Kuhala za podgrijavanje konzervi

• 21 replies
  • 2035 views
*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
Kuhala za podgrijavanje konzervi
« u: 19 Ožujak , 2017, 22:52 »
U priči o MRE kolega Crombat Rations je opisao kako Poljaci imaju u svom MRE jednostavno kuhalo za podgrijavanje konzervi:

Kuhalo
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Gorivo
GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Način uporabe:

Mora se priznati, jako jednostavno i dobro. Zauzima znatno manje od AGOR-a kojeg uobičajeno koristim. Ovo me inspiriralo da potražim neko drugo rješenje i palo mi je na pamet da bi za gorivo mogao iskoristiti kocke za potpalu, ne one na bazi kerozina, nego one od prešane piljevine i parafina:

Za testiranje zamisli, za ložište sam iskoristio komad "C" profila za postavljanje knauf ploča. Stavio sam četiri kocke za potpalu i zapalio ih. Bilo bi bolje da sam ih razdvojio jer bi se brže zapalile i plamen bi bio učinkovitiji. Zagrijao sam 3 dl vode za 12 -15 minuta, do vrenja.

Pri gorenju osjeća se miris parafina, dim je bijelo-sivi, ne osobito intenzivan. U vodi se nije osjećao nikakav strani miris ili okus. Posuda u kojoj sam kuhao vodu bila je dosta začađena, ali nije bilo velikih problema za oprati čađu.

Napraviti ću pravo rasklopno ložište i ponovno izvršiti testiranje, sa stvarnom konzervom.

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
Odg: Kuhala za podgrijavanje konzervi
« Odgovori #1 u: 19 Ožujak , 2017, 23:41 »
Zaboravio sam dodati, kocke gore 35 - 40 min.

Kutija s 40 kocki teži nekih 100 g, a košta, nisam točno siguran, ali čini mi se 8 kn.

*

Offline zvonjola

• 665
  • 10
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 20 Ožujak , 2017, 06:53 »
Kod nas ima za nabavit od Esbit-a u Replikartu!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #3 u: 20 Ožujak , 2017, 19:56 »
Pa, poanta je istraživanje i preispitivanje postojećih rješenje, improvizacija ispred komercijalnih rješenja.

Svatko može otići u trgovinu i kupiti nešto, ali eksperti u ovom poslu nisu oni koji uzimaju robu u trgovini, nego oni koji se mogu snaći u uvjetima divljine ili kraha civilizacije. Barem ja to tako vidim...

Ako uhvatim vremena ovih dana (što neće biti baš lako), pokušati ću napraviti svoje kocke od piljevine i parafina od svijeće.

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #4 u: 06 Srpanj , 2017, 23:19 »
Nisam uspio dobiti zadovoljavajući omjer piljevine i parafina, uvijek mi je bilo previše parafina, ili ga je bilo premalo. Zapravo kocke dobro gore,  a punio sam ih u aluminijsku posudicu od svijećice (onda i nije kocka nego valjak :LOL:). Ako ima previše parafina, a nije u posudici, parafin se razlije. Pokušavao sam i s različitim granulacijama piljevine, ako je malo veća piljevina više dimi. Nemam se vremena za igrati, pa ću nastavak imati na jesen.

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #5 u: 01 Rujan , 2018, 23:27 »
Išao sam na Velebit, nekoliko dana, s djecom. To, s djecom, znači da nema improvizacija.

Imam dobru zalihu AGOR-a, ali odavno mu je istekao rok trajanja i na prošlogodišnjem krstarenju po Velebitu, izdao me. Jedva sam ga palio, stalno se gasio, na kraju sam dvije konzerve bolje zagrijao na suncu (neotvorene), nego s AGOR-om.

Zbog toga sam se odlučio na novo kuhalo. Kako je izboru Splitu: daj što daš, uzeo sam BCB Bushcraft Cooker:

i kutiju sa 6 komada gel goriva:

Sve u svemu, jako sam razočaran.

Jedan gel gori nekih 10-tak minuta. Tijekom tog vremena uspio sam zagrijati (ne osobito zagrijati), u prvom slučaju 3 konzerve (podravkin grah s kobasicama), a u drugom slučaju dvije konzerve i cca 3 dl vode za instant kavu u HV porciji. Kavu sam jedva uspio razmutiti jer je voda bila mlaka.

Slijedeći problem je to što se u nekom trenutku gorivo u potpunosti otopilo i plamen je postao dosta nekontroliran, tako da sam u jednom trenutku već mislio istresti grah na kuhalo. kasnije se plamen smirio, ali i dosta oslabio.

Sam otvor ložišta ne odgovara veličini konzerve, tako da sam morao nositi i još jedan komad lima kako bi konzerva dobro stajala na kuhalu, osobito tijekom miješanja hrane u konzervi.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1047
  • 11
« Odgovori #6 u: 02 Rujan , 2018, 15:24 »
uzmi si neko alkoholno kuhalo,imas sa stalkom za konzerve za siću na ebayu...ili malo kvakitetnije,Trangiu ili Esbit plus stalak... i rijesio si sve probleme... jeftino,učinkovito...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #7 u: 02 Rujan , 2018, 18:19 »
Nabaviti ću ESBIT tablete, pa ću testirati njih, a i kocke od piljevine i parafina u samogradnji.

Prijatelj mi je trebao nabaviti iz nekog restorana brennpaste za podgrijavanje, pa sam htio prebaciti etanol-gel u kutiju od AGOR-a. Osoba po kojoj mi je to poslao zagubila je kutiju u putu, pa sam bio prisiljen odmah uzeti bilo što što mi je na raspolaganju.

Ako ne budem zadovoljan, onda ću nabaviti neko alkoholno kuhalo.

Usput, kuhalo košta 29 kn, 6 komada goriva 29 kn.

*

Offline FrankyRC

• **
  • 86
  • 1
« Odgovori #8 u: 03 Rujan , 2018, 16:50 »
te brenpaste ubiti i jesu etanol gelovi koji se i koriste u AGOR-u, u svim trgovinama ugostiteljske opreme ima kupit tih bombica sa gelom (koristi se u restoranima i salama za stolove sa podgrijavanjem) cjena ima je između 10 i 20 kn. Na bombicu odgovara onaj limeni komad sa AGORA-a na kojeg se stavlja konzerva, i imaju poklopac sa navojom tako da se mogu koristiti višeputa

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #9 u: 05 Rujan , 2018, 08:57 »
A nemogu vjerovati da već stavljaju naziv Bushcraft na pakiranja takvih tableta  :jao:

Kaj se tiče Esbit i takvih kuhala, po meni ne isplativo i preskupo.

Sa velikom tabletom nemožeš zakuhat pola litre vode ako nemaš poklopac i neki štit od vjetra, sa alkoholom možeš. Nakon svih avanturica po prirodi, po meni najisplativije, ako misliš samo podgrijavat nekaj, jest plinska kartuša i neki plamenik (ako imaš mogućnost punjenja kartuše kod kuće). Na broju dva je alkoholno kuhalo, iako je nezgrapno nosit alkohol sa sobom i punit i pazit da ne proliješ itd...

Sa kockama za potpalu nebi uopće pokušavao jer ćeš si sjebat cijelo posuđe sa čađom i smolom, jer većina tih tableta ima glavni sastojak parafin (ili nešto slično), što daje kocki gorivo.
Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #10 u: 07 Rujan , 2018, 20:03 »
Esbit tablete 12 kom 10 €.

Esbit kuhalo također 10 €.

Znači za inicijalnih 150 kn dobiješ nekih, prema Preppyjevom iskustvu, 6 litara uzavrele vode.

Iz mog iskustva, to se moglo postići i s jednim AGOR-om, odnosno s jednim brennpaste, koji na njuškalu košta 6 kn.

*

Offline worbrc

• **
  • 72
  • 4
« Odgovori #11 u: 09 Listopad , 2019, 16:10 »
Kupio danas, nisam mogao odoljeti. 12 konzervni 60kn. Pise da gore +-3 sata. Ima li tko kakvog iskustva?
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Preppy

• *
  • 4561
  • 24
« Odgovori #12 u: 09 Listopad , 2019, 16:54 »
Nemam osobno, ali jedan youtuber kojeg pratim iz Finske koristi non stop takve gel kartuse. I Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ih koristi cini mi se??? Kako god, nisam vidio da itko zamjera tome, bas nasuprot.
Strastveni ljubitelj ludih ideja.

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #13 u: 09 Listopad , 2019, 20:27 »
Gdje si ih navbavio?

Imam ih punu jednu vrećicu, valjda 30-40 komada AGOR-a, ali...

Obično iza toga ALI ide nešto loše.

Tako je i u mom slučaju, riječ je o neupotrebljivim limenkama, naime, dosta su stare i nisu skladištene na ispravan način. Gel je izbacio većinu poklopaca i ishlapio u svim limenkama. Dok su u ispravnom stanju, jako su dobre, ali ovako su samo smeće. Već neko vrijeme mislim iz većine isprazniti ostatke gela u 2-3 limenke, ali i to više nije učinkovito, pa će sve u smeće.

Matematika je, opet, slijedeća:

12 komada X 3 sata = 36 sati gorenja za 60 kn

1 l alkohola = cca 2 - 5 sati gorenja za nekih 50 kn

(prema Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi)

Jasno, ovo su jako okvirne vrijednosti, trebalo bi staviti lončić s litru vode i dva usporedna grijanja u zatvorenoj prostoriji, ali matematika je tu negdje. Koliko mogu, ovako od oka, čini mi se da je alkoholno kuhalo dvostruko učinkovitije od AGOR-a.

Jednostavnost = pouzdanost za oba načina je maksimalna.

Nakon što izgori površinski dio gela, vatra gori u limenci, nekako mi je sigurnije od alkoholnog kuhala, a i zaštićenije od vjetra.

Za usporedbu, u spomenutom članku navode da je težinski dvostruko učinkovitije korištenje plina nego alkohola.

Plinska kartuša 190 grama = 17 kn.

(Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi)

Uz navedene vrijednosti ekvivalent 1 l alkohola je cca 40 kn plina, opet za nekih 2 - 5 sati gorenja.

Ovako, u idealnim uvjetima, pa neka je ova limenka upola učinkovitija od alkoholnog kuhala, ispada da je dva do tri puta jeftinije koristiti AGOR nego alkoholno kuhalo ili plin.

*

Offline worbrc

• **
  • 72
  • 4
« Odgovori #14 u: 10 Listopad , 2019, 07:39 »
Kupio sam ih u metrou. Nemam karticu nego sam posudio.

Imaju manu, odmah sam vidio. Trebaju neki stalak da se stavi na konzervu i onda to što griješ na taj stalak. Kako bi to trebalo izgledati pojma nemam.

Nikad nisam koristio alkoholno kuhalo. Samo plinske kartuše. Kakav alkohol ide unutra? Gdje ga se može nabaviti? Koliko alkohola se troši? Neznam. Može li se staviti onaj alkohol iz apoteke? Zašto pitam? Pa, ako odem nekud, potrošim agor, onda je gotovo sa podgrijavanjem. A ako imam alkoholno kuhalo, zaboravim alkohol doma odem u apoteku i kupim litru. Apoteka ima svuda, metroa baš i ne.

Čim izmislim nekakav stalak probat ću doma skuhati čaj, kavu, podgrijati konzervu. I podijeliti svoje mišljenje tu na forumu. Samo, nadao sam se da netko već zna.

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #15 u: 10 Listopad , 2019, 09:15 »
Kuhala ovog tipa dolaze s limom koji je zakačen na donju stranu limenke (vidi malu sliku), koji se pri korištenju stavi na vrh limenke, a koji služi kao nosač za posudu koju grijemo.

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #16 u: 10 Listopad , 2019, 09:19 »
Mogu ti poslati nekoliko limenki s tim limom, ako te zanima.

Lim je relativno mekan i lako će se prilagoditi na različite veličine limenki.

*

Offline worbrc

• **
  • 72
  • 4
« Odgovori #17 u: 10 Listopad , 2019, 09:44 »
Pogledao sam konzerve u kutiji i ni jedna nema takav lim. Mozda se može kupiti konzerva sa limom. Pogledat cu. Nije mi palo na pamet to potražiti ali jedno bi trebalo biti pored drugog. Ništa nisam vidio. Pogledat ću opet.

Hvala na ponudi za lim. Prihvaćam. Jedan je dovoljan. Ali, nebi da mi šalješ. Tako nešto nemože proći bez pive.

*

Online poljičanin

• *
  • 2008
  • 20
« Odgovori #18 u: 10 Listopad , 2019, 09:55 »
Pa, često svaraćam u Zagreb i okolicu, a to znam obično tjedan/dva unaprijed - najaviti ću se.

Ove limove nećeš ni pronaći s ovim kuhalima, jer to su kuhala za podgrijavanje u ugostiteljstvu, a tamo se koriste posebni podlošci:

*

Offline Bushcraft Wolf

• 1047
  • 11
« Odgovori #19 u: 10 Listopad , 2019, 17:22 »
Kupio sam ih u metrou. Nemam karticu nego sam posudio.

Imaju manu, odmah sam vidio. Trebaju neki stalak da se stavi na konzervu i onda to što griješ na taj stalak. Kako bi to trebalo izgledati pojma nemam.

Nikad nisam koristio alkoholno kuhalo. Samo plinske kartuše. Kakav alkohol ide unutra? Gdje ga se može nabaviti? Koliko alkohola se troši? Neznam. Može li se staviti onaj alkohol iz apoteke? Zašto pitam? Pa, ako odem nekud, potrošim agor, onda je gotovo sa podgrijavanjem. A ako imam alkoholno kuhalo, zaboravim alkohol doma odem u apoteku i kupim litru. Apoteka ima svuda, metroa baš i ne.

Čim izmislim nekakav stalak probat ću doma skuhati čaj, kavu, podgrijati konzervu. I podijeliti svoje mišljenje tu na forumu. Samo, nadao sam se da netko već zna.
Alkohol ide špirit,90 i nesto postotni etanol... Ima u svim ljekarnama,al je skup. Može se koristiti i bioetanol za kamine,on je jeftiniji.

Ja kod svaba kupujem špirit za 1,99€.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...