Instaliranje kabla za antenu

• 8 replies
  • 412 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4120
  • 20
  • Spol: Muški
  • QRP SSB
Instaliranje kabla za antenu
« u: 11 Siječanj , 2019, 10:34 »
Buduci da na mojoj lokaciji gdje zivim nema sanse da dosegnem R6 Sljeme, nit Ivanscicu, kamoli da neki simplex udarim, razmisljam o tome da nabavim Diamond x30n. Jeftina antena za VHF UHF a ljudi je hvale, pogotovo ulozeno dobiveno.
Problem jest da nemam nigdje mogucnost da uvodim kabel u kucu, nedugo smo stavili novu fasadu a ja bitanga nisam pripravio neke buzire za instalacije. Tko je onda znal da cu ici polagat za radio amatera  :jao:
Kako god bilo, naisao sam na neke "jumpere" koji se koriste za provodit kabel kroz prozor:

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Ali to malo sranje kosta preko 50$  :zbunjen2:

I onda mi je sinulo, pa mogao bi slozit mali jumper kabel doma. Imam RG174 i BNC konektore za krimpanje. Plan bi bio koristit RG213 od antene do prozora, ali to je mozda 2 metara, pa bi cak i isao RG58 jer bi gubitci na VHF i UHF bili podnosljivi. Sad je pitanje, kako se ponasa kada prelazi na RG174 pa opet natrag na RG58?
Gledao sam gubitke od BNC konektora, imaju manje gubitke nego PL konektori (tko bi rekao...)...

Ima tko iskustva s tim?
Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline worbrc

• **
  • 35
  • 0
Odg: Instaliranje kabla za antenu
« Odgovori #1 u: 12 Siječanj , 2019, 14:08 »
odgovor je jako jednostavan. Nemožeš ni do r6. AKO ćeš sa svime time moći onda bez obzira na gubitke u dobitku si. Napravi najbolje što možeš i to je to.
Neznam gdje si. Prije nego što se upustiš u trošak razmisli da li bi mogao staviti 3 ili 4 elementa yagi negdje u sobu da ne smeta. Možda bi tako išlo. I ako je napraviš da se jednostavno sklapa i rasklapa, možeš je nositi i sa sobom u prirodu

*

Offline Gorštak

• 3339
  • 10
« Odgovori #2 u: 13 Siječanj , 2019, 08:54 »
Ja mu nudim Yagicu za probu (zanemarite kaj je krivo okrenuta,isprobavalo se nesto) ... znaci sam ju treba spojit i probat,ak bu dobra napravimo istu pa nece  .. i iskreno mislim da sa x30 nebu nekih rezultata,x510 je vec nekaj puno ozbiljnije znam decke iz ZG kaj sa kuce okruzen neboderima tuce s njom sve u 16 ... a ima i ekipe iz krapine i varazdina kaj se javljaju na R6 takodjer prek stanica s doticnom antenicomGOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 4120
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #3 u: 13 Siječanj , 2019, 20:59 »
Nemam kam yagicu deti. Pod krov neznam jer imam pušteni strop i knauf. Znači imam u špici krova oko 1m možda više. A sve puno visilica i profila. Ja mislim da to smeta anteni. Vhf kolko bu išlo bu išlo. Mene takitak više zanima kv.

Via Tapatalk

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Frosty

• **
  • 31
  • 0
« Odgovori #4 u: 15 Siječanj , 2019, 09:22 »
Citat:
Ja mu nudim Yagicu za probu (zanemarite kaj je krivo okrenuta,isprobavalo se nesto)

Kak misliš krivo..to je vertikalna polarizacija. Ak je dipol horizontalno, onda je horizontalna. Ovisi kak je okrenuta antena sa kojom komuniciraš. Ako na drugom kraju je vertikalna antena, onda koristiš vertikalnu polarizaciju. Nema krivo...

*

Offline Gorštak

• 3339
  • 10
« Odgovori #5 u: 17 Siječanj , 2019, 21:06 »
Ma krivo u smislu da je ekipa u Zg i okolici na horizontali,uostalom to smo utvrdili da dok je ovak bila kolega je vokac moral zakrenut da antena stoji horizontalno da bi ferceralo kak bog zapoveda ... ugl kad sam ju zrotiral u horizontalu u direktu sam ulovil decke u primorsko goranskoj zupaniji imali su vjezbu radio veza u kriznim situacijama  .. 

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 4120
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #6 u: 18 Siječanj , 2019, 13:51 »
Inače se malo "standardiziralo" da se horizontalno polarizira za ssb a vert za fm.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1827
  • 18
« Odgovori #7 u: 21 Siječanj , 2019, 12:35 »
Poanta, što se tiče polarizacije, je u korisniku. S Yagi antenom (jasno, ovisi o broju dipola usmjerivača/direktora), imaš nekih 90 stupnjeva širine glavne latice zračenja. Postaviš li je okomito, možeš, u tom opsegu azimuta, pokrivati i fiksne i mobilne korisnike, dok vodoravnoj polarizaciji pokrivaš isključivo fiksne korisnike.

Naime, za mobilne korisnike je uvjet da antena bude okomito polarizirana, iz jednostavnog razloga što se okomitom polarizacijom poluvalne dipol antene, onosno češće helikoidalne antene u normalnom modu rada, pokriva svih 360 stupnjeva oko sebe. S okomitom polarizacijom iste antene dobiješ usmjerenu antenu, koja u najboljem slučaju pokriva 2 x po 90 stupnjeva. To se može dobro vidjeti na ovoj slici, lijevo je dijagram zračenja u vodoravnoj polarizaciji, desno u okomitoj.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Elementarni zahtjev, da ne bi došlo do gubitaka uvjetovanih polarizacijom, je ovo što Frosty govori, da oba sudionika komunikacije imaju istu polarizaciju.

U teoriji, između antene koja je okomito polarizirana i antene koja je vodoravno polarizirana nema prijenosa energije, ali u praksi ima. Naime, refleksijom od reljefa i umjetnih prepreka dolazi i do zakretanja polarizacije, pa se u praksi nešto i dobije.

Dakle Preppy, taj problem visećih konstrukcijskih elemanata visećeg stopa možeš riješiti kosom polarizacijom. Postaviš li antenu pod kutom od 45 stupnjeva, zaobići ćeš problem okomitih dipola koji ti remete prijem, ali ćeš za poslijedicu imati gubitke polarizacije od -3 dB, odnosno 50%, ali to ti možda ipak bude dovoljno.

*

Offline Preppy

• *
  • 4120
  • 20
  • QRP SSB
« Odgovori #8 u: 21 Siječanj , 2019, 15:31 »
Hvala polji na opsirnom odgovoru. Isprobati cu cim nabavim materijal za izgradnju yagice pa javim rezultate.