Šator VS Tarp/Cerada

• 24 replies
  • 765 views
*

Online Preppy

• *
  • 4469
  • 23
  • Spol: Muški
Šator VS Tarp/Cerada
« u: 08 Ožujak , 2018, 13:15 »
Zanima me vaš stav. Što preferirate kada noćite u prirodi, tarp ili šator i zašto?
Eto ja preferiram šator. Iako je teži i veći u pakiranju, nudi puno veći komfort boravka u prirodi nego cerada ili tarp. Sklonjen si od vanjskih utjecaja i imaš neku udobnost ako vani pere nevrijeme, kiša ili vjetar ili sve zajedno.
Jedino što me smeta je kondenzacija u šatoru, koja kod mojeg ferrino lightent 2 dosta problematična. U većini slučajeva imam kondenzaciju iako su ventilacijski otvori otvoreni.
Tarp pak ima pogodnosti da nema kondenzacije ako je jedna strana otvorena i možeš ga odma uz vatru postaviti što daje više onaj bushcrafterski komofrt. Budući da prespavam cijelu noć, od vatre imam malo komforta jer se ugasi dosta brz. Moj favorit ipak je šator.
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak , 2018, 13:18 od Preppy »
Strastveni ljubitelj ludih ideja.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi | Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

rodney

Odg: Šator VS Tarp/Cerada
« Odgovori #1 u: 08 Ožujak , 2018, 21:22 »
Ja tarp nekako koristim samo u slučaju lošeg vremena, bilo uz šator ili uz hamok. Šator volim očito zbog bolje zaštite, ali ne volim jer spavam na podu i težak je (ali to se sve može kupiti novcem  :fucka: ). Ako sam sa kanuom, težina mi ne predstavlja toliki problem. Tarp postavim kad baš baš očekujem loše vrijeme ili kad me već ulovi, inače sam prelijen, ak ne pada, kaj ce mi tarp nad glavom, i tak sam vani. Benger mi zavaljao onaj tarp, sat vremena namotavam špage da ga sastavim   :rofl2:

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1027
  • 11
« Odgovori #2 u: 09 Ožujak , 2018, 12:58 »
Meni nekako draži tarp,puno lakši,manji... I multifuncionalan je,mogu ga postaviti kako želim,uključujući "šator" napraviti od njega...

Šator ima svojih čari,ali ja bih ipak uvijek prednost dao tarpu...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Online Preppy

• *
  • 4469
  • 23
« Odgovori #3 u: 21 Svibanj , 2019, 13:54 »
Mislim da je ova tema veoma važna za izletnike i one koji misle spavati u prirodi. Dakle, da ju osvježim.
Zanima me kolko od korisnika ovdje spava u prirodi redovito i što se preferira. Neki tarp je po pakiranju i jednostavnosti iznad šatora. Ali svejedno većina preferira šatore.

Zanima me mišljenje zašto vam je šator ili tarp draži?
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi | Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1027
  • 11
« Odgovori #4 u: 21 Svibanj , 2019, 14:26 »
Draži mi je tarp iz gore navedenih razloga... multifunkcionalnost... Iako u zadnje vrijeme češće spavam u šatoru...i zbog klinaca,a i nekako mi postaje sve draži zbog bolje zaštite.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #5 u: 21 Svibanj , 2019, 16:23 »
Cerada definitivno. Kako BW kaže kad se ide s klinčadijom onda je tu šator iako bi moj klinac već polagano mogao preći u ceradu.
A to što ti u zadnje vrijeme više odgovara šator to ti je godina proizvodnje...hahahahah
Imam super ideje al mi psihijatar ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #6 u: 21 Svibanj , 2019, 16:23 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Draži mi je tarp iz gore navedenih razloga... multifunkcionalnost... Iako u zadnje vrijeme češće spavam u šatoru...i zbog klinaca,a i nekako mi postaje sve draži zbog bolje zaštite.

A to što ti u zadnje vrijeme više odgovara šator to ti je stvar navike. Čovijek se brzo navuče na ugodu...
« Zadnja izmjena: 21 Svibanj , 2019, 16:25 od Antun »

*

Online Preppy

• *
  • 4469
  • 23
« Odgovori #7 u: 21 Svibanj , 2019, 16:29 »
Istina, komfor kod satora je nenadmasiv u usporedbi sa ceradom. Moj Lightent 2 je po volumenu pakiranja minimalno veci i tezi od DD Tarpa.
Tko je spavao vec po jacim pljuskovima pod ceradom ili tarpom? Kako se to ponasalo po tlu, jeli voda isla u skloniste? Ja nisam nikad spavao na velikoj kisi sa tarpom il ceradom i to na podu.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #8 u: 21 Svibanj , 2019, 16:34 »
Ovisi od lokacije postavljanja samog skloništa i smjera iz kojeg pada kiša. Ako okreneš ulaz prema kiši i postaviš sklonište u nekakvoj rupi bit će ti bazen za par minuta.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1027
  • 11
« Odgovori #9 u: 21 Svibanj , 2019, 16:35 »
Ja jesam...dvaput na baš jakoj kiši,par puta na slaboj..sklonište zatvoreno sa tri strane,prednja otvorena. Okolo iskopan kanalić...voda nije ulazila.  Jedino me živciralo špricanje unutra sa prednje strane,po slaboj kiši nema toga.

*

Online Preppy

• *
  • 4469
  • 23
« Odgovori #10 u: 21 Svibanj , 2019, 16:37 »
Si kopao kanal drito ispod ruba cerade ili izvan gabarita?

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #11 u: 21 Svibanj , 2019, 16:38 »
K tomu je vrlo bitno sklonište postaviti u nižem položaju, govorim o ceradi, tada je kiša koja pada pod večim kutem onemogućena zavući se pod ceradu.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #12 u: 21 Svibanj , 2019, 16:41 »
kanalić nisam nikada kopao. Kiše nisu bile obilne, zemlja je relativno suha pa upija...nije bilo potreba. Kanal je bitno iskopati kada su kiše obilne i padaju više dana. Tada je zemlja natopljena i ne upija više. Kod proljetnih pljuskova je moguće da će biti obilni i da ti nanesu štetu, ali paziš gdje postavljaš sklonište. Sjeti se Kozelina i nočnog pljuska.

*

Online Preppy

• *
  • 4469
  • 23
« Odgovori #13 u: 21 Svibanj , 2019, 16:41 »
Meni kod tarpova smeta sto nemaju svoju nosecu konstrukciju te su dosta osjetljivi na vjetar. Stranice u vjetru se savijaju te ih iznutra moras podlozit stapovima za hodanje da te ne dodiruje. Kod satora pak imas sve na konstrukciju napetao i sa spagama se sve utegne.

*

Online Preppy

• *
  • 4469
  • 23
« Odgovori #14 u: 21 Svibanj , 2019, 16:42 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
kanalić nisam nikada kopao. Kiše nisu bile obilne, zemlja je relativno suha pa upija...nije bilo potreba. Kanal je bitno iskopati kada su kiše obilne i padaju više dana. Tada je zemlja natopljena i ne upija više. Kod proljetnih pljuskova je moguće da će biti obilni i da ti nanesu štetu, ali paziš gdje postavljaš sklonište. Sjeti se Kozelina i nočnog pljuska.

Je, vrijedi pogledati uvijek prognozu. Vecinom po noci vjetar zeli okrenuti smjer  :D Na srecu ja sam visio u hamoku pa mene nije pogodilo.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #15 u: 21 Svibanj , 2019, 16:46 »
Meni kod tarpova smeta sto nemaju svoju nosecu konstrukciju te su dosta osjetljivi na vjetar. Stranice u vjetru se savijaju te ih iznutra moras podlozit stapovima za hodanje da te ne dodiruje. Kod satora pak imas sve na konstrukciju napetao i sa spagama se sve utegne.
Meni kod šatora smeta baš to...kaj moraš štange navlačiti. Moja cerada ne treba nikakva pomagala osim špage i neko drvo za koje se mogu vezati.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #16 u: 21 Svibanj , 2019, 16:49 »
A sve ima svoje prednosti i mane. Meni je pod ceradom gušt. Bliže sam prirodi...mravi mi pod guzicom skladište ličinke, jež mi dolazi i puše...ujutro prvo što vidiš je zelena šuma, ptićice...vepra...il srnu..., a ne nekakvo platno od šatora

*

Online Preppy

• *
  • 4469
  • 23
« Odgovori #17 u: 21 Svibanj , 2019, 16:50 »
Meni kod šatora smeta baš to...kaj moraš štange navlačiti. Moja cerada ne treba nikakva pomagala osim špage i neko drvo za koje se mogu vezati.

Je, al tvoja cerada je otvorena s dvije strane na nacin na koji ti to radis. A kod noga, kladim se, kada bu puhao jaki vjetar, da ce ti ceradu stiskat na noge. Ako ti iz nekog razloga iznutra ima vode koja se cijedi po stropu (recimo koja rupica) onda ti se budu noge namocile. Tvoj nacin postavljanja tarpa mi je preotvoren. Ti si efektivno zasticen s jedne strane sa malom devijaciom vjetra sim ili tam.

*

Offline Antun

• 838
  • 8
  • 9A3AZY
« Odgovori #18 u: 21 Svibanj , 2019, 16:56 »
Da u pravu si. Ono što si vidio je bilo tako postavljeno. Mogao sam i drugačije postaviti, no ja sam želio baš tako. Usprkos pljusku i promjeni smjera vjetra, moje sklonište nije propustilo ni kišu ni vjetar. Služilo je svrsi. Ima nešto i u praksi, ne samo teoriji...

*

Online Preppy

• *
  • 4469
  • 23
« Odgovori #19 u: 21 Svibanj , 2019, 16:58 »
Evo da ljudi znaju o cemu se radi. Ovdje vidimo vulgaris antunus kako si slaze skloniste.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Ako vjetar puse iz smjera strelice onda nema nikakve zastite.  :rofl2: Veoma otvoren tip sklonista za lijepo vrijeme bez vjetra bi se moglo reci. Ali i kada znas odkuda vjetar dolazi. Dakle decki su znali da bude vjetar okrenul po noci i da bu pljusak ali nisu Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi nista rekli hahahaha  :D