GARMIN GPS

• 31 replies
  • 3593 views
*

Offline Toni

• *
  • 6
  • 0
  • Spol: Muški
Odg: GARMIN GPS
« Odgovori #20 u: 25 Studenoga , 2019, 07:54 »
Prije par godina sam kupio Garmin eTrex20, vrhunska stvar za moje potrebe. Male dimenzije, lagan, baterije traju....
Topo karte su odlicne, kad god idem u meni nepoznatu sumu uvijek je uz mene. Kad je suncano vrijeme pokusavam se orjentirati po suncu i moram priznati da mi snalazenje  ide jako dobro. Ali ipak napravim provjeru preko Garmina.

*

Offline nik4cro

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #21 u: 20 Svibnja , 2020, 22:11 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
U terenskoj navigaciji za mene i dalje važi ručni gps uređaj. Mobitel pri navigaciji na terenu, pogotovo gdje nije najbolji signal posisa jako brzo bateriju. Velika prednost gps uređaja su i topo karte koje imaju rutabilne staze. Mada se u mobitele pomoču raznih aplikacija mogu ubaciti razne vrste karata, to nije baš uvijek najednostavnije te određene aplikacije se plačaju. Usput preglednost na ručnom gps uređaju je kudikamo veča, jer nudi razne opcije, grafikona, podataka, koje mobitel ne nudi. Kakva je danas situacija na polju ručnih gps uređaja nisam baš u toku, naime korustim Garminom Gpsmap 60Csx ima i godina sa Adria Topo kartom. Istina noviji modeli istoga imaju dosta prednosti, al cjenovno mi nema smisla nabavka novoga dok stari odrađuje svoje. I na terenu gps zna imat veliku grešku u vidu "vrtnje u krug", pa je preporučljivo uvijek imati stari dobri kompas i kartu za svaki slučaj.
U cestovnoj navigaciji mislim da su ručni uređaji stvar prošlosti. Danas skoro svako auto ima več ugrađenu odnosnu integriranu navigaciju u konzoli, te se isto tako na mobitelima koriste razno razne besplatne navigacije.

Slažem se sa svime osim sa ovime "u krug", no karta i kompas su zakon iako se ja ne znam baš koristiti sa kompasom i malo me sram zbog toga ali naučiti ću. Odabrah ovu temu za prvi post jer sam prije tjedan dana upotpunio svoju prosječnu opremu sa Garminom 66i inReach. Koristio sam do tada mobitel, imam Samsung Gear 3 sat na koji se može uploudati ruta i relativno točno pokazuje gdje si na ruti, no tu je problem trajanje baterije i kod jednog i kod drugog pogotovo mobitela jer ga koristim i za fotografiranje. Odluka za kupovinu je pala jer smo ove godine frend i ja krenuli od Zavižana prema Paklenici, sve je bilo zatvoreno zbog korone, hosteli i sl., znači imali smo samo skloništa na korištenje i svu hranu u ruksacima za 5-6-7 dana, natovareni do maksimuma. Čak su na Alanu i šterne bile zaključane što je nedopustivo... Kasno smo popodne krenuli za Zavižana i plan je bio spavanje na Rossijevu skloništu. Ujutro sam osjetio potres ležeći budan u potkrovlju skloništa slušajući kako frend "pili". Krećemo ipak dalje po snježnoj oluji, Alan, Ograđenica, da nema onih sajli kontejner bi u "moru završio" koliko je jako puhalo i treslo cijelu noć tzv. Treća marčana bura, temperatura je bila debeli minus no ujutro idemo dalje. Poanta je da nema signala često na Premužićevoj, a ako i imaju crtica dvije ne radi. Dolazimo na Skorpovac i opet nema signala, a Zagreb je odjednom blokiran kao i sva ostala mjesta. Odlučujemo se penjati na morsku stranu po "kijametu" do signala, i da skratim ujutro krećemo na Baške Oštarije na punkt "za izvlačenje" što zbog potresa što da nas ne strpaju u karantenu negdje kad siđemo sa Velebita bez da smo 100% sigurni da "veza" dolazi po nas, što znači da je moguće da se moramo po mećavi i snijegu vratiti i natrag u istom danu jer se nemamo gdje skloniti na Baškim jer ništa ne radi. Sve je na sreću ispalo dobro, propusnice, bla, bla... Tada sam odlučio kupiti ovaj uređaj da uvijek imam komunikaciju. Stvar radi preko satelita. U pravilu hodam sam i ovaj vikend sam bio na Velebitu, Paklenica-Struge-Vaganski vrh-Ivine vodice, spavanje u šatoru jer uvijek nosim na dva dana ili dulje full opremu ali bila je i gužva u domu, a livada 100 m niže pusta. Ne mogu Vam opisati koliko se čovjek bolje osjeća, malo sam zapeo i u noć, kada zna da ima vezu sa svijetom i da može ako baš zatreba i taj famozni SOS stisnuti ili natipkati poruku frendu loše sam i šalji pomoć, a ne čekati da naiđe netko slučajno dok ležite sa slomljenom nogom ili nedaj Bože nečega gorega. Također je hodanje neopterećeno traženjem loših markacija, čim je neka nedoumica brzi pogled na uređaj rješava je i ide se dalje. Puno više uživam u prirodi nekako i opušteniji sam. Uredjaj ima puno opcija, kad si već malo umoran nakon 20 tak km Velebita lijepo je pogledati na ekranu što te čeka, koliko još brda, kakav je teren, koliko još do cilja imaš, hoće li te mrak zateći na ruti i sl. Također imaš slobodu planiranja, ujutro je kiša padala, duže sam ostao pijući kavu i sjedeći u kabanici, trebao sam ići na Sveto Brdo i Vlaški grad no i dan prije me oprala dobro pa sam odustao, staza je bila klizava i blatna, zapravo ostavio za drugi puta jer se Velebitu čovjek uvijek vraća. Dovoljno je bilo samo strelicu pozicionirati na PD Paklenica (uredjaj dolazi sa Topo kartama) i stisnuti GO i ruta je bila gotova u sekundi. Za one koji hodaju sami i za potpuno uživanje u prirodi bez gubljenja vremena na orjentaciju, za sigurnost jer čim pošalješ bilo kakvu poruku primatelju se otvara karta i vidi točno sa koordinatama gdje si, ovo je dobra odluka.
Samo pozitiva!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2260
  • 21
« Odgovori #22 u: 23 Svibnja , 2020, 00:52 »
Ja se i dalje oslanjam na mobitel, u zrakoplovnom režimu rada troši jako malo bateriju, a kad ga otvorim, nakon nekoliko sekundi pronađe poziciju, meni je to dovoljno. Javljam se na mob samo s vrhova i ne pričam dugo, a za fotografije koristim foto-aparat. Uz to vucaram i power bank.

Dugo sam razmišljao o nabavci profesionalnog GPS uređaja, ali puno novaca, a rijetko bi bio korišten.

U ostalom, kompas i karta su uvijek uz mene.

*

Offline FrankyRC

• 200
  • 2
« Odgovori #23 u: 23 Svibnja , 2020, 08:15 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
U terenskoj navigaciji za mene i dalje važi ručni gps uređaj. Mobitel pri navigaciji na terenu, pogotovo gdje nije najbolji signal posisa jako brzo bateriju. Velika prednost gps uređaja su i topo karte koje imaju rutabilne staze. Mada se u mobitele pomoču raznih aplikacija mogu ubaciti razne vrste karata, to nije baš uvijek najednostavnije te određene aplikacije se plačaju. Usput preglednost na ručnom gps uređaju je kudikamo veča, jer nudi razne opcije, grafikona, podataka, koje mobitel ne nudi. Kakva je danas situacija na polju ručnih gps uređaja nisam baš u toku, naime korustim Garminom Gpsmap 60Csx ima i godina sa Adria Topo kartom. Istina noviji modeli istoga imaju dosta prednosti, al cjenovno mi nema smisla nabavka novoga dok stari odrađuje svoje. I na terenu gps zna imat veliku grešku u vidu "vrtnje u krug", pa je preporučljivo uvijek imati stari dobri kompas i kartu za svaki slučaj.
U cestovnoj navigaciji mislim da su ručni uređaji stvar prošlosti. Danas skoro svako auto ima več ugrađenu odnosnu integriranu navigaciju u konzoli, te se isto tako na mobitelima koriste razno razne besplatne navigacije.

Slažem se sa svime osim sa ovime "u krug", no karta i kompas su zakon iako se ja ne znam baš koristiti sa kompasom i malo me sram zbog toga ali naučiti ću. Odabrah ovu temu za prvi post jer sam prije tjedan dana upotpunio svoju prosječnu opremu sa Garminom 66i inReach. Koristio sam do tada mobitel, imam Samsung Gear 3 sat na koji se može uploudati ruta i relativno točno pokazuje gdje si na ruti, no tu je problem trajanje baterije i kod jednog i kod drugog pogotovo mobitela jer ga koristim i za fotografiranje. Odluka za kupovinu je pala jer smo ove godine frend i ja krenuli od Zavižana prema Paklenici, sve je bilo zatvoreno zbog korone, hosteli i sl., znači imali smo samo skloništa na korištenje i svu hranu u ruksacima za 5-6-7 dana, natovareni do maksimuma. Čak su na Alanu i šterne bile zaključane što je nedopustivo... Kasno smo popodne krenuli za Zavižana i plan je bio spavanje na Rossijevu skloništu. Ujutro sam osjetio potres ležeći budan u potkrovlju skloništa slušajući kako frend "pili". Krećemo ipak dalje po snježnoj oluji, Alan, Ograđenica, da nema onih sajli kontejner bi u "moru završio" koliko je jako puhalo i treslo cijelu noć tzv. Treća marčana bura, temperatura je bila debeli minus no ujutro idemo dalje. Poanta je da nema signala često na Premužićevoj, a ako i imaju crtica dvije ne radi. Dolazimo na Skorpovac i opet nema signala, a Zagreb je odjednom blokiran kao i sva ostala mjesta. Odlučujemo se penjati na morsku stranu po "kijametu" do signala, i da skratim ujutro krećemo na Baške Oštarije na punkt "za izvlačenje" što zbog potresa što da nas ne strpaju u karantenu negdje kad siđemo sa Velebita bez da smo 100% sigurni da "veza" dolazi po nas, što znači da je moguće da se moramo po mećavi i snijegu vratiti i natrag u istom danu jer se nemamo gdje skloniti na Baškim jer ništa ne radi. Sve je na sreću ispalo dobro, propusnice, bla, bla... Tada sam odlučio kupiti ovaj uređaj da uvijek imam komunikaciju. Stvar radi preko satelita. U pravilu hodam sam i ovaj vikend sam bio na Velebitu, Paklenica-Struge-Vaganski vrh-Ivine vodice, spavanje u šatoru jer uvijek nosim na dva dana ili dulje full opremu ali bila je i gužva u domu, a livada 100 m niže pusta. Ne mogu Vam opisati koliko se čovjek bolje osjeća, malo sam zapeo i u noć, kada zna da ima vezu sa svijetom i da može ako baš zatreba i taj famozni SOS stisnuti ili natipkati poruku frendu loše sam i šalji pomoć, a ne čekati da naiđe netko slučajno dok ležite sa slomljenom nogom ili nedaj Bože nečega gorega. Također je hodanje neopterećeno traženjem loših markacija, čim je neka nedoumica brzi pogled na uređaj rješava je i ide se dalje. Puno više uživam u prirodi nekako i opušteniji sam. Uredjaj ima puno opcija, kad si već malo umoran nakon 20 tak km Velebita lijepo je pogledati na ekranu što te čeka, koliko još brda, kakav je teren, koliko još do cilja imaš, hoće li te mrak zateći na ruti i sl. Također imaš slobodu planiranja, ujutro je kiša padala, duže sam ostao pijući kavu i sjedeći u kabanici, trebao sam ići na Sveto Brdo i Vlaški grad no i dan prije me oprala dobro pa sam odustao, staza je bila klizava i blatna, zapravo ostavio za drugi puta jer se Velebitu čovjek uvijek vraća. Dovoljno je bilo samo strelicu pozicionirati na PD Paklenica (uredjaj dolazi sa Topo kartama) i stisnuti GO i ruta je bila gotova u sekundi. Za one koji hodaju sami i za potpuno uživanje u prirodi bez gubljenja vremena na orjentaciju, za sigurnost jer čim pošalješ bilo kakvu poruku primatelju se otvara karta i vidi točno sa koordinatama gdje si, ovo je dobra odluka.

Gps zbog svog načina rada nekad jednostavno ne funkcjonira na nekom terenu. Kako si po Velebitu probaj zač na teren od nekih kukova sa strmim vrtačama, il neku strmu liticu sa feratom. Nema šanse da ti gps odredi točnu poziciju. Možež napravit jednostavan eksperiment nađi neko pogodno odnosno nepogodno mjersto za gps. I probaj uzet kordinate od stajnog mjesta. Jedan put če ti pozicija bitudaljena  cca 20m, drugi 60m, treči 25m,.... Jednostavno na nekim terenima je gps neprecizan zbog velike strmine i lomljenja tj. odbijanja signala. Ako ti nije bitna pozicija gotovo u metar nemaš brige sa tim. Pogotovo u najnovijih uređaja. Zadnjih 20ak godina od kad sam upoznat sa gps svjetom napredak je ogroman (razvoj tehnologije uređaja, više dostupnih sustava, manja ometanost,...). Kako se bavim speleologijom nekad mi je preciznost točke od iznimne važnosti, jer kad na nekom škrapavom terenu imaš više objekata u blizini pa ti pogodi koji je koji. A barba Murphy i njegovi zakoni se pobrinu da uvjek nedostaje neki ključni podatak. Prema navigaciji na mobitelima imam veliku averziju jer mi je nepraktična za skrolanje karte i pregled točaka. Sa prstima je nekad jako nezgodno to obavljat po ekranu (hladnoča, kiša, snjeg,...) a isto i ekran zna bit zasljepljen od sunca. Na gps uređajima je to rješeno sa joystikom i tipkama i nikad nisam imao problema sa tim. Svak od nas bira sebi ono što mu je najoptimalnije i najviše odgovara njegovim potrebama

*

Offline nik4cro

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #24 u: 23 Svibnja , 2020, 09:58 »
Hvala za info i savjet. Do sada mi nije javio na rutama da ima problem sa signalom što mu je po defaultu u postavkama i tada se javi zvukom kada ima nedovoljan broj satelita dostupnih ili je signal prema istima slab. Testirao sam taj alarm ulaskom u podzemnu garažu na poslu. U kući uredno ima prijem 6-7 satelita, a iznad je podebela armirano betonska deka plus visoko potkrovlje, izolacija, debeli crijep... U svakom slučaju kad se čovjek nađe u "bijelom ludilu" kada su markacije često prekrivene snijegom, kada hodam satima po jakoj kiši, korištenje mobitela postaje nezgodno, rukavice, hladnoća i sl., no tipkice i u svim uvjetima bez razlike uvijek jasno vidljiv ekran su me iznanadili lakoćom korištenja ovog uređaja. Meni je presudna bila "inReach" funkcionalnost za kupovinu jer sam svašta doživio, a kada si sam u divljini dobro je imati mogućnost kontaktiranja bez obzira na GSM signal. Ljudi ne vjerujuju da čak i na Samoborskom gorju si na nekim dijelovima malo "u" HR, počesto "u" SLO, a na nekim dijelovima imaš crticu dvije signala koji je naupotrebljiv ili čak na Medvednici kad se spuštam sa Gorskog zrcala prema Markuševcu ima dio gdje nema signala, Vučje jame takokđer ako se dobro sjećam...a noga klizne krivo samo tako, malo starija kost pukne lakše nego mlada i onda ti ne preostaje nego mobilizirati je štapovima, granama i 3M trakom širokom, pokriti se folijom, zapaliti cigaretu ako pušiš i razmišljati kada će netko naići, pada noć, a one vile i demoni iz teme ovdje na forumu koju još nisam uspio do kraja pročitati se počnu lagano šuljati oko tebe  :D ...
Samo pozitiva!

*

Offline FrankyRC

• 200
  • 2
« Odgovori #25 u: 23 Svibnja , 2020, 15:49 »
Kod "vrčenja u krug" i sličnih grešaka uređaj ne javlja nit da nema nit da mu je slab signal (bar nije ni jedan sa kojim sa bio u kontaktu). Jednostavno položaj blesira, čas je tu, čas tamo,.... Tako nešto teško možeš primjetit hodajuči po stazi več samo onda kad tražiš na nepoznatome nek točku jer zagledaš non stop u uređaj. Ono primičeš se točki, a odjednom ispadne da si je več proša, pa kreneš u smjeru a od jedanput ona negdi sa strane. Tebi gps uredno radi u kuči?

*

Offline nik4cro

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #26 u: 24 Svibnja , 2020, 11:40 »
Radi u kući. Evo fotke od jutros, gdje ima najviše signala je vani na dvorištu, manje je na prvom katu, iznad je betonska deka i visoko potkrovlje, a gdje ima najmanje signala je u prizemlju, dvije deke betonske plus krov i označi poziciju, čak sam rutu napravio za po gradu jer ga trenutno testiram u gradskim uvjetima u modu bicycle touring kao "auto" navigaciju i radi iznenadjujuće dobro, čita ulice, piše za koliko treba skrenuti, pokazuje strelice i bipa prije skretanja i na samom skretanju. Nema glasovnu navigaciju jer su na njemu topo karte plus neka od cijelog svijeta pa valjda po toj naviga. Ovo ću testirati kako si napisao iako sam ga testirao i u Paklenici gdje su visoki "usjeci" na samom početku i uvijek mi je pokazivao točno gdje sam bio i kako se krećem. Ako sam shvatio dobro ovo: "Možež napravit jednostavan eksperiment nađi neko pogodno odnosno nepogodno mjersto za gps. I probaj uzet kordinate od stajnog mjesta. Jedan put če ti pozicija bitudaljena  cca 20m, drugi 60m, treči 25m" Znači trebao bi u nekoj guduri, dubokom usjeku ili kanjonu, uz visoku liticu i sl. očitati svoje koordinate i onda "sam sebe pokušati naći tj. da mi pokaže gdje je to mjesto po tim koordinama"? Jesam li dobro shvatio?

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Samo pozitiva!

*

Offline FrankyRC

• 200
  • 2
« Odgovori #27 u: 24 Svibnja , 2020, 19:42 »
Ako ti pokaziva točnu poziciju u Paklenici onda nemaš ni potrebu testirat. Očito je ogroman napredak u preciznosti u zadnjih 10god. Koje karte koristiš?

*

Offline nik4cro

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #28 u: 24 Svibnja , 2020, 20:30 »
Ovo sam dobio na njemu.

Samo pozitiva!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2260
  • 21
« Odgovori #29 u: 24 Svibnja , 2020, 20:32 »
Da, sad se vrše korekcije grešaka, preciznost je povećana, ali i dalje se elektromagnetski val ponaša kao elektromagnetski val. Tako, iako sad softver kaže kako se ne skače za 100 u jednoj sekundi, pa nastoje rekonstruirati podatak o poziciji na temelju nekih pretpostavki, i dalje može doći do pogreške. Kako je u mom neposrednom susjedstvu najveća hidroelektrana u Hrvatskoj pa ima ogroman broj dalekovoda, a reljef je jako razveden (Franky RC, ti vjerojatno poznaješ taj kraj, cesta Omiš-Gata), nisam se još susreo s GPS uređajom koji ne zabuca na toj cesti. Dalekovodi služe kao velike refleksijske površine koje zakreću polarizaciju signala, pa uz litice i klisure generiraju pogrešku lociranja.

*

Offline FrankyRC

• 200
  • 2
« Odgovori #30 u: 25 Svibnja , 2020, 21:38 »
Da, sad se vrše korekcije grešaka, preciznost je povećana, ali i dalje se elektromagnetski val ponaša kao elektromagnetski val. Tako, iako sad softver kaže kako se ne skače za 100 u jednoj sekundi, pa nastoje rekonstruirati podatak o poziciji na temelju nekih pretpostavki, i dalje može doći do pogreške. Kako je u mom neposrednom susjedstvu najveća hidroelektrana u Hrvatskoj pa ima ogroman broj dalekovoda, a reljef je jako razveden (Franky RC, ti vjerojatno poznaješ taj kraj, cesta Omiš-Gata), nisam se još susreo s GPS uređajom koji ne zabuca na toj cesti. Dalekovodi služe kao velike refleksijske površine koje zakreću polarizaciju signala, pa uz litice i klisure generiraju pogrešku lociranja.
Baš zbog toga šta tehnologija koliko god uz napredovala i dalje radi na onom osnovnom principu i ograničenjima mi je malo nepojmiljiva tolika navedena preciznost. Software je neminovno napredovao, i još uz to postoji više sustava (gps, Galileo, Glomass, irnss,..), nema namjernih ometanja (bar službeno). Jednom prilikom sam uspoređivao uređaj novije generacije od moga čak je i veču nepreciznost pokaza (al to je baš specifičan razveden teren). kako gps nisam nikad baš koristio u blizini dalekovoda nisam ni pomišlja na njihov moguči utjecaj. Onda postoji i mogučnost ometanja signala i od strane radijskog zagađenja (tv, mobiteli, wifi,....) baš malo pogledam kako se i kolikon mjeri to odražava.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2260
  • 21
« Odgovori #31 u: 31 Svibnja , 2020, 23:43 »
Software je neminovno napredovao, i još uz to postoji više sustava (gps, Galileo, Glomass, irnss,..), nema namjernih ometanja (bar službeno).

U vojnoj primjeni dosta česta i ozbiljna tehnika, i od strane onoga ko daje signal, i od onoga ko ima problem s korisnicima signala.