NVIS propagacija

• 0 replies
  • 487 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4829
  • 24
  • Spol: Muški
  • 9A5ALX
NVIS propagacija
« u: 29 Siječnja , 2019, 10:03 »
Jučer sam se prvi put uvjerio da NVIS radi. Živim u dolini koja je okružena visokim brijegima, te nemam pogled na horizont. Već sam sve moguće isprobao, sve moguće antene, kombinacije, izvedbe... Ali ništa nije pomoglo. Kao drugi faktor, kod mene ima puno električkih smetnji koje utječu na signal, te mi pozadinski šum veoma visok.

Ali..

Postoji takozvani NVIS. Near Vertical Incidence Skywave.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Radi se o tome da se na 80m (3.5Mhz) radiovalovi pucaju vertikalno u zrak te od ionosfere odbijaju u obližnji prostor. Dakle, kao što se vidi na slici, mogu se izbjeći prepreke topografije.
Fora je u tome da se dipol postavi u blizini zemlje, između 5-15 stopa, to je oko 1.50m-5m i neka žica za uzemljenje ispod njega ako je tlo skroz suho ili kamenito. Propagacija radiovalova se neće moći širit boćno nego samo vertikalno u zrak.
Jučer sam ćuo većinom ljude iz Hrvatske i jednog Srbina. Prvi put da ćujem lokalce u KV eteru. Dakle ovo radi  :thumbs: Još čekam da to malo bolje isprobam na terenu gdje nema toliko smetnji.

Inače, NVIS koriste u vojsci, jer nije potrebna direktka linija pogleda za komunikaciju. I sada vam je i jasno zašto su na džipovima antene privezane  :D

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |