Rasvjeta za šator

• 3 replies
  • 195 views
*

Online poljičanin

• *
  • 2259
  • 21
Rasvjeta za šator
« u: 08 Ožujka , 2020, 23:18 »
Čim su se pojavile prve LED žarulje, odmah sam ih počeo kupovati, one štedne koje su zapravo mini-neonka imo sam samo jednu u kući (još radi).

Ono što mi ide na živce je njihovo kratko trajanje. Zapravo, ne pregore LEDice, nego pregore ispravljači u žaruljama (LEDice rade na 5V).

Napravio sam rasvjetno tijelo za radionicu od 3 stare LED žarulje: skinuo sam pločice s LEDicama i spojio ih na transformator 5V + greatz + elektrolitski kondenzator. Ne pali to sa svim žaruljama, iskreno ne znam zašto, a nisam se ni trudio odgovoriti na to pitanje.

Nego, evo samogradnja: mala žarulja za noćne lampe, 2W, pregorila. Skinuo sam pločicu s 3 LEDice, zalijepio silikonom gornji dio žarulje koji raspršuje svjetlost i spojio stari USB kabel. Spojio sam na power-bank i svijetli, jako dobro. Nisam bacio pogled na to koliko troši struje, ali jednostavno i improvizirano sredstvo koje će dobro poslužiti za rasvjetu u šatoru, a da pri tome ništa ne košta i gotov nema težinu.

*

Offline Nik

• *
  • 289
  • 4
  • Spol: Muški
Odg: Rasvjeta za šator
« Odgovori #1 u: 08 Ožujka , 2020, 23:41 »
Kad sam narucivao powerbank, onako usput ubacio sam u kosaricu Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi, a kad ono odlicna stvarcica.
Sa 10000mAh powerbankom moze svjetliti satima, kosta nista, ima 5 razina jacine i svjetli poprilicno jako, a ne trosi previse.
Lagana, savitljiva, zauzima malo mjesta - idealna rasvjeta za sator.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline worbrc

• *
  • 140
  • 4
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 09 Ožujka , 2020, 12:57 »
Imam nesto slično. Možete vidjeti dimenzije. Slikano na 5 mm rasteru. Troši 250 mA. Znači za 4 sata 1000 mAh.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

R0, S17, S20, S22, SU20, 9A0UZZ, PMR3, PMR8
JN75XT

*

Online poljičanin

• *
  • 2259
  • 21
« Odgovori #3 u: 10 Ožujka , 2020, 08:49 »
Imam istu takvu, ali bijelu.

Nego, kako je tema smogradnja, a meni je nekako potrošačko društvo u kojem se sve baca kako bi se kupilo novo - strano, onda sam pokušao iskoristiti, da ne kažem "otpad", kako bi mu recikliranjem udahno novi život.

Općenito, kod žarulja, proizvođači su uvijek ograničavali njihov životni vijek. Sad, kod LED žarulja, to je dovedeno do apsurda: životni vijek dioda je nekoliko desetaka tisuća radnih sati, i to oni reklamiraju, ali životni vijek ispravljača je u rangu žarulje sa žarnom niti, a to skrivaju. Zato mi je palo na pamet da nekako pokušam produžiti životni vijek žarulje, njenim recikliranjem.