trebao tuner koji može više zdurati nego samo 10W, jer uskoro dobivam pojačalo. Dakle, trebao mi je tuner koji može i uštimati na 80m (3.5Mhz) bez da vučem sa sobom rezonantan dipol koji bi bio 40 metara dugi. Sada imam 25m žice koji mogu uštimat na 3.5Mhz. Čak i kraću žicu koja trenutno ide od balkona do kruške  :D

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Sa cijenom od oko 170 Eura je zaista skup. Ali je jako mali, što ide u korist portabilnog korištenja (to mi je prioritet).
Raspakirao sam ga i prvo što mi upalo u oko je masnoća na limu kučišta. Vjerojatno radi korozijske zaštite. Trebalo je jedno vrijeme da to izribam sa njega. Na prvi pogled je zaista maleni i veoma stabilno izgrađen.
Gumbi se vrte veoma čvrsto, a i SWR / Watt metar ima 12V ulaz za pozadinsko osvijetljenje. Što je totalno bzvz. Zar nisu mogli ubacit neki držač za 9V bateriju i spojit na lampicu? Tako da sam još na brzinu naručio za par kuna jedan prekidač i držač za 9V bateriju da ugradim u kučište tunera, te izbacim 12V ulaz i umjesto njega stavim okruglo dugme za osvijetljenje. Pa za tu cijenu su i oni to mogli napravit.
Dakle, idem ja postavit antenu, ovaj puta malo niže da isprobam taj NVIS za regionalnu komunikaciju na 3.5Mhz.
Prvo uštimavanje je trajalo jedno vrijeme, jer do sada nisam imao indukciju kao faktor impendancije. Nekoliko puta emitirao najnižom snagom da vidim SWR i onda mi odma bacilo upozoravanje na stanici da imam prevelik SWR.
Što je zanimljivo, da po internetu postoje više načina uštimavanja. Dakle redosljed po kojem vrtiš razne kapacitete i indukcije. Redosljed iz interneta mi je na 3.5MHz uštimao SWR 1.1 ali samo 3 od 5W izlazne snage. Znači, ostatak snage je progutala konfiguracija uštimavanja.
Išao sam opet redosljedom iz uputa od proizvođača i došao sam na 5.5W izlazne snage. Iako upute potrošača traju jako dugo dok ne dođeš na niski SWR, nagrade te visokom izlaznom snagom.

Da bi si te muke skratio, zapišeš na kojoj si konfiguraciji ostavio kapacitore te za idući puta samo uštimaš još na fino.

Po internetu sam čačkao i na eham.net vidio testove tog štimera sa dosta negativnim recenzijama. Ljudi su se uglavnom bunili na kvalitetu izrade te hladne lemove. Ja sam odma otvorio kučište da provjerim. Srećom sve mi izgleda dosta dobro. Tak da nemogu se bunit.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Dobro
  • Kvalitetna izrada
  • SWR i Watt metar
  • Male dimenzije
  • Ide do 150W
Loše
  • Uštimavanje traje dugo
  • Indukcija preko toroida
  • Cijena

Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Preppy

• *
  • 4815
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #2 u: 04 Veljače , 2019, 11:24 »

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #3 u: 04 Veljače , 2019, 15:52 »
Vrlo dobro herr Preppy. :thumbs:
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline Preppy

• *
  • 4815
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #4 u: 04 Veljače , 2019, 16:26 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Vrlo dobro herr Preppy. :thumbs:

Tenk ju  :D

*

Offline worbrc

• *
  • 152
  • 4
« Odgovori #5 u: 04 Veljače , 2019, 21:16 »
Video je pun netočnosti.

Prvo, ne volim riječ balansirano. Volim reći simetrično. Simetrično s obzirom na napajanje. dipol je simetričan. Obadvije točke napajanja su iste. Pogledaš lijevo, isto je kao i desno. Vertikalna antena i koaks su nesimetrični. Jedna točka napajanja nije ista kao druga.

Dipol u slobodnom prostoru ima impedancu od 75 oma. 200, 240, 300 oma ima savijeni dipol, recimo kao onaj za tv antene. Ovisno o izvedbi mijenja se impedanca. Običan, pruženi dipol ima 75 oma.

Na pruženi dipol se spaja balun 1:1: Zbog utjecaja zemlje obično se impedanca smanji pa je puno bliža 50 oma. Na savijeni dipol se spaja balun 4:1.

Točno je kad se kaže da balun sprečava common mode curent. On prilagođava nesimetriju koaksijalca na simetriju dipola. I usput može prilagoditi impedancu, ovisno o svom prijenosnom omjeru. 4:1 balun prilagođava 50 na 200 oma i prilagođava nesimetrični koaks na simetričnu antenu u odašiljanju. U prijemu radi obrnuto.

Commom mode choke, bez obzira da li na prstenu ili na ugly balun samo sprečava common mode current. Znači struju koja ide po opletu kabela. Ako imaš 50 oma antenu, common mode choke radi posao. Ali balun može istovremeno napraviti dva posla.

Neda mi se tražiti. Pogledaj video od OM0ET. Ima jedan jako dobar o 9:1 balunu i nerezonantnoj dužini EFHW (end fed half wave) anteni. Makar, strogo gledajući, to nije EFHW jer nije dužine pola ili više polovice vala.

VK3YE ima videe o EFHW anteni i tjunerima. Malo su stariji, zakopani u hrpi stvari. Pogledajte njegov kanal.

9:1 balun se koristi kod nerezonantne dužine. Ako spojiš rezonantnu dužinu treba ti trafo 1:49 ili 1:64. 

Ima na fejsu jedna stranica o EFHW antenama. Ne pratim ju jer nemam profil na fejsu. Ali puno ljudi mi kaže da je dobra, da ima puno iskustva.

Ako EFHW koristis na harmonicima rezonacija brzo izlazi izvan amaterskih opsega. Da bi se vratila na jedno dva metra od točetka žice stavlja se zavojnica sa 6 do 8 zavoja žice.
R0, S17, S20, S22, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline Preppy

• *
  • 4815
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #6 u: 04 Veljače , 2019, 21:47 »
Citat:
Prvo, ne volim riječ balansirano. Volim reći simetrično. Simetrično s obzirom na napajanje. dipol je simetričan. Obadvije točke napajanja su iste. Pogledaš lijevo, isto je kao i desno. Vertikalna antena i koaks su nesimetrični. Jedna točka napajanja nije ista kao druga.

To kaj ti ne volis balansirano je čisto subjektivno. U internacionalnim razgovorima se kaže balansirano a ne simetrično.

Citat:
Dipol u slobodnom prostoru ima impedancu od 75 oma. 200, 240, 300 oma ima savijeni dipol, recimo kao onaj za tv antene. Ovisno o izvedbi mijenja se impedanca. Običan, pruženi dipol ima 75 oma.

Zato sam nekoliko puta u videu napomenuo da me ne prikovate na ohmove. Ja koristim inverted Vee koji treba 4:1 balun => dakle ima 200 Ohma.

Citat:
Točno je kad se kaže da balun sprečava common mode curent. On prilagođava nesimetriju koaksijalca na simetriju dipola. I usput može prilagoditi impedancu, ovisno o svom prijenosnom omjeru. 4:1 balun prilagođava 50 na 200 oma i prilagođava nesimetrični koaks na simetričnu antenu u odašiljanju. U prijemu radi obrnuto.

Nebi rekao. Common mode current je nešto sasvim drugo i nema veze s balunima i ununima. Ja na svojem 9:1 unun trebam još common mode choke jer pomakivanje koaksa mjenja SWR, dakle feeder nije "chokiran" od točke napajanja.

Citat:
Commom mode choke, bez obzira da li na prstenu ili na ugly balun samo sprečava common mode current. Znači struju koja ide po opletu kabela. Ako imaš 50 oma antenu, common mode choke radi posao. Ali balun može istovremeno napraviti dva posla.

Ugly balun se naziva common mode choke koji je motan na plastičnu cijev a ne na toroid. Da spriječava common mode current to sam i u videu rekao. Balun ne spriječava common mode. Balun nemože biti isto kao choke, jer je to nešto drugo. Pročitaj si Moxonovu knjigu o antenama. Balun je transformer koji prilagođava impendanciju. Ljudi sa balunima imaju RF in the shack, dakle ulazi im common mode preko kabla u kuću i moraju stavit choke, što nije balun.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Neda mi se tražiti. Pogledaj video od OM0ET. Ima jedan jako dobar o 9:1 balunu i nerezonantnoj dužini EFHW (end fed half wave) anteni. Makar, strogo gledajući, to nije EFHW jer nije dužine pola ili više polovice vala.

VK3YE ima videe o EFHW anteni i tjunerima. Malo su stariji, zakopani u hrpi stvari. Pogledajte njegov kanal.

Zato velim, da ovi po Youtube krivo govore. To nisu baluni nego choke-ovi. Nešto tipa u HR govore za branik "štosdenfer" što prevedeno inače znači amortizer. Baluni i Ununi su impedance transformeri.

Citat:
9:1 balun se koristi kod nerezonantne dužine. Ako spojiš rezonantnu dužinu treba ti trafo 1:49 ili 1:64. 
9:1 unun se koristi. Balun nemože bit jer nije nit nerezonantna žica napajana sa strane balansirana, nit koax, dakle ide UnUn.

Citat:
Ima na fejsu jedna stranica o EFHW antenama. Ne pratim ju jer nemam profil na fejsu. Ali puno ljudi mi kaže da je dobra, da ima puno iskustva.
Ne koristim više fejs. Izbrisao sam akaunt.

Citat:
Ako EFHW koristis na harmonicima rezonacija brzo izlazi izvan amaterskih opsega. Da bi se vratila na jedno dva metra od točetka žice stavlja se zavojnica sa 6 do 8 zavoja žice.
Koristim inače random wire od 84 stopa, to je oko 26 metara na 9:1 unun.

« Zadnja izmjena: 04 Veljače , 2019, 21:54 od Preppy »

*

Offline worbrc

• *
  • 152
  • 4
« Odgovori #7 u: 04 Veljače , 2019, 21:56 »
Vidi preppy, ovo što sam ti napisao je rezultat puno, puno godina isprobavanja, čitanja, gledanja, slušanja drugih. Inverted v nema 200 oma. Samo to mi je dovoljno da završimo sa pričom. Ima 50. Balun sprečava struje po oklopu. Još jedna stvar. Dovoljno. Rekao sam što imam. Stvari stoje tako kao što sam rekao. Polako ćeš naučiti i shvatiti da imam pravo. Možemo dalje nastaviti o tome ali ja nebi na forumu. Piva mi se čini kao bolje rješenje.
JN75XT

*

Offline Preppy

• *
  • 4815
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #8 u: 04 Veljače , 2019, 22:01 »
Vidi preppy, ovo što sam ti napisao je rezultat puno, puno godina isprobavanja, čitanja, gledanja, slušanja drugih. Inverted v nema 200 oma. Samo to mi je dovoljno da završimo sa pričom. Ima 50. Balun sprečava struje po oklopu. Još jedna stvar. Dovoljno. Rekao sam što imam. Stvari stoje tako kao što sam rekao. Polako ćeš naučiti i shvatiti da imam pravo. Možemo dalje nastaviti o tome ali ja nebi na forumu. Piva mi se čini kao bolje rješenje.

Je, istina, nema 200, ima manje. Baš sam pročitao. Zabunio sam se. Ali sve ostalo stoji, ubaci balun choke u google i čitaj.

« Zadnja izmjena: 04 Veljače , 2019, 22:14 od Preppy »

*

Offline NoNamePrepper

• **
  • 75
  • 1
  • Trust no1
« Odgovori #9 u: 05 Veljače , 2019, 09:25 »

Upravo takav stav je razlog zašto sam na kraju odustao od radioamaterske dozvole. Prolazi mi volja da pričam kada slušam kakvih egocentričnih ljudi ima po frekvencijama. Taj tzv. radioamaterski duh je očito zaobišao Hrvatsku.
Hvala Croprepper na videu, iako nemam pojma o kratkom valu, bit će korisno znanje kad tad. Ti, Crombat i Lakeman ste se jedini trudili da podjelite  video sadržaje za naš entertejment a to baš i nitko nije cijenio. Šteta. Zato su nam i otišli.
Noa je gradio arku kada nije bilo kiše.

*

Offline Antun

• *
  • 1116
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #10 u: 05 Veljače , 2019, 09:38 »

Upravo takav stav je razlog zašto sam na kraju odustao od radioamaterske dozvole. Prolazi mi volja da pričam kada slušam kakvih egocentričnih ljudi ima po frekvencijama. Taj tzv. radioamaterski duh je očito zaobišao Hrvatsku.
Hvala Croprepper na videu, iako nemam pojma o kratkom valu, bit će korisno znanje kad tad. Ti, Crombat i Lakeman ste se jedini trudili da podjelite  video sadržaje za naš entertejment a to baš i nitko nije cijenio. Šteta. Zato su nam i otišli.

Tu se slažem osim u ovom dijelu o Crombatu Lakemanu i ne želim objašnjavati razloge.
Nekada sam imao volju za RA. Položio licencu i počeo nešto oko komunikacije. Isto kao i ti shvatio sam da je to hrpa napuhanaca, hrpa degenerika koji ometaju normalnu komunikaciju stiskanjem, piskanjem, prdenjem i koje kakvim zvukovima u eteru i nitko im ništa ne može iako znaju tko to radi. Pa se ja pitam, čemu polagati licencu, čemu bacati novac kad mjerodavne institucije ne rade svoj posao i ne kažnjavaju te koji to rade. Zašto bi kažnjavali one koji nemaju licencu, a normalno komuniciraju. Ja slušam već duže vrijeme kako se prijete prijavama, batinama i koječime,a ovi to rade već godinama...Čista sprdancija je taj RA
9A3AZY
Iskreno veseliti se svakom čovjeku može jedino ljudožder...

*

Offline Preppy

• *
  • 4815
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #11 u: 05 Veljače , 2019, 09:48 »

Trudim se radit sadržaj na HR iako 90% mojih pretplatnika je iz SAD-a. Ali kad god podjelim svoj video na Hrvatskim forumima, bio to ovaj ili pak SF (više ne idem tamo), ljudi poćnu nekonstruktivno kritizirat sadržaj. Ista stvar, samo malo više pretjerano, se dogodila kod SF-a kada sam uspoređivao razna kuhala. Jedan lik se objesio na jednu izjavu koja je bila uzeta izvan konteksta i onda cijela grupa ljudi počela kenjati, e onda sam lijepo otišao sa SF-a. Nije mi sila trošit cijelu nedjelju da složim jedan il dva videa i još se trudim pisat titlove, da naši ne moraju slušat engleski a zauzvrat dobim govno na pladnju  :D :rofl2: E moj Balkan  :jao:

Tu se slažem osim u ovom dijelu o Crombatu Lakemanu i ne želim objašnjavati razloge.
Nekada sam imao volju za RA. Položio licencu i počeo nešto oko komunikacije. Isto kao i ti shvatio sam da je to hrpa napuhanaca, hrpa degenerika koji ometaju normalnu komunikaciju stiskanjem, piskanjem, prdenjem i koje kakvim zvukovima u eteru i nitko im ništa ne može iako znaju tko to radi. Pa se ja pitam, čemu polagati licencu, čemu bacati novac kad mjerodavne institucije ne rade svoj posao i ne kažnjavaju te koji to rade. Zašto bi kažnjavali one koji nemaju licencu, a normalno komuniciraju. Ja slušam već duže vrijeme kako se prijete prijavama, batinama i koječime,a ovi to rade već godinama...Čista sprdancija je taj RA

R6 je poseban. Kao da su mikrofon postavili u sredinu prostorije gdje najžešći odjel u ludnici ima grupnu terapiju  :samoubojstvo:
« Zadnja izmjena: 05 Veljače , 2019, 09:49 od Preppy »

*

Offline NoNamePrepper

• **
  • 75
  • 1
  • Trust no1
« Odgovori #12 u: 05 Veljače , 2019, 10:10 »
Pusti si mira, furaj svoj đir. Kao i u svemu, vani je lijepše, ako imaš većinu pretplatnika u Engleskom jeziku, onda pričaj Engleski. Samo ćeš se razočacarati ako ciljaš na HR gledatelje.
Noa je gradio arku kada nije bilo kiše.

*

Offline Delta

• **
  • 28
  • 0
« Odgovori #13 u: 22 Svibnja , 2020, 22:39 »
Pusti si mira, furaj svoj đir. Kao i u svemu, vani je lijepše, ako imaš većinu pretplatnika u Engleskom jeziku, onda pričaj Engleski. Samo ćeš se razočacarati ako ciljaš na HR gledatelje.

sad se moram nadovezat… do vrha ne stigne ni najljepsi, .. niti najintelegentniji,..   nego najuporniji ..

*

Offline Marin

• 215
  • 0
« Odgovori #14 u: 23 Svibnja , 2020, 09:15 »
To neki KV radio uredjaji vec imaju ugradjeno u sebi?
Jel taj tuner ovo?

*

Offline worbrc

• *
  • 152
  • 4
« Odgovori #15 u: 23 Svibnja , 2020, 09:29 »
Nije. To je nesto što stavljaš u napojnu točku antene. Na konektor ide koaks, na vijke sa leptir maticama zica od antene. Balun samo "pretvara" nesimetrican koaks u simetričnu žicu. Namijenjen je dipolu sa napajanjem u sredini. 1:1. Znaci 50 oma nesimetrično na 50 oma simetrično.

Malo sam skeptičan prema opsegu 1,8 do 50 MHz. Presiroko je. Tesko je napraviti balun 1,8 do 30 MHz, do 50 MHz jos teže.

Tjuner ima promjenjive elemente, dva ili tri, sa kojima se prilagođava jedna impedanca na drugu
JN75XT