Zaklon od vjetra i dim od vatre

• 18 replies
  • 367 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4127
  • 20
  • Spol: Muški
  • QRP SSB
Zaklon od vjetra i dim od vatre
« u: 29 Siječanj , 2019, 12:04 »
Često mi se događa da se podimim ko šunkica kada si složim zaklon od vjetra i ispred njega zapalim vatricu. I sad sam i skužio zašto.
Ako postaviš zaklon kojeg vjetar iza leđa zaobiđe, ispod njega se stvori manji pritisak. Kao na krilu od aviona. Dakle ako postaviš zaklon direkt prema vjetru, koji je donekle aerodinamičan (što je normalno inače ga vjetar potrga), onda vjetar prohuja iznad tebe i iznad vatre koja je direkt ispred zaklona. U tom trenutku se u zaklonu i između vatre i zaklona spusti pritisak i to povuče dim prema tebi. Zato ćeš uvijek imati dim u skloništu i u faci.
Zato je najbolje postavit sklonište u nekom kutu prema vjetru, recimo koji 30 stupnja. Još si donekle zaštićen, ali sad vuče dim na stran a ne u sklonište i u facu  :thumbs:

Zanimaju me vaša iskustva.

PS:

ovdje se točno vidi o ćemu je riječ:

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

« Zadnja izmjena: 29 Siječanj , 2019, 12:09 od Preppy »
Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Gorštak

• 3342
  • 10
Odg: Zaklon od vjetra i dim od vatre
« Odgovori #1 u: 29 Siječanj , 2019, 18:55 »
Bitno da se mi dimimo nije fora ak ne smrdis na dim kad dojdes doma hahahha

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline SaS

• **
  • 71
  • 0
  • Scout and Search
« Odgovori #2 u: 29 Siječanj , 2019, 21:45 »
Tko se nije malo nadimio nije ništa doživio, kod mene je to redovito tako jer nemam večinom vremena za napraviti firewall od drveta ili bilo kakav zaklon koji bi napravio to polje manjeg tlaka i odvukao dim od mene

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Hodam polako, ali nikad unatrag.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #3 u: 29 Siječanj , 2019, 22:23 »
Reflektor od trupaca ili suhozida, s druge strane ognjišta u odnosu na zaklon, možda bi riješio stvar? Jasno, to bi ovisilo od slučaja do slučaja.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Međutim, ovako, uz dim dobijaš i topli zrak, što je poanta loženja vatre :LOL:?

U nas postoji narodna poslovica vezana za otvoreni plamen na ogništu, odnosno kominu (razliku komina i kamina smo spominali ovdje: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi): "Ko ne izde uže dlaka i vriću luga, taj ni raja neće vidit." U prijevodu: ljudi su do prije 50-tak godina imali drugačiji pristup životu, ovisno o dostupnoj tehnologiji i životu oslonjenom na prirodu, tako da ni pokoja dlaka nije bila iznimka u hrani, a i kako se nije peklo u štednjacima, nego ispod peke/cripnje/saća, tako ni lug - pepeo, nije bio izuzetak u hrani. Tako se očekivalo da čovjek u svom životu pojede dlaka toliko da bi se moglo isplesti uže, da je količina pepela tijekom života bila dovoljna da napuni vreću, pa ako si zadovoljio te uvjete, dovoljno si star da u miru umreš. Ujedno, poslovica kaže da se ne moraš baš pretjerano čuvati takvih stvari, pa tako i ovo s dimom - neka malo dima.

S druge strane, kada moraš živjeti u uvjetima gdje ti je biološki opstanak vezan za vatru, taj dim, osobito onaj ljuti dim od neosušenih drva, tako grebe grlo i štipa za oči, da ne znaš je li veća nevolja ona hladnoća vani ili taj dim unutra. A kad to traje mjesec dana, to je stvarno frustrirajuće.

*

Offline SaS

• **
  • 71
  • 0
  • Scout and Search
« Odgovori #4 u: 29 Siječanj , 2019, 22:42 »
Tako bi trebalo biti,evo jedne moje slike sa Velebita gdje smo ja i kolega bili "prisiljeni" prespavati u šatoru,već nas je uhvatila noć kad smo počeli slagati kamp i kolega je brzinski sklepao reflektor dok sam ja složio šator i dobro je poslužio premda ga je pola završilo u vatri. GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Preppy

• *
  • 4127
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #5 u: 30 Siječanj , 2019, 08:51 »
Polji, pa znas mene, da nisam picajzljav i da meni to ne smeta jer sam proveo dosta noci za vatricom i dimom. Ima razlika normalne kolicine dima i onolike od koje vise nemozes nit oci otvoriti nit disati jer ti direkt u glavu ide (primjerice u vlaznijim danima). Ali ajd, ima u Zagorju kod nas isto poslovica: "Znas u koga ide dim? U budalu koja se nece maknut"  :D

Sto se tice poante toplog zraka, od zracenja vatre se grijes a ne od toplog zraka.

Sto se tice reflektora, to bi bas trebalo isprobati.
« Zadnja izmjena: 30 Siječanj , 2019, 08:56 od Preppy »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #6 u: 30 Siječanj , 2019, 11:51 »
Tako bi trebalo biti,evo jedne moje slike sa Velebita gdje smo ja i kolega bili "prisiljeni" prespavati u šatoru,već nas je uhvatila noć kad smo počeli slagati kamp i kolega je brzinski sklepao reflektor dok sam ja složio šator i dobro je poslužio premda ga je pola završilo u vatri. GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Reflektor ti je pre rijedak. Točnije ima pre velikih rupa da bi štitio od vjetra i reflektirao toplinu koja ionako nije mogla grijati šator jer je bio zatvoren. Negdje si na netu vidio da ljudi rade reflektor od drveća pa si krenuo njihovim stopama, a ne razumiješ bit reflektora. Ne smije biti toliko "šupalj" jer u protivnom ne reflektira.

Što se pak tiće Preppya...čovjek ne voli gušiti se u dimu dok uživa u vatrici.To treba poštivati. Ja ga razumijem, meni ne smeta jer sam 23g u braku i mojoj ženi je svejedno po čemu smrdim. Jačina dima ovisi i o vrsti drva i njihovom stanju. Trula i mokra drva uvijek dime. Kod normalnih drva (suha i zdrava) dim je relativno normalna pojava dok se drva ne "prime" ,tada se dimi u manjoj količini koja je podnošljiva.

*

Offline SaS

• **
  • 71
  • 0
  • Scout and Search
« Odgovori #7 u: 30 Siječanj , 2019, 12:03 »
Slažem se, no kao što sam napisao bilo je to slagano na brzinu u noći i bilo je gušće samo kako je noć odmicala tako se i reflektor smanjivao jer ga je pola završilo u vatri. Ovo sam slikao rano ujutro a kolega je još spavao u šatoru. Nije ova slika baš dobar primjer kako se to radi ili kako bi se trebalo raditi ali je jedina koju imam da je moja pa je zato tu.

*

Offline Preppy

• *
  • 4127
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #8 u: 30 Siječanj , 2019, 12:15 »
Bit mojeg posta je da vam olakšava boravak u prirodi. Kada su vam oči krvave i suze, zmislite se mojih riječi.
Tko je sad više muški il ne zbog toga jer trpi krvave oči, to možemo rado razglabati u offtopicu.
Kaj se tiće reflektora, moje osobno mišljenje, to vrijeme i te grane koje ste potrošili na reflektor, mogli ste iskoristiti za vatru. Bila bi veća i toplija, jer efikasnost takvog reflektora na dimenziju ložišta je skoro jednaka nuli.

*

Offline prevarant

• **
  • 20
  • 1
« Odgovori #9 u: 11 Veljača , 2019, 21:20 »
Ko se dima nije nadimio, taj se vatre nije nagrijo :)
With that said, zimsko/vlazno lozenje vatre je mostly gnjavaza, no stoje neke stvari koje su kolege gore napisale. Od male vatre nist koristi, od ovog reflektora isto nist koristi.
Zima/Jesen - nemate sta stedjeti na vatri (bar u pocetku). Bolje je naloziti zdravu i veliku vatru u pocetku da biste kasnije uzivali uz nju.
Dost bitno:  Kad skupljate ogrijev zimi/jesen/proljece,  obratite paznju na vrstu drveta koje skupljate za ogrijev. Izbjegavajte potopljene/naplavljene trupce i grane, sve sto je na tlu i sto je tesko, to je puno vode i tu srece nema. Dakako, takve konkretnije trupce mozete narezati i poslagati oko vatre da se kroz vrijeme isuse i ugriju dovoljno da bi sutradan ili nesto kasnije bili za loziti, no to je longterm spika.

Bolje varati ribu nego zenu!

*

Offline Preppy

• *
  • 4127
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #10 u: 11 Veljača , 2019, 21:30 »
U takvim slučajima tražim mrtvo stojeće drvo koje zrušim. Naslonim nekam za idući put da se ne navleče vlage.
A bolje onaj prejde ko se zagrije a dima ne naguta

Via Tapatalk

*

Offline prevarant

• **
  • 20
  • 1
« Odgovori #11 u: 11 Veljača , 2019, 21:52 »
Je, tak je. Na lokacijama na kojima cesto kampiram, radim istu stvar :)

*

Offline 9alpha

• 152
  • 6
« Odgovori #12 u: 12 Veljača , 2019, 01:56 »
Ne vjerujem ti :D zbog imena :rofl2:

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #13 u: 12 Veljača , 2019, 08:32 »
U takvim slučajima tražim mrtvo stojeće drvo koje zrušim. Naslonim nekam za idući put da se ne navleče vlage.
A bolje onaj prejde ko se zagrije a dima ne naguta

Via Tapatalk

i u toplim mjesecima treba tražiti stoječe drvo za potpalu, a onda tek kad se vatra razbukti stavljati ovo s poda. Ovo s poda je upilo irosu i vlagu iz zemlje.

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #14 u: 12 Veljača , 2019, 08:37 »
Ko se dima nije nadimio, taj se vatre nije nagrijo :)
With that said, zimsko/vlazno lozenje vatre je mostly gnjavaza, no stoje neke stvari koje su kolege gore napisale. Od male vatre nist koristi, od ovog reflektora isto nist koristi.
Zima/Jesen - nemate sta stedjeti na vatri (bar u pocetku). Bolje je naloziti zdravu i veliku vatru u pocetku da biste kasnije uzivali uz nju.
Dost bitno:  Kad skupljate ogrijev zimi/jesen/proljece,  obratite paznju na vrstu drveta koje skupljate za ogrijev. Izbjegavajte potopljene/naplavljene trupce i grane, sve sto je na tlu i sto je tesko, to je puno vode i tu srece nema. Dakako, takve konkretnije trupce mozete narezati i poslagati oko vatre da se kroz vrijeme isuse i ugriju dovoljno da bi sutradan ili nesto kasnije bili za loziti, no to je longterm spika.

u pravu si bitna je vrsta drveta. Nije svako drvo dobro za potpalu. Naj bolja su visokokalorična drva: grab, bukva, hrast...izbjegavajte vrbe, topole i takva drva koje rastu uz vodu, vrlo brzo izgore...

*

Offline prevarant

• **
  • 20
  • 1
« Odgovori #15 u: 12 Veljača , 2019, 12:13 »
Ne vjerujem ti :D zbog imena :rofl2:

Aahahaha :)  al majke mi :P

A sto se tice drva, uvijek se zadesi neki grab, neki glog, nesto malo kaloricnije,  Antun kako veli, ako mozes ikako izbjeci  vrbu i posebno topolu - izbjegni :)

*

Offline 9alpha

• 152
  • 6
« Odgovori #16 u: 12 Veljača , 2019, 12:16 »
Ja nosim ponekad s sobom ako znam da tamo nema kvalitetnog drva ili uopce drva. A ako ima uvijek je tu mala sjekira iz peveca.

*

Offline Antun

• 540
  • 6
  • 9A3AZY
« Odgovori #17 u: 12 Veljača , 2019, 12:45 »
Ja nosim ponekad s sobom ako znam da tamo nema kvalitetnog drva ili uopce drva. A ako ima uvijek je tu mala sjekira iz peveca.
Izbjegavam mjesta di nema drva...da nebi još i to teglo.

*

Offline Preppy

• *
  • 4127
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #18 u: 13 Veljača , 2019, 23:00 »
počistio sam offtopic, tj. premjestio u brbljaonicu  :D
:btt: