Općenito o antenama

• 58 replies
  • 3958 views
*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
  • Spol: Muški
Odg: Općenito o antenama
« Odgovori #40 u: 18 Travnja , 2020, 14:39 »
Kome smeta naziv children band, neka mu smeta. Ne dotikavlje me to.

Svasta su mi govorili, ali da sam elitist sto se tiče radia, nikad. Pa, ja zadovoljan i sretan. Prvi put

Imam doma midlanda 40 kanala am i 40 kanala fm. Stoji mi u kutiji za shtf zajedno sa antenom. I stisnut cu ako bude frka. Inace, ne vidim razloga. Imam dozvolu, mogu koristiti hrpu frekvencija. Mogu, kad bi htio (i imao  :thumbs:) upaliti i kw. Za sto meni treba cb? Za nista. Tko ga koristi, neka ga koristi. Nemam nista protiv. Bas naprotiv, odobravam to. Ali ja necu. Children band mi je apsolutno nepotreban.

To je moje misljenje i stav. Tko hoce, moze misliti o njemu sto god hoce. I, iznio sam ga pa vise ne osjecam potrebu da ga ponavljam
« Zadnja izmjena: 18 Travnja , 2020, 14:41 od worbrc »
R0, S17, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline 9a5can

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #41 u: 18 Travnja , 2020, 19:37 »
Ljudi moji čemu filozofiranje oko antena, koristim endfed randomwire (unun 9:1 i 11m žice) radim od 80-6m. S tim da je 80m nezahvalno za lokal ali bez problema mogu odraditi DL, OE, S5 i ostale europske zemlje uz solidan raport od 56-58. Ostatak bandova ide 59/59+ i tko god kaže da su broadband antene gluhe, laže. U slučaju limitiranog prostora su bolje nego nikakve. Također imam i tvorničku antenu MFJ-1622 Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ona normalno pokriva 40-2m uz SWR do 1.5 a dugačka je cca 1.7m, jedina mana je što je uzak bandwidth pa ju treba često tunirati. Još jedna antena koju sam nedavno napravio je kopija Comet CHA250B, radi se o broadband vertikalki dužine 7m koja se lako napravi od ribičkog štapa i prilagodnog transformatora, antena radi zadovoljavajuće, primjera radi: odrađene stanice iz Italije, Španjolske.. uređaj ic-718 napajan s akumulatora, snaga cca 40-50W i dotična antena postavljena pod 45 stupnjeva na balkonu visine cca 10m.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi mislim da sam ti već pričao da pogledaš 80m frame loop ako si već toliko zagrizao za 80m, ova je idealna za terasu ali ne smije biti blizu željeza! - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #42 u: 18 Travnja , 2020, 20:00 »
Znam da radioamateri na ZD podrucju koriste 80m. Zbog toga i spominjem taj band. Koji je razlog sto se koristi 80m, a ne npr neki drugi?

*

Offline 9a5can

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #43 u: 18 Travnja , 2020, 20:43 »
Čini mi se da smo već imali disertaciju na tu temu, 80m ne ide daleko tim je pogodniji za lokalne razgovore jel ne smetaš ostalim stanicama. Ali moraš shvatit da je 80m nepovoljan band jel što si niže to imaš više smetnji od električnih uređaja, same mreže itd. 80m band kao takav je u gradu neupotrebljiv, meni ni na selu nije bila neka sreća a imao sam klasični dipol i blizu dalekovod. Shvati još jednu stvar da većina stanica koje rade na 80m koriste lineare 500/1000W jel se sa većom snagom lakše probijaš kroz maloprije spomenute smetnje. Guranje tako velike snage u neku kratku antenu je nemoguće i samo možeš napraviti štetu.

Radio amaterizam nije isključivo 80m, budimo realni koliko ćeš razgovarati na 80m?  od svih veza koje sam napravio možda je 10% s lokalnim stanicama na svim bandovima, ostalo su sve strane stanice i vjeruj mi prije će ti se javit neki stranac nego lokalac i da najviše veza ćeš napraviti na 40/20m. Već smo ti više puta ponovili da si za lokal uzmeš neki 2m/70cm uređaj i to je to.

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #44 u: 18 Travnja , 2020, 22:07 »
Pitam jer tesko dolazim do informacija. Na nasem jeziku ih ima, jako, jako malo. Uglavno su to americki forumi, a eng mi nije maternji.
Koji band je da tako kazem "najpopularniji" na KV?
Jel to 40m?
Koji band je "najbolji" sa kojim pokrijem RH pa i nesto sire od toga?
Za VHF i UHF shvacam da je to najprakticnije i najbolje za krace relacije. Koriste se i repetitori. Pogotovo u zadnje vrijeme se postavljaju i DMR repetitori koji su spojeni na net i tako se moze pokriti veci dio RH.

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #45 u: 18 Travnja , 2020, 22:09 »
Ja 80m nikad ne radim. Jednom sam isao, spopljuvao i sposrao me neki wannabe senior radioamater iz krizevaca kada sam htio obavit neki QSO i od onda ne koristim za NVIS. Zanimljivo je 80m u vertikalku po noci. Mozes tuci do nevjerojatnih lokacija...
11m zice je ok, ali 9:1 ti pozdere puno signala i jos dok ti to na tuneru nariftas...
Ja bi preporucio za marina da ide polagat... Jer neka pitanja koja postavlja nemaju smisla.
Ali i ja sam tako razmisljao dok nisam polozio i malo poceo se tim bavit. Evo da se pohvalim, ja sam danas odradio Kanadu sa 5W kroz multiband endfed 40-20-10 domace proizvodnje.

Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #46 u: 18 Travnja , 2020, 22:11 »

Citat:
Koji band je da tako kazem "najpopularniji" na KV?
Ja bi rekel 20m

Citat:
Koji band je "najbolji" sa kojim pokrijem RH pa i nesto sire od toga?
80m, ali trebas neku dugu antenu. Neki vodoravni dipol ili vodoravni endfed za Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline 9a5can

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #47 u: 18 Travnja , 2020, 22:19 »
Pa to ti velim, ili ne čuju ili se prave da ne čuju a i kad čuju onda ako nemaš sreće naletiš na nekog pametnjakovića. Evo iskreno ja nisam imao puno negativnih iskustava. Možda zato što nisam puno radio  :D  Što se tiče mog ununa, rađen je na jezgri FT140-61 i to radi puno bolje od kojekakvih žebeleznih toroida, praktički možeš radit i bez tunera. To što jezgra poždere je zanemarivo jel mogu normalno odradit neke stanice i sa 10-20W. Tuner u principu radi minimalno, od cca 2014. koristim end fed antenu i nemam zamjerke osim na velike povratne struje što se nadomjesti dobrim 1:1 choke-om i malo dužim kabelom.

Popularni bandovi:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #48 u: 19 Travnja , 2020, 17:08 »
Marine, slažem se sa tobom da ima jako malo informacija na hrvatskom. Ja nebi imao nista protiv ni da su na engleskom. Kad je u pitanju strucni tekst razumijem ga 95 posto ili više.

Zato i polako guram stvari da bi napravio web stranicu, forum i youtube kanal. Gdje bi na jednom mjestu bile hrpe informacija. Nekako pametno posložene. I da se ovaj forum "oslobodi" za outdoor teme.

Neznam što ti misliš o radio amaterizmu. Da ce ti on dati sigurnu vezu kao u svakom trenutku, kao sto to imaju profesionalci. Naravno da to moze ali to zahtjeva puno znanja koje čak  :zauho: ni ja nemam. Zašto? Zato jer me to ne interesira. Zadovoljan sam sa random, slučajnim vezama. Takve stvari me vesele. I, ponekad ne ide. Onda si strpljiv dok ne krene.

Svi oni koji se zale da su ih odj....li na 80m, vjerujem im. Ali, ako te netko neće, zar moraš sa njim? Možeš napraviti svoju grupu sa kojima se redovno čuješ. I isprobavaš ovo ili ono. Moraš li koristiti 3675? Nemoraš. Imaš cijeli phone opseg na 80m. Odabir frekvencije, sve dok ne smetaš nekom je slobodan.

80 ili 40 metara u gradu je koma. Ja živim u centru zagreba i sjećam se da je nekad (možda još uvijek) na 160m radio far iz rumunjske koji je odašiljao sa 100, pa sa 10, pa sa 1W i tako u krug. Redovno sam ga čuo sa 10W a ponekad i sa 1W. Danas, kad ispod 10MHz ukupno čujem pet postaja, onda je dobar dan. Tolliko je eter zagađen raznim plazmama, pretvaračima, ispravljačima.....
« Zadnja izmjena: 19 Travnja , 2020, 17:11 od worbrc »
JN75XT

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #49 u: 19 Travnja , 2020, 18:32 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ak ti bu trebalo kaj pomoci oko youtubea, foruma il webstranice, tu sam.

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #50 u: 19 Travnja , 2020, 20:47 »
Popricao sam sa 5czi o efhw antenama. On koristi 3 jezgre 240-52. Kaze da je 52 materijal sa najmanjim gubicima. Zasto 3? Njegova mjerenja kazu da trafo sa jednom jezgrom ima 30 posto gubitaka, sa dvije 18, sa tri 12 posto. 30 posto je puno ali kad to prevedes u decibele, to je 1,5 dB. Četvrtina S jedinice. Nebitno osim u slučaju da si već na granici čujnosti. Onda ti taj 1,5 dB može značiti da li će te se čuti ili ne.

EFHW antena je multiband. Ali, rezonancije nisu točno višekratnik najniže frekvencije. CZI koristi zavojnicu od 8 zavoja na početku antene koja pomiče rezonanciju u amaterske opsege.

Za jezgru se može koristiti sve ali male jezgre nemogu postići dovoljan induktivitet pa se još povećavaju gubici od onih 30 posto. Na netu sam našao da nebi trebalo ići na manju jezgru od jezgre 140.

EFHW antena može biti gluha prema dipolu. Onih 1,5 dB se može izmjeriti. Naravno, prema 5 el yagi je još gluhija :))). Ali, zato pruža više opsega, jednostavna je za postaviti, jeftina i jednostavna za napraviti. Pa, neka svatko izabere što želi.

Preppy, hvala na ponudi. Zasad skupljam informacije i ponude za hosting. Ako zapnem, javit ću ti sr
JN75XT

*

Offline 9a5can

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #51 u: 19 Travnja , 2020, 22:54 »
Neću ništa komentirati oko stakiranja toroida, neki kažu može neki kažu ne može ali imam zgodno štivo za pročitati:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Mogu samo reći da meni jedna jezgra FT-140-61 radi izuzetno dobro kao unun 9:1 za end fed randomwire (ne EFHW) i nemam potrebe za stakiranjem. Tako da iz iskustva mogu reći da je mix -61 za multiband transformator i više nego ok. Također sam isprobao mix -31 za current choke i rezultati su odlični u kombinaciji FT140-61 + FT240-31 za 100W snage.

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #52 u: 04 Srpnja , 2020, 16:15 »
Znate li za neki jeftini ali funkcionalni Kineski duplexer kojeg bi mogao koristiti tako da napravim UHF repetitor pomocu 2 Baofeng 888s uredjaja. Ali da ne koristim dvije antene nego samo jednu?

*

Offline poljičanin

• *
  • 2331
  • 23
« Odgovori #53 u: 18 Srpnja , 2020, 23:42 »
Pomak imeđu predajne i prijemne frekvencije ti mora biti najmanje 5 MHz!

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #54 u: 21 Srpnja , 2020, 12:29 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Pomak imeđu predajne i prijemne frekvencije ti mora biti najmanje 5 MHz!
Ok, a da ne koristim dvije antene. Sto mi treba da to radi na jednoj?

*

Offline poljičanin

• *
  • 2331
  • 23
« Odgovori #55 u: 31 Srpnja , 2020, 15:40 »
Nisam baš u tijeku s modernom tehnikom, odnosno ovdje spomenutim Baofeng 888 s uređajem.

Postoji, prije toga, nekoliko pitanja: može li taj uređaj raditi kao repetitor?

Naime, klasični talkie-walkie uređaji rade u simpleks režimu rada: uređaji rade na jednoj frekvenciji u režimu prijema. Kada jedan od uređaja ide u predaju, ostali uređaji primaju tu poruku, ali tijekom predaje, predajni uređaj ne prima.

Kada imaš potrebu za repetitorom, to se koristi za povećavanje dosega uređaja postavljanjem repetitora tako da on zaobilazi ograničenja koja su nam nametnuta reljefom.

Kod dupleks sustava, korisnici mogu slušati i primati istovremeno, a to se postiže radom na dvije frekvencije: korisnik X vrši predaju na frekvenciji X i sluša na frekvenciji Y, a korisnik Y vrši predaju na frekvenciji Y i sluša na frekvenciji X.

Repetirorski sustav se još naziva i semi dupleks. Koristi se u situaciji kada, zbog reljefa, ne možemo ostvariti komunikaciju između točaka A i B.

Dakle, pretpostavimo kako korisnik i dalje koristi onu istu frekvenciju i ponovno vrši predaju i neka to bude frekvencija A.

Repetitor vrši prijam na toj frekvenciji. Kako bi ostvario komunikaciju s druge strane prepreke, mora proslijediti taj signal, ali to ne može napraviti na frekvenciji A, jer se na njoj vrši prijam.  Zato se mora koristiti frekvencija B. Uređaji s druge strane prepreke vrše slušanje na frekvenciji B.

Po primitku poruke iz područja u kojem se radi na frekvenciji A, repetitor odmah tu poruku prenosi na frekvenciju B, kako bi korisnik B mogao čuti tu poruku.

Sad imamo problem: kako će korisnik B prenijeti poruku u suprotnom smjeru, korisniku A?

Naime, repetitor mora raditi neprestano, kako bi se u svakom trenutku prenijela poruka u oba smjera. Dakle, znamo da repetitor sluša na frekvenciji A i odašilja na frekvenciji B, i to može raditi neprestano (frekvencije su pomaknute za najmanje 4,5 MHz kako ne bi došlo do međusobnog ometanja kanala).

Korisnik B zato mora odašiljati na nekoj drugoj frekvenciji, kako bi ga repetitor mogao slušati. Da se ne zauzimaju korisni kanali, kojih je ograničen broj, korisnik B sada će emitirati na frekvenciji A! Na toj frekvenciji i onako repetitor već vrši prijam, a predaju će vršiti opet na frekvenciji B.

Dakle, i korisnik A vrši prijam na frekvenciji B, isto kao i kod dupleks režima rada. Međutim, zbog korištenja repetitora,  ostvarujemo samo simpleks komunikaciju.

Tu nastaju određeni tehnički problemi: u ovom režimu rada troši se previše energije, zbog neprekidne emisije na frekvenciji B. Ako napajamo repetitor iz baterije, ograničeni su nam resursi. Zbog toga, možemo, prije početka emitiranja, poslati signal koji će pokrenuti rad predajnika na frekvenciji B,i koji će samo onda otvoriti predajnik repetitora, na zahtjev.

Dakle, uređaj koji služi kao repetitor mora podržavati takav sustav rada.

Antena za takav sustav rada mora biti neusmjerena, obična poluvalni-dipol antena. Mogu se koristiti i usmjerene antene, ali u tom slučaju je točno određeno područje u kojem se može raditi, onoliko koliko definira dijagram zračenja antene. 

Kako imaš želju koristiti jednu antenu, preko dupleksera,to je složenije i problematičnije i skuplje nego korištenje dviju poluvalni-dipol antene.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #56 u: 31 Srpnja , 2020, 21:23 »
Lijepo si to sve objasnio. Profesionalci koriste 4,5MHz kao razliku između prijemne o odasiljacke frekvencije. Amateri na 2m koriste 0,6MHz a na 70cm 7,6MHz. Nekad se koristio i 1,6MHz.

Ono sto sam ja shvatio je da od dva baofenga zelis napraviti repetitor. Ako baofeng ima vox to mozes napraviti i onda predajni uređaj se aktivira samo kad prijemnik primi signal

Nisam dosad odgovarao jer neznam sto reci. Repetitor sam uvijek koristio sa duplekserom i jednom antenom. Bio je jedan pokusaj sa dvije antene ali je to prilicno lose radilo. Prijemna antena je bila cca 2m visa od odasiljacke, da se bar malo smanji utjecaj odasiljaca na prijemnik. Napravi pokus pa ces vidjeti da ti odasiljac blokira prijemnik, vise ili manje.

Moje misljenje je da ako hoces napraviti repetitor da se neces izvuci nekim jeftinim rjesenjem. Duplekser je najskuplji dio repetitora a dvije antene su, neznam kako bi to nazvao
JN75XT

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #57 u: 04 Rujna , 2020, 14:49 »
Da Baofeng 888s ima i Vox i ima mogucnost da se izmjenjuju slusna i prijemna frekvencija kada se pusti ili pritisne ptt tipka.
Sa ovime se povezu

Nego problem je bez dupleksera jer bi antene morale biti udaljene po visini od najmanje 5m da ne ometa jedna drugu. Sad koliko kostaju ti duplekseri? Kineski na ebayu kostaju 30-50$ ali jesu li to pravi duplekseri UHF-UHF... mislim da nisu.

Mislim da su nekakvi udruzivaci antene i mozda bi se jedino preko toga moglo napraviti croos band repetitor. Ali tada bi bio potreban i jedan VHF uredjaj. Dal bi bile manje smetnje, antena anteni... kada se radi o VHF-UHF antenama pomaknutim nekoliko metara jedna od druge. Tko zna. To bi sve trebalo isprobavat.

« Zadnja izmjena: 04 Rujna , 2020, 14:53 od Marin »

*

Offline Preppy

• *
  • 4823
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #58 u: 09 Rujna , 2020, 10:00 »
Zato velim. Odi polozi za radioamatera jer ti fale osnove.

Citat:
slusna i prijemna
ti je jedna te ista frekvencija.
Duplexer radi sa TX offsetom, onda ne smeta antena jedna drugoj. Kao svi repetitori.