Gojzerice

• 33 replies
  • 2699 views
*

Offline Toni

• *
  • 6
  • 0
  • Spol: Muški
Odg: Gojzerice
« Odgovori #20 u: 13 Prosinca , 2019, 14:04 »
Kupio Salomon gojzerice. Nakon par mjeseci koristenja napisem svoje iskustvo.
 Alpina odlazi na mali remont kod postolara. Jos ce posluziti za lovove po kamenjarima.

*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
« Odgovori #21 u: 27 Svibnja , 2020, 21:04 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Nisam baš primjetio varijacije u Salomona, nego več par godina konstantan pad kvalitete. Platit nešto po zlato a dobit poizvod upitne kvalitete, nebih više hvala. Trenutno nosim adidas, istina ovo su mi "prve". Al evo godinu dana več i prezadovoljan sam, pa čemo vidit šta če bit dalje :-)
Po čemu konkretno misliš da je pad kvalitete, a pogotovo da je upitna? Zašto ih stavljaš u proizvode koje plaćaš "kao suho zlato" kad znamo da je Salomon proizvod malo iznad prosječne cijene, čak je i Alpina skuplja, a redovito se Salomon može na popustu nabaviti i sa 30 i više posto popusta. Trenutno gazim niske Salomonke XA PRO 3D stare dvije tri godine koje su prošle Sodomu i Gomoru, za prijelazna razdoblja Medvednicu i okolna gorja imam nešto MID GTX također od Salomona, a prije mjesec dana sam opet kupio na popustu u Hervisu za 1075 kuna sa 1600 QUEST 4D 3 GTX za ozbiljne ture. Nikada, ali nikada nisam dobio žulj i sl., dobro drže zglob, tabani me ne peku, ne treba mi po hladnom ni debela čarapa, dnevno sam prelazio i po 35 km, po snijegu nikada nisu propustile, kroz vodu i bljuzgu, za dublji snijeg samo kvaliltetne gamašne treba imati, čak i male dereze gdje je meki snijeg na ledu i opleti. Naravno ako je "kora", velike dereze, cepini, onda dolazi u obzir samo tvrda gojzerica i Alpina se tu pokazala jako dobrom u omjeru cijene i kvalitete no Alpina je teška. Salomon me nikada nije izdao, one se jednostavno "poderu" kompletno, zapravo one nemaju vijek trajanja već ih zamijenimo zato jer su "stare" i malo "znucane". U većini recenzija su na prvom mjestu.  :D
Samo pozitiva!

*

Offline Nik

• *
  • 305
  • 4
« Odgovori #22 u: 27 Svibnja , 2020, 22:57 »
Prije jedno mjesec dana nakon duzeg vremena sam si ponovno kupio Alpininu obucu za planine, i to mi je mislim cetvrta njihova cipela.
Rijec je o njihovom inovativnom modelu Breeze Mid R, deklariranom za brzo hodanje.

Mjesecima kopam i istrazujem koja cipela ce zamijeniti moje istrosene Adidas Terrex Scope pristupne cipele, i izbor se sveo na dva modela 1. La Sportiva TX4 (koje su vise penjacka obuca) i 2. Alpina Breeze Mid R (koje su vise hodacka obuca) a zajednicko im je materijal potplata - Vibram Megagrip. Jednostavno sam htio probati tu gumu.
Na kraju je presudila cijena, iako sam obje mogao dobiti na popustu, uzeo sam jeftinije.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Ajmo malo sad razjasniti razlike izmedju modela, shuze sve izgledaju identicno, ali nisu isti materijali ugradjeni u njih, a bome se to odrazava i na cijenu pa samim time i kvalitetu. Tri su osnovna modela, idemo od jeftinijeg ka skupljima.

1. Breeze Low
- niske
- vezanje znirancima
- materijal potplata Vibram XS trek
- Alpitex paropropusna membrana
- najjeftinije

2. Breeze Mid X
- poluvisoke
- vezanje znirancima
- materijal potplata Vibram Megagrip
- Alpitex paropropusna membrana
- srednja cijena

3. Breeze Mid R 
- poluvisoke
- vezanje uzicom  kao Quicklace kod Salomona
- materijal potplata Vibram Megagrip
- eVent paropropusna membrana
- najskuplje

eVent membrana je po svojstvima najslicnija Goretexu, imaju skoro pa identicne mm i g/m2, eVent bolje ventilira visak vlage cak i kad se ne krece (ima posebnu tehnologiju, Goretex to ne moze - kod njega se mora kretati) da ne ulazim u detalje vrhunska membrana, neki ju stavljaju ispred Goretexa.
Nisam pobornik paropropusne mebrane u nezimskoj obuci i bilo me malo strah kupti Alpinu jer je postojala mogucnost da ce mi se noga znojiti, odnosno usvicati u toj obuci - ali riskirao sam.

A sad dojmovi sa dvije malo zesce hodnje, odmah prvi dan Sljeme je oprala kisa i ja sam nakon pljuscine isao gore kad je doslovce sve bilo natopljeno i kad je svaki list bio pun vode kao i trava. Izabrao sam strmu i kamenu stazu preko Ostreca i Pecovja (teska), i po mokrome bi tuda isao nikada. Za nizbrdo sam odabrao stazu 24 (lagana)

Uber mokri uvjeti:
- vodoneprospusnost postojana 5+
- meni najbitnije - noge u teni se ne znoje, niti malo
- tenisice briljiraju na vlaznoj zemlji (utabana, rastresita, humus, lisce - svejedno), strmoj, kontra nagib svugdje drze odlicno, hoda se kao po tracnicama, dok se sa smjeskom gledaju tragovi proklizavanja nekih drugih planinara
- tenisice su vrlo udobne, ne fiksiraju zglob (slobodan je kao da su tenisice niske) iako su poluvisoke, ali ga stite od eventualnog udarca ili nagnjecenja u stijeni - meni to savrseno odgovara jer hocu imati slobodan zglob da mogu postaviti stopalo kako ja hocu
- dobre su za kamenjare, spicasto stijenje ne umara stopalo, znaci dzon je dovoljno krut a opet dovoljno udoban. Na plocastim stijanama, kamenjarima i korijenju tenisica hoce kliznuti ali je to i dalje poprilicno postojan grip - penjacki mix zemlje, korijenja i stijenja na Pecovju popeo sam bez problema - koji puta je kliznula noga
Za prvi dojam tena je naravno u gornjem domu, osjeti se veca gripoznost gume, udobnost cijele tenisice i ako ju usporedim sa starim Adidas Terrex Scope koje imaju Stealth 5.10 gumu/dzon - Megagrip je bolji na zemlji, a Stealth na Stijeni i kamenu.

Za par dana, ista staza, uglavnom sve suho, jako toplo vrijeme:
Shuze po suhom se doslovce lijepe za sve podloge, nema proklizavanja ama bas nigdje (a isao sam bez stapova kako bi imao slobodne ruke za snimanje).
Istestirane su na skoro pa okomitoj glatkoj stijeni (cca 80°) - drze na trenje cak i kad sam cimao cijelom tezinom stopalo je ostalo na mjestu i drzalo mojih 100kg. Unatoc tome 5.10 Stealth guma na kamenu gripa za nijansu bolje, a tamo gdje je ona losa (suho lisce na utabanoj/tvrdoj zemlji ili kamenu) je pak Megagrip bolji ne za nijansu nego za cijelu klasu - nema nikakvog klizanja, drze odlicno.  I da, cipele odlicno gripaju na moje VP59 pedale sa samo 5 pinova, a tene koje tamo ne klizu zna se da valjaju.
Iako je bio osjetno toplije u sumi nego kod prethodnog testa, stopalo se i dalje ne znoji, ali je prisutno odredjeno kao grijanje u stopalima.

U svakom slucaj izvan serijska tenisica, po meni super dizajna. Za preporuciti, pogotovo po cijeni od 750kn/100€
Masa tena je 1020g, za usporedbu Adidas Energy boost (za trcanje) 745g (broj 47 1/3, Alpina broj 46 - ali to je u dlaku ista velicina)

Sad me zanimaju kakve su na snijegu i ledu, i koliko ce potrajati jer kod mene ce dozivjeti ozbiljno raubanje i torturu  :D
Toliko od mene.

Za kraj, dva testa Megagrip gume na dzonovima - jako zanimljivo za pogledati  :thumbs:

« Zadnja izmjena: 27 Svibnja , 2020, 23:04 od Nik »

*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
« Odgovori #23 u: 08 Lipnja , 2020, 16:02 »
U subotu sam bio na izletu po Medvednici, koju fotku ću staviti kad stgnem i u tu temu, no ovdje želim samo za sve nevjerne Tome  :D vezano uz Salomon napisati da sam obuo dolje već spomenute nove gojzerice prvi puta i nakon kišne noći se uputio na Medvednicu znajući da ću napraviti preko 30 km. To se inače ne radi dok se malo ne razgaze no ja toj marki vjerujem i pokazalo se da sam u pravu. Osjetio sam čvrstoću za razliku od starih koje više i ne osjećam na nogama, osjetio sam dobar grip jer je staza bila velika kaljuža pogotovo po hrptu sa bezbrojnim lokvetinama koje su se od kiše razlile, no na kraju dana stopala su bila suha, neotečena, niti jednog "nažuljanja", kao da sam ih već nosio dosta puta. Topla preporuka.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Samo pozitiva!

*

Offline FrankyRC

• 223
  • 3
« Odgovori #24 u: 09 Lipnja , 2020, 04:36 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Nisam baš primjetio varijacije u Salomona, nego več par godina konstantan pad kvalitete. Platit nešto po zlato a dobit poizvod upitne kvalitete, nebih više hvala. Trenutno nosim adidas, istina ovo su mi "prve". Al evo godinu dana več i prezadovoljan sam, pa čemo vidit šta če bit dalje :-)
Po čemu konkretno misliš da je pad kvalitete, a pogotovo da je upitna? Zašto ih stavljaš u proizvode koje plaćaš "kao suho zlato" kad znamo da je Salomon proizvod malo iznad prosječne cijene, čak je i Alpina skuplja, a redovito se Salomon može na popustu nabaviti i sa 30 i više posto popusta. Trenutno gazim niske Salomonke XA PRO 3D stare dvije tri godine koje su prošle Sodomu i Gomoru, za prijelazna razdoblja Medvednicu i okolna gorja imam nešto MID GTX također od Salomona, a prije mjesec dana sam opet kupio na popustu u Hervisu za 1075 kuna sa 1600 QUEST 4D 3 GTX za ozbiljne ture. Nikada, ali nikada nisam dobio žulj i sl., dobro drže zglob, tabani me ne peku, ne treba mi po hladnom ni debela čarapa, dnevno sam prelazio i po 35 km, po snijegu nikada nisu propustile, kroz vodu i bljuzgu, za dublji snijeg samo kvaliltetne gamašne treba imati, čak i male dereze gdje je meki snijeg na ledu i opleti. Naravno ako je "kora", velike dereze, cepini, onda dolazi u obzir samo tvrda gojzerica i Alpina se tu pokazala jako dobrom u omjeru cijene i kvalitete no Alpina je teška. Salomon me nikada nije izdao, one se jednostavno "poderu" kompletno, zapravo one nemaju vijek trajanja već ih zamijenimo zato jer su "stare" i malo "znucane". U većini recenzija su na prvom mjestu.  :D
vidi Solomon nosim od 2001, sve vrste modela sam nosio. Nekad kad sam bio najaktivniji 2-3 god se ne bi vidilo traga korištenja na njima. E sad zamisli tjedno 3-2 puta cjelodnevne uspone od 100m nv na cca 1400-1800m po gadnom kamenjaru, siparima,..... I još uz to svakodnevno nošenje u normalnoj upotrebi. Ove današnje takav tempo ne bi izdržale ni pola godine.
Jedne Solomon mid patike iz toga perioda su još žive. Meni su postale male, pa su ih dobili neki članovi obitelji. Te su tako radi veličina promijenile par vlasnika i razne uvjete upotrebe od planinarenja do građevine. Đon je izlizan (koliko su prošle nije ni čudo :-) ), jedino oštećenje na njima je iskidana tkanina kraj vezica (posljedica korištenja na građevini). Svi šavovi, lijepljenji spojevi,.... je kao da je jučer izašlo iz tvornice. Normalno kozmetički se vidi na njima zub korištenja al je sve besprijekorno kao i prvog dana!
Glede cijene Salomon je uvijek držao cijene, dok su drugi proizvođači sa vremenom se približile. isto tako na tržištu nije bilo toliki izbor modela i marki, a i one koje su bile nije ih bilo svugdje dostupnih.
Današnji Solomon je jednostavno smeće prema onome prije! Kako se može desit jednoj tako probranoj i "kvalitetnoj" marki pucanje šavova, popuštanje ljepila,... i sve to u godini dana manje više gradske upotrebe? Meni je to nedopustivo, još kad znam da mi tako nešto može doči glave u nekoj situaciji.
Svaka cipela odnosno gojzerica i patika ima svoju namjenu. Od tvrdoće i vrste đona, vrste i slojeva izolacija, krutosti, visine, težine,....
Nosio sam jedne Solomon gojzerice slične tvojima, sjećam se da je bila brojka 6 u nazivu modela (tada su modeli imali malo jednostavnije oznake). Prošle sito i rešeto, gdje su troduplo skuplje i veče klase gojzerice popuštale meni je noga bila uvijek suha. Poklonio sam i njih kako su mi postale male. Nisu imale tragova korištenja osim istrošenosti đona. Prije par godina sam ih vidio kako se koriste u kopanju krompira u istom stanju kao kad su poklonjenje. Možda su i danas žive :-)
Poanta je da nema današnje Solomonke koja može preživiti trećinu toga bez velikih oštećenja.

*

Offline FrankyRC

• 223
  • 3
« Odgovori #25 u: 09 Lipnja , 2020, 04:37 »
U subotu sam bio na izletu po Medvednici, koju fotku ću staviti kad stgnem i u tu temu, no ovdje želim samo za sve nevjerne Tome  :D vezano uz Salomon napisati da sam obuo dolje već spomenute nove gojzerice prvi puta i nakon kišne noći se uputio na Medvednicu znajući da ću napraviti preko 30 km. To se inače ne radi dok se malo ne razgaze no ja toj marki vjerujem i pokazalo se da sam u pravu. Osjetio sam čvrstoću za razliku od starih koje više i ne osjećam na nogama, osjetio sam dobar grip jer je staza bila velika kaljuža pogotovo po hrptu sa bezbrojnim lokvetinama koje su se od kiše razlile, no na kraju dana stopala su bila suha, neotečena, niti jednog "nažuljanja", kao da sam ih već nosio dosta puta. Topla preporuka.

Inače blato ti je smrt za membrane tipa Gore tex. Na takvim terenima kao i na gadom kamenjaru je koža majka!

*

Offline Nik

• *
  • 305
  • 4
« Odgovori #26 u: 09 Lipnja , 2020, 11:17 »
Sto se Salomona tice on je sada u vlasnistvu Kineza (Anta Sports Products Limited), kupili su cijelu Amer Sports Corporation pod cijim krovom je vec spomenuti Salomon, pa Suunto, Arc'teryx, Wilson itd.

Posto koristim Suunto zamijetio sam neke skroz nelogicne da ne kazem glupe stvari koje se dogadjaju sa starijim modelima kao sto je moj (Ambit 3 Peak) i onda sam googlajuci nasao da su Kinezi vlasnici Suunta, i da se od tada dogadjaju cudne stvari koje su samo naljutile stare korisnike (nisam jedini, jel).

*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
« Odgovori #27 u: 09 Lipnja , 2020, 21:31 »

Inače blato ti je smrt za membrane tipa Gore tex. Na takvim terenima kao i na gadom kamenjaru je koža majka!
Ma ja baš i ne vjerujem previše u te membrane i sl. Tu si sigurno u pravu, to se začepi vjerujem. Meni je bitno da mi je obuća i odjeća ugodna, a hoću li biti više ili manje mokar, da mi smeta ostao bi doma  :D.
Samo pozitiva!

*

Offline FrankyRC

• 223
  • 3
« Odgovori #28 u: 09 Lipnja , 2020, 22:56 »

Ma ja baš i ne vjerujem previše u te membrane i sl. Tu si sigurno u pravu, to se začepi vjerujem. Meni je bitno da mi je obuća i odjeća ugodna, a hoću li biti više ili manje mokar, da mi smeta ostao bi doma  :D.

Odjeća i obuća i služi da bi nam bilo što udobnije. Koja je svrha odječe il obuče ako si mokar?   
Nošenje mokre obuče il odječe može bit pogibeljno u zimskim uvjetima(smrzotine, hipotermija, edemi,...)! A i u ne zimskim, pogotovo obuća. Postoji bolest "rovovskog stopala" koja se dobiva baš od mokrih stopala! Postoje još i razne bolesti od prehlade do nekad smrtonosne upale pluća!
Ako već imamo blagodati da koristimo tehnologiju i mogućnost veće ugode zašto je ne bi iskoristili?
A tu je i financijski aspekt. Amo uzet za primjer auta.
Luksuzno vozilo visoke klase koje je deset puta skuplje nego neki low level  autić oba dva će nas dovest od točke A do točke B. Samo šta će ovaj prvi to izvest puno udobnije i brže.
Po toj logici su ti dovoljne neke obične cipele od 100kn, a ne te koje nosiš deset puta skuplje?
Ja sam na teži način naučio cijenit kvalitetnu opremu. U nekim navodno kvalitetnim rukavicama (Invicta) sam dobio ozbiljne smrzotine prstiju (-28 je bilo za dana, u noći još 5-6 C niže sigurno uz to sve olujni vjetar). Sutra sam otišao i uzeo top rukavice za Himalajske i Artičke uvjete. Nisam pitao za cijenu, igrom slučaja je  bilo sniženje pa su bile poprilično jeftinije. U par prstiju i dalje nakon petnestak godina nemam osjet kao prije.
Ima ona uzrečica da ne postoje loši uvjeti nego loša oprema!

*

Offline FrankyRC

• 223
  • 3
« Odgovori #29 u: 09 Lipnja , 2020, 22:58 »
Sto se Salomona tice on je sada u vlasnistvu Kineza (Anta Sports Products Limited), kupili su cijelu Amer Sports Corporation pod cijim krovom je vec spomenuti Salomon, pa Suunto, Arc'teryx, Wilson itd.

Posto koristim Suunto zamijetio sam neke skroz nelogicne da ne kazem glupe stvari koje se dogadjaju sa starijim modelima kao sto je moj (Ambit 3 Peak) i onda sam googlajuci nasao da su Kinezi vlasnici Suunta, i da se od tada dogadjaju cudne stvari koje su samo naljutile stare korisnike (nisam jedini, jel).

Hvala na informaciji. Sad mirno mogu Suunta prekrižiti za vjeke

*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
« Odgovori #30 u: 10 Lipnja , 2020, 09:54 »

Odjeća i obuća i služi da bi nam bilo što udobnije. Koja je svrha odječe il obuče ako si mokar?   
Nošenje mokre obuče il odječe može bit pogibeljno u zimskim uvjetima(smrzotine, hipotermija, edemi,...)! A i u ne zimskim, pogotovo obuća. Postoji bolest "rovovskog stopala" koja se dobiva baš od mokrih stopala! Postoje još i razne bolesti od prehlade do nekad smrtonosne upale pluća!
Ako već imamo blagodati da koristimo tehnologiju i mogućnost veće ugode zašto je ne bi iskoristili?
A tu je i financijski aspekt. Amo uzet za primjer auta.
Luksuzno vozilo visoke klase koje je deset puta skuplje nego neki low level  autić oba dva će nas dovest od točke A do točke B. Samo šta će ovaj prvi to izvest puno udobnije i brže.
Po toj logici su ti dovoljne neke obične cipele od 100kn, a ne te koje nosiš deset puta skuplje?
Ja sam na teži način naučio cijenit kvalitetnu opremu. U nekim navodno kvalitetnim rukavicama (Invicta) sam dobio ozbiljne smrzotine prstiju (-28 je bilo za dana, u noći još 5-6 C niže sigurno uz to sve olujni vjetar). Sutra sam otišao i uzeo top rukavice za Himalajske i Artičke uvjete. Nisam pitao za cijenu, igrom slučaja je  bilo sniženje pa su bile poprilično jeftinije. U par prstiju i dalje nakon petnestak godina nemam osjet kao prije.
Ima ona uzrečica da ne postoje loši uvjeti nego loša oprema!
U pravu si samo će me te cipele od 100 kuna nažuljati i zato kupujem "sredinu" koja se meni za moje hikerske ture od nekoliko dana po 20-35 km dnevno ili vikend pentranja i lunjanja pokazala super i ne trebam "top" opremu koja košta nebrojeno novčeka. Može se i po hladnom i snijegu od skloništa do skloništa, bura, snijeg, drž nedaj ali ako se sve planira dobro i sve dok "noge idu" nema problema.
U ovakvim ekstremnim minusima koje spominješ naravno da kupuješ "top". U siječnju o.g. gledam ruksake 65+10, Deuter fiju cijena, bacim oko na Njuškalo, McKinley Make 65+10 novi za 250 kn, a u dućanu 600. Iako je McKinley onaj jeftini autić koji spominješ naspram Deutera ja sam zadovoljan sa kupovinom :-). Podešava se prema visini korisnika, ima rain cover, rupicu za camel bag, bočni džepovi za boce se zatvaraju i meni je to sasvim dovoljno. Ista priča sa laganim madracom za spavnje. Ima ih za 200 eura no ja sam zadovoljan sa onim XL žutim oblika mrtvačkog kovčega na napuhavanje iz Decathlona koji ima 600 grama i 5,5 cm debljine, spava se gospodski za 360 kn uz dvije godine jamstva. Šator Vango Nevis 200, nije neko ime ali je ispod 2 kg, vodeni stupac mu je jednak kao i dva tri puta skupljih brendova i služi fantastično u svim uvjetima i uvijek sam suh za cca 90 funti sa Amazona, vreća no name "Nevada nešto" do -3, spavao i na -8, toplo i ugodno. U dolasku mi je BRS plamenik, kinez od svega 25 g. kojega svi hvale jer prelazim na manju kartušu. Odvagnem realno svoje potrebe i tek tada kupim. Lijepo je imati skupo i kvalitetno no kad imaš više hobija, a ne radi se o životu i smrti, moraš odvagnuti  :D
Samo pozitiva!

*

Offline FrankyRC

• 223
  • 3
« Odgovori #31 u: 10 Lipnja , 2020, 20:33 »
Pa nije nitko od nas Rocfeller da može imat sve šta poželi :-) Svak zna svoje prioritete i nabavlja prema svojim potrebama.
Poanta je da se za iste novce može kupiti puno bolji proizvod od Solomona. Ima ona narodna "dabog da ima pa nema". Lako je sa magarca na konja, al sa konja na magarca malo teže :-)
Hoču reči da kad probaš nešto bolje, tek onda uvidiš koliko je u stvari bolje. Ovako to sve ispada slika i brojka na papiru.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2272
  • 21
« Odgovori #32 u: 13 Lipnja , 2020, 08:22 »
Moja iskustva s poznatim markama su slijedeća: nema pravila!

Vjerojatno se u nekom trenutku određena tvrtak uzoholi i postane bahata, opa onda umjesto očekivanog vrhunskog modela dobiješ neko smeće.

Uostalom, više tvrtke kao takve i ne postoje, postoji određena marka, a gdje se to proizvodi, i pod kakvim uvjetima...

Dakle, moj kolega s posla pronađe adidas tenisice za trčanje, odličan model, izvrsne recenzije, ali skupe. Kako on na trčanje potroši 4 para godišnje 1200 kn mu se čini skupo. I pronađe ih na nekoj internetskoj stranici za 450 kn. Odlično! Otiđe u trgovinu, isproba ih, i naruči broj koji mu odgovara.  Tenisice dođu, ali više od broja male. Sve odgovara, i broj koji je isprobao = broj koji je naručio = broj koji je dobio. U čemu je problem? Jedne su napravljene u Vijetnamu, a druge u Indoneziji.

Nakon različitih iskustava, vjerujem samo sebi, onome što vidim i što moja logika govori.

Nastojim trčati, a neki redovni, kad uspijem, trkački raspored mi je ponedjeljak, srijeda i petak po 12 km. S kojim kilogramom viška i gotovo pola stoljeća iza sebe, počinjem osijećati zglobove, mišiće i tetive za koje do sada nisam ni znao da postoje, pa izboru tenisica (cca 3 para godišnje potrošim) pridodajem iznimnu pozornost. I do sada sam se uvijek ioslanjao na Adidasa. Međutim, ljudi koji trče više od mene se kunu u Mizuno. Ponukan time, uzeo sam Mizuno tenisice i odustao treći dan - meni su jednostavno pretvrde. a poanta je da ja želim tčati, a ne plakati od bolova diok se tenisica možda ne razgazi.

Taman pred rat sam odslužio JHA i jasno, koristio vojne čizme. U koje su se mnogi, a neki i dan danas, kleli kako su to najbolje čizme koje postoje.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

A one su upravo suprotno od onoga što ja od vojničke čizme očekujem: krute, nepraktične, tvrde, makar prvih 15 dana nošenja otkrivao sam nove krvave žuljeve. Tako, svak ima svoj pristup, svoj ideal kojemu teži: kod nekih je to trajnost, kod drugih udobnost, kod trećih vodootpornost, kod četvrtih prijanjanje za podlogu, kod petih prozračnost, kod šestih kombinacija nečeg od ovoga.

Zato je dobro dati svoje recenziju i komentar na obuću, ali samo za pojedine modele, generaliziranje često odvede u drugu krajnost. Nerijetko se događa da zbog dizajnerskog detalja gojzerica na nekom djelu bude oslabljena i to postane rak-rana tog modela koji bi po svemu ostalom bio vrhunski model.

*

Offline FrankyRC

• 223
  • 3
« Odgovori #33 u: 15 Lipnja , 2020, 00:22 »
Apsolutno da nema pravila među markama. Svakom brenda, pa i onom na glasu kao naj u svim segmentima se desi loš model (bilo namjerno il slučajno). Pod loš smatram osjetni pad kvalitete nekog segmenta proizvoda il čak kompletnog proizvoda. Obrnuto teško da se može desiti, al i ta mogućnost postoji odnosno mogućnost nekog top proizvoda brenda koji je na glasu kao loš. Ovde je riječ isključivo o kvarenju općenite kvalitete nekog brenda.
Salomon npr. ima osnovnih par bazičnih modela odnosno amo reći kalupa il matrica. Po tih par modela razvijaju sve modele za minornim razlikama mahom estetske prirode il minimalne funkcionalnosti (npr. visina). Očito zbog promjene vlasništva i politike brenda dugi niz godina pati od ogromnog pada kvalitete i to ne jednog modela nego kompletnog asortimana proizvoda. Sigurno da nije jedini brend koji pati od takvih bolesti, i ne samo u industriji cipela već i ostalim granama industrije (auti, roba široke potrošnje, bijela tehnika, elektronika,...). Jednostavno tržište tako funkcionira na principu centralizacije proizvodnje na na uštrb kvalitete u domenama korporacija.
Izbor i oduševljenje nekom cipelom (bilo gojzericom il tenisicom) je prvenstveno stvar osobnih afiniteta, aktivnosti, zahtjevnosti, platežnoj moči, Iskustvu....
Te iste jna čizme sam svojevremeno koristio i nemam nikakvo mišljenje o njima. U datom momentu nisam imao drugog izbora i odradile su ono šta su trebale. Al ako su odradile zadano ne znači da su dobre. Sigurno da postoji cipela koje bi bile gore od njih, al je sigurno znatno više onih koje su bolje od njih. Postignut je neki nužni kompromis, ne baš dobar po mene al u ne mogućnosti izbora jedini moguć.
Kompromis je najbolja vrijednost označavanja nekog proizvoda dobrim. Bitno je više pluseva nego minusa, a sve ostalo su finese.