Općenito o antenama

• 58 replies
  • 3966 views
*

Offline Marin

• 231
  • 0
Odg: Općenito o antenama
« Odgovori #20 u: 29 Lipnja , 2018, 23:16 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ako uzimas metalnu cijev onda obaveno izoliras od konektora. Ali ne vidim problem u tome, to bi moralo raditi. Ali ne vidim razlog zasto bi opce uzimao plasticnu cijev, pa neka ti bude radijator slobodan. Nabavi termobuzir i navuci ga preko so konektora i radijatora i pusti malu zicicu van za radijale i nju posle kad zagrijes termobuzir spojis na radijale. Negdje sam citao da te plasticne cijevi (neke od njih) imaju utjecaj na geometriju zracenja.

Neznam gledajuci po netu kako izgledaju i kako se rade GP antene cini mi se su vecina na metalnoj sipci koja sluzi kao i nosac. A na toj metalnoj sipci su i radijali. To mi ne izgleda nesto izolirano. Jer ako mi UHF konektor dotice tu metalnu cijev na kojoj su radijali... neznam zasto bi to bio problem. Mozda jest, nisam vise siguran. A sto se tice okomite sikpe ili radijatora... Dobro kazes on ne mora u cijev. Ne mora ako nije od bakra, jer bakar bi se savio zbog jakog vjetra. Moze biti od alu sipke, od obicnih loga tv antena. Samo one su dugacke cini mi se do 45cm. Sad jel to dovoljno ili fali koji cm... neznam. To su sipke promjera 4mm i dugacke cini mi se 45cm. Naravno ne hrđaju i cvrste su. Mogao bi tako nesto iskombinirat.

Jel puno utjece ako je radijator umjesto od bakra, od aluminija, mesinga ili recimo od pocincanog zeljeza? Isto i radijali. Jel bitno dal su bakra, aluminija ili pocincane zice od 4-5mm? Pretpostavljam da utjece ali koliko? Zapravo bi antene od srebra bile najbolje?

Citat:
Još da dodam, na 1/4 gpjki radijali moraju bit pod 45 stupnja.
Da, a ako je antena 5/8 onda mogu biti pod pravim kutem radijali i duzine 1/4.

*

Offline Frosty

• 147
  • 4
  • Spol: Muški
« Odgovori #21 u: 11 Travnja , 2020, 00:45 »
Ready...Sirio Gain Master 11 i 10 m i falkos MA 1300 VHF/UHF.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Preppy

• *
  • 4826
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #22 u: 11 Travnja , 2020, 09:41 »
Lijepo! Kak napreduju radovi kod kuće? Budući da su antene u zraku, vidim da prioriteti stoje :) zval si me neki dan, baš sam kurio gripu 39 pa nisam bio u mogućnosti da se javim.

Via Tapatalk

Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Frosty

• 147
  • 4
« Odgovori #23 u: 11 Travnja , 2020, 11:34 »
Antena je od fiberglasa i samo žica je od zavojnice do vrha. I tu moram pohvalit Talijane. U transportu su mi došle zdrobljene cijevi od antene, a talijani pišu na svojoj stranici da ne odgovaraju za oštećenja u transportu. Svejedno sam ih nazval i poslal slike, i ljudi mi odma poslali nove cijevi...Rekli nismo mi krivi za to al nema problema bumo poslali nove.

Kad puše vjetar jako, izgleda ko da velikog šarana vlečeš van...

*

Offline Preppy

• *
  • 4826
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #24 u: 11 Travnja , 2020, 14:21 »
Cekaj i kaj sad imas antenu za 10 i 11m? Kaj nisi piknul neku antenicu za više KV bandove? 10m imam i ja endfed. Kad bum na terenu mogli bi probat kak to ide
Strastveni ljubitelj ludih ideja. |Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi |

*

Offline Frosty

• 147
  • 4
« Odgovori #25 u: 11 Travnja , 2020, 19:10 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Da, imam i ovu. Ali tu bum promijenil isto uskoro. Znaš da imam u njoj toroid iz kompjuterskog napajanja. Sad sam kupil 4:1 balun i žicu , samo se treba primit posla...Za VHF/UHF vanjsku mi je trebalo 5 godina da ju zmontiram pa sad bumo vidli...

Za testing kad god hoćeš.

Interesantno..mogao bi i o ovom razmislit. Sad nemam 3,5 M
« Zadnja izmjena: 11 Travnja , 2020, 19:17 od Frosty »

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #26 u: 13 Travnja , 2020, 12:34 »
Za ove KV antene vidim treba veliko dvoriste. Antene duge po 20m - steta.

Vidim da ima i mobilne za automobil za 80m band a duge su oko 1,5m. Sa takvom na kuci, domet? Nikakav?

*

Offline Frosty

• 147
  • 4
« Odgovori #27 u: 13 Travnja , 2020, 23:14 »
Domet nije dobar izraz. Kod pravih propagacija i par wati je dost za drugi kraj planete. Rađe efikasnost antene nikakva. Lupaš u nju snagu a van ide niš, samo se grije...lol

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #28 u: 14 Travnja , 2020, 17:52 »
Ali koliko "efikasna" moze biti mobilna antena za 80m koja je dugacka nesto preko 1,5m u odnosu na nekakav dugacki dipol od 20ak metara duzine?

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #29 u: 14 Travnja , 2020, 19:16 »
Pa, ako uzmes antenu duzine lambda/2 za 80 ili 40m opseg kao 100% auto antena ima 5% ili manje
R0, S17, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #30 u: 15 Travnja , 2020, 22:35 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Pa, ako uzmes antenu duzine lambda/2 za 80 ili 40m opseg kao 100% auto antena ima 5% ili manje
I sa takvom moblinom antenom, montiranom na kuci ili ispod tavana mogu dobaciti - nigdje?
U odnosu na normalan dugacak dipol.

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #31 u: 16 Travnja , 2020, 09:47 »
Ti trazis konkretan odgovor, toliko i toliko km. To ti nemogu dati. HF je nešto što te uvijek iznenadi. Ne ovisi sve o tome što je kod tebe nego i o onom što je s druge strane i kakve su propagacije tj. stanje u ionosferi.

Kao pravilo, uzmi si dipol ispravne dužine i 100W stanicu. Sve što ideš na niže smanjuje koliko ti čuješ i koliko tebe čuju.

Sjećam se veze sa channel islands. To su otoci između Francuske i Engleske. Čovjek je radio sa 0,2W i magnetnom antenom. Kad ide, ide, ali obično jako teško ide.

Uostalom, to ti nije ni važno. Ako se dobro sjećam, rekao si da nećes polagati ispit dok nebude bio preko skaypa ili tako nešto. Ili dok samo ne platiš i dobiješ dozvolu. Nesniješ odašiljati bez dozvole
JN75XT

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #32 u: 16 Travnja , 2020, 10:13 »
Naravno, apsolutno je moguće kako si promijenio stav. Zato ćeš od mene ako znam, uvijek dobiti odgovor.

Ovaj forum me je potaknuo razmisljati. Jako sam nezadovoljan HRS-om. Njegovim forumom, kontaktom sa članovima, pomoći koju HRS i klubovi daju nekome tko želi ući u radioamaterizam. Zbog ovog foruma, koji je kvalitetan i dobar odlučio sam pokrenuti svoju web stranicu, forum i youtube kanal o radioamaterizmu. Malo se budete strpili jer pojma nemam o tome i počinjem od nule.

Ako stvarno nekoga zanima radioamaterizam neka ode na youtube od vk3ye. Ne njegove nove filmiće nego početi sa najstarijima. Hrpa praktičnih stvari o antenama, prijemnicima, predajnicima, tjunerima. Preporučam
JN75XT

*

Offline Preppy

• *
  • 4826
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #33 u: 16 Travnja , 2020, 11:18 »
Naravno, apsolutno je moguće kako si promijenio stav. Zato ćeš od mene ako znam, uvijek dobiti odgovor.

Ovaj forum me je potaknuo razmisljati. Jako sam nezadovoljan HRS-om. Njegovim forumom, kontaktom sa članovima, pomoći koju HRS i klubovi daju nekome tko želi ući u radioamaterizam. Zbog ovog foruma, koji je kvalitetan i dobar odlučio sam pokrenuti svoju web stranicu, forum i youtube kanal o radioamaterizmu. Malo se budete strpili jer pojma nemam o tome i počinjem od nule.

Ako stvarno nekoga zanima radioamaterizam neka ode na youtube od vk3ye. Ne njegove nove filmiće nego početi sa najstarijima. Hrpa praktičnih stvari o antenama, prijemnicima, predajnicima, tjunerima. Preporučam

:thumbs: Samo naprijed!
Da ovaj VK3YE je dobar. Makar bi lik trebao pokrenut neku crowd-funding kampanju da si konacno kupi neku dobru kameru jer ovo kaj ima je koma  :jao:

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #34 u: 17 Travnja , 2020, 22:47 »
Ti trazis konkretan odgovor, toliko i toliko km. To ti nemogu dati. HF je nešto što te uvijek iznenadi. Ne ovisi sve o tome što je kod tebe nego i o onom što je s druge strane i kakve su propagacije tj. stanje u ionosferi.

Kao pravilo, uzmi si dipol ispravne dužine i 100W stanicu. Sve što ideš na niže smanjuje koliko ti čuješ i koliko tebe čuju.

Sjećam se veze sa channel islands. To su otoci između Francuske i Engleske. Čovjek je radio sa 0,2W i magnetnom antenom. Kad ide, ide, ali obično jako teško ide.

Uostalom, to ti nije ni važno. Ako se dobro sjećam, rekao si da nećes polagati ispit dok nebude bio preko skaypa ili tako nešto. Ili dok samo ne platiš i dobiješ dozvolu. Nesniješ odašiljati bez dozvole

Znam da je tesko govorit o dometu, ali sa KV stanicom od nekih 20w snage i sa mobilnom antenom duzine nekih 1,5m ispod krova, oko koje bi ispod stavio koji m2 limova... jel bi mogao time "dobacit" kakvih 15 ili 40km na 3,5MHz?

Zanima me da znam dal da se ostavim KV upravo zbog nemogucnosti da postavim neku vecu antenu. Kad polozim to kao bude moguce pred ljeto, al sumnjam da ce cijela ova situacija to dozvolit, onda na jesen. Imam ideju kakav uredjaj bi kupio, ali problem je prostor sto se antene tice. Svidaju mi se Icom IC 7300 i IC 7100. Ovaj posljednji ima i 2m i 70cm, ali ima i gresku. Ne isporucuje full snagu na KV podrucju. A i skupi su oko 9000kn. Ali ima jako dobar "Kinez" kojeg svi hvale. XIEGU G90. Kosta cca 3500kn.

« Zadnja izmjena: 17 Travnja , 2020, 22:54 od Marin »

*

Offline Preppy

• *
  • 4826
  • 24
  • 9A5ALX
« Odgovori #35 u: 17 Travnja , 2020, 23:46 »
Icom 7300 i onda 1.5m duga antena... 3.5mhz ti je 80m duga valna duljina. Dakle fizikalno antena skoro 15 puta premala ak ides na 1/4 gp.
Da nekako to pokušam objasnit.
To ti je kao da kupiš novi trkački auto, staviš Sava gume na njega i ideš se vozit po izoranoj njivi sa meternim brazdama. Iako imaš 500 konja nejde nikam, troši puno i gume se griju bez veze.

Via Tapatalk

*

Offline Marin

• 231
  • 0
« Odgovori #36 u: 18 Travnja , 2020, 00:20 »
To mi je jasno da bi Dipol trebao biti 20 ili 40m duzine. Ali neizvedivo je da to negdje okacim. Jedino bi mogla vertikalna antena od 1,4m ili obrnuti V dipol koji bi sa svake strane mogao biti dugacak najvise 3m. Dakle stao bi dipol jedino za CB.
Na selu imam gdje i kako okaciti i dipol antenu od 40m duljine. Ali u gradu samo vertikalnu od 1,4m ili dipol sa krakovima od 3m duzine svaki.

*

Offline worbrc

• *
  • 163
  • 4
« Odgovori #37 u: 18 Travnja , 2020, 08:50 »
Na 80m uz 1,5m štap NECES imati 40 km dometa. S obzirom da pricas o 80m, predpostavljam da ces poloziti ili si vec polozio razred. Jer, koliko god ti pricao da je nakaradno polagati, propisi su propisi. Ako odašilješ bez dozvole u prekršaju si i ako te ulove, zna se.

Ne radim na children bandu pa neznam kakva je tamo aktivnost. Stap od 1,5 m uz zavojnicu bi bio u redu. Ali, ako mislis napraviti horizontakni dipol za 27, to ti neće ići. CB je na vertikali. Ali, za 10m opseg i horizontala, to je u redu. Dolazi ljeto i bit će otvaranja.

Ako te zanima samo 40km, onda uopce nemoj razmisljati o hf. 3 el yagi na svakoj strani i mobilka, bez problema. Osim ako nije, recimo Medvednica između.
JN75XT

*

Offline Frosty

• 147
  • 4
« Odgovori #38 u: 18 Travnja , 2020, 14:05 »
KV zaboravi za lokalne veze. Na 40m sa mojom FD3 antenom sa frendom iz Kašine se ne "čujem" (navodnici su zbog BPSK31, FT8 i FT4) i nakon njega kontakt sa Kinom, Hong Kongom i USA...prekjučer. Na pskreporteru sam pogledo i išlo je od Vijetnama, Kine, Brazila, središnja USA...al, kaj možeš..Kašina ne može. Onda odem sa frendom BPSK31 i BPSK63 na 27.325 i 28.070 MHz i riješeno..ide bez problema. Marin..sorry..al mislim da još nemaš feeling za karakteristike bandova i frekvi. Poradi još malo na teoriji, a tek onda kreni sa tehničkim detaljima antena i uređaja.

BTW, ovaj naziv "children band" ti je eklatantan primjer elitizma domaćih radioamatera i worbrcu bi se ruka osušila da stisne PTT između 26.965 i 27.405 MHz.. :pikanje:

*

Offline Frosty

• 147
  • 4
« Odgovori #39 u: 18 Travnja , 2020, 14:27 »
Imam feeling da smo na forumu malo previše zabrijali na radioamaterizam...